Si të instaloni një temë WordPress?

install-wordpress-theme.png


Kur filloni një blog të WordPress, dhe veçanërisht nëse kjo është e para me të cilën keni punuar, gjetja e temës së duhur të WordPress mund të marrë kohë. Dhe kjo është diçka krejt e natyrshme. Ashtu si gjetja e mobiljeve të reja ose vendosja për një hairstyle të re, do t’ju duhet kohë derisa të pengoheni mbi atë temë të përsosur që do të mbetet aktiv në faqen tuaj.

Gjatë këtij procesi, ju ndoshta do të instaloni disa tema të ndryshme për t’i provuar ato. Dhe nëse vendosni të blini një premium, ende duhet të dini se si ta instaloni atë në faqen tuaj të WordPress para se përdoruesit të shijojnë dizajnin e tij.

Instalimi i një teme të re të WordPress është mjaft e thjeshtë. Por duke qenë se ekzistojnë tre metoda të ndryshme që mund të përdorni, pse të mos i mësoni të gjitha tani? Pasi të provoni të gjitha teknikat, kurrë nuk do të keni probleme me instalimin e temave të reja në të ardhmen. Për të marrë një temë të re në faqen tuaj, mund të:

 • Përdorni funksionin e kërkimit të WordPress
 • Direkt ngarkoni atë nga WordPress
 • Ngarko një temë përmes FTP (më e avancuar)
Meqenëse do të duhen vetëm disa minuta për të instaluar një temë, mund të provoni ndonjë nga metodat tani për tani.

Mënyra më e shpejtë e instalimit të temave falas të WordPress nga drejtoria zyrtare është përdorimi i funksionit të kërkimit të brendshëm.

 1. Nga menyja e panelit admin, zgjidhni Pamja -> Temat
 2. Në krye të faqes, klikoni butonin “Shto të Re”

Në këtë faqe, WordPress do të shfaqë pesëmbëdhjetë tema të shfaqura nga depoja e saj. Nga kjo pikë, ju mund të filloni të kërkoni një temë që ju pëlqen.

Themedo temë paraqitet në një kuti tipar më vete. Nga shiriti i sipërm, mund të kaloni pamjen në temat më të njohura, më të fundit ose të preferuara. Skeda e preferuarave do të jetë e zbrazët derisa të shënoni të paktën një artikull në faqet WordPress.org. Duke klikuar në “Filtri i veçorive“Butoni, WordPress do t’ju tregojë artikujt nga filtri që zgjidhni:

 • Layout – rrjet, një kolonë, anën e majtë, etj.
 • Karakteristikat – header fleksibël, sfond me porosi, shabllon me gjerësi të plotë, etj.
 • Tema – pushime, lajme, fotografi, etj.

Si të kërkoni temat e WordPress

Në shikim të parë, ju do të shihni vetëm një pamje fotografike dhe emrin e secilës temë.

Pasi të zhvendosni kursorin e miut mbi një artikull që ju pëlqen, WordPress do të tregojë disa opsione shtesë.

Duke klikuar në butonin “Detaje & Paraprakisht” ose vetë “Preview”, WordPress do hapni faqen demo të asaj sendi të veçantë. Këtu mund të lexoni gjithashtu një përshkrim, të shihni rezultatin e vlerësimit dhe të shikoni disa detaje më shumë rreth tij.

Nëse ju pëlqen ajo që shihni në faqen demo, mund ta instaloni shpejt atë temë:

 1. Klikoni në butonin “Install” në këndin e sipërm të majtë të faqes

 2. Prisni disa sekonda (ose disa minuta, në varësi të shpejtësisë së lidhjes tuaj në internet) që instalimi të përfundojë

 3. Klikoni në butonin “Aktivizo” për të aplikuar ndryshime

WordPress më pas zbaton rregullime dhe tema e re bëhet e dukshme për të gjithë ata që ngarkojnë faqen tuaj. Ai gjithashtu ju kthen në faqen Temat ku mund të vazhdoni kërkimin ose të ndryshoni një temë te ndonjë tjetër nga lista.

Derisa të klikoni në butonin “Aktivizo”, tema do të qëndrojë e instaluar në faqen tuaj, por vizitorët do të shohin ende modelin tuaj të vjetër.

Nëse vendosni të kaloni në temën e instaluar rishtas që nuk e keni aktivizuar akoma, ju lutemi lundroni tek Pamja -> Temat. Gjeni artikullin, rri pezull mbi të dhe kliko në butonin “Aktivizo” për të përdorur stilet e reja në faqen tënde.

Nëse nuk keni nevojë të shikoni paraprakisht temën, mund ta instaloni menjëherë duke klikuar butonin e duhur.

Ngarko një temë përmes administratorit të WordPress

Ngarko temën WordPress

Metoda e parë funksionon vetëm me tema falas WordPress nga depo zyrtare. Por nëse shkarkoni një temë direkt nga i njëjti drejtori në format ZIP, gjeni një në ndonjë sit tjetër ose blini një artikull premium, do t’ju duhet ta ngarkoni me dorë. Shtë e rëndësishme që ta keni temën në formatin zip. (Mos e nxirrni pasi nuk do të funksionojë në këtë mënyrë):

 1. Shko tek Pamja -> Temat
 2. Klikoni butonin “Shto të re”
 3. Në krye të faqes, klikoni butonin “Ngarko temën”
 4. Klikoni “Zgjidhni skedarin”
 5. Zgjidhni skedarin .zip nga kompjuteri juaj
 6. Klikoni “Instaloni Tani”
 7. Prisni disa sekonda që WordPress të instalojë temën

Në një faqe të re që do të hapet, duhet të shihni një mesazh konfirmimi. Nga e njëjta faqe, mund të shikoni paraprakisht temën që sapo keni ngarkuar, ta aktivizoni menjëherë ose të ktheheni në Faqen e Temave.

Ngarko një temë përmes FTP

Në rast se nuk keni akses në pultin e WordPress-it për momentin ose nuk mund ta instaloni temën e re përmes administratorit të WordPress për ndonjë arsye tjetër, ekziston një metodë e tretë që mund t’ju ndihmojë. Ky nuk është plotësisht miqësor për fillestarët pasi do të duhet të dini se si të punoni me një klient FTP. Ai gjithashtu kërkon kredenciale FTP të cilat shumë fillestarë nuk dinë ku të gjejnë dhe si të përdorin.

Por nëse keni marrë informacionin për hyrjen FTP në kutinë tuaj dhe nuk jeni plotësisht e çuditshme për Protokollin e Transferimit të Fajllave dhe duke punuar me skedarë, instalimi i një teme WordPress në këtë mënyrë do të zgjasë vetëm disa momente.

Ngarko një temë WordPress përmes FTP

Pra, në vend që të kaloni në ndërfaqen miqësore për përdoruesit në WordPress si me metodat e mëparshme, mund të shtoni një temë direkt në dosjen e temave të instalimit tuaj WordPress:

 1. Shkarkoni dhe instaloni falas FileZilla ose ndonjë klient tjetër FTP
 2. Hapni aplikacionin dhe lidheni me serverin tuaj FTP
 3. Navigoni në dosjen WordPress (zakonisht i gjeni në dosjen “www” ose “public_html”)
 4. hapur wp-content / themes dosje
 5. Unzip temën tuaj të re atje (ju duhet të përfundoni të keni një dosje të re të quajtur me emrin e temës)
 6. Hyni në pultin e administratorit të WordPress
 7. hapur Pamja -> Temat
 8. Gjeni artikullin e ri, sillni kursorin tuaj dhe klikoni në butonin “Aktivizo”

përfundim

Kur vendosni të instaloni një temë të re të WordPress, ekzistojnë tre metoda që mund të përdorni. Ndërsa temat nga drejtoria zyrtare e WordPress mund të instalohen shpejt përmes panelit të administratorit, do të duhet të ngarkoni ato të tjera me dorë.

Vetëm në rast se nuk mund të instaloni një temë përmes WordPress, përdorni aksesin FTP për të transferuar skedarët direkt në dosje. Sapo të instaloni disa tema të WordPress dhe t’i provoni ato, kjo do të bëhet natyra juaj e dytë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map