Si të gjeni shpejt dhe modifikoni kodin nga temat dhe prizat

gjeni-edit-wordpress-code.png


Puna me WordPress mund të jetë e lehtë. Kur krahasohet me shumë sisteme të tjera të menaxhimit të përmbajtjes, me të vërtetë është e lehtë. Edhe ju nëse nuk keni asnjë lidhje me kodin ose modelin, prapëseprapë mund të krijoni blogun tuaj në WordPress, dhe mund të filloni të shkruani dhe publikoni përmbajtje brenda disa minutash. Nëse keni nevojë të zgjasni blogun tuaj në WordPress, mund ta bëni atë duke instaluar disa nga miliona plugin dhe tema të disponueshme në Internet.

Por nëse merrni pak më serioz në lidhje me faqen tuaj, herët a vonë do të duhet të rregulloni një gjë ose dy. Pavarësisht se sa e mirë është një temë apo shtojcë, sa opsione merrni me të, thjesht nuk është e mundur të bëni gjithçka të redaktueshme. Për shembull, do të jeni në gjendje të ndryshoni një titull dhe disa butona të rëndësishëm, por si mund të bëni një ndryshim nëse një element i veçantë nuk mund të ndryshohet përmes opsioneve të Customizer dhe opsioneve të pluginit? Ju modifikoni vetë.

Në varësi të sa dini në lidhje me WordPress, modifikimi i skedarëve mund të jetë një punë dy minutëshe, ose mund të rrëzojë të gjithë faqen tuaj pasi të keni kaluar orë të tëra në personalizim. Para se të filloni të modifikoni skedarët, sigurohuni që të jeni në dijeni të asaj që jeni duke bërë dhe që gjithmonë keni një kopje rezervë të vendosur në mënyrë të sigurt në një dosje jashtë serverit tuaj.

Nëse keni vendosur që është koha për modifikime, mund të ngeceni në një hap të parë – duke gjetur skedarin e saktë ku ndodhet kodi. Meqenëse WordPress përbëhet nga dhjetëra skedarë të ndryshëm, një fillestar mund të ketë probleme për t’i gjetur ato. Zhvilluesit e WordPress nuk kanë problem me këtë sepse ata tashmë e dinë këtë Hierarkia e shablloneve nga zemra. Por nëse nuk jeni aq të interesuar në kodim, duhet të dini për këto shtojca që mund t’ju ndihmojnë shumë.

Farë skedari

MIMI: Falas

Farë skedari

Pasi të keni marrë idenë se shkurtesa për këtë shtojcë është WTF, do të shihni se sa i ftohtë është ky plugin. Sapo ta instaloni dhe aktivizoni atë, farë Skedari do të krijojë një artikull të thjeshtë menuje direkt në shiritin tuaj të mjeteve, menjëherë pranë emrit të përdoruesit dhe foton tuaj të lezetshme. Nëse tani hapni ndonjë faqe në faqen tuaj, do të jeni në gjendje të rri pezull mbi artikullin menuja File dhe shtojcën do t’ju tregojë cilat pjesë të shabllonit janë përdorur për të krijuar atë faqe të veçantë.

Shtojca do t’ju lejojë të klikoni në emrin e shabllonit i cili më pas do t’ju çojë në faqen e modifikimit. Ndërsa kjo mund të jetë e shkëlqyeshme për të bërë ndryshime të vogla, jini shumë të kujdesshëm nëse redaktoni skedarë shablloni direkt nga WordPress.

Siç mund ta shihni tashmë, shtojca është mjaft e drejtpërdrejtë, por mund t’ju ndihmojë të identifikoni pjesët e shablloneve të cilat dëshironi t’i modifikoni shpejt. Pjesa tjetër varet nga ju. Kjo është arsyeja pse ne duam të prezantojmë një tjetër plugin falas që mund t’ju ndihmojë edhe më shumë.

Gjetësi i telit

MIMI: Falas

Gjetësi i telit

Kur gjetja e modelit të duhur nuk është e mjaftueshme, String Locator është këtu për të ndihmuar. Imagjinoni që doni të modifikoni një element specifik HTML në temën tuaj ose ndonjë shtojcë që keni instaluar. Ju mund ta gjeni shpejt elementin duke inspektuar atë përmes shfletuesit tuaj, por do të keni akoma probleme në gjetjen e skedarit që e ka dhënë atë element. Meqenëse jeni duke punuar me tema dhe shtojca të personalizuara, skedarët mund të kenë emra të ndryshëm nga ato që keni përdorur më parë. Një zhvillues mund të ketë vendosur një kod në një skedar të veçantë për ta bërë gjërat më të lehtë për zhvillimin e mëtejshëm, dhe ju mund të ngeceni kur të kërkoni kodin përmes qindra skedarëve. Në vend të kësaj, ju mund të përdorni String Locator.

Nëse vendosni të përdorni këtë shtojcë, nuk do të duhet të shqetësoheni se cili model është duke u përdorur për të prodhuar një varg të veçantë për të cilin po kërkoni.

Nëse jeni duke kërkuar për një fjalë, frazë të tërë ose një kod kod, kjo shtojcë do të jetë në gjendje ta gjejë atë.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të lundroni tek Vegla -> Gjetësi i telit dhe filloni të kërkoni. Shtojca do të skanojë të gjithë skedarët e temave dhe shtojcave që keni instaluar, dhe do të gjeni termin e kërkimit. Ju madje mund të zgjidhni temën / shtojcën specifike për shtimin e shtojcës.

Pasi të keni goditur butonin Kërko dhe të lejoni disa sekonda që String Locator të bëjë magjinë e saj, rezultatet do t’ju tregojnë vargun, skedarin ku është vendosur dhe një numër linjash. Shtojca do t’ju lejojë të redaktoni atë skedar specifik, dhe menjëherë do të nxjerrë në pah frazën tuaj të kërkimit!

Tani mund të ndryshoni ndonjë pjesë të ndonjë teme / shtese, mund të përktheni pjesët e koduara të tyre dhe mund të harroni për skanimin manualisht përmes skedarëve të cilat janë të panjohura për ju.


Ndërsa këto mjete WordPress mund t’ju ndihmojnë shumë, ne ende sugjerojmë që të kujdeseni për faqen tuaj. Nëse nuk jeni plotësisht të sigurt se çfarë ndryshimesh jeni duke bërë, sigurohuni që gjithmonë të keni një kopje rezervë të freskët dhe mendoni të punësoni një profesionist për të bërë punën për ju. Gjithashtu, vini re se shumë zhvillues nuk do të jenë në gjendje t’ju ndihmojnë nëse bëni gabime duke modifikuar një temë ose një plugin më vete.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map