Si të gjeni dhe të hyni në URL-në e administratorit të WordPress

wordpress-admin-login-page.png


Pas instalimit të WordPress, do të duhet të futeni në blogun tuaj të ri. Pa qasje në faqet e administratorit, ju nuk do të jeni në gjendje të rregulloni blogun tuaj të ri. Admin është vendi ku “gjithçka ndodh”, ku ju shkruani postime dhe menaxhoni sitin. Për të mos lejuar që të tjerët të redaktojnë sitin, duhet të identifikoheni me emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj.

Por nëse jeni i ri në WordPress, gjetja e faqes së hyrjes së administratorit mund të ju lejojë të kruani kokën në konfuzion. Si mund të keni qasje në të?

Mos u shqetëso; ka një herë të parë për gjithçka dhe shumica e blogerëve kishin të njëjtin problem kur po fillonin një blog të WordPress. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se si të punoni me faqen e hyrjes së administratorit të WordPress.

Si të gjeni faqen e hyrjeve të administratorit të WordPress

Si parazgjedhje, WordPress përdor URL-në standarde të hyrjes që është e njëjtë për të gjithë bloget. Për ta hapur atë, thjesht duhet të shtoni / Wp-admin në fund të URL-së së faqes suaj.

URL e paracaktuar e hyrjes në WordPress

www.example.com/wp-admin

Zhvilluesit e WordPress shtoi edhe disa URL të tjera që çojnë në të njëjtën faqe. Kështu që, nëse për ndonjë arsye nuk ju pëlqen të paracaktuar wp-admin URL, mund të arrini në faqen e hyrjes duke shtypur cilindo nga sa vijon:

 • www.example.com/wp-login
 • www.example.com/admin
 • www.example.com/login

Ju lutemi vini re se të gjitha ato URL-të tregojnë për të njëjtën faqe hyrje, dhe nuk do të bëni ndonjë gabim duke përdorur ndonjë prej tyre. Ata të gjithë ridrejtojnë automatikisht në të njëjtën faqe hyrje. Në rast se këto URL shtesë nuk funksionojnë për ju, ju lutemi kthehuni në atë të paracaktuar.

Gjithashtu, duhet të dini që faqet e administratës së WordPress.com dhe letrat kredenciale nuk kanë asnjë lidhje me ato që përdorni në WordPress të vetë-pritur. Anasjelltas gjithashtu. Ata thjesht duken të ngjashëm, por nuk kanë asnjë lidhje me njëri-tjetrin.

Krijoni hyrje më të lehtë në faqen e hyrjes

Tani që keni hapur me sukses URL-në e hyrjes, mund ta bëni atë më të arritshëm për përpjekjet tuaja në të ardhmen. Një mundësi është të krijoni një faqerojtës të faqes në shfletuesin tuaj, një të shtoni një widget në faqen tuaj të WordPress, dhe gjithashtu mund të shtoni një lidhje në faqen e hyrjes në menunë tuaj WordPress.

Si të identifikoheni te WordPress

Faqja e hyrjeve në WordPress

Pas hapjes së faqes së hyrjes së administratorit të WordPress, do të shihni një ndërfaqe të thjeshtë të përdoruesit që ju pyet për emrin tuaj dhe fjalëkalimin. Nëse e keni instaluar WordPress vetë, tashmë duhet të keni kredencialet e administratorit që keni krijuar gjatë instalimit. Kontrolloni kutinë në arkë nëse i keni harruar pasi që WordPress ju ka dërguar një email me të gjitha informacionet e nevojshme për t’u loguar. Por nëse dikush tjetër e instaloi atë për ju ose po e merrni përsipër uebfaqen e dikujt, duhet t’i pyesni për detaje të hyrjes së administratorit.

 1. Navigoni në faqen e hyrjes së administratorit të WordPress
 2. Vendosni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin
 3. Klikoni në Identifikohu buton

Nëse kredencialet janë të sakta, WordPress tani do t’ju çojë në pult, ku mund të filloni të punoni në postimin tuaj të parë dhe menaxhimin e faqes në internet.

Në varësi të dëshirave tuaja, faqja e hyrjes mund të duket gjithçka që ju pëlqen. Shumë shtojca do t’ju ndihmojnë të rregulloni pamjen e faqes dhe të prezantoni karakteristika shtesë të sigurisë. Nëse nuk përdorni WordPress të instaluar rishtazi, faqja mund të duket ndryshe nga ato të paraqitura në këtë artikull. Mund të ketë imazhe të ndryshme, logoja dhe madje fusha shtesë që mund të kërkojnë përgjigje në pyetje, skanimin e kodeve ose përdorimin e një smartphone për të tërhequr çelësat shtesë të sigurisë. Ju lutemi mos u shqetësoni nga kjo.

Më kujto opsionin

Mos harroni opsionin në WordPress

Nëse hidhni një vështrim tjetër në ekranin e hyrjes, do të vini re një të thjeshtë Më kujto opsion që mund të kontrolloni ose zgjidhni zgjidhjen. Duke zgjedhur opsionin, pasi të regjistroheni me sukses, shfletuesi juaj do të kujtojë kombinimin e emrit të përdoruesit dhe fjalëkalimit duke përdorur një cookie.

Në atë rast, informacioni ruhet në kompjuterin tuaj (zakonisht për dy javë, por mund të varet nga cilësimet tuaja). Kjo do të thotë që herën tjetër që të hapni faqen e hyrjes së administratorit të WordPress, shfletuesi do të dijë që ju jeni një përdorues ekzistues dhe nuk do të duhet të futni përsëri të njëjtat kredenciale.

Kur (jo) të përdoret Më kujto alternativë

përdorim Më kujto opsion vetëm në kompjuterët personalë të cilëve askush tjetër nuk ka qasje. Duke kontrolluar opsionin kur hyni në kompjuterë publik, ju po ekspozoni faqet e administratorit për të gjithë. Ata mund të rrëmbejnë blogun tuaj, ta fshijnë atë ose diçka tjetër që nuk do t’ju pëlqente “.

Humbja e opsionit të fjalëkalimit

Në fund të ekranit, mund të shihni një “Humbët fjalëkalimin?Opsion Në rast se e harroni fjalëkalimin tuaj, klikoni në lidhjen e cila do të hapë një ekran hyrje pak më të ndryshëm.

WordPress ka humbur fjalëkalimin

Këtu, do t’ju duhet të plotësoni emrin e përdoruesit ose adresën e emailit të përdorur për regjistrimin e llogarisë së administratorit. Pasi të keni goditur “Merrni fjalëkalim të ri“Butonin, WordPress menjëherë do t’ju dërgojë një email. Në të, ju do të merrni një njoftim për ndryshimin e fjalëkalimit dhe një lidhje speciale, unike që çon në fjalëkalimin e ri. Nëse emaili nuk arrin brenda disa minutave, kontrolloni dosjen tuaj SPAM. Nëse nuk është aty, ju do të duhet të kërkoni një ekspert të WordPress për t’ju ndihmuar të rivendosni fjalëkalimin.

Rivendosja e fjalëkalimit të WordPress

Duke klikuar lidhjen në email, do të shihni fjalëkalimin e gjeneruar rishtas që do t’ju lejojë të regjistroheni. WordPress do të krijojë një fjalëkalim të sigurt për ju, por ju mund të shkruani edhe vetë në të njëjtën faqe. Pasi të jeni gati, mbani mend fjalëkalimin tuaj dhe klikoni Rivendosni fjalëkalimin button. Pas kësaj, WordPress do t’ju njoftojë nëse fjalëkalimi u ndryshua me sukses dhe nëse po, do t’ju ridrejtojë përsëri në faqen e hyrjes.

përfundim

Për të hyrë në një sit të WordPress, do të duhet të shtoni / wp-admin në fund të URL-së së faqes tuaj. Mund ta bëni më të lehtë duke shënuar faqet, duke shtuar një widget në faqen e parë ose menunë tuaj. Mundohuni të përdorni fjalëkalime të sigurta, dhe kini kujdes nëse përdorni Më kujto tipar. Vetëm në rast se ju harroni fjalëkalimin tuaj, relaksohuni sepse WordPress do t’ju lejojë të krijoni një të ri.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map