Si të azhurnoni automatikisht shtojcat e WordPress

automatikisht-update-wordpress-plugins.png


Edhe pse mund të bëni një blog pa asnjë plugin të vetëm në listë, shanset janë që ju do të duhet të instaloni të paktën disa prej tyre. Pavarësisht se sa i shkëlqyeshëm jeni një ekspert, disa veçori thjesht do të marrin shumë nga koha juaj e çmuar për t’u zhvilluar nga e para. Meqenëse ekzistojnë dhjetëra mijëra shtojca atje, herët a vonë do të kuptoni se keni nevojë për disa prej tyre në blog.

Edhe pse shtojcat janë vetëm zgjerime të WordPress dhe ato nuk mund të punojnë jashtë CMS, shtojcat veprojnë si softuer më vete. Secila shtojcë kodohet ndryshe, ka veçori unike dhe ka nevojë për azhurnime të rregullta.

Zhvilluesit duhet të azhurnojnë shtojcat WordPress rregullisht. Epo, të paktën nëse ata kujdesen për produktin e tyre. Disa azhurnime do t’ju sjellin karakteristika të reja, të tjerët do të rregullojnë defektet dhe problemet e pajtueshmërisë, ndërsa gjëja më e rëndësishme është të grisni vrimat e njohura të sigurisë. Nuk do të dëshironit të kishit një shtojcë që lejon hyrjen e ndërhyrës në faqen tuaj, nuk do të jeni ju?

Ndërsa koha kalon, ju mund të përfundoni të keni dhjetëra shtojca në faqen tuaj, dhe ju do të duhet të azhurnoni shtojcat WordPress në baza të rregullta. Disa do të kenë azhurnime të reja disa herë në muaj, dhe azhurnimi i tyre me dorë mund t’ju bëjë të çmendur. Nëse keni një siguresë të shkurtër, mund të dëshironi të azhurnoni automatikisht shtojcat e WordPress.

Azhurnoni automatikisht të gjitha shtojcat WordPress

Për të aktivizuar përditësimet automatike për të gjitha shtojcat tuaja të WordPress, thjesht duhet t’ia tregoni këtë CMS tuaj. Jo, ndaloni të bërtisni në ekranin e kompjuterit tuaj; për fat të keq, ne jemi akoma larg nga të kemi teknologjinë që do të na kuptojë plotësisht, kështu që ju duhet të ndryshoni kanalin e komunikimit dhe të azhurnoni skedarin e funksioneve.php në vend të kësaj. Edhe nëse nuk keni të dhëna se çfarë skedari ka të bëjë, nuk duhet të shqetësoheni. Vetëm për t’u siguruar që jeni i mbuluar, krijoni një kopje rezervë.

 1. Hap skedarin e funksioneve.php
 2. Kopjoni dhe ngjisni sa vijon:
 3. add_filter ('auto_update_plugin', '__return_true');
 4. Ruaj ndryshimet

Në rast se dëshironi të bëni të njëjtën gjë për të gjitha temat që keni instaluar, ju duhet një filtër tjetër që duket praktikisht i njëjtë:

add_filter ('auto_update_theme', '__return_true');

Për të mësuar më shumë rreth kësaj, ju lutem shikoni si të konfiguroni azhurnimet automatike të sfondit në WordPress.

Pas ruajtjes së ndryshimeve, WordPress do të azhurnojë automatikisht të gjitha shtojcat kur ka versione të reja të disponueshme për t’u shkarkuar. Ju nuk duhet të bëni një gjë. Edhe pse kjo mund të duket praktike, mund të jetë e rrezikshme të aktivizoni azhurnime automatike për të gjitha shtojcat tuaja. Disa mund të prishin plotësisht faqen tuaj, disa do të shkaktojnë çështje të pajtueshmërisë, dhe ato shtojcave që keni përshtatur do të rishkruajnë gjithçka që keni bërë. Pra, nëse keni ato lloje shtojcash që nuk dëshironi të azhurnoni automatikisht, do të interesoheni të aktivizoni azhurnimet automatike vetëm për shtojcat specifike.

Zgjidhni shtojcat që do të marrin azhurnime automatike

Nëse doni që vetëm disa prej shtojcave tuaja të azhurnohen automatikisht, duhet të merrni një qasje tjetër. Për fat të mirë, këtë herë nuk do të duhet të kopjoni funksionet. Thjesht duhet të instaloni një shtojcë që do t’ju largojë shqetësimet tuaja.

Menaxher i Azhurnimeve të Lehta

MIMI: Falas

Me më shumë se 100,000 instalime aktive, kjo shtojcë falas është zgjidhja më e popullarizuar kur bëhet fjalë për azhurnimet automatike të WordPress. Menaxheri i Azhurnimeve të Lehta ju jep kontroll të plotë mbi azhurnimet e WordPress, por ne nuk do të flasim për të gjitha tiparet në këtë artikull.

Menaxher i Azhurnimeve të Lehta

Pjesa interesante është veçoria që ju lejon të aktivizoni azhurnimet automatike për shtojcat dhe temat. Shtojca është relativisht e drejtpërdrejtë dhe ju lejon të zgjidhni shtojcat dhe temat nga lista. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zgjidhni cilat artikuj duhet dhe cilat nuk duhet të azhurnohen automatikisht.

Përditësime automatike të prizave

MIMI: Falas

Edhe pse nuk është aq popullor sa ai i përmendur më parë, kjo shtojcë është aq e thjeshtë sa bëhet. Pas instalimit dhe aktivizimit të tij, të gjitha shtojcat që keni në blogun tuaj WordPress do të fillojnë të azhurnohen automatikisht. Tani, nëse doni ta kontrolloni atë, shkoni tek Cilësimet -> Azhurnime automatike të prizave.

Përditësime automatike të prizave

Në faqen e cilësimeve, do të shihni një listë të të gjitha shtesave që keni. Vetëm kontrolloni shtojcën që nuk doni të azhurnoni automatikisht. Kjo eshte!

Meqenëse sapo keni filluar të azhurnoni shtojcat e WordPress automatikisht, është një ide e mirë të lejoni që plugin t’ju njoftojë për ndryshimet përmes postës elektronike. Pra, në rast se diçka nuk shkon mirë, ju mund të reagoni me kohë.

Si ta ktheni versionin e vjetër

Në disa raste, azhurnimet do të shkaktojnë probleme në faqen tuaj. Derisa të merrni një shans për të rregulluar gjërat ose të gjeni një zgjidhje tjetër, me siguri do të dëshironi që versioni i vjetër të kthehet. Po, është e mundur dhe mund të ktheheni te cilindo version që dëshironi. Ne tashmë ju kemi treguar se si ta bëni atë, kështu që ju lutemi shikoni se si të merrni versionin e vjetër të një teme ose një plugin përsëri në faqen tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map