Si ta zhvendosni Blog-un tuaj nga Hapësira në Shesh tek WordPress

Hapësirë ​​katror në WordPress


Të gjithë jemi duke u thellësuar në gjunjë në shekullin XXI. Kjo do të thotë që vetë Interneti, si dhe ndërtimi i uebit, po bëhen më komplekse. Megjithatë, kompleksiteti lejon krijimin e mjeteve të përshtatshme për fillestarët dhe njerëzit që nuk dinë asgjë për teknologjinë që qëndron pas saj.

Për shkak të gjithë kësaj, blogerët që vendosin të fillojnë faqet e tyre në vitin 2020 e kanë atë edhe të lehtë dhe të vështirë. Ndërsa është bërë mjaft e thjeshtë për të filluar një blog, është bërë gjithashtu e vështirë të zgjedhësh një platformë për bloget. Në mesin e shumë, shanset janë që Squarespace të ju lidh dhe që ju keni filluar blogun tuaj në këtë platformë të drejtpërdrejtë të blogerave.

Nëse jeni duke e lexuar këtë udhëzues, kjo është ndoshta sepse keni vendosur që është koha të shkoni larg nga Squarespace dhe të filloni me WordPress.

Të dëgjoj; ka shumë përfitime për të pasur blogun tuaj në WordPress sesa në Squarespace. Dhe ndërsa transferimi i gjithçkaje nga një tek tjetri nuk është diçka që mund të bësh me një klik të një butoni, është akoma e mundur të bësh.

Pse duhet të kaloj nga Squarespace në WordPress?

Squarespace është një platformë e shkëlqyeshme. Kjo ju lejon të keni gati blogun tuaj të parë brenda disa minutash. I gjithë mjeti është bërë për fillestarët, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për teknikat; në vend të kësaj, ju mund të kënaqeni duke punuar në sit përmes blloqeve të siguruara nga Squarespace.

faqja kryesore e katrorit

Gjithçka tingëllon mjaft e ngjashme me WordPress-in e ri, apo jo? Por akoma, ka shumë më tepër që mund të bësh me WordPress nëse vendos të transferosh blogun tënd nga Squarespace. Ndërsa kjo thjeshtësi është një gjë e shkëlqyeshme për një bloger kauzal, Squarespace është mjaft kufizues për dikë që përpiqet për më shumë.

Nëse vendosni të zhyteni më thellë në personalizim dhe dizajnim në internet, do të gjeni se nuk ka aq shumë mundësi që kanë mbetur me Squarespace. Nëse vendosni të filloni dyqanin tuaj online, Squarespace do t’ju bëjë të lëvizni në një plan më të shtrenjtë, dhe do të marrë komisionin nga ju. A duhet të përmend se Squarespace nuk ka asgjë afër 50,000 shtesa që janë në dispozicion për WordPress?

Këto janë vetëm disa nga arsyet që duhet të merrni parasysh. Por unë jam i sigurt që ju tashmë keni tuajat, dhe se ju keni vendosur tashmë të bëni transferimin.

Farë mund të importosh?

Unë nuk dua të jem një vrasëse e fortë, por duhet të jesh i vetëdijshëm që Squarespace nuk lejon një migrim të thjeshtë. Mos më gabo; ndërsa është e lehtë për të eksportuar dhe importuar përmbajtjen, jo gjithçka funksionon.

Para se të filloni, duhet të dini që lehtë mund të importoni:

 • Faqet themelore
 • Posts
 • Faqet e galerisë
 • Tekst, imazh dhe blloqe Embed

Por për fat të keq, Squarespace nuk do të eksportojë si vijon:

 • Blloqe video, audio dhe produkti
 • Faqet e produkteve, albumeve dhe ngjarjeve
 • Ndryshimet CSS & Style të personalizuara
 • Dosjet dhe faqet e indeksit

Ato gjëra që nuk eksportohen dhe importohen në faqen tuaj të re do të duhen trajtuar me dorë.

1. Bëni përgatitjet

Para se të gërmojmë më thellë në transferimin dhe trajtimin e të dhënave, le të përgatisim gjithçka. Meqenëse do të zhvendoseni në një blog të WordPress të vetë-pritur, duhet të siguroheni që pritja juaj të jetë gati.

Bluehost është një nga kompanitë e rralla të pritjes rekomanduar nga WordPress.org. Zgjedhja e shërbimeve të tyre do të thotë që ju mund të krijoni faqen tuaj të re në mënyrë më efikase dhe se nuk do të duhet të shqetësoheni nëse faqja juaj funksionon mirë. Në vend të kësaj, ju mund të relaksoheni dhe të punoni në faqen tuaj të internetit ndërsa gjithçka tjetër do të kujdeset nga ekspertët e ekipit Bluehost.

Nëse nuk keni përvojë me krijimin e një llogarie pritëse, na tregoni shpejt se si ta bëni atë:

Hapi 1

Vizitoni Bluehost dhe gjeni butonin “Filloni Tani” që do t’ju çojë në hapin tjetër.

Bluehost

Hapi 2

Zgjidhni planin tuaj të pritjes. Ka disa mundësi për të zgjedhur. Nëse kjo është hera juaj e parë që regjistron një llogari, unë sugjeroj të shkoni në atë themelore.

ndryshoni planin e pritjes

Hapi 3

Regjistroni emrin e domain. Nëse tashmë keni një domen, këtu do të keni mundësinë ta transferoni atë dhe ta caktoni në blogun e ri. Nëse jo, thjesht shkruani fushën e dëshiruar, dhe Bluehost do t’ju njoftojë nëse është në dispozicion.

emri i domain

Pasi të vendosni llogarinë tuaj dhe emrin e domain, instalimi i WordPress kërkon vetëm disa klikime të butonit. Me këtë hap, ju keni përfunduar me sukses përgatitjen.

2. Eksportoni përmbajtjen nga Squarespace

Për fat të mirë, eksportimi i përmbajtjes Squarespace është mjaft i lehtë pasi të kuptoni se ku gjendet opsioni.

 1. Hyni në llogarinë tuaj të Squarespace
 2. Shkoni te Parametrat -> Avancuar -> Import / Eksport
 3. Klikoni në butonin “Eksport”
 4. Nga dritarja që shfaqet, zgjidhni ikonën WordPress

Eksporti i Sheshit

Pas disa sekondash, duhet të jeni në gjendje të shihni një mesazh konfirmimi në anën e majtë të ekranit. Përveç kësaj, do të ketë një buton të shkarkimit që duhet të klikoni.

Pas shkarkimit, duhet të përfundoni me një emër skedari diçka si kjo: Squarespace-Wordpress-Export-02-02-2020.xml. Ju do të keni nevojë për këtë skedar në hapin tjetër, kështu që unë sugjeroj ta lini atë të ulur në desktop për një moment.

3. Importoni përmbajtjen në faqen tuaj të re të WordPress

Ekziston një arsye e mirë pse hapi i mëparshëm përfshiu ikonën WordPress – do të thotë që Squarespace formatoi të dhënat ashtu si i pëlqen WordPress. Pra, në vend që të merreni me mjetet e importuesit të kodit ose të çrregullt, mund të përdorni mjetin parazgjedhor të importuesit të WordPress që funksionon si një bukuri.

 1. Hapni faqen tuaj të re të WordPress
 2. Identifikohu me llogarinë tënde të administratorit
 3. Shkoni tek Vegla -> Import – – WordPress
 4. Klikoni në butonin “Instaloni tani” dhe prisni disa sekonda
 5. Klikoni në lidhjen “Run Importer” që tregoi në vend të butonit instalues
 6. Goditi butonin “Zgjidhni skedarin”
 7. Gjeni skedarin tuaj .xml që keni eksportuar më parë nga Squarespace
 8. Klikoni butonin “Ngarko skedarin dhe importin”

Importi i Sheshit

Në ekranin e mëposhtëm, gjëja më e lehtë për të bërë është të caktoni postime te një përdorues ekzistues. Kjo do të caktojë llogarinë tuaj të administratorit të WordPress në artikujt e importuar, të cilat lehtë mund t’i ndryshoni më vonë nëse është e nevojshme. Prapëseprapë, nëse doni të krijoni një përdorues të ri që do të caktohet si autor i postimeve të importuara, mund ta bëni atë këtu.

Mos harroni të kontrolloni “Shkarkoni dhe importoni bashkëlidhjet e skedarëve” përpara se të klikoni në butonin Submit.

Nëse gjithçka kaloi në rregull, duhet të jeni në gjendje të lexoni mesazhin e suksesit duke ju thënë që nuk kishte probleme me importin.

4. Kontrolloni përmbajtjen e importuar

Merrni frymë thellë dhe kontrolloni gjithçka. Thjesht duke hapur Postime -> Të gjitha Postimet do t’ju tregojnë nëse artikujt tuaj të vjetër Squarespace janë transferuar me sukses.

Ju gjithashtu mund të hapni vetëm faqen tuaj ku duhet të shihni postimet ashtu siç janë botuar, duke parë pak më ndryshe nga sa ishin në Squarespace.

Kontrolloni përmbajtjen

5. Shtoni manualisht përmbajtjen që mungon

Fatkeqësisht, Squarespace nuk eksporton gjithçka. Pra, nëse keni përdorur blloqe video dhe audio, ka ende disa punë manuale që do të duhet të bëni.

Shkoni një postim dhe faqe në atë kohë, gjeni blloqet që mungojnë dhe zëvendësoni ato.

Unë uroj që të sugjeroja një zgjidhje tjetër, por për fat të keq, ju do të duhet të uleni dhe ta bëni këtë vetë. Nëse keni kaluar një ditë të përafërt dhe keni shumë postime, lini këtë për nesër – azhurnimi i gjithçkaje kërkon kohë, dhe definitivisht ju ha nervat.

E njëjta gjë vlen për të gjitha produktet, albumin dhe faqet e ngjarjeve që mund të keni përdorur në Squarespace. Nuk ka shumë për të bërë sesa hapja e tyre në Squarespace dhe kopjimi i një faqe të re në WordPress, një nga një.

6. Importoni imazhet

Nëse hapni postimet tuaja të importuara, tashmë duhet të jeni në gjendje t’i shihni fotot tuaja duke u ngarkuar në mënyrë korrekte. Por kjo nuk do të thotë se ato janë importuar në mënyrë korrekte.

Në të vërtetë, ato imazhe janë akoma duke u ngarkuar nga llogaria juaj e Squarespace dhe kjo nuk është diçka që dëshironi. Për tu bërë plotësisht të pavarur, do të duhet të zhvendosni imazhet tuaja edhe në WordPress.

Për dallim nga përmbajtja e mëparshme që ju është dashur të kopjoni dhe ngjitni manualisht, ekziston një zgjidhje automatike për të importuar imazhe nga Squarespace në WordPress. Nuk është një zgjidhje amtare e zhvilluar vetëm për këtë qëllim, por ekziston një plugin falas që bën mrekulli.

 1. Shkoni te Plugins -> Shto të Re
 2. Kërkoni për Imazhe të ngarkimit automatik
 3. Instaloni dhe aktivizoni plugin

Imazhe të ngarkimit automatik

Sapo pluginet të bëhen aktive në blogun tuaj të ri të WordPress, ajo do të fillojë të funksionojë magjinë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të hapni një postim dhe të klikoni butonin për ta azhurnuar, gjë që ruan ndryshimet. Në këtë veprim, shtojca do të gjejë të gjitha imazhet tuaja nga Squarespace, dhe automatikisht do t’i shkarkojë në blogun tuaj WordPress!

Nëse keni më shumë se vetëm disa postime dhe faqe, mund ta bëni këtë me shumicë:

 1. Postimet e Hapura -> Të gjitha Postimet
 2. Zgjidhni të gjitha postimet
 3. Zgjidhni opsionin Redakto dhe klikoni Apliko.
 4. Në ekranin e ri, thjesht goditni butonin “Përditëso” dhe të gjitha postimet e zgjedhura do të azhurnohen, domethënë shtojca do të bëjë magjinë e tyre mbi ta.

7. Fix rregullat

Deri më tani, faqja juaj e re duhet të funksionojë pa ndonjë problem, dhe e gjithë (mirë, shumica) e përmbajtjes duhet të jetë tashmë në faqen tuaj.

Por nëse hapni ndonjë prej postimeve, do të kuptoni se struktura e lidhjes nuk ngjan me atë që keni pasur në Squarespace. Për ta bërë gjithçka të duket sa më afër faqes tuaj të vjetër (tani) të Squarespace, ju duhet të rregulloni strukturën e lidhjes së vazhdueshme.

 1. Shkoni te Settings -> Permalinks
 2. Zgjidhni “Struktura me porosi”
 3. Paste këtë: / blog /% postname% /
 4. Ruani opsionet

permalinks

8. Fakultative: Tregoni domain-in personal në faqen tuaj të re

Nëse keni përdorur një emër domain personal në faqen tuaj WordPress, duhet ta drejtoni atë domain në faqen tuaj të re të WordPress. Nëse nuk e bëni këtë, të gjithë ata që shkojnë në domenin tuaj personal (që është diçka si www.yoursite.com) prapë do të merreni në blogun tuaj të vjetër Squarespace, dhe jo atë në WordPress.

Shanset janë që ju të keni regjistruar domenin tuaj personal përmes Squarespace. Nëse ky është rasti, ju duhet ndiqni disa hapa të thjeshtë për të drejtuar domain-in tuaj personal në uebfaqen tuaj të re të WordPress.

Nëse keni një domen të quajtur të regjistruar përmes një regjistruesi të palëve të treta, do të duhet të futeni në atë regjistrues për të bërë ndryshimet.

9. Rregulloni faqen tuaj të re të WordPress

Pasi të keni kryer të gjitha hapat, do të keni me sukses faqen tuaj të Squarespace në një sit të vetë-pritur WordPress.

Por kjo nuk e bën atë fund. WordPress është miqësor për fillestarët, por ka një kurbë të të mësuarit që do të duhet ta pranosh.

Siç ju thashë në fillim të artikullit, nuk është e mundur të transferoni dizajnin e faqes tuaj të Squarespace në atë WordPress. Pra, një fillim i mirë është të lexoni se si të zgjidhni një temë të përsosur dhe gjeni shtojca të mahnitshme që do të përmirësojë faqen tuaj te internetit. WordPress numëron më shumë se 50,000 prej tyre, kështu që merrni lehtë. Ndërsa mund të jetë e lehtë të krijoni një faqe WordPress, përshtatja e një nevoje tuaj është një punë e vazhdueshme që kërkon kohë.

Pyetjet e bëra më shpesh

Abonimi im Squarespace ka skaduar. A mund të transferoj akoma në WordPress?

Kjo varet nga sa kohë keni qenë pa pajtim. Squarespace do të mbajë faqen tuaj të internetit dhe përmbajtjen vetëm për një periudhë të shkurtër në mënyrë që të mund të rinovoni pajtimin tuaj dhe të vazhdoni të përdorni shërbimin. Nëse kanë kaluar vetëm disa ditë ose javë pasi të ketë skaduar pajtimi, akoma mund të rinovoni pajtimin për të rikthyer faqen tuaj. Pastaj, mund të ndiqni këtë udhëzues për të transferuar përmbajtjen.

Fatkeqësisht, pas një periudhe kohe specifike, Squarespace do të fshijë përmbajtjen tuaj. Në këtë rast, rinovimi i pajtimit nuk do të ndihmojë. Nëse nuk jeni të sigurt, kontaktoni ndihmën e Squarespace përpara se të rinovoni.

A mund ta fshij sitin tim Squarespace pas transferimit?

Po, pasi të keni përfunduar transferimin, mund të fshini faqen tuaj të internetit të Squarespace. Por unë sugjeroj fuqimisht të mos e bëni atë përpara se të provoni gjithçka në faqen tuaj të re të WordPress.

Për shembull, nëse harroni të azhurnoni imazhet, nuk do të jetë e mundur t’i azhurnoni ato sa më shpejt siç përshkruhet në këtë artikull. Vetëm një herë pasi të jeni njëqind përqind e sigurt që e keni zhvendosur me sukses Squarespace në WordPress, ju mund të fshini llogarinë tuaj Squarespace duke dërguar një kërkesë përmes [email protected]

Nuk mund të caktoj autorë gjatë importit

Nëse WordPress nuk ju tregon mundësinë për të caktuar autorë direkt gjatë procesit të importit, kjo do të thotë se nuk keni pasur postime në blog në Squarespace. Kjo zakonisht ndodh për përdoruesit që kanë përdorur Squarespace për biznesin e tyre ose faqet e internetit me një faqe pa asnjë aktivizim të bllokut.

Nëse megjithatë keni një blog, sigurohuni që keni zgjedhur faqen e saktë të blog-ut gjatë eksportit.

Mund ta kopjoj stilin tim Squarespace?

Fatkeqësisht, kjo nuk është e mundur. Hapësira katror nuk ju lejon të eksportoni stilin & CSS. Por ndërsa nuk mund ta kopjoni stilin e blogut tuaj automatikisht, e mira është që Squarespace i ngjan WordPress.

Kjo do të thotë që ju mund të gjeni tema të ngjashme me WordPress dhe të rikrijoni paraqitjen që keni pasur në Squarespace.

A ka ndonjë mënyrë për të importuar bloge të shumta nga Squarespace?

Nëse keni pasur më shumë se një faqe blog në Squarespace, ju prapë mund t’i importoni të gjitha në faqen tuaj të re. Dallimi i vetëm është se të gjitha postimet do të grupohen dhe nuk shfaqen në faqe të ndara siç keni pasur në Squarespace.

Pra, thjesht përsërisni procesin dhe eksportoni faqen tuaj të internetit të blogut dhe importoni skedarin e ri në faqen tuaj të WordPress duke ndjekur të njëjtën procedurë.

Unë vetëm dua të importoj artikujt e mi të Squarespace në WordPress, a është e mundur?

Ndërsa nuk është e mundur vetëm të zgjidhni artikujt gjatë procesit të eksportit / importit, WordPress ju lejon të fshini çdo përmbajtje që nuk dëshironi në faqen tuaj. Kështu që, nëse dëshironi që artikujt tuaj të transferohen, ju mund të shkoni përpara dhe të fshini gjithçka tjetër pasi të ketë përfunduar importi.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map