Si ta lëvizni blogun tuaj nga Wix në WordPress

Wix në WordPress


E vërteta që duhet të thuhet, Wix është një ndërtues mahnitës i faqeve të internetit që duket i përshtatur në mënyrë të përkryer për nevojat e fillestarëve. Duket bukur, vjen me disa dizajne të shkëlqyera të prematës kjo do t’ju ndihmojë të filloni faqen tuaj të parë, dhe në të vërtetë është relativisht e lehtë për tu trajtuar dhe menaxhuar.

Jemi të sigurt që tashmë keni ngecur në disa reklama dhe parulla të Wix në internet, të cilat janë lehtësisht të mbani mend nga një logo e lezetshme që duket si një yll pak i verdhë dhe i bardhë (ai është në të vërtetë një kombinim i letrave, por kush kujdeset; për ne – eshte yll).

Për shkak të të gjitha arsyeve që kemi përmendur vetëm, nuk është e pazakontë që blogerët për herë të parë vendosin të fillojnë me Wix në vend të WordPress. Ju thjesht delegoni të gjitha problemet teknike tek ekspertët në Wix ndërsa mund të përqendroheni në ato që shkruani dhe natyrisht fotot e maceve tuaja që hanë një djathë djathë. Por pas disa muajsh ose mbase edhe me vite, ju mund të keni kuptuar që Blogging është shumë më argëtues sesa mendonit se do të ishte. Gjithashtu, mund të kishe kuptuar se blog-et mund të jenë një burim i të ardhurave që madje mund të të japin kurajën të heqësh punën tënde 9 deri në 5 në zyrën që e urren aq shumë. Nëse njeh ndonjë prej kësaj, me siguri tashmë po mendoni të shpërngulni blogun tuaj Wix në WordPress.

Si të përgatiteni për migracionin

Për dallim nga Wix, ku pritja, domenet dhe të gjitha teknikat që ju ndoshta nuk ju interesojnë janë kujdesur nga dikush tjetër, WordPress është një histori tjetër. Për fillestarët, për të qenë në gjendje të keni një faqe në internet WordPress, do të duhet të gjeni një kompani pritëse që do të kujdeset për ato teknikime tani e tutje.

Kur është fjala për të pritur faqet e WordPress, Bluehost është një nga udhëheqësit në industri që do t’ju ndihmojë të merrni një faqe interneti profesionale me çmime të përballueshme. Thjesht ndiqni lidhjen për të marrë një zbritje në mënyrë që të filloni blogun tuaj të ri në mënyrën e duhur aq i ulët sa 2.75 dollarë në muaj.

faqja fillestare bluehost

Pasi të vendosni për paketën dhe një domen që do të përdorni për blogun, do të duhet të instaloni WordPress. Nëse vendosni të shkoni me Bluehost si ofruesin tuaj të pritjes, mund të relaksoheni dhe të kaloni këtë pjesë sepse shërbimi i pritjes automatikisht do të instalojë WordPress për ju. E tëra çfarë ju duhet të bëni në këtë rast është të përgatisni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj që të mund të lundroni në pult, dhe të regjistroheni në hapësirën tuaj të re të punës..

Zhvendoseni blogun tuaj nga Wix në WordPress

Nëse keni ngecur ndonjëherë mbi një artikull që tregon procesin e migrimit nga një platformë në tjetrën, me siguri tashmë keni filluar të shqetësoheni. Por mos filloni të tërheqni flokët tuaj akoma. Edhe pse transferimet e tjera nuk janë aq teknike, ato ju detyrojnë të vendosni ca kohë shtesë për të ndjekur secilin hap për të bërë transferimin e duhur. Për dallim nga transferimi i Tumblr në WordPress ose Blogger në WordPress të vetë-pritur, migrimi i Wix në WordPress është shumë më i lehtë për tu bërë.

Fatkeqësisht, kjo gjithashtu nënkupton që ju të merrni më pak opsione nga të cilat mund të zgjidhni. Por le të fillojmë me një pjesë interesante.

Zgjidhni një temë

Meqenëse keni përdorur Wix, tashmë duhet të jeni të vetëdijshëm se si funksionojnë modele ose tema – ato ju lejojnë të ndryshoni shpejt gjithë pamjen e blogut tuaj në diçka që ju pëlqen. Temat e WordPress funksionojnë në një mënyrë shumë të ngjashme. Ka dhjetëra mijëra tema falas dhe premium WordPress nga të cilat mund të zgjidhni, dhe praktikisht nuk ka kufij për ta.

Nxitësja e WordPress-Theme-Provider

Edhe pse është mjaft joshëse të zgjedhësh një temë falas WordPress, Ju lutemi mbani në mend se zakonisht, këto lloj temash kërkojnë më shumë njohuri teknike. Nëse nuk e dini rrugën tuaj rreth WordPress, PHP, HTML dhe CSS që kërkohet të rregulloni një temë falas, ju sugjerojmë të shkoni në një premium. Temat e primitit popullor zakonisht vijnë me ndërtues drag & drop që ju lejojnë të luani fjalë për fjalë me opsione dhe ngjyra derisa të merrni atë pamjen e përsosur të blogut tuaj që po kërkoni. Në vend që të bërtisni në ekranin e kompjuterit tuaj për të mos treguar ngjyrën e duhur ose për të mos ndryshuar madhësinë e një imazhi të kokës kur shikoni sitin në ekranin celular, nxirrni ato pak dollarë shtesë nga kuleta dhe shijoni personalizimin e blogut tuaj.

Vendosni linja lidhëse

Po, ne e dimë. Ashtu si ju, ne do të preferonim më shumë kohë të rregullonim një temë sesa të shkelim rregullimet që vizitorët e rregullt nuk do t’i vinin re. Por permalink-et janë një pjesë e rëndësishme e blogut tuaj të ri WordPress dhe është thelbësore që t’i vendosni menjëherë.

Mos u shqetëso; megjithëse termi permalidhje mund të tingëllojë e frikshme, në të vërtetë është mjaft e thjeshtë t’i vendosësh ato. Permalidhjet janë pjesë e URL-ve, d.m.th. adresa e secilës postim, faqe, imazh, etj. Në blogun tuaj. Pra, kjo është koha për të vendosur nëse dëshironi që ata të jenë të thjeshtë, të keni një datë të kodifikuar ose të bëni ndonjë gjë tjetër që ju pëlqen.

Zgjedhja e lidhjeve të përhershme

Për shembull, në vend të www.yournewblog.com/2019/08/my-first-post ju mund të ndryshoni lidhjet tuaja të vazhdueshme në www.yournewblog.com/my-first-post. Edhe pse mund të duket mirë që të keni një datë në permalidhje, ju rekomandojmë opsionin e dytë. URL-të më të shkurtër janë më të pastra, më të lehta për tu lexuar dhe mbajtur mend dhe motorët e kërkimit si ata më mirë.

Për të bërë këto ndryshime, thjesht lundroni tek Cilësimet -> Permalidhjet dhe zgjidhni opsionin “Post Emri”. Ruani ndryshimet dhe ringarkoni faqen tuaj për të bërë gjithçka.

Eksportoni përmbajtjen nga Wix

Për dallim nga WordPress, Wix është një platformë e mbyllur që do të thotë që nuk duhet të shikoni pas perdeve për të parë kodin. Mund të tingëllojë e parëndësishme, por kjo gjithashtu do të thotë që njerëzit nuk mund të krijojnë mjete për t’ju ndihmuar me gjëra të caktuara. Natyrisht, njerëzit në Wix nuk duan që ju të largoheni nga platforma e tyre, kështu që nuk ka mjete që do të eksportojnë shpejt dhe lehtë gjithçka nga Wix në WordPress.

Por mos u shqetëso; ju ende mund të merrni gjërat tuaja duke përdorur metoda të ndryshme.

Në mënyrë që të eksportoni përmbajtje nga Wix, do t’ju duhet të hyni në burimin RSS. Në të vërtetë nuk duhet të dini asgjë në lidhje me RSS, por nëse doni të mësoni më shumë, mësoni se çfarë është në të vërtetë një RSS. Ka edhe një dobësi për këtë. Kohët e fundit, Wix vendosi të heqë burimet RSS nga blogjet e tyre, kështu që nëse keni një të re, me siguri nuk do të keni mundësi të përdorni qasjen në.

Ruani një ushqim RSS

Për të hyrë në burimin tuaj Wix RSS, thjesht lundroni tek juajusername.wixsite.com/blogname/feed.xml ose juajusername.wixsite.com/blogname/blog-feed.xml. Emri i përdoruesit është emri juaj i përdorimit Wix dhe fajëson emrin e blogut tuaj që ekzekutoni në Wix. Nëse keni përdorur një emër domaini personal në blogun tuaj Wix, thjesht shtoni feed.xml ose /blog-feed.xml në fund të domenit tuaj personal për të hyrë në burimin RSS.

Eksporti duhet të jetë shumë i shpejtë dhe duhet të përfundoni me një skedar të ruajtur diku në kompjuterin tuaj (desktopi është thjesht i mirë). Kjo është gjithçka që duhet për të eksportuar përmbajtjen nga Wix. Ne do t’ju tregojmë se si t’i trajtoni më vonë imazhet.

Importo përmbajtje Wix në WordPress

Hapi tjetër kërkon që të importoni përmbajtjen në faqen tuaj të re të WordPress. Për fat të mirë, WordPress është një platformë me burim të hapur, kështu që ka tonelata pluginash dhe mjetesh të dizajnuara për t’ju ndihmuar të arrini qëllime të ndryshme. Një nga ato mjete quhet Importuesi RSS dhe i gjithë qëllimi i tij është importimi i informacionit nga një skedar RSS si ai që keni ruajtur në hapin e kaluar ndërsa eksportoni përmbajtje nga Wix.

 1. Hyni në faqen tuaj të re të WordPress
 2. Shkoni te Mjetet -> Importi
 3. Zgjidhni RSS dhe klikoni në ikonën “Install” poshtë saj
 4. Instalimi i mjetit të importuesit

 5. Prisni disa sekonda që WordPress të ngarkojë një faqe të re dhe të klikoni në Run Importer
 6. Drejto mjetin e importuesit

 7. Klikoni Zgjidhni File dhe zgjidhni skedarin RSS që eksportuat nga Wix
 8. Zgjidhni importin e skedarit

 9. Klikoni butonin Ngarko skedarin dhe importin

Ngarko skedarin dhe importo

Në varësi të madhësisë së blogut tuaj, kjo mund të zgjasë një kohë në mënyrë që të mos u frikësoni nëse asgjë nuk ndodh për disa minuta.

Pasi të jetë bërë gjithçka, duhet të shihni një mesazh që konfirmon importin. Për ta kontrolluar, thjesht shkoni te Postimet -> Të gjitha Postimet ku duhet të jeni në gjendje të shihni të gjithë artikullin Wix të renditur në WordPress. Kjo është e mahnitshme; sapo keni importuar me sukses përmbajtje nga Wix në WordPress, por ekziston vetëm një problem i vogël. Nëse hapni ndonjë nga postimet, do të vini re se asnjë prej imazheve nuk është aty. Fatkeqësisht, RSS nuk ju lejon të importoni imazhe automatikisht, kështu që ju do të duhet të trajtoni këtë detyrë me dorë.

Si të importoni imazhe nga Wix në WordPress?

Nëse nuk keni pasur shumë imazhe në postimet tuaja, thjesht mund të shkoni përpara, hapni postimet tuaja Wix dhe ruani imazhe një nga një. Pastaj, do të mjaftojë të ngarkoni imazhet në Bibliotekën tuaj Media Media. Nëse e mbani të paprekur emrin e figurës, kjo duhet të bëjë mashtrimin dhe të gjitha imazhet tuaja duhet të shfaqen në postime në vendet e njëjta saktë që i keni pasur në Wix.

Importoni imazhe nga Wix

Por shanset janë që ju të keni më shumë se vetëm disa imazhe. Pra, të shkosh me dorë një nga një mund të ishte afër e pamundur. Ne kemi një kurë për këtë – mbani mend, WordPress është me burim të hapur, dhe ka dhjetëra mijëra mjete falas dhe premium që mund të përdorni. Për fat të mirë, një mjet që do t’ju ndihmojë të trajtoni imazhet është plotësisht i lirë dhe ju mund ta keni atë dhe drejtimin në minutën tjetër.

 1. Shko tek Shtojcat -> Shtoni të reja
 2. Kërkoni për “Importoni imazhe të jashtme” nga Marty Thornley
 3. Instaloni dhe aktivizoni plugin

Zakonisht nuk ju rekomandojmë të instaloni shtojca më të vjetra se një vit ose dy, por kjo ende funksionon pa probleme, kështu që nuk duhet të shqetësoheni.

Si parazgjedhje, shtojca Import External Images kërkon automatikisht përmes kodit HTML të një postimi sapo të klikoni në butonin ruaj. Meqenëse tashmë keni importuar përmbajtjen nga një burim RSS, përmbajtja juaj përmban kodin për figurën, por jo vetë fotografinë. Ju keni fat – kjo do të thotë që pasi të keni goditur butonin ruaj, shtojca do të gjejë postimin tuaj në Wix, do t’i njohë të gjitha imazhet dhe do t’i shkarkojë automatikisht në bibliotekën tuaj! Pra, nuk ka rëndësi nëse keni një ose një mijë imazhe, shtojca duhet t’i transferojë të gjitha.

Fat i mirë me blogun tuaj të ri të WordPress!

Kjo eshte. Siç ju kemi thënë në rreshtat e parë, migrimi nga Wix në WordPress nuk kërkon shumë kohë dhe aftësi. Nëse keni ndjekur të gjitha hapat, duhet të keni përfunduar me një blog të ri WordPress që tashmë përmban të gjitha postimet tuaja të vjetra Wix.

Edhe pse ky është fundi i blogut tuaj Wix, mos u shqetësoni për këtë. Konsideroni këtë migrim si një hap përpara. WordPress është shumë më i fuqishëm se Wix, dhe kjo do t’ju lejojë ta zhvilloni atë më tej. Kjo ju jep kontroll të plotë mbi blogun tuaj dhe nëse dëshironi, mund të fitoni para me të.

Mësoni WordPress kërkon ca kohë, dhe ka kaq shumë sa të mësoni për të. Pra, mos u zhgënjeni nëse nuk mund ta bëni blogun tuaj më të mirë brenda një dite. Merrni kohën tuaj dhe zhvilloni të dy njohuritë tuaja dhe blogun tuaj dhe ne jemi të sigurt që do të jeni të lumtur që keni emigruar blogun tuaj nga Wix në WordPress sot.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Liked Liked