Przegląd sekcji ustawień WordPress

wordpress-settings.png


Jedną z pierwszych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę po zainstalowaniu nowej witryny WordPress, jest strona ustawień. W nowych instalacjach ustawienia WordPress pojawiają się na samym dole menu administratora, które można znaleźć po lewej stronie ekranu.

Wystarczy najechać myszką na Ustawienia link, zauważysz kilka stron podmenu poświęconych konkretnym ustawieniom WordPress. Każda z nich zawiera ważne opcje, które będą miały wpływ na całą witrynę, dlatego bardzo ważne jest, abyś poświęcił swój czas na prawidłowe skonfigurowanie wszystkiego. Dopóki nie zainstalujesz dodatkowych wtyczek i motywów, które mogą dodawać nowe podmenu, zobaczysz następujące strony:

 1. Generał
 2. Pisanie
 3. Czytanie
 4. Dyskusja
 5. Głoska bezdźwięczna
 6. Permalinks

W tym artykule szczegółowo opisano te domyślne ustawienia WordPress i przeprowadzimy Cię przez proces instalacji.

1. Ogólne

Na tej stronie znajdziesz kilka opcji, które pozwolą Ci zmienić tytuł i slogan witryny, różne rodzaje adresów oraz formaty czasu i daty.

Tytuł i slogan witryny

Chociaż WordPress wstępnie wypełnił te pola, nie zakładaj, że jest wystarczająco dobry dla Twojej witryny. Ponieważ tytuł i slogan witryny są ważnymi częściami Twojego bloga, jeśli chodzi o Google i inne wyszukiwarki, musisz koniecznie pisać niestandardowe. Podczas pisania niestandardowego tytułu i sloganu może pomóc Ci przyciągnąć odpowiednich odbiorców, domyślny może zaszkodzić Twojemu SEO (pozycji w wynikach wyszukiwania) i wiarygodności. Nie chcesz, aby Twoi potencjalni klienci zauważyli, że zignorowałeś pierwszy krok w dostosowywaniu swojej witryny, prawda??

WordPress i adres strony (URL)

Ustawienia ogólne WordPress

Adres WordPress to adres URL prowadzący do katalogu, w którym zainstalowałeś WordPress. W większości przypadków adres witryny prowadzący do Twojej strony głównej powinien być taki sam. Jeśli właśnie zainstalowałeś nową witrynę, nie musisz zmieniać żadnego z pól. Chyba że chcesz, aby Twoja strona główna była inna niż katalog instalacyjny, ale nie powinieneś się tym martwić, jeśli to pierwszy raz w WordPress. Po prostu miej je takie same.

Na przykład, jeśli nie chcesz, aby WordPress był w katalogu głównym (możesz chcieć zachować porządek lub masz inne rzeczy), możesz zainstalować go w dowolnym podkatalogu, takim jak https://example.com/wordpress. Pozostawienie tego samego adresu strony oznaczałoby, że ludzie musieliby do niej nawigować https://example.com/wordpress aby dostać się na pierwszą stronę. Zamiast tego w tym przykładzie możesz zmienić adres witryny na https://example.com co powiedziałoby WordPress, że adres URL twojej strony głównej jest inny niż katalog instalacyjny.

Zachowaj ostrożność podczas zmiany adresu witryny, ponieważ każdy błąd (tymczasowo) zabije witrynę.

Czasami (zwykle gdy już pomieszałeś ustawienia) będziesz musiał zmienić te adresy URL w inny sposób, ponieważ nie będziesz mógł otworzyć strony ustawień WordPress. Można to zrobić za pomocą PHP lub bezpośrednio edytując bazę danych. Jeśli nie masz doświadczenia w tych dziedzinach, zalecamy zatrudnienie profesjonalisty, który to naprawi.

Adres e-mail

Ten jest oczywisty; wprowadź funkcjonalny adres e-mail, na który będziesz otrzymywać ważne powiadomienia dotyczące aktualizacji, nowych użytkowników, komentarzy i innych informacji z WordPress.

Członkostwo i domyślna rola nowego użytkownika

Jak już zapewne wiesz, WordPress umożliwia tworzenie stron członkowskich. W takim przypadku zainteresuje Cię odpowiednia opcja, która umożliwia otwieranie rejestracji dla każdego. Jeśli to zrobisz, konieczne jest wybranie domyślnej roli użytkownika dla nowo zarejestrowanych użytkowników.

Domyślnie wszyscy nowi użytkownicy stają się subskrybentami. Ale jeśli chcesz dać im więcej uprawnień w swojej witrynie, możesz zmienić ją na inną dostępną rolę użytkownika. To zależy od Ciebie. Zalecamy wyłączenie opcji „Każdy może się zarejestrować”.

Ustawienia czasu

Następne na liście są ustawienia, które wpływają na sposób wykorzystania i wyświetlenia czasu w Twojej witrynie. Wybierz strefę czasową, format daty i godziny oraz dzień, w którym zaczyna się tydzień (tak, nie musi to być poniedziałek). Chociaż może to w tej chwili wydawać się trywialne, pamiętaj, że wszystko, co robi WordPress (w tym nowe wtyczki i motywy), będzie używać tych ustawień czasu.

Jeśli znaczniki daty e-mail nie sumują się, nowa wtyczka kalendarza wydaje się zepsuta lub zaplanowane posty nie działają, wróć do tych opcji i popraw je.

Język

Jeśli chcesz zmienić język swojej witryny, wystarczy wybrać nowy z listy. Ta opcja może przetłumaczyć cały pulpit nawigacyjny witryny, a treść pozostanie nienaruszona.

Pamiętaj jednak, że zmiana języka zmieni także kilka rzeczy, które zobaczą odwiedzający (na przykład nazwy widżetów i etykiety znaczników czasu).

2. Ustawienia pisania

Te ustawienia WordPress wpływają na kilka rzeczy na temat twoich postów i kategorii. Możesz również wyrazić zgodę na publikowanie artykułów za pośrednictwem poczty e-mail i zmieniać usługi aktualizacji.

Domyślne formaty wpisów i kategorii

Ustawienia pisania WordPress

Aby działać poprawnie, WordPress potrzebuje domyślnego formatu postów i kategorii. Tak więc, jeśli zapomnisz wybrać te szczegóły dla nowego postu, WordPress może automatycznie przypisać je do wartości domyślnych, aby uniknąć błędów.

Chociaż kategoria „Nieskategoryzowana” wydaje się wystarczająca, gdy zaczynasz, prawda jest taka, że ​​wiele osób na to patrzy. Pomyśl więc jeszcze raz i zmień nazwę na coś, czego będziesz używać na blogu. Wcześniej czy później zdasz sobie sprawę, jak źle niesklasyfikowany folder wygląda publicznie.

Jeśli chodzi o posty, wystarczy mieć standardowy post jako domyślny. Chyba że masz niestandardowy typ posta, którego chcesz użyć. Będzie to zależeć wyłącznie od Ciebie i używanego motywu WordPress.

Wyślij pocztą e-mail

WordPress Post przez e-mail

Czy wiesz, że możesz przesłać post do swojej witryny WordPress pocztą e-mail i natychmiast opublikować go swoim czytelnikom? Aby to działało, musisz skonfigurować tajne konto e-mail i włączyć dostęp POP3. Dodaj swój serwer pocztowy, nazwę logowania i hasło oraz wybierz kategorię tego postu. Jeśli poprawnie podałeś wszystkie szczegóły, wystarczy wysłać e-mail na ten adres, a WordPress pomoże Ci opublikować post.

Aktualizuj usługi

Narzędzia usług mogą pomóc Ci powiadamiać inne osoby o aktualizacjach w Twojej witrynie. Chociaż WordPress automatycznie powiadamia najpopularniejsze usługi aktualizacji o nowych treściach na blogu, możesz dodawać nowe z tego miejsca.

Jeśli Twoim celem jest zapewnienie jak największej liczby odwiedzających, przynajmniej skorzystaj z usługi domyślnej (http://rpc.pingomatic.com/). Ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług aktualizacji i znaleźć listę dodatkowych, których możesz użyć, zobacz Usługi pingowania XML-RPC.

3. Ustawienia czytania

Podobnie jak ustawienia zapisu wpływają na wprowadzane dane, ustawienia odczytu wpływają na wynik. Na tej stronie można skonfigurować kilka ustawień dotyczących strony głównej, bloga, RSS i widoczności wyszukiwarki.

Wyświetlacze na pierwszej stronie

Po prostu wybierając inną opcję na tej stronie, możesz całkowicie zmienić wygląd swojej witryny. WordPress pozwala używać najnowszych postów (ich chronologiczna lista) lub strony statycznej jako strony głównej.

Ustawienia czytania WordPress

Zwykle strona główna to strona niestandardowa utworzona przez Ciebie lub twórców motywów. Nie ma ograniczeń co do tego, jak może wyglądać, ani jakie dane może reprezentować. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Dobry motyw WordPress będzie miał kilka projektów na pierwszej stronie i na stronach postów, które tworzą niepowtarzalny klimat, więc mądrze wybierz motyw.

Blog i RSS

Jeśli zdecydujesz się na swoje najnowsze posty jako stronę główną, tutaj możesz zdecydować, ile ostatnich artykułów ma zostać pokazanych. Chociaż wyświetlanie więcej niż dziesięciu postów może wydawać się zabawne, pamiętaj, że zbyt wiele postów na stronie głównej może spowolnić Twoją witrynę.

Liczbę postów wyświetlanych w kanałach można również zmienić. Dziesięć lub dwadzieścia to dobra liczba na początek.

Chociaż zawsze zaleca się wyświetlanie fragmentów zamiast całych artykułów, możesz skonfigurować ustawienia czytania pokaż tylko pełny tekst lub streszczenie.

Widoczność w wyszukiwarkach

Jeśli używasz witryny jako środowiska testowego i nie chcesz, aby wyszukiwarki ją indeksowały i archiwizowały, możesz zaznaczyć pole obok widoczności wyszukiwarek. W takim przypadku WordPress poinformuje wszystkie wyszukiwarki, takie jak Google, że nie chcesz być indeksowany i znaleziony przez inne osoby. Pamiętaj jednak, że służy to jedynie sugestii. Każda wyszukiwarka decyduje, czy spełnić twoje żądanie, czy nie.

4. Dyskusja

Ustawienia dyskusji WordPress

Ustawienia dyskusji pomogą ci z linkami i komentarzami. Tutaj możesz zmienić sposób, w jaki WordPress obsługuje pingbacki i trackbacki, a także sposób zachowania sekcji komentarzy w każdym artykule.

Domyślne ustawienia artykułów

Zaznaczając odpowiednie pola, możesz spróbować powiadomić blogi, do których prowadzą linki z Twoich artykułów. W takim przypadku po opublikowaniu artykułu wszystkie blogi, do których prowadzi link, powinny otrzymać powiadomienie. Możesz także zezwolić na powiadomienia o linkach z innych blogów (znane jako pingbacki i trackbacki), a także zezwalać na publikowanie komentarzy na temat nowych artykułów.

Inne ustawienia komentarzy

Jeśli masz zamiar skorzystać ze standardowego systemu komentowania dostarczanego z pakietem WordPress, oto wszystkie szczegóły, które musisz skonfigurować zgodnie z własnymi potrzebami.

Wybierz, czy autorzy muszą podać nazwisko i adres e-mail przed opublikowaniem komentarzy. Zdecyduj, czy chcesz, aby Twoi użytkownicy mogli komentować tylko wtedy, gdy są zarejestrowani i zalogowani. Automatycznie zamykaj komentarze do artykułów, które są starsze niż określona liczba dni, włącz komentarze w wątkach i wybierz, ile poziomów mogą mieć (czy ty chcesz móc odpowiedzieć na odpowiedź). Możesz nawet podzielić komentarze na strony, jeśli opublikowano już więcej niż określoną liczbę komentarzy. Jeśli masz dziesiątki (lub setki) komentarzy na artykuł, będzie to dla Ciebie opcja obowiązkowa.

Moderacja komentarzy

Zarządzaj komentarzami WordPress

W poniższych ustawieniach możesz skonfigurować, kiedy chcesz otrzymywać wiadomości e-mail dotyczące komentarzy, a także możesz ręcznie zatwierdzać każdy komentarz. Alternatywnie możesz pozwolić WordPressowi automatycznie publikować komentarze od autorów, którzy mają już co najmniej jeden zatwierdzony komentarz.

Zazwyczaj komentarze do spamu będą zawierać kilka linków, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Możesz szybko zatrzymać spam w komentarzach WordPress, zaznaczając te, które zawierają więcej niż dwa lub trzy linki. Możesz aktywować filtr tutaj i szybko wybrać dozwoloną liczbę linków. Chociaż spamerzy zdają sobie z tego sprawę i wielu użyje tylko jednego linku do komentarza, upewnij się, że masz wybraną opcję. Nawet jeśli zatrzyma tylko jeden komentarz do spamu, będzie warto?

Komentarz Czarna lista

Następne pole na stronie ustawień dyskusji umożliwia blokowanie komentarzy zawierających określone słowa w polach treści, nazwy, adresu URL lub adresu e-mail. Możesz nawet blokować adresy IP z tego miejsca.

Słowa, których tu użyjesz, zależą od Twojego bloga. Jeśli na przykład piszesz o smartfonach, komentatorzy prawdopodobnie nie będą używać nazw tabletek i narkotyków, które są częstym tematem w komentarzach do spamu. Więc możesz znaleźć listę meds i dodać je tutaj. Sugerujemy również, abyś spojrzał na lista typowych słów spamowych to ci pomoże. Dodatkowo, jeśli znasz adres IP spamera, który go nie puści, dodaj go tutaj.

Podobnie możesz umieszczać komentarze z określonymi słowami i adresem IP bezpośrednio w koszu.

Awatary

Awatary WordPress

Avatar to prosty obraz powiązany z adresem e-mail zarejestrowanym w witrynie. Będzie widoczny w profilu i obok Twojego imienia i nazwiska w komentarzach. Poniższe opcje pozwalają zdecydować, czy zamierzasz używać awatarów na swojej stronie WordPress, jaką maksymalną dopuszczalną klasyfikację wiekową dopuszczasz, i wybrać, jaki będzie domyślny obraz awatara (ten będzie używany dla osób, które nie mają „ t ustawili własny awatar Gravatar).

5. Media

Ustawienia multimediów pozwalają zmienić kilka rzeczy dotyczących obrazów w Twojej witrynie. Domyślnie WordPress ma trzy rozmiary obrazów, których można używać w całej witrynie. Tutaj możesz zmienić wymiary miniatury, średniego i dużego rozmiaru obrazu. Po przesłaniu obrazu WordPress zmieni jego rozmiar do tych dodatkowych wymiarów. Należy pamiętać, że zmiana tego ustawienia nie wpłynie na zdjęcia, które zostały już przesłane. Nie zostaną one w żaden sposób zmienione ani zmienione. To ustawienie dotyczy tylko zdjęć przesyłanych po zmianie rozmiarów.

Podczas przesyłania nowych plików multimedialnych możesz uporządkować je w folderach na podstawie miesiąca i roku, aby lepiej zarządzać mediami. Po prostu zaznacz opcję.

Stałe linki lub linki bezpośrednie to adresy URL, które WordPress przechowuje na zawsze; tzn. nigdy nie powinny się zmieniać. Te linki są używane przez odwiedzających i wyszukiwarki, aby poznać dokładną ścieżkę do treści. Traktuj je jako dokładne adresy treści na swoim blogu – każda strona w witrynie ma unikalny bezpośredni link, który ją identyfikuje. Na przykład, www.yoursite.com/first-post to jeden typ linku bezpośredniego, który prowadziłby do pierwszego postu. Nie jest możliwe, aby dwa posty lub strony miały ten sam link bezpośredni.

Gdy instalujesz WordPress po raz pierwszy, łącza bezpośrednie nie będą wyglądać na przyjazne dla użytkownika. To dlatego, że system używa numerów identyfikacyjnych dla każdego postu i strony w Twojej witrynie. Twoje linki bezpośrednie będą prawdopodobnie wyglądać mniej więcej tak: http://yoursite.com/?p=123.

Wspólne ustawienia

Aby ułatwić początkującym, programiści WordPress przygotowali kilka struktur, które mogą Cię zainteresować. Musisz tylko wybrać jedną i zapisać zmiany, aby poprawić całą strukturę linków bezpośrednich w swojej witrynie:

 • Równina: http://example.com/wordpress/?p=123
 • Dzień i imię: http://example.com/wordpress/2017/05/12/sample-post/
 • Miesiąc i imię: http://example.com/wordpress/2017/05/sample-post/
 • Numeryczne: http://example.com/wordpress/archives/123
 • Nazwa postu: http://example.com/wordpress/sample-post/

Własna struktura i podstawy

Jeśli żadna z pięciu struktur nie odpowiada Twoim upodobaniom, zawsze możesz stworzyć własną. Tutaj możesz wyrzeźbić strukturę permalink unikalną dla Twojego bloga. Można nawet zmienić nazwę domyślnych etykiet „kategorii” i „tagów” ​​na dowolne. Aby dowiedzieć się więcej o tej funkcji, zapoznaj się ze szczegółowymi ustawieniami permalinków WordPress i niestandardową strukturą URL.

Wniosek

Ustawienia WordPress przechowują najcenniejsze informacje o Twojej stronie. Od wyboru tytułu witryny do struktury linków. Z tego powodu ważne jest, aby dokładnie przejrzeć je wszystkie, dopóki nie skonfigurujesz witryny zgodnie z własnymi potrzebami i upodobaniami.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map