Prehľad časti Nastavenia WordPress

wordpress-settings.png


Jednou z prvých vecí, po ktorých by ste sa chceli po inštalácii nového webu WordPress pozrieť, je stránka nastavení. Na čerstvých inštaláciách sa nastavenia WordPress zobrazia v úplne dolnej časti ponuky správcu, ktorú nájdete na ľavej strane obrazovky..

Len vznášaním sa nad nastavenie odkaz, všimnete si niekoľko stránok podponuky venovaných konkrétnym nastaveniam WordPress. Každá z nich má dôležité možnosti, ktoré ovplyvnia celý web, takže je veľmi dôležité, aby ste si našli čas na správne nastavenie všetkého obsahu. Kým nenainštalujete ďalšie doplnky a motívy, ktoré môžu pridávať nové podponuky, zobrazia sa nasledujúce stránky:

 1. všeobecný
 2. písanie
 3. Čítanie
 4. diskusia
 5. Media
 6. Permalinks

Tento článok podrobne vysvetľuje tieto predvolené nastavenia WordPress a vedie vás procesom nastavenia.

1. Všeobecne

Na tejto stránke nájdete niekoľko možností, ktoré vám umožnia zmeniť názov a nadpis stránky, rôzne druhy adries, ako aj formáty času a dátumu..

Názov a označenie stránky

Aj keď WordPress pre vás tieto polia vopred vyplnil, nepredpokladajte, že je to pre váš web dosť dobré. Pretože názov a označenie stránky sú dôležitými časťami vášho blogu, pokiaľ ide o Google a ďalšie vyhľadávacie nástroje, je nevyhnutné písať vlastné. Pri písaní vlastného názvu a sloganu vám môže pomôcť prilákať to správne publikum, pričom predvolené by mohlo poškodiť vaše SEO (vaša pozícia vo výsledkoch vyhľadávacích nástrojov) a vašu dôveryhodnosť. Nechcete, aby vaši potenciálni zákazníci videli, že ste ignorovali prvý krok pri prispôsobovaní svojich stránok, nie vy?

WordPress a adresa stránok (URL)

Všeobecné nastavenia WordPress

Adresa WordPress je adresa URL, ktorá vedie do adresára, do ktorého ste nainštalovali WordPress. Vo väčšine prípadov by mala byť adresa stránky, ktorá odkazuje na vašu domovskú stránku, rovnaká. Ak ste práve nainštalovali svoju novú stránku, nie je potrebné meniť žiadne z polí. Ak si neželáte, aby sa vaša domovská stránka líšila od inštalačného adresára, nemali by ste si však robiť starosti, ak je to s WordPress prvýkrát. Jednoducho ich nechajte rovnaké.

Napríklad, ak nechcete, aby WordPress bol v koreňovom adresári (možno budete chcieť udržiavať veci čisté, alebo tam máte ďalšie veci), môžete ho nainštalovať do ľubovoľného podadresára, ako je napríklad https://example.com/wordpress. Ponechanie adresy na webe by to isté znamenalo, že by ľudia potrebovali navigovať https://example.com/wordpress dostať sa na svoju prednú stránku. Namiesto toho v tomto príklade môžete zmeniť adresu webu na https://example.com čo by WordPressu povedalo, že webová adresa vašej domovskej stránky je iná ako inštalačný adresár.

Pri zmene adresy stránok buďte opatrní, pretože každá chyba (dočasne) zabije vaše stránky.

Niekedy (zvyčajne, keď ste už nastavenia prebrali), budete musieť tieto adresy URL zmeniť iným spôsobom, pretože nebudete môcť otvoriť stránku nastavení WordPress. To sa dá urobiť pomocou PHP alebo priamou úpravou databázy. Ak nemáte skúsenosti v týchto oblastiach, odporúčame vám najať si odborníka.

Emailová adresa

Toto nie je premýšľanie; zadajte funkčnú e-mailovú adresu, na ktorú budete dostávať dôležité upozornenia týkajúce sa aktualizácií, nových používateľov, komentárov a ďalších informácií zo služby WordPress.

Členstvo a nová predvolená rola používateľa

Ako už možno viete, WordPress vám umožňuje rozvíjať členské weby. V takom prípade vás bude zaujímať príslušná možnosť, ktorá vám umožní otvoriť registrácie každému. Ak tak urobíte, je dôležité, aby ste si vybrali predvolenú rolu používateľa pre novo zaregistrovaných používateľov.

V predvolenom nastavení sa všetci noví používatelia stanú odberateľmi. Ak im však chcete na svojich stránkach udeliť väčšie oprávnenie, môžete ich zmeniť na akúkoľvek inú dostupnú rolu používateľa. Záleží len na vás. Odporúčame ponechať možnosť „Ktokoľvek sa môže zaregistrovať“ vypnutá.

Nastavenia času

Ďalej v zozname sú nastavenia, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým sa používa a zobrazuje čas na vašom webe. Vyberte časové pásmo, formát dátumu a času a deň, v ktorý sa začína váš týždeň (áno, nemusí to byť pondelok). Aj keď to v súčasnosti môže znieť triviálne, uvedomte si, že všetko, čo robí WordPress (a ktoré obsahuje nové doplnky a témy), použije toto nastavenie času.

Ak sa vaše e-mailové pečiatky s dátumom nespočítajú, zdá sa, že váš nový doplnok kalendára je nefunkčný alebo že vaše naplánované príspevky nefungujú, vráťte sa k týmto možnostiam a opravte ich.

Jazyk

Ak chcete zmeniť jazyk svojich stránok, stačí vybrať nový zo zoznamu. Táto možnosť dokáže preložiť celý informačný panel vašej stránky, zatiaľ čo obsah zostane nedotknutý.

Nezabudnite však, že zmenou jazyka sa zmení aj niekoľko vecí, ktoré uvidia vaši návštevníci (napríklad názvy miniaplikácií a štítky časových pečiatok).

2. Nastavenia zápisu

Tieto nastavenia WordPress ovplyvňujú niekoľko vecí o vašich príspevkoch a kategóriách. Môžete sa tiež prihlásiť na publikovanie článkov prostredníctvom e-mailu a meniť aktualizačné služby.

Predvolené formáty príspevkov a kategórií

Nastavenia písania WordPress

Pre správne fungovanie potrebuje WordPress predvolený formát príspevku a kategórie. Takže, ak zabudnete zvoliť tieto podrobnosti pre nový príspevok, WordPress ich môže automaticky priradiť predvoleným hodnotám, aby sa predišlo chybám.

Aj keď sa kategória „Nezaradené“ zdá byť na začiatku dosť dobrá, pravda je taká, že sa na ňu mnohí mračia. Takže, zamyslite sa znova a premenujte ho na niečo, čo budete používať na blogu. Skôr alebo neskôr si uvedomíte, ako zlý nezaradený priečinok vyzerá pre verejnosť.

Pokiaľ ide o príspevky, je dosť dobré mať štandardný príspevok ako predvolený. Pokiaľ nemáte vlastný typ príspevku, ktorý chcete použiť. To bude závisieť výlučne od vás a témy WordPress, ktorú používate.

Príspevok prostredníctvom e-mailu

Príspevok WordPress prostredníctvom e-mailu

Vedeli ste, že na svoj web WordPress môžete odoslať príspevok e-mailom a okamžite ho uverejniť svojim čitateľom? Aby to fungovalo, musíte si vytvoriť tajný e-mailový účet a povoliť prístup POP3. Pridajte svoj poštový server, prihlasovacie meno a heslo a vyberte kategóriu pre tento príspevok. Ak ste zadali všetky podrobnosti správne, stačí na túto adresu poslať e-mail a WordPress vám pomôže publikovať príspevok..

Aktualizujte služby

Nástroje služieb vám môžu pomôcť informovať ostatných o aktualizáciách na vašom webe. Aj keď program WordPress automaticky upozorňuje najobľúbenejšie aktualizačné služby o novom obsahu na vašom blogu, môžete tu pridať nový.

Ak je vaším cieľom mať čo najväčší počet návštevníkov, prinajmenšom použite predvolenú službu (http://rpc.pingomatic.com/). Ak sa však chcete dozvedieť viac o aktualizačných službách a nájsť zoznam ďalších služieb, ktoré môžete použiť, pozrite si prosím Pingové služby XML-RPC.

3. Nastavenia čítania

Rovnako ako nastavenie písania ovplyvňuje to, čo zadáte, nastavenie čítania ovplyvňuje výstup. Na tejto stránke je možné nakonfigurovať niekoľko nastavení týkajúcich sa viditeľnosti vašej prednej stránky, blogu, RSS a vyhľadávacieho nástroja.

Zobrazuje sa predná strana

Jednoduchým výberom inej možnosti na tejto stránke môžete úplne zmeniť vzhľad a dojem svojho webu. WordPress vám umožňuje používať ako svoju prednú stránku najnovšie príspevky (ich chronologický zoznam) alebo statickú stránku.

Nastavenia čítania WordPress

Predná strana je zvyčajne vlastná stránka vytvorená vami alebo vývojármi motívov. Neexistujú žiadne obmedzenia, ako môže vyzerať ani aké údaje môže predstavovať. Jediným limitom je vaša fantázia. Dobrá téma WordPress bude mať niekoľko predných stránok a návrhov stránok, ktoré vytvárajú jedinečný dojem, takže si vyberte motív múdro.

Blog a RSS

Ak sa rozhodnete pre svoje posledné príspevky ako titulnú stránku, je to miesto, kde sa môžete rozhodnúť, koľko posledných článkov sa má zobraziť. Aj keď zobrazenie viac ako desiatich príspevkov sa môže zdať zábavné, nezabudnite, že príliš veľa príspevkov na titulnej stránke môže spomaliť vaše stránky.

Môžete tiež zmeniť počet príspevkov zobrazených v informačných kanáloch. Desať alebo dvadsať je dobré číslo, ktoré treba začať.

Aj keď sa odporúča, aby sa namiesto celých článkov vždy zobrazovali výňatky, nastavenia čítania môžete nakonfigurovať zobraziť iba plný text alebo zhrnutie.

Viditeľnosť vyhľadávacieho nástroja

Ak web používate iba ako testovacie prostredie a nechcete, aby ho vyhľadávacie nástroje prehľadávali a archivovali, môžete začiarknuť políčko vedľa viditeľnosti vyhľadávacieho nástroja. V takom prípade program WordPress oznámi všetkým vyhľadávacím nástrojom, ako je Google, že nechcete, aby ich indexovali a našli ostatní ľudia. Majte však na pamäti, že to slúži len ako návrh. Každý vyhľadávací nástroj rozhodne, či vyhovie vašej žiadosti alebo nie.

4. Diskusia

Nastavenia diskusie WordPress

Nastavenia diskusií vám pomôžu s odkazmi a komentármi. Tu môžete zmeniť spôsob, akým program WordPress spracováva pingbacky a trackbacky a tiež to, ako sa budú sekcie komentárov správať pri každom článku..

Predvolené nastavenia článku

Začiarknutím príslušných políčok sa môžete pokúsiť upozorniť na blogy, ktoré ste prepojili zo svojich článkov. V takom prípade by ste mali po uverejnení článku dostať upozornenie na všetky blogy, s ktorými ste prepojili. Môžete tiež povoliť upozornenia na odkazy z iných blogov (známych ako pingbacky a trackbacky) a umožniť ľuďom uverejňovať komentáre k novým článkom.

Ďalšie nastavenia komentárov

Ak sa chystáte používať štandardný systém komentovania dodávaný s balíkom WordPress, tu sú všetky podrobnosti, ktoré budete musieť nakonfigurovať podľa svojich potrieb.

Vyberte, či majú autori pred zverejnením komentárov vyplniť meno a e-mail. Rozhodnite sa, či chcete, aby vaši návštevníci mohli komentovať iba v prípade, že sú zaregistrovaní a prihlásení. Automaticky uzavierajte komentáre k článkom, ktoré sú staršie ako ktorýkoľvek určený počet dní, povoľte závitové komentáre a vyberte, koľko úrovní môžu mať (viete) chcem byť schopný odpovedať na odpoveď). Komentáre môžete rozdeliť na stránky, ak už existuje viac ako zadané množstvo komentárov. Ak máte desiatky (alebo stovky) komentárov na článok, bude to pre vás nevyhnutná voľba.

Moderovanie komentárov

Spravujte komentáre WordPress

V nasledujúcich nastaveniach môžete nakonfigurovať, kedy sa majú prijímať e-maily týkajúce sa komentárov, a môžete sa rozhodnúť ručne schvaľovať každý komentár. Môžete tiež povoliť, aby WordPress automaticky zverejňoval komentáre od autorov, ktorí už majú aspoň jeden schválený komentár.

Komentáre k spamu zvyčajne obsahujú niekoľko odkazov, ktoré by vás mali upozorniť. V komentároch WordPress môžete rýchlo zastaviť spam iba označením tých, ktoré majú viac ako dva alebo tri odkazy. Tu môžete aktivovať filter a rýchlo zvoliť počet povolených odkazov. Aj keď si to spameri uvedomujú a mnohí budú používať iba jeden odkaz na komentár, uistite sa, že máte vybratú možnosť. Aj keď zastaví iba jeden komentár proti spamu, bude to stáť za to, správne?

komentovať Blacklist

Ďalšie pole na stránke s nastaveniami diskusie vám umožňuje blokovať komentáre, ktoré obsahujú konkrétne slová v poliach obsah, meno, adresa URL alebo e-mail. Odtiaľto môžete blokovať aj IP adresy.

Slová, ktoré tu použijete, závisia od vášho blogu. Ak napríklad píšete o smartphonoch, komentátori pravdepodobne nebudú v názvoch spamov používať názvy tabliet a liekov, ktoré sú bežnou témou. Zoznam liekov nájdete tu a pridajte ich sem. Navrhujeme tiež, aby ste sa na to pozreli zoznam bežných spamových slov to vám pomôže. Ak viete aj adresu IP nevyžiadanej pošty, ktorú sem nepustíte, pridajte ju sem.

Podobne môžete vkladať komentáre s konkrétnymi slovami a adresami IP priamo do koša.

avatary

Avatary WordPress

Avatar je jednoduchý obrázok, ktorý je spojený s e-mailovou adresou, ktorú ste zaregistrovali na webe. Bude viditeľná v profile a vedľa vášho mena v komentároch. Nasledujúce možnosti vám umožňujú rozhodnúť sa, či na svojom webe WordPress použijete avatary, aké najvyššie vekové hodnotenie povolíte, a zvoliť, ako bude vyzerať predvolený obrázok avataru (ten sa použije pre ľudí, ktorí ešte nemajú „ zapnúť vlastný avatar Gravatar).

5. Médiá

Nastavenia médií vám umožňujú zmeniť niekoľko vecí týkajúcich sa obrázkov na vašom webe. V predvolenom nastavení má WordPress tri veľkosti obrázkov, ktoré môžete použiť na celom webe. Tu môžete zmeniť rozmery miniatúry, strednej a veľkej veľkosti obrázka. Po odovzdaní obrázka sa veľkosť WordPress zmení na tieto ďalšie rozmery. Dôležité je pamätať na to, že zmena tohto nastavenia neovplyvní obrázky, ktoré už boli odovzdané. V žiadnom prípade sa ich veľkosť nezmení ani nezmení. Toto nastavenie sa vzťahuje iba na obrázky, ktoré odovzdáte po zmene veľkosti.

Pri nahrávaní nových mediálnych súborov ich môžete usporiadať do priečinkov založených na mesiacoch a rokoch, aby ste ich mohli lepšie spravovať. Stačí skontrolovať túto možnosť.

Trvalé odkazy alebo trvalé odkazy sú adresy URL, ktoré WordPress ukladá navždy; to znamená, že by sa nikdy nemali meniť. Tieto odkazy používajú vaši návštevníci a vyhľadávacie nástroje na zistenie presnej cesty k vášmu obsahu. Považujte ich za presné adresy obsahu vo vašom blogu – každá stránka na vašom webe má jedinečný trvalý odkaz, ktorý ho identifikuje. Napríklad, www.yoursite.com/first-post je jeden typ trvalého odkazu, ktorý by odkazoval na váš prvý príspevok. Nie je možné, aby dva príspevky alebo stránky zdieľali rovnaký trvalý odkaz.

Pri prvej inštalácii programu WordPress nebude trvalý odkaz vyzerať užívateľsky prívetivo. Je to preto, že systém používa identifikačné čísla pre každý príspevok a stránku na vašom webe. Vaše permalinky budú pravdepodobne vyzerať asi takto: http://yoursite.com/?p=123.

Bežné nastavenia

Na uľahčenie začiatočníkov pripravili vývojári WordPress niekoľko štruktúr, ktoré by vás mohli zaujímať. Stačí si len vybrať jednu a uložiť zmeny, aby ste zlepšili celú štruktúru trvalých odkazov na vašom webe:

 • Prostý: http://example.com/wordpress/?p=123
 • Deň a meno: http://example.com/wordpress/2017/05/12/sample-post/
 • Mesiac a meno: http://example.com/wordpress/2017/05/sample-post/
 • číselná: http://example.com/wordpress/archives/123
 • Názov príspevku: http://example.com/wordpress/sample-post/

Vlastná štruktúra a základy

Ak žiadna z piatich štruktúr nie je podľa vašich predstáv a potrieb, môžete vždy vytvoriť vlastnú štruktúru. Tu sa dá vyrezať permalinková štruktúra jedinečná pre váš blog. Je dokonca možné premenovať predvolené štítky „kategórie“ a „značky“ na všetko, čo sa vám páči. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto funkcii, prečítajte si podrobnosti o nastaveniach trvalých odkazov na WordPress a vlastnej štruktúre adresy URL.

záver

Nastavenia WordPress obsahujú najcennejšie informácie o vašom webe. Od výberu názvu stránky až po štruktúru vašich odkazov. Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste si ich všetky starostlivo prešli, až kým stránky nenastavíte podľa svojich potrieb a predstáv.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map