Porovnanie WordPress.com vs. WordPress.org

wordpress-differences.png


Mnoho ľudí, ktorí začínajú blog WordPress, uviazne v prvom kroku – výber medzi verziou „org“ a „com“. Spoločnosť Googleling nebude mať dobré výsledky, pretože väčšina článkov sa len pýta, ktorá verzia je lepšia (ani nie je lepšia, pretože slúžia na iné účely). A na prvý pohľad sa môžu zdať rovnaké, WordPress.org a WordPress.com sú v skutočnosti úplne iné.

Predtým, ako si zašpiníte ruky pri prvom písaní, ktoré sa chystáte napísať, budete sa musieť rozhodnúť, kam ísť. V tomto článku vám ukážeme niektoré z najvýznamnejších rozdielov medzi WordPress.org a WordPress.com. Zrejme cítime, že WordPress je najlepšia platforma pre blogovanie, ale ak máte pochybnosti, pozrite sa na ďalšie platformy pre blogovanie.

Pre začiatočníkov je WordPress otvorený redakčný systém s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý je k dispozícii každému, kto si ho môže zadarmo stiahnuť a použiť. Keďže používanie WordPressu na vlastnú päsť vyžaduje určité technické zručnosti, veľa ľudí, ktorí túto platformu milovali, ju ako svoju službu blogovania zvolilo. Tí istí jednotlivci chceli používať jeho funkcie na zverejňovanie svojich príbehov, fotografií a videí, ale nechceli sa napríklad obávať serverov, kódu alebo záloh. Preto je jedným zo spoluzakladateľov, Matt Mullenweg, sa rozhodol vytvoriť WordPress.com.

Toto je prvý dôležitý rozdiel a ten, na ktorom sú najčastejšie rozdiely. Zatiaľ čo WordPress.org je redakčný systém s otvoreným zdrojom, WordPress.com je komerčný projekt (služba), ktorý využíva WordPress na to, aby sa sám zapojil. Pozrime sa na pár ďalších rozdielov.

Porovnávacia tabuľka

Než sa dostaneme k podrobnostiam o wordpress.com a wordpress.org, pozrime sa na porovnávaciu tabuľku.

WordPress.org

WordPress.com

Témy a doplnky Nainštalujte si čokoľvek Obmedzené možnosti
Technické znalosti Požadovaný Nevyžaduje sa
náklady Hosting a doména zadarmo
speňaženie Úplná sloboda obmedzený
Profesionálna podpora žiadny Áno
Bezplatná propagácia žiadny Áno

WordPress.org

WordPress.orgAko komunitný projekt predstavuje WordPress.org systém na správu obsahu s otvoreným zdrojovým kódom. WordPress, ako vieme, umožňuje až asi 28% všetkých webových stránok nájdených na internete a toto číslo hovorí samo za seba. WordPress je zadarmo a prakticky neobmedzený.

Najprv budete musieť stiahnuť inštalačné súbory a na spustenie budete potrebovať vlastný server a doménu. Toto je prvý krok, v ktorom sa môžu ľudia bez technických znalostí zaseknúť.

Témy a doplnky

Po inštalácii WordPress, rovnako ako vo videohrách, budete mať pred sebou otvorený svet. Môžete si ľubovoľne nainštalovať ľubovoľnú tému alebo si vytvoriť novú tému len pre seba. Neexistujú absolútne žiadne obmedzenia.

Stiahnite si bezplatné témy a doplnky, kupujte prémiové predmety, ktoré sú navrhnuté a podporované odborníkmi, alebo ich vytvorte od začiatku, ak viete, ako.

Ľubovoľný súbor a kód vo vlastných funkciách môžete ľahko prispôsobiť existujúcim témam. Áno, môžete robiť prakticky čokoľvek – jediným obmedzením sú vaše technické znalosti a predstavivosť. Ak tomu tak nie je, môžete si kedykoľvek najať profesionála, ktorý vám prispôsobí jednu alebo dve veci. Ak používate WordPress.com, nemôžete urobiť nič.

To isté platí pre doplnky. Môžete si nainštalovať bezplatné, prémiové alebo si vytvoriť vlastné. Kombináciou tém, doplnkov a vlastného kódu máte neobmedzené možnosti. Aj keď to znie skvele (a skutočne je), budete musieť poznať svoju cestu okolo webových technológií a samotného WordPress, aby ste mali všetko, čo ste chceli..

Ste váš vlastný údržbár

Údržba WordPress

Aj keď je WordPress.org prázdne plátno, vyžaduje si od vás aj plnú pozornosť. To znamená, že sa musíte obávať hostingu a domén a mnohých ďalších technických aspektov. Ak sa niečo pokazí, budete na vine iba vy a budete ho musieť vyriešiť sami. Sloboda prichádza so zodpovednosťami, takže nezabudnite mať dostatok času, ktorý bude venovaný WordPress.

Zarábajte pomocou svojho blogu

Keďže ste vlastníkom stránok, môžete používať ľubovoľné pridružené alebo reklamné programy, ktoré sa vám páčia. Samozrejme okrem zákonných neexistujú pravidlá. Reklamy na vašich stránkach budú iba tie, ktoré sa rozhodnete zobrazovať. WordPress je otvorený zdroj, takže nebude tlačiť reklamy cez vaše stránky.

výhody

 • Úplná kontrola nad vaším blogom
 • Použite ľubovoľný motív alebo doplnok
 • Speňažte blog ľubovoľným spôsobom

nevýhody

 • Nemáte technickú podporu
 • Hosting a doména stoja peniaze
 • Mali by ste robiť pravidelnú údržbu

WordPress.com

WordPress.com

Ako komerčný projekt je WordPress.com vlastníctvom spoločnosti Automattic Inc. Všetko, čo musíte urobiť, aby ste mohli začať, je zaregistrovať účet, zvoliť názov blogu a ste pripravení ísť za pár minút. Je to triviálne a nie sú potrebné žiadne technické znalosti.

Obmedzený výber tém a doplnkov

Táto služba blogov vám umožňuje vybrať si tému pre svoj blog, ale ste obmedzení na témy a doplnky z ich úložiska. To znamená, že nemôžete inštalovať svoje vlastné témy ani upravovať kód poskytovaných tém. Aby bolo jasné; stále si môžete prispôsobiť tie časti, ktoré sú k dispozícii prostredníctvom nastavení. Ale ak sa rozhodnete ísť ďalej, nebude to možné.

Ak pri rozširovaní vášho systému nie ste veľmi nároční, nájdete množstvo bezplatných doplnkov, ktoré môžete ľahko pridať na svoj web WordPress.com. Tí vám môžu pomôcť so správou vašich stránok, ale rovnako ako v prípade tém nebudete môcť prispôsobiť ani jednu z nich. Dolezitejsie, nebudete môcť nainštalovať žiadne ďalšie doplnky zadarmo nájdete na internete. Zabudnite na všetky skvelé prémiové doplnky. Pre väčšinu profesionálnych blogerov ide o prerušovač ponúk. Na druhej strane mnoho ľudí nepotrebuje nič iné ako mimo stránky WordPress.com roky potom, čo založia blog.

Na WordPress.com nemôžete použiť doplnok

Majte odbornú podporu

Na tejto platforme je dobré nemusíte mať žiadne technické znalosti s cieľom začať svoj vlastný blog. Ak je všetko, čo potrebujete, nástroj na publikovanie, ktorý vám umožňuje vytvárať príbehy, ukázať vaše obrázky, videá alebo chcete zapojiť ľudí do diskusie, WordPress.com je dobrý spôsob, ako začať.

Nielenže to môžete urobiť zadarmo, ale WordPress.com vás automaticky spojí s ostatnými blogermi a vaša nová stránka môže byť na svojej domovskej stránke prepojená ako vybraná stránka, čo znamená, že získate veľa návštev bez veľkého úsilia..

Speňaženie a reklamy

Keďže je základný účet bezplatný, pripravte sa na reklamy WordPress.com na blogu. Ak chcete pracovať s rôznymi pridruženými programami alebo použiť rôzne reklamy, aby ste zarobili nejaké peniaze, tvoj výber je veľmi obmedzený.

Obmedzenia bezplatnej služby

WordPress.com má obmedzené možnosti hostenia (3 GB je súčasťou bezplatnej verzie), ktorú môžete použiť na nahrávanie súborov. Mali by ste vedieť, že na získanie týchto súborov na serveri alebo zo servera nebudete môcť použiť prístup FTP.

Keďže stále hovoríme o bezplatnom účte, mali by ste vziať na vedomie, že doména vášho webu je v skutočnosti subdoménou WordPress.com..

Ak neplatíte za prémiový účet, adresa vášho blogu bude takáto: example.wordpress.com.

Na stránkach WordPress.com môžete odomknúť mnoho ďalších funkcií, musíte však za svoj účet začať platiť.

výhody

 • Zdarma pre základné služby
 • Profesionálne riadené
 • Mimoriadne priateľské pre začiatočníkov

nevýhody

 • Nemožno použiť vlastné motívy alebo doplnky
 • Nemáte kontrolu nad blogom
 • Obmedzené možnosti speňaženia

Prepínanie medzi WordPress.org a WordPress.com

Len v prípade, že ste sa už rozhodli pred prečítaním tohto článku a spustením blogu, mali by ste to vedieť je možné prepínať medzi WordPress.com a WordPress.org. Čokoľvek si vyberiete, môžete ľahko prepínať z jednej platformy na druhú.

WordPress.org aj WordPress.com majú systém importu a exportu, ktorý vám umožní jednoducho zabaliť celý obsah vašej stránky a preniesť ju na druhú..

Odporúčané čítanie: Ako presunúť svoj blog z WordPress.com na WordPress.org

záver

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať odlišný, medzi WordPress.org a WordPress.com sú veľké rozdiely. Väčšina blogerov, vrátane nás, odporúča vlastnú verziu. Vďaka tomu získate úplnú slobodu a kontrolu nad svojím webom. To ešte neznamená, že je to najlepší pre všetkých. Po zvážení všetkých rozdielov, ktorými sa zaoberáme v tomto článku, je len na vás, ktorá verzia sa vám a vášmu blogu lepšie hodí..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Liked Liked