Porovnanie Tumblr verzus WordPress 2020

Porovnanie Tumblr verzus WordPress 2017


OK, takže ste sa rozhodli, že je konečne čas vytvoriť si vlastný blog. Už viete, že založenie spoločnosti nie je raketová veda a pravdepodobne ste už počuli o rôznych platformách pre blogovanie, ktoré sa oplatí preskúmať. Ak ste však predtým s každým softvérovým balíkom ešte nestrávili, výberom toho správneho pre nový blog sa môže stať problém. Nechcete si vyberať niečo, čo sa nehodí pre to, čo ste mali na mysli, však?

Obsah

Ak nechcete čítať celé porovnanie, tu sú odkazy na každú sekciu:

 • Čo je Tumblr
 • prístrojová doska
 • blogovanie
 • prispôsobenie
 • vlastníctvo
 • náklady
 • Sociálne možnosti
 • Porovnávacia tabuľka
 • záver

Čo je Tumblr?

Spoločnosť bola založená v roku 2007, tumblr je relatívne (v porovnaní s WordPress) mladšou platformou pre blogovanie, ktorá sama osebe funguje aj ako stránka so sociálnymi sieťami. Aj keď začala zhromažďovať používateľov od prvého dňa, po tom, čo ju spoločnosť Yahoo kúpila v roku 2013, sa stala oveľa známejšou.

Spoločnosť Tumblr sa chváli svojou jednoduchosťou a umožňuje každému rýchlo publikovať príbehy, multimédiá a iný obsah v sieti. Zaujímavé je, že Tumblr okamžite prepája svojich používateľov a robí z nich priateľský online priestor pre všetkých.

Yahoo môže teraz hrdo konštatovať, že s Tumblr bolo vytvorených viac ako 300 miliónov blogov.

Skôr než začnete pochybovať o tejto platforme, povedzme vám, že Matt Mullenweg sám pripustil, že Tumblr je číslo jedna konkurentom pre WordPress (samozrejme verzia WordPress.com)..

V dnešnom článku sa zameriame na rozdiely medzi vlastníkmi WordPress.org a Tumblr. Keďže verzia s vlastným hosťovaním nie je totožná s verziou WordPress.com, ktorú vlastní Automattic, prinášame vám porovnanie tejto verzie s videom Tumblr..

prístrojová doska

Ak uvažujete o spustení blogu, je normálne, že platforma bude čo najjednoduchšia. Vaším cieľom je publikovať príbehy a multimédiá a nestráviť čas učením sa o tom, ako niečo funguje.

WordPress

WordPress ponúka čistý informačný panel, ktorý je pripravený pre nováčikov. Do okamihu, keď začnete inštalovať rozšírenia, nebude existovať viac ako niekoľko položiek ponuky, ktoré sa dajú ľahko pochopiť. Väčšina nastavení a možností bude ľahko zrozumiteľná a nebude ťažké začať spravovať vaše stránky.

Aj keď radi popisujeme WordPress ako jednoduchý, pravdou je, že je oveľa komplikovanejší ako Tumblr.

Používatelia programu WordPress povedia, že je to komplikovanejšie, pretože existuje jednoducho toľko ďalších možností, ako ich riešiť (čo je pravda). Z pohľadu priemerného bloggera je však Tumblr jednoducho víťazom, pokiaľ ide o jednoduché rozhranie.

tumblr

Ak sa vám nepáčia komplikované dashboardy a užívateľské rozhrania, ktoré vyžadujú, aby ste strávili drahocenný čas inými vecami ako blogovaním, budete chcieť Tumblra ozdobiť. Od vytvorenia účtu zadarmo po napísanie prvého príspevku bude všetko pripravené na pár kliknutí.

Prístrojová doska Tumblr

Prístrojová doska je veľmi jednoduchá a zobrazuje iba to, čo je pre vás najdôležitejšie. Okrem veľkého tlačidla, ktoré vám umožňuje písať nový príspevok, nájdete správy, rozhovory, čítanie obsahu napísaného inými používateľmi a prácu s nastaveniami a možnosťami návrhu. Každá možnosť je na dosah ruky a zoznámenie sa s novým prístrojovým panelom bude trvať niekoľko minút.

blogovanie

Pretože uvažujete o Tumblr, musíte mať záujem o blogovanie. Preto sme chceli porovnávať WordPress a Tumblr, pokiaľ ide o písanie príspevkov a správu multimédií na jednotlivých stránkach.

WordPress

WordPress je pravdepodobne najlepšia platforma pre blogovanie. Aj keď musí ponúkať všetko pre príležitostných aj profesionálnych blogerov, nemusí byť najlepšou voľbou pre každého. Zatiaľ čo seriózni blogeri, ktorí radi rozširujú svoje webové stránky a podrobne ich upravujú, budú vedieť, ako si cenia všetky možnosti, ktoré s tým prichádzajú, ostatní sa môžu zamieňať so všetkým, čo ponúka..

WordPress obsahuje krásne navrhnutý vizuálny a textový editor, ktorý vám umožňuje písať, spravovať médiá a upravovať kód priamo z príspevku.

tumblr

Tumblr je určený pre blogovanie. Preto neprekvapuje, že všetko je zamerané na písanie a správu fotografií a videí. Tumblr tu odvádza skvelú prácu – nájdete jednoduchý panel, ktorý obsahuje ikony na písanie nových príspevkov, vkladanie obrázkov, videí, zvukových súborov, úvodzoviek, odkazov a dokonca aj rozhovorov..

Po kliknutí na ikonu budete pripravení pridať obsah, správne ho označiť a začať zdieľať s publikom. Ako sme už spomínali, spoločnosť Tumblr je v tomto všetkom priamočiara, preto nenájdete žiadne ďalšie mätúce možnosti na pridanie obsahu. Kliknite sem, kliknite sem a máte hotovo!

prispôsobenie

Aj keď vás zaujíma iba blogovanie, stále chcete prispôsobiť stránky, na ktoré píšete, však? Ak je to tak, nemali by ste sa báť; WordPress aj Tumblr vám umožňujú prispôsobiť si blog, ale sú tu významné rozdiely.

WordPress

WordPress je perfektná platforma na prispôsobenie vášho blogu. Od výberu medzi desiatkami tisíc tém a doplnkov WordPress, ktoré vám môžu pomôcť podrobne personalizovať blog až po kódovanie vašich vlastných stránok od nuly, je WordPress vhodný pre začiatočníkov aj profesionálov..

Tam, kde si začiatočníci môžu vychutnať užívateľsky prívetivé možnosti, ktoré sú dodávané s témami a doplnkami, ktoré inštalujú, môžu odborníci vykopať kód za ľubovoľným súborom a upraviť podrobnosti, ako sú farby, rozloženia alebo konkrétne funkcie. Veľkú časť pri prispôsobovaní programu WordPress spočíva v tom, že existuje obrovská komunita vývojárov, ktorí radi prijmú ponuku práce a vytvoria pre vás jedinečný blog. Za cenu, samozrejme.

tumblr

Tumblr Hipster Theme

Spoločnosť Tumblr síce ponúka možnosti prispôsobenia, ale nemôže merať až po WordPress. Prispôsobenie blogu je jednoduché; meniť profilové a pozadia fotografie, spravovať farby, popisy alebo dokonca používať ďalšie témy, ktoré transformujú celkový vzhľad vášho webu.

Aj keď Tumblr vám tiež umožňuje upraviť kód HTML za ním, jednoducho neponúka takmer toľko ako WordPress. Ak hľadáte jednoduché zmeny, Tumblr uspokojí vaše potreby, ale ak chcete byť schopný niečo zmeniť, pozrite sa viac na WordPress.

vlastníctvo

Hoci si vytvoríte svoj vlastný účet, vygenerujte silné heslo, ktoré je vám k dispozícii len vy a vy ste jediný, kto má prístup k blogu, to však neznamená, že web je vašim vlastníctvom. Predtým, ako začnete blogovať a vyvíjať sa s ním v emocionálnom vzťahu, buďte opatrní. Chcete, aby bol blog váš?

WordPress

Webové stránky vytvorené pomocou vlastnej verzie programu WordPress sú vaše. Aj keď priestor, ktorý si prenajímate od hostiteľskej spoločnosti, nevlastníte, web (a všetky súbory) na jeho serveroch je. Takže bez ohľadu na to, čo sa rozhodnete pre svoj projekt, je len na vás. Niektoré hostingové spoločnosti môžu mať prísne pravidlá týkajúce sa určitých druhov obsahu, ale vždy sa musíte prepnúť medzi hostingové spoločnosti a nikto nemá právo zrušiť vaše stránky..

tumblr

Ak si spomeniete na úvod, spoločnosť Tumblr kúpila spoločnosť Yahoo. To znamená, že Yahoo vlastní túto službu a vlastne vlastní váš blog.

Neexistujú žiadne záruky, že váš blog bude zajtra živý.

Ak sa chlapci v spoločnosti Yahoo rozhodnú, že je čas ukončiť celú službu, môžete o pár sekúnd prísť o všetko. A ak sa rozhodnete, že chcete inú možnosť hostenia alebo niečo iné, necháte ruky.

Jediná dobrá vec, o Tumblr, v tomto prípade je, že môžete ľahko exportovať svoje stránky zo služby. Potom môžete blog importovať napríklad do hostiteľa WordPress. Len v prípade, že ste už s Tumblrom začali blog, keď si uvedomíte, že to pre vás nie je v poriadku, stále máte šancu veci opraviť..

náklady

Ak máte nejaké skúsenosti v online svete, nebudete prekvapení, keď vám povieme, že platformy blogov, ktoré sú inzerované ako bezplatné, v skutočnosti nie sú úplne zadarmo..

náklady na blogovanie

WordPress

Ako platforma s otvoreným zdrojovým kódom je WordPress zadarmo. Aspoň pokiaľ ide o softvér. Balík si môžete stiahnuť, upraviť kód a urobiť s ním všetko, čo chcete. Ak však chcete, aby bol váš web pripravený pre online komunitu, musíte ho hostiť.

Ako ste možno zistili, hosting účtu (a názov domény, bez ktorého sa nemôžete obísť), nie je zadarmo. Takže „bezplatná“ platforma sa rýchlo stáva niečo, čo musíte platiť mesačne. V závislosti od vašich potrieb sa môžu ceny pohybovať od niekoľkých dolárov až po niekoľko stoviek dolárov za mesiac.

tumblr

Na druhej strane je Tumblr trochu iný. Keďže ju spoločnosť Yahoo hostuje, počiatočná služba je skutočne úplne zadarmo. Potrebujete iba bezplatný účet a ste pripravení začať blog.

Ak sa však rozhodnete, že chcete mať názov vlastnej domény, musíte zaň zaplatiť. To isté platí pre prémiové témy, ktoré stoja nejaké peniaze. Pokiaľ ide o Tumblra, je to skoro všetko. Ak teda naozaj chcete blog zadarmo, platforma Tumblr by ste mali navštíviť.

Sociálne možnosti

Vytváranie obsahu je jedna vec. Zdieľanie s ľuďmi na celom svete je celá druhá doména. Pretože WordPress a Tumblr sa správajú inak, je dôležité vedieť, čo pre vás môže každý urobiť, pokiaľ ide o zdieľanie.

WordPress

Pretože hovoríme o verzii, ktorú hostíte, WordPress vám ponecháva celú sociálnu časť. Samotná platforma vám nepomôže. Záleží na vás, či chcete na svoje stránky umiestniť tlačidlá sociálneho zdieľania. Záleží na vás, či sa chcete zaregistrovať na svojich stránkach v službe Google a povoliť vyhľadávaciemu nástroju ich indexovo prehľadávať. Ste tiež jediný, kto je zodpovedný za zdieľanie obsahu s ostatnými.

Stále však existuje niekoľko skvelých bezplatných a prémiových doplnkov, ktoré vám pomôžu spravovať sociálnu časť vášho webu.

tumblr

Na druhej strane, Tumblr má chrbát. Od okamihu vytvorenia účtu sa vás Tumblr pokúsi spojiť s ostatnými blogermi v sieti. Ukáže vám súvisiaci obsah, aby ste sa rýchlo dostali k blogom, ktoré vás zaujímajú. Podobne sa váš blog zobrazí iným ľuďom a okamžite vás k nim pripojí.

Takže bez akejkoľvek ďalšej práce z vašej strany môžete získať zobrazenie prvej strany za pár sekúnd. Ak by ste chceli urobiť to isté s programom WordPress, trvalo by to niekoľko hodín, kým by ste reklamu propagovali, kým sa nedostanete na správne publikum.

Porovnávacia tabuľka

WordPress

tumblr

Prístrojová doska:Priateľský pre začiatočníkov s učebnou krivkouMimoriadne jednoduché a užívateľsky prívetivé
blogovanie:Najlepšie pre pokročilejších blogerovIdeálne pre začínajúcich blogerov bez technických skúseností
prispôsobenie:Témy, doplnky, vlastný kódŠablóny, obmedzené prispôsobenie
vlastníctva:Vlastníte webVlastníkom stránok je spoločnosť Yahoo
náklady:Platte za hosting a doménuZadarmo; voliteľné prémiové položky a doména
Sociálna:Pod vašou kontrolouZdieľajte automaticky s ostatnými blogermi

záver

Nakoniec je pravda, že WordPress aj Tumblr sú skvelé platformy pre blogovanie. Závisí to len od toho, aký druh blogu hľadáte a aké sú vaše plány do budúcnosti vášho webu.

Ak všetko, čo chcete, je platforma, kde sa budete vyjadrovať prostredníctvom textov a multimédií, budete Tumblra milovať. Je to jednoduché, ľahko zrozumiteľné a úplne zadarmo. To vám umožní zamerať sa na písanie; nebude napríklad potrebné uvažovať o údržbe alebo rýchlosti vášho webu. A budete si ho stále môcť prispôsobiť do určitého bodu, bez akýchkoľvek technických znalostí.

Na druhej strane, WordPress ponúka omnoho viac. S verziou s vlastným hosťovaním môžete vytvoriť oveľa viac ako jednoduchý blog. Aj keď je trochu ťažšie pochopiť ako Tumblr, WordPress je rovnako priateľský pre začiatočníkov. Keďže existuje nespočetné množstvo online návodov a zdrojov, ktoré vám môžu pomôcť, nebude ťažké zostaviť web sami..

Odporúčané čítanie: Ako presunúť svoj blog z Tumblru na WordPress

Svoj blog si budete môcť rozšíriť na všetko, čo chcete – od jednoduchého webu po celý systém elektronického obchodu, ak chcete. A tisíce tém a doplnkov vám pomôžu dosiahnuť to, čo máte na mysli. Stále však môžete stránku prispôsobiť tak, aby sa zobrazovala podrobne, pretože program WordPress umožňuje úplné úpravy.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map