Porovnání WordPress.com vs. WordPress.org

wordpress-rozdíly.png


Mnoho lidí, kteří začínají blog WordPress, uvízne v prvním kroku – volba mezi verzí „org“ a „com“. Společnost Googleling nebude moc dobrá, protože většina článků je jen o tom, která verze je lepší (ani lepší, protože slouží různým účelům). A zatímco se mohou na první pohled zdát stejné, WordPress.org a WordPress.com jsou ve skutečnosti úplně jiné.

Předtím, než si zašpiníte ruce na prvním příspěvku, který se chystáte napsat, budete se muset rozhodnout, kam jít. V tomto článku vám ukážeme některé z nejvýznamnějších rozdílů mezi WordPress.org a WordPress.com. Zjevně cítíme, že WordPress je nejlepší platforma pro blogování, ale pokud máte pochybnosti, podívejte se na další platformy pro blogování.

Pro začátek je WordPress otevřený redakční systém s otevřeným zdrojovým kódem, který je k dispozici pro kohokoli, kdo si ho může stáhnout a použít zdarma. Vzhledem k tomu, že používání WordPressu na vlastní pěst vyžaduje určité technické dovednosti, mnoho lidí, kteří tuto platformu milovali, ji chtělo jako svou službu výběru blogů. Stejní jednotlivci chtěli použít jeho funkce k publikování svých příběhů, fotografií a videí, ale nechtěli se například obávat serverů, kódu nebo záloh. Proto jeden ze spoluzakladatelů, Matt Mullenweg, se rozhodl vytvořit WordPress.com.

To je první důležitý rozdíl a ten, na kterém jsou nejvíce ostatní rozdíly. Zatímco WordPress.org je CMS s otevřeným zdrojovým kódem, WordPress.com je komerční projekt (služba), který využívá WordPress k napájení. Uvidíme několik dalších rozdílů mezi nimi.

Srovnávací tabulka

Než se dostaneme do podrobností o wordpress.com a wordpress.org, podívejme se na srovnávací tabulku.

WordPress.org

WordPress.com

Motivy a doplňkyNainstalujte si cokoliOmezený výběr
Technické vědomostiPožadovanéNení nutné
NákladyHosting a doménaVolný, uvolnit
ZpeněženíPlná svobodaOmezený
Profesionální podporaNeAno
Zdarma propagaceNeAno

WordPress.org

WordPress.orgJako komunitní projekt představuje WordPress.org systém pro správu obsahu s otevřeným zdrojovým kódem. WordPress, jak víme, posiluje asi 28% všech webů nalezených na internetu a toto číslo mluví samo za sebe. WordPress je zdarma a prakticky neomezený.

Nejprve si budete muset stáhnout instalační soubory a ke spuštění budete potřebovat svůj vlastní server a doménu. Je to první krok, kde se mohou lidé bez technických znalostí zaseknout.

Témata a pluginy habaděj

Po instalaci WordPress, stejně jako ve videohrách, budete mít před sebou otevřený svět. Můžete si libovolně nainstalovat libovolné téma nebo vytvořit nový jen pro sebe. Neexistují absolutně žádná omezení.

Stáhněte si bezplatná témata a doplňky, kupujte prémiové předměty, které jsou navrženy a podporovány profesionály, nebo je vytvořte od nuly, pokud víte, jak.

Můžete snadno přizpůsobit libovolný ze souborů a kódu ve vlastních funkcích do existujících motivů. Ano, můžete dělat prakticky cokoli – jediným omezením jsou vaše technické znalosti a představivost. Samozřejmě, pokud tomu tak není, můžete si najmout profesionála, který vám přizpůsobí jednu nebo dvě věci. Pokud používáte WordPress.com, nemůžete něco dělat.

Totéž platí pro pluginy. Můžete si nainstalovat bezplatné, prémiové nebo si vytvořit vlastní. Kombinací motivů, pluginů a vlastního kódu máte neomezené možnosti. I když to zní skvěle (a opravdu to je), budete muset znát cestu kolem webových technologií a samotného WordPressu, abyste měli vše, co jste chtěli.

Jste váš vlastní údržbář

Údržba WordPress

Přestože WordPress.org je prázdné plátno, vyžaduje od vás také plnou pozornost. To znamená, že se musíte starat o hostování a domény a mnoho dalších technických aspektů. Pokud se něco pokazí, budete na vině pouze vy a budete muset problém vyřešit sami. Svoboda přichází s povinnostmi, takže nezapomeňte mít dostatek času, který bude věnován WordPress.

Vydělávejte peníze pomocí svého blogu

Vzhledem k tomu, že web vlastníte, můžete použít jakékoli přidružené nebo reklamní programy, které se vám líbí. Samozřejmě neexistují žádná pravidla kromě zákonných. Reklamy na vašem webu budou pouze ty, které se rozhodnete zobrazit. WordPress je otevřený zdroj, takže na vaše stránky nebude tlačit reklamy.

Výhody

 • Úplná kontrola nad vaším blogem
 • Použijte libovolný motiv nebo plugin
 • Zpeněžit blog libovolným způsobem

Nevýhody

 • Nemáte technickou podporu
 • Hosting a doména stojí peníze
 • Měli byste provádět pravidelnou údržbu

WordPress.com

WordPress.com

Jako komerční projekt je WordPress.com vlastnictvím společnosti Automattic Inc. Vše, co musíte udělat, abyste mohli začít, je zaregistrovat si účet, vybrat název blogu a jste připraveni jít během několika minut. Je to triviální a nepotřebujete žádné technické znalosti.

Omezený výběr témat a pluginů

Tato služba blogování umožňuje vybrat téma pro svůj blog, ale jste omezeni na témata a doplňky z jejich úložiště. To znamená, že nemůžete instalovat svá vlastní témata ani upravovat kód poskytovaných témat. Aby bylo jasné; stále můžete přizpůsobit ty části, které jsou k dispozici prostřednictvím nastavení. Ale pokud se rozhodnete jít za to, nebude to možné.

Pokud pro rozšíření vašeho systému nejste náročný, najdete mnoho bezplatných pluginů, které lze snadno přidat na váš web WordPress.com. Ti vám mohou pomoci se správou vašich stránek, ale stejně jako u témat nebudete moci upravit žádné z nich. Co je důležitější, nebudete moci nainstalovat žádné další doplňky najdete zdarma na internetu. Zapomeňte také na všechny luxusní prémiové pluginy. Pro většinu profesionálních blogerů je toto řešení breaker. Na druhou stranu, mnoho lidí nebude potřebovat nic mimo WordPress.com roky po spuštění blogu.

Na WordPress.com nemůžete použít plugin

Mít profesionální podporu

Na této platformě je dobré nemusíte mít žádné technické znalosti za účelem zahájení vlastního blogu. Pokud je vše, co potřebujete, nástroj pro publikování, který vám umožní vytvářet příběhy, ukázat vaše obrázky, videa nebo chcete zapojit lidi do diskuse, je WordPress.com dobrým způsobem, jak začít.

Nejen, že to můžete udělat zdarma, ale WordPress.com vás automaticky spojí s dalšími blogery a váš nový web může být na své domovské stránce propojen jako doporučený, což znamená, že získáte spoustu návštěv bez velkého úsilí..

Zpeněžení a reklamy

Protože je základní účet zdarma, připravte se na reklamy WordPress.com na blogu. Pokud chcete pracovat s různými affiliate programy nebo použít různé reklamy, abyste vydělali nějaké peníze, vaše možnosti jsou velmi omezené.

Omezení bezplatné služby

WordPress.com má omezené možnosti hostování (3 GB je součástí bezplatné verze), kterou můžete použít k nahrávání souborů. Měli byste vědět, že nebudete moci používat FTP přístup k získání těchto souborů na / ze serveru.

Protože stále mluvíme o bezplatném účtu, měli byste vzít na vědomí, že doména vašeho webu je ve skutečnosti subdoména WordPress.com.

Pokud nezaplatíte prémiový účet, bude adresa vašeho blogu něco podobného: example.wordpress.com.

Můžete odemknout mnoho dalších funkcí na WordPress.com, ale budete muset začít platit za svůj účet.

Výhody

 • Zdarma pro základní služby
 • Profesionálně zvládnuto
 • Extrémně pro začátečníky

Nevýhody

 • Nelze použít vlastní motivy ani doplňky
 • Nemáte kontrolu nad blogem
 • Omezené možnosti zpeněžení

Přepínání mezi WordPress.org a WordPress.com

Pro případ, že jste se již rozhodli před přečtením tohoto článku a zahájením blogu, byste to měli vědět je možné přepínat mezi WordPress.com a WordPress.org. Ať už si vyberete cokoli, můžete docela snadno přepínat z jedné platformy na druhou.

WordPress.org i WordPress.com mají systém Import & Export, který vám umožní snadno zabalit celý obsah vašeho webu a přenést jej na druhý..

Doporučená četba: Jak přesunout blog z WordPress.com na WordPress.org

Závěr

Ačkoli se to může na první pohled zdát jinak, mezi WordPress.org a WordPress.com existují některé obrovské rozdíly. Většina bloggerů, včetně nás, doporučuje verzi s vlastním hostitelem. Díky tomu získáte úplnou svobodu a kontrolu nad svým webem. To však neznamená, že je to nejlepší pro všechny. Po zvážení všech rozdílů, které jsme popsali v tomto článku, je jen na vás, která verze se vám a vašemu blogu lépe hodí.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map