Paneli i WordPress: Zona e Administratorit dhe Paneli

wordpress-dashboard.png


Pasi të krijoni një faqe në internet WordPress dhe të regjistroheni me sukses, gjëja e parë që do të shihni është pulti i WordPress. Ky është vendi i shtëpisë për administratorët që mban disa pajisje të dobishme. Në këtë faqe, WordPress do t’ju tregojë disa lidhje që do të jenë të vlefshme për çdo fillestar. Do të keni mundësi të gjurmoni numrin e postimeve, komenteve dhe faqeve. Kjo do t’ju çojë në redaktorin e postës në mënyrë që të mund të shkruani postimin tuaj të parë, të plotësoni një draft të shpejtë, të shihni aktivitetet e fundit dhe të lexoni lajmet më të fundit rreth WordPress.

Ky artikull do t’ju udhëzojë në secilën widget të tryezës që vjen para instalimit me WordPress dhe do t’ju tregojë se si të personalizoni shpejt pamjet e faqes së pultit..

 1. Mirësevini në WordPress
  1. Fillo
  2. Hapat e ardhshëm
  3. Më shumë veprime
 2. Në një shikim
 3. Draft i shpejtë
 4. aktivitet
 5. Lajmet e WordPress
 6. Rregulloje widget-et tuaja
  1. Opsionet e ekranit
  2. Vegla me porosi

1. Mirësevini në WordPress

Mirësevini në widget-in e panelit të WordPress

Nëse sapo keni mbaruar instalimin e WordPress, kjo është gjëja e parë që do të shihni në pult. Përveç se ju mirëpresin në platformë, zhvilluesit e WordPress ‘kanë përgatitur disa lidhje të dobishme që do t’ju ndihmojnë të filloni.

Fillo

Butoni i madh blu në anën e majtë do t’ju lejojë të personalizoni faqen tuaj. Për të qenë më të saktë, do t’ju çojë në “Customizer”. Nëse doni të ndryshoni ndonjë gjë në sitin që lidhet me hartimin, Customizer është vendi për të filluar. Në varësi të temës, mund të ketë më shumë ose më pak mundësi për të zgjedhur, por shumica e temave të WordPress kanë më shumë opsione sesa do t’ju duhet.

Hapat e ardhshëm

Në qendër të widget, do të gjeni disa lidhje të tjera. E para do t’ju çojë drejtpërdrejt tek redaktori, në mënyrë që të ju shkruani postimin e parë në blog. Tjetra do t’ju lejojë të krijoni faqen tuaj të parë (për shembull, faqja “për mua” e cila sugjerohet nga zhvilluesit), ndërsa lidhja e tretë thjesht do të hapë faqen kryesore, në mënyrë që të shihni se si duket faqja juaj e internetit për vizitorët.

Më shumë veprime

Pasi të jeni gati për të lëvizur në hapin tjetër, në anën e djathtë, do të gjeni lidhje që do t’ju lejojnë të menaxhoni widget dhe menutë. Do të keni mundësi të ndizni ose çaktivizoni komentet dhe mund të lundroni në faqet e WordPress Codex ku mund të mësoni më shumë rreth hapave tuaj të parë me WordPress.

2. Me një vështrim

Në një widget të panelit të shikimit të një shikimi të WordPress

Widget tjetër ju jep një përmbledhje të shpejtë të faqes tuaj. Shikoni sa postime, faqe dhe komente keni dhe klikoni në cilindo prej tyre për të hapur faqen e saj përkatëse. Nëse jeni të interesuar për versionin dhe temën e WordPress që jeni duke përdorur aktualisht, thjesht hidhni një sy në fund të këtij widget.

3. Draft i shpejtë

Projektim i shpejtë widget i tastierës WordPress

Ndërsa kërkoni në pultin e WordPress, mund të merrni një ide për një artikull të ri. Në vend që të hapni redaktorin e plotë vizual, shpejt mund të shkruani titullin dhe disa shënime. WordPress do t’i ruajë ato si një draft në mënyrë që të mund të vazhdoni me lehtësi punën tuaj në çdo kohë që është e përshtatshme për ju.

Ju lutemi vini re se redaktori për Quick Draft është aq i thjeshtë sa bëhet, kështu që ju nuk do të mund të stiloni tekstin, futni imazhe ose video. Do të keni mundësi të bëni gjithçka që sapo të hapni draftin përmes redaktorit vizual ose tekstit nga seksioni i Postimeve.

4. Aktiviteti

Aktiviteti widget dashboard WordPress

Ky widget i thjeshtë tregon postimet dhe komentet më të fundit në blogun tuaj, duke përfshirë kohën dhe datën e saktë të botimit. Si parazgjedhje, ju do të shihni vetëm “Përshëndetje Bota!” post që shërben si shembull (sepse nuk ke asnjë postim tjetër të shkruar). Ju mund të klikoni mbi të drejtpërdrejt nga widget Aktiviteti i cili do të hapë redaktorin në mënyrë që të mund të azhurnoni postimin.

Seksioni i komenteve tregon avatarin, emrin dhe postin e komentuesit në të cilin ndodhet komenti. Do të shihni gjithashtu një përmbledhje të shpejtë të komentit. Nëse rri pezull kursorin e miut mbi cilindo koment, mund ta menaxhoni – aprovoni atë, përgjigjeni, modifikoni, zhvendoseni në plehra, shënoni si spam ose shikoni komentin në postimin e tij.

Mbi të gjitha këto, ju mund të gjeni një shirit të thjeshtë që mban numrin e të gjithëve, në pritje, të aprovuar, spam dhe plehra komentesh.

5. Lajmet e WordPress

Widget dashboard e WordPress News

Vegël e fundit që shfaqet në pultin e WordPress si parazgjedhje ju tregon lajmet më të fundit të WordPress. Këtu, do të gjeni një listë të artikujve të fundit në WordPress që vijnë nga faqe të ndryshme si p.sh. blogun zyrtar WordPress.org.

Vegël e lajmeve do t’ju ndihmojë të qëndroni në lak dhe të mësoni për azhurnimet më të fundit, temat dhe shtojcat, mësimet, etj. Këtu do të gjeni gjithashtu një shtojcë të sugjeruar që mund të tërheqë vëmendjen tuaj.

Rregulloje widget-et tuaja

Tani që e dini se çfarë bëjnë widget-et, është koha të personalizoni pultin e WordPress.

Për fillestarët, duhet të keni parasysh që mund të hiqni shpejt widget e mirëpritur. Pasi të jeni të kënaqur me postimet, faqet dhe komentet, thjesht mund të klikoni në butonin e vogël “x” në të djathtën e sipërme të widget-it të mirëseardhjes dhe ta hidhni poshtë.

Regjistroni widget-et e tastierës WordPress

Nëse rri pezull mbi titullin e ndonjë prej widget-ve të përmendura më parë, do të vëresh që kursori ndryshon. Pasi të shihni se kursori juaj tregon në të katër drejtimet, do të jeni në gjendje ta transferoni atë widget në një vend tjetër. Thjesht tërhiqni dhe rrëzoni widget e zgjedhur në një vend që ju përshtatet më mirë. Gjithashtu, nëse nuk doni të shihni përmbajtjen e një widget të veçantë, klikoni në shigjetën e vogël në këndin e sipërm të djathtë.

Opsionet e ekranit

Opsionet e ekranit të WordPress

Një nga pjesët më të anashkaluara të pultit të WordPress janë opsionet e ekranit. Ju mund t’i gjeni në krye të faqes tuaj (ju lutemi sigurohuni që të lëvizni gjatë gjithë rrugës, sepse opsionet e ekranit mund të fshihen pas shiritit të administratorit). Pasi të zgjidhni opsionin, një shirit i ri i bardhë do të bjerë nga lart duke ekspozuar të gjitha pajisjet shtesë (kutitë) që keni instaluar. Duke (pa) kuti kontrolluese pranë widget, ju lehtë mund t’i tregoni / fshihni ato nga pulti i WordPress.

Ju lutemi vini re se si parazgjedhje, do të keni vetëm pesë widget, widget-et e tjera (me porosi) do të shfaqen sapo të instaloni shtojca dhe tema shtesë.

Vegla me porosi

Në varësi të numrit të shtojcave që keni dhe karakteristikave të shtojcave, mund të përfundoni me lehtësi të keni dhjetëra pajisje shtesë në pult..

Për shembull, duke instaluar një plugin Google Analytics (ka shumë të ndryshme), do të merrni një widget statistikor që do t’ju tregojë numrin e vizitave për atë ditë, javë ose muaj.

përfundim

Paneli i WordPress është vendi i parë për tu parë kur hyni në WordPress. Mësoni se çfarë mund të bëni në pult, cilat elementë janë në dispozicion si parazgjedhje dhe si ta përshtatni atë për nevojat tuaja.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map