Nastavenia a štruktúra vlastnej adresy URL aplikácie WordPress Permalink

wordpress-permalink-structure.png


Trvalé odkazy sú jedným z tých termínov, ktoré mnohí blogeri používajú každý deň, ale mnohí z nich ich úplne nepochopia. Sú veľmi dôležité a ešte pred vytvorením webovej stránky v programe WordPress by ste mali premýšľať o najlepšej štruktúre svojej stránky. Ale skôr, ako ich dokážete správne prispôsobiť, mali by ste vedieť, čo je permalink a ako ovplyvňujú blog.

Tieto typy adries URL, ktoré vedú k príspevkom, stránkam, kategóriám, značkám, obrázkom a inému obsahu na vašom webe, sú jedinečné pre každý web a stránku na ňom. Pretože by mali byť nekonečné a nikdy sa nemeniť, nazývajú sa trvalými odkazmi (skratka pre trvalé odkazy).

Predstavte si permalinky ako priame adresy k obsahu, ktorý sa nachádza na webe. Ak si dokážete predstaviť web ako mesto, každá kategória obsahu by bola ulica, zatiaľ čo každý trvalý odkaz by fungoval ako adresa s jedinečným číslom..

Prečo by ste mali zmeniť permalinkovú štruktúru

Od okamihu, keď nainštalujete WordPress, sa nastavia permalinky a budú aktívne. Každý nový príspevok, ktorý zverejníte, získa jedinečný odkaz a všetko bude fungovať bez problémov. Spoločnou otázkou pre začiatočníkov je preto to, že v prvom rade treba zvážiť zmenu permalinkovej štruktúry.

Aj keď v mnohých prípadoch by ste sa mali riadiť filozofiou „neopravovať to, ak to nie je rozbité“, toto nie je jeden z tých momentov. Predvolená permalinková štruktúra v WordPress vyzerá škaredo a môže spôsobiť problémy vašim návštevníkom aj vyhľadávacím nástrojom. Predvolene, WordPress používa jednoduchú permalinkovú štruktúru, ktorá vyzerá takto: http://example.com/?p=123.

Mnoho blogerov používa štruktúru dátumov, ktorú jednoducho nepotrebujú. Napríklad, zatiaľ čo časové značky môžu pomôcť webom, ktoré závisia od novinových článkov, môžu ublížiť iným typom webových stránok. Skúste si predstaviť sami seba v situácii, keď narazíte na článok, ktorý poukazuje na niekoľko rokov späť do minulosti. Aj keď príspevok nebol časovo citlivý, okamžite by ste predpokladali, že je zastaraný a nestojí to za prečítanie.?

Preto, aby ste pomohli všetkým používateľom a tiež vyhľadávacím nástrojom vhodne indexovať vaše stránky, je dôležité zmeniť predvolenú štruktúru permalinku na niečo vizuálne príťažlivejšie pre ľudí aj pre stroje.

Aký je najlepší, ktorý by ste mali použiť?

Aj keď na túto otázku neexistuje správna odpoveď, internet je plný diskusií o dokonalých permalinkových štruktúrach. Odporúčame vám vyhnúť sa predvolenej (obyčajnej) permalinkovej štruktúre, ktorá používa iba ID stránok. Indexovanie sa považuje za ťažšie a vôbec nie je užívateľsky prívetivé.

Akákoľvek iná permalinková štruktúra však môže alebo nemusí byť pre vaše stránky vhodná. Všetko záleží na tom, o čom píšete. Ak máte tendenciu písať desiatky spravodajských článkov za deň, je prirodzené, že do svojich trvalých odkazov uvádzate čas a dátum. Na druhej strane, ak máte niekoľko známych autorov, ktorých musíte rozlíšiť, nikto vám nemôže povedať, aby ste do štruktúry permalinku nepridali autorskú slug. Ako vidíte z týchto príkladov, všetko závisí od blogu, ktorý vytvárate.

Väčšina webových stránok WordPress napriek tomu používa štruktúru „Post Name“ alebo podobnú vlastnú štruktúru. Tým, že budete mať v príspevku trvalý odkaz, budete mať možnosť zahrnúť kľúčové slovo priamo do adresy vášho článku. Môže to pomôcť vyhľadávacím nástrojom pri lepšom hodnotení vášho článku. Aj populárne doplnky SEO pre program WordPress vás upozornia, ak kľúčové slovo focus nie je v permalinke. Z pohľadu používateľa si nemyslíte, že je lepšie mať v príspevku názov príspevku, ako mať iba ID alebo dátum?

Ako zmeniť permalinkovú štruktúru

Ak sa rozhodnete, že je čas zmeniť permalinkovú štruktúru blogu, prejdite na Nastavenia -> Permalink.

Na stránke nastavení trvalých odkazov nájdete šesť dostupných možností na zmenu adries URL na vašom webe:

 • Prostý – ID príspevku vo formáte, ktorý nie je užívateľsky príjemný
 • Deň a meno – formát rok / mesiac / dátum, za ktorým nasleduje názov príspevku
 • Mesiac a meno – formát rok / mesiac, za ktorým nasleduje poštové meno
 • číselná – číslo ID príspevku
 • Názov príspevku – dezinfikovaný názov miesta
 • zvyk – umožňuje vám zostaviť vlastnú štruktúru s desiatimi dostupnými značkami

Permalinkuje na bežné nastavenia

Ak chcete zmeniť štruktúru, jednoducho vyberte požadovanú možnosť a uložte zmeny. To platí prinajmenšom pre prvých päť možností, zatiaľ čo pre vlastné je potrebné z vašej strany trochu viac konať.

Ako používať vlastnú štruktúru

Pri použití vlastnej permalinkovej štruktúry vám WordPress umožňuje používať desať rôznych značiek, ktoré popisujú vaše odkazy:

 • % Ročne% – rok pracovného miesta
 • % Monthnum% – mesiac v roku
 • % Denná% – deň v mesiaci
 • % H% – hodinu dňa
 • % Minúta% – minúta hodiny
 • % Druhé% – druhá minúta
 • % POST_ID% – jedinečné číslo ID príspevku
 • % Postname% – dezinfikovaná verzia názvu príspevku (pole po slimáka)
 • % Kategória% – dezinfikovaná verzia názvu kategórie (pole slug kategórie)
 • % Autor% – dezinfikovaná verzia mena autora

Neváhajte použiť ľubovoľnú kombináciu značiek, ktoré sa vám páčia. V predvolenom nastavení sa vo vlastnom permalinke zobrazuje iba názov príspevku, takže je rovnaký ako v štruktúre „Post Name“, ktorú už môžete vybrať zo zoznamu..

Napríklad, ak sa do značnej miery spoliehate na kategórie, môžete zmeniť štruktúru permalinks tak, aby obsahovala značky kategórie a názvu:

http://example.com/wordpress/%category%/%postname%/

Pri vytváraní vlastnej štruktúry nezabudnite za každú značku pridať znamienko lomky „/“.

Zachovajte rovnakú štruktúru

Pretože permalinky ovplyvňujú celé stránky, je dôležité, aby ste ich neustále udržiavali rovnaké. Najlepšie by bolo, keby ste sa rozhodli pre štruktúru permalinku ešte pred uverejnením prvého príspevku. V prípade, že ho zmeníte v budúcnosti, keď budete mať desiatky alebo stovky publikovaných príspevkov, zmena štruktúry permalinku môže spôsobiť stratu v doprave. Vyhľadávacie nástroje už budú indexované staré permalinky a používatelia ich mohli označiť záložkami v pôvodnej podobe.

Ak stále potrebujete zmeniť štruktúru, nezúfajte. Dá sa to urobiť, ale budete potrebovať doplnok na presmerovanie, ktorý v prípade potreby prepojí celú vec a v prípade potreby nasmeruje vyhľadávacie nástroje a používateľov na nový odkaz..

Kategória a základňa značiek

Kategórie a značky majú archívne stránky. Napríklad, ak máte kategóriu „koláče“ a chcete uviesť všetky články, ktoré spadajú do tejto konkrétnej kategórie, musíte prejsť na http://www.yoursite.com/category/cakes.

Ako je zrejmé z príkladu, permalink obsahuje základňu „kategórie“. V dolnej časti stránky Nastavenia Permalink nájdete možnosti, ako zmeniť túto základňu na čokoľvek iné.

Kategória a základňa značiek

Napríklad, ak vytvárate blog určený na varenie, môžete mať kategórie iba pre svoje recepty. Takže namiesto pomenovania „kategória“ by bolo rozumnejšie zmeniť základňu na „recepty“. Ak by ste zmenili možnosť, váš nový trvalý odkaz by vyzeral takto: http://www.yoursite.com/recipes/cakes.

To isté platí pre značky. Namiesto http://www.yoursite.com/tag/chocolate, možno budete chcieť zmeniť základňu na povedzme „prísady“, ak ste ako značky mali iba prísady. Nová štruktúra permalinku by teda vyzerala takto: http://www.yoursite.com/ingredients/chocolate.

Záverečné myšlienky

Keďže definujú celú štruktúru blogu, permalinky sú nevyhnutnou súčasťou vášho webu. Z tohto dôvodu by ste ich nemali ignorovať. Než začnete prispôsobovať web a písať články, je dôležité, aby ste premýšľali o permalinkoch a prispôsobili ich štruktúru potrebám svojho webu. Verte nám; je to oveľa lepšia možnosť, ako to urobiť teraz, než bojovať s presmerovaniami, keď si uvedomíte, že holá štruktúra nie je dosť dobrá..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map