Nastavení a vlastní struktura adres URL WordPress Permalink

wordpress-permalink-structure.png


Trvalé odkazy jsou jedním z termínů, které mnoho bloggerů používá každý den, ale ne mnoho z nich jim rozumí úplně. Jsou velmi důležité, a dokonce ještě před vytvořením webové stránky ve WordPress byste měli přemýšlet o nejlepší struktuře svého webu. Ale než je můžete správně přizpůsobit, měli byste vědět, co permalink je a jak ovlivňují blog.

Tyto typy adres URL, které vedou na příspěvky, stránky, kategorie, značky, obrázky a další obsah na vašem webu, jsou jedinečné pro každý web a stránku na něm. Protože by měli být nekoneční a nikdy neměníni, nazývají se permalinkami (zkratka pro trvalé odkazy).

Představte si permalinky jako přímé adresy k obsahu, který lze najít na webu. Pokud si dokážete představit web jako město, každá kategorie obsahu by byla ulice, zatímco každý permalink by fungoval jako adresa s jedinečným číslem.

Proč byste měli měnit permalinkovou strukturu

Od okamžiku instalace WordPressu budou permalinky nastaveny a aktivní. Každý nový příspěvek, který publikujete, získá jedinečný odkaz a vše bude fungovat bez problémů. Společnou otázkou pro začátečníky je proto, proč vůbec zvážit změnu permalinkové struktury.

I když v mnoha případech byste se měli řídit filozofií „neopravovat ji, pokud není rozbitá“, toto není jeden z těchto okamžiků. Výchozí permalinková struktura v WordPressu je ošklivá a může způsobit problémy jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače. Ve výchozím stavu, WordPress používá jednoduchou permalinkovou strukturu, která vypadá takto: http://example.com/?p=123.

Mnoho bloggerů používá strukturu data, kterou prostě nepotřebují. Například zatímco časová razítka mohou pomoci webům, které závisí na novinových článcích, mohou ublížit jiným typům webů. Zkuste si představit sami sebe v situaci, kdy narazíte na článek, který ukazuje několik let zpět do minulosti. I kdyby příspěvek nebyl časově citlivý, okamžitě byste předpokládali, že je zastaralý a nestojí za přečtení.?

Abychom pomohli všem uživatelům a také pomohli vyhledávacím strojům vhodně indexovat vaše stránky, je důležité změnit výchozí strukturu permalinku na něco vizuálně přitažlivějšího pro lidi i pro stroje.

Jaký je nejlepší, který byste měli použít?

Ačkoli na tuto otázku neexistuje správná odpověď, internet je plný debat o dokonalých permalinkových strukturách. Doporučujeme, abyste se pokusili vyhnout výchozí (prosté) permalinkové struktuře, která používá pouze ID stránek. To se považuje za obtížnější správně indexovat a není vůbec uživatelsky přívětivé.

Jakákoli jiná permalinková struktura však může nebo nemusí být pro vaše stránky vhodná. Vše záleží na tom, o čem píšete. Pokud máte tendenci psát desítky novinových článků denně, je přirozené, že do svých permalinků uvedete čas a datum. Na druhou stranu, pokud máte několik slavných autorů, které musíte rozlišovat, nikdo vám nemůže říct, abyste do struktury permalinku nepřidali autorské slug. Jak je vidět z těchto příkladů, vše závisí na blogu, který vytváříte.

Většina webů WordPress přesto používá strukturu „Post Name“ nebo podobnou vlastní strukturu. Tím, že budete mít jména příspěvků v trvalém odkazu, získáte šanci zahrnout klíčové slovo přímo do adresy vašeho článku. Může to pomoci vyhledávacím strojům, aby váš článek ohodnotily lépe. I populární SEO pluginy pro WordPress vás upozorní, pokud fokusové klíčové slovo není v permalinku. Z pohledu uživatele si nemyslíte, že je lepší mít v odkazu název příspěvku, než mít pouze ID nebo datum?

Jak změnit permalinkovou strukturu

Pokud se rozhodnete, že je čas změnit permalinkovou strukturu blogu, přejděte na Nastavení -> Permalinky.

Na stránce nastavení permalinků můžete vidět šest dostupných možností pro změnu adres URL na vašem webu:

 • Prostý – ID příspěvku ve formátu, který není uživatelsky příjemný
 • Den a jméno – formát rok / měsíc / datum následovaný názvem příspěvku
 • Měsíc a jméno – formát rok / měsíc následovaný názvem příspěvku
 • Numerické – číslo příspěvku
 • Název příspěvku – dezinfikovaný název příspěvku
 • Zvyk – umožňuje vytvořit vlastní strukturu s deseti dostupnými značkami

Trvalá běžná nastavení

Chcete-li změnit strukturu, stačí vybrat požadovanou možnost a uložit změny. To platí přinejmenším pro prvních pět možností, zatímco u těch vlastních je potřeba trochu více akce z vaší strany.

Jak používat vlastní strukturu

Při použití vlastní permalinkové struktury vám WordPress umožňuje použít deset různých značek, které popisují vaše odkazy:

 • %rok% – rok příspěvku
 • % monthnum% – měsíc roku
 • %den% – den v měsíci
 • %hodina% – hodinu dne
 • %minuta% – minuta hodiny
 • %druhý% – vteřinu minuty
 • % post_id% – jedinečné číslo ID příspěvku
 • % postname% – dezinfikovaná verze názvu příspěvku (pole post slug)
 • %kategorie% – sanitizovaná verze názvu kategorie (pole slug field)
 • %autor% – dezinfikovaná verze jména autora

Nebojte se použít libovolnou kombinaci značek, které se vám líbí. Ve výchozím nastavení se ve vlastním permalinku objeví pouze název příspěvku, takže je stejný jako u struktury „Post Name“, kterou již můžete vybrat ze seznamu.

Pokud se například silně spoléháte na kategorie, můžete změnit strukturu permalinků tak, aby obsahovala značky kategorie i názvu jména:

http://example.com/wordpress/%category%/%postname%/

Při vytváření vlastní struktury nezapomeňte za každou značku přidat lomítko „/“.

Zachovat stejnou strukturu

Protože permalinky ovlivňují celý web, je důležité, abyste je udržovali stále stejné. Nejlepší by bylo, kdybyste se rozhodli pro strukturu permalinku ještě před zveřejněním prvního příspěvku. V případě, že jej v budoucnu změníte, když budete mít desítky nebo stovky zveřejněných příspěvků, může změna permalinkové struktury způsobit ztrátu provozu. Vyhledávací nástroje již budou indexovány staré permalinky a uživatelé je mohli označit záložkami v jejich původní podobě.

Pokud stále potřebujete strukturu změnit, nebojte se. Lze to provést, ale budete potřebovat přesměrovací plugin, který v případě potřeby propojí celou věc a v případě potřeby nasměruje vyhledávací stroje a uživatele na nový odkaz..

Kategorie a značková základna

Kategorie a značky mají archivní stránky. Pokud například máte kategorii „dorty“ a chcete vyjmenovat všechny články, které spadají do této konkrétní kategorie, měli byste přejít na http://www.yoursite.com/category/cakes.

Jak je vidět z příkladu, permalink obsahuje základnu „kategorie“. Ve spodní části stránky Nastavení Permalinků najdete možnosti, jak tuto základnu změnit na cokoli jiného.

Kategorie a základna značek

Pokud například stavíte blog věnovaný vaření, můžete mít kategorie pouze pro své recepty. Takže namísto pojmenování „kategorie“ by bylo rozumnější nechat základnu změnit na „recepty“. Pokud změníte možnost, bude váš nový trvalý odkaz vypadat takto: http://www.yoursite.com/recipes/cakes.

Totéž platí pro značky. Namísto http://www.yoursite.com/tag/chocolate, možná budete chtít změnit základnu, řekněme „přísady“, pokud jste jako značky měli pouze přísady. Nová struktura permalinku by tedy vypadala takto: http://www.yoursite.com/ingredients/chocolate.

Závěrečné myšlenky

Protože definují celou strukturu blogu, jsou permalinky nezbytnou součástí vašeho webu. Z tohoto důvodu byste je neměli ignorovat. Než začnete přizpůsobovat web a psát články, je důležité, abyste přemýšleli o permalinkech a přizpůsobili jejich strukturu potřebám vašeho webu. Věř nám; je to mnohem lepší možnost dělat to hned, než bojovat s přesměrováním, jakmile si uvědomíte, že prostá struktura prostě není dost dobrá.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map