Modifikoni menunë e administratorit të WordPress në nevojat tuaja

Modifikoni menunë e administratorit të WordPress në nevojat tuaja


Menudo meny e administratorit të WordPress po kërkon të njëjtën gjë pas instalimit. Kjo mund të jetë një gjë e mirë nëse punoni në site të ndryshme të mundësuar nga WordPress tonë i dashur, por nëse po krijoni një blog për një klient, mund të dëshironi të modifikoni menunë e administratorit për të arritur një pamje unike.

Edhe pse nuk ka shumë mundësi në Panelin e WordPress-it, prapëseprapë mund t’i ndryshoni lehtësisht gjërat vetë. Në udhëzimin e sotëm, le t’ju tregojmë disa këshilla të shpejta, të cilat do t’ju ndihmojnë të modifikoni një menu të administratorit të WordPress për nevojat tuaja:

 • Rirregulloni menunë tuaj të administratorit të WordPress
 • Si të personalizoni menunë e administratorit të WordPress
 • Si të ndryshoni ngjyrat në menutë admin
 • Si të ndryshoni ngjyrat në menutë admin pa shtojca

Rirregulloni menunë tuaj të administratorit të WordPress

Pasi të filloni të shtoni shtojca dhe funksione të reja në sistemin tuaj të Blogging, do të vazhdoni të grumbulloni ikonat në menunë e administratorit dhe lehtë mund të përfundoni me një menu konfuze ku autorët tuaj nuk do të jenë në gjendje të gjejnë postimet e tyre ose një galeri për të shtuar imazhe të reja.

Kjo do të fillojë të mendosh për riorganizimin e ikonave. Dhe ja ku një plugin i thjeshtë do të jetë një ndihmës i shkëlqyeshëm për ju.

Menaxher i menusë së administratorit

MIMI: Falas

Menaxher i menusë së administratorit

Pasi të instaloni këtë shtojcë falas dhe me peshë të lehtë, do të merrni vetëm një mundësi. Dhe ky është opsioni për redaktimin e menusë.

Nëse e goditni butonin, menyja juaj shkon “në ndërtim e sipër” dhe jeni i lirë të lëvizni elementët përreth. Tërhiqni dhe lëshoni elementet e menysë dhe nënmenu dhe krijoni një menu që ju përshtatet më së miri. Dëshiron që një lidhje “Postimi i Ri” të jetë i afërt me “Faqja e Re”? Ju mund ta bëni atë. Në të vërtetë, ju mund të rirregulloni elemente sidoqoftë që dëshironi. Ju mund të tërhiqni një artikull të menusë së nivelit të lartë në një nënmenu dhe anasjelltas, kështu që pse nuk do të keni një artikull “Postimi i Ri” i varur vetvetiu në vend që ta vendosni në një nënmenu? Është zgjedhja juaj.

Nëse nuk jeni akoma të sigurt pse kjo shtojcë e vogël është kaq e lezetshme, hidhini një sy video demo.

Si të personalizoni menunë e administratorit të WordPress

Përderisa fillesa e WordPress është shumë e personalizueshme dhe fjalë për fjalë keni mundësi të pakufizuara për faqen tuaj, backend-i d.m.th. Paneli i WordPress është disi i kufizuar dhe ju në fakt jeni të mbërthyer me atë që keni marrë.

Meqenëse ka plugins për pothuajse gjithçka në WordPress, pse nuk do të ketë një që do t’ju lejojë të personalizoni zonën tuaj të administratorit? Epo, ka, dhe jo vetëm një natyrisht.

Nëse jeni duke koduar, mund të mos jeni të interesuar për këtë pjesë të udhëzuesit, sepse ne nuk do t’ju tregojmë kodin prapa shtojcës, por vetëm do t’ju japim udhëzues të shkurtër se si të vendosni shtojca dhe të ndryshoni me lehtësi modelin e zona e administratorit. Por ju ndoshta dëshironi vetëm atë, mos ju?

Dash Klienti

MIMI: Falas

Për fillestarët, ju mund të dëshironi të ndryshoni menunë e administratorit për veten tuaj ose për çdo përdorues tjetër. Kjo mund të bëhet lehtësisht me këtë shtojcë falas, ku ju keni fuqinë për të ndryshuar të gjithë menunë që shihni kur punoni në blogun tuaj WordPress. Për shembull, mund të shtoni elemente të reja të menusë, të hiqni ato që nuk ju duhen ose nuk dëshironi t’i bëni të arritshëm për një rol specifik të përdoruesit, mund të ndryshoni ikona, etj. Pra, si ta bëni atë? Le të fillojmë:

 1. Shko tek Plugins -> Shto të Re
 2. Instaloni dhe aktivizoni plugin Client Dash
 3. Shkoni te Cilësimet -> Dash Klienti
 4. Në skedën e dytë, zgjidhni “Menutë”
 5. Zgjidhni Rolin e Përdoruesit dhe klikoni “Shto menunë”

Këtu fillon personalizimi juaj. Pasi të keni bërë plugin krijimin e menusë tuaj të re, do të shihni ekranin ashtu siç duket tani. Këtu mund të shtoni ose hiqni artikujt e menusë, të shtypni etiketat e reja dhe madje të ndryshoni ikonat standarde. Pavarësisht nëse është një lloj postimi që dëshironi të shtoni ose ndoshta një lidhje me porosi, Client Dash do t’ju lejojë ta bëni atë. Zvarritni dhe lëshoni artikujt dhe krijoni vetes një menu të personalizuar e cila do t’ju bëjë të punoni më shpejt.

Redaktori i menusë së administratorit

MIMI: Falas / 19 dollarë
DEMO

menu-editor-pro

Edhe pse është më popullor sesa shtojca e përmendur më parë, Redaktori i Menysë së Admin vjen në version falas dhe premium, kështu që do të duhet të blini licencën nëse dëshironi të gjitha veçoritë shtesë. Nuk ka ndryshime të mëdha në mes të shtojcave dhe Redaktori i Menusë së Administratorit gjithashtu do t’ju japë mundësinë të rirregulloni menunë për veten tuaj ose ndonjë rol tjetër të përdoruesit thjesht duke zvarritur dhe rënë menutë dhe nënmenus ku ju dëshironi ato.

Mund të ndryshoni të drejtat e hyrjes, ikonat dhe titujt për të gjithë menutë, t’i eksportoni dhe importoni ato dhe madje të përdorni kodet e shkurtra. Shikoni demonstrimin e versionit PRO për të parë fuqinë e vërtetë të kësaj shtojce.

 1. Instaloni Redaktorin e menusë së administratorit dhe aktivizojeni atë
 2. Shkoni te Cilësimet -> Redaktori i menusë (PRO)
 3. Zgjidhni Rolin e Përdoruesit të cilin ju pëlqen ta redaktoni dhe vendosni menunë si të dëshironi
 4. Ruaj ndryshimet

Si të ndryshoni ngjyrat në menutë admin

Kur bëhet fjalë për personalizimin, ju mund të dëshironi të ndryshoni mënyrën si duket zona juaj e administratës. Si parazgjedhje, ekzistojnë 8 skema të ngjyrave të cilën mund ta zgjidhni për profilin tuaj. Por ndoshta nuk ju pëlqejnë ngjyrat standarde ose dëshironi që ato të përputhen me ngjyrat në faqen tuaj. Dhe ja ku ju doni më shumë mundësi, apo jo?

Ka një mënyrë të ndryshme për të ndryshuar skemat e ngjyrave për menunë tuaj të administratorit. Në këtë pjesë të artikullit, ne do t’ju tregojmë dy shtojca e cila mund të bëjë një punë të shkëlqyeshme – mund të instaloni një shtojcë të thjeshtë e cila do të shtojë tetë skema të tjera ngjyrash ose do të luani me zgjedhësin e ngjyrave në tjetrën.

Skemat e ngjyrave të administratorit

MIMI: Falas

Skemat e ngjyrave të administratorit

Nëse nuk keni nevojë të shkoni në detaje dhe të zgjidhni çdo ngjyrë vetë, mund të dëshironi të provoni këtë shtojcë të thjeshtë dhe falas. Thjesht duhet të instaloni skemat e ngjyrave të administratorit dhe shtojca do të shtojë automatikisht 8 skema të reja ngjyrash të cilat mund t’i gjeni nën opsionet e përdoruesit:

 1. Instaloni plugin Admin Color Skemat dhe aktivizoni
 2. Shkoni te Përdoruesit -> Profili juaj
 3. Nën Skemën e Ngjyrave të Administratorit zgjidhni një skemë të re që dëshironi të përdorni

Gjenerator i skemës së ngjyrave të administratorit të WordPress

MIMI: Falas

Shtojca e përmendur më parë thjesht do t’i shtojë ato 8 skemat e ngjyrave, por nëse dëshironi të keni kontroll mbi çdo ngjyrë në skemën tuaj, do t’ju duhet më shumë mundësi. Fatkeqësisht, kjo shtojcë është hequr nga faqja e internetit origjinale e cila ju lejoi të zgjidhni ngjyrat drejtpërdrejt nga shfletuesi juaj, por prapë mund ta shkarkoni këtë shtojcë dhe ta instaloni manualisht.

Ndiqni hapat e ardhshëm dhe do të keni një skemë të personalizuar të ngjyrave të administratorit brenda një minutë ose dy (ose nëse jeni si ne, mund të kaloni një orë para se të gjeni kombinimin e përsosur të ngjyrave).

 1. Shkarkoni gjeneratorin e skemës së ngjyrave të administratorit të WordPress
 2. Instaloni dhe aktivizoni plugin
 3. Krijoni skema me porosi duke zgjedhur ngjyrat

Si të ndryshoni ngjyrat në menutë admin pa shtojca

Në vend të instalimit të shtojcave shtesë për ndryshimin e ngjyrave në menutë admin, në këtë pjesë, ne do t’ju mësojmë se si të ndryshoni skemat e ngjyrave thjesht duke vendosur kodin e mëposhtëm në funksionet tuaja .php dhe në fakt bëni një shtojcë të thjeshtë vetë.

Me këtë kod, ju mund të zgjidhni ngjyrat që dëshironi, por në vend që të zgjidhni një nga mbledhësi i ngjyrave, do të duhet të shkruani trefishte heksadecimal të ngjyrave. Ju mund t’i merrni ato duke përdorur çdo zgjedhës ngjyrash që dëshironi – nga Paint në Photoshop ose ndonjë zgjedhës ngjyrash në internet.

 1. Shkoni në skedarin tuaj të funksioneve.php
 2. Vendosni kodin e mëposhtëm në fund:
 3. funksion shtesë_admin_color_schemes ()
  // Merrni direktorinë e temave
  $ theme_dir = get_template_directory_uri ();
  
  // Ocean
  wp_admin_css_color ('isitwpcolor', __ ('A është WP'),
  $ temë_dir. '/Admin-colors/isitwp/colors.min.css',
  array ('# ed2a0c', '# 000000', '# 738e96', '# f2fcff')
  );
  }
  add_action ('admin_init', 'shtesë_admin_color_schemes');
 4. Me kodin tjetër, bëjeni aktiv skemën tuaj të re të ngjyrave:
 5. funksioni i vendosur_default_admin_color ($ user_id) {
  $ argument = grup (
  'ID' => $ user_id,
  'admin_color' => 'isitwpcolor'
  );
  wp_update_user ($ argument);

  }
  add_action (“user_register”, “set_default_admin_color”);

  Fatkeqësisht, ne nuk jemi bërë akoma. Pas këtij hapi, duhet të ngjitni një funksion tjetër për të ndryshuar etiketën e skemave tuaja të ngjyrave të krijuara rishtazi në mënyrë që ta bëni atë të funksionojë

 6. Vendosni kodin e mëposhtëm:
funksioni riemëroni_fresh_color_scheme ()
$ _wp_admin_css_ Colors;
$ color_name = $ _wp_admin_css_colors ['freskëta]] -> emri;

nëse ($ color_name == 'Paraprakisht') {
$ _wp_admin_css_colors ['të freskëta]] -> name =' E freskët ';
}
kthehu $ _wp_admin_css_colors;
}
add_filter ('admin_init', 'rename_fresh_color_scheme');

Ky ishte hapi i fundit në krijimin e skemës tuaj të ngjyrave të personalizuara pa instaluar ndonjë shtesë shtesë. Ndërsa ishte ndoshta pak më shumë kohë, nuk do të duhet të kujdeseni për atë një shtesë shtesë të instaluar në WordPress tuaj.

përfundim

Ndërsa rregullimi i menusë së administratorit të WordPress nuk do të jetë gjëja e parë në listën tuaj për të bërë, kjo është padyshim diçka për të cilën duhet të kujdeseni nëse do të punoni në faqen tuaj për një periudhë më të gjatë kohore. Duke pasur një menu të personalizuar, ikona të ndryshme ose grupe ngjyrash mund t’ju ndihmojnë të punoni më lehtë. Ai gjithashtu do të krijojë atë ndjenjë unike për të gjithë përdoruesit që kanë qasje në sfondin.

Prandaj, nëse keni pak minuta për të kursyer, kaloni në këtë artikull dhe modifikoni menutë tuaj të administratorit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map