Krahasimi i WordPress.com vs WordPress.org

wordpress-differences.png


Shumë njerëz që po fillojnë një blog WordPress mbërthehen në hapin e parë – duke zgjedhur midis versionit “org” dhe “com”. Googling nuk do të bëjë shumë mirë pasi shumica e artikujve janë thjesht hile për atë version që është më i mirë (as nuk është më mirë sepse ato shërbejnë për qëllime të ndryshme) Dhe ndërsa mund të duken të njëjta në shikim të parë, WordPress.org dhe WordPress.com janë në të vërtetë krejt të ndryshme.

Para se t’i ndani duart tuaja të ndyra në postimin e parë për të cilin do të shkruani, do të duhet të vendosni se cila rrugëdalje. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë disa nga dallimet më të rëndësishme midis WordPress.org dhe WordPress.com. Ne padyshim ndiejmë që WordPress është platforma më e mirë e blogezimit, por nëse keni dyshime, hidhni një sy në platformat e tjera të blogjeve.

Për fillestarët, WordPress është një CMS me burim të hapur dhe kështu i disponueshëm për këdo që ta shkarkojë dhe përdorë falas. Ndërsa përdorimi i WordPress në tuaj kërkon disa aftësi teknike, shumë njerëz që e donin platformën e deshën atë si shërbimin e tyre të dëshiruar të Blogging. Të njëjtët individë donin të përdorin veçoritë e tij për të botuar tregimet, fotot dhe videot e tyre, por ata nuk do të dëshironin të shqetësohen për serverat, kodin ose kopjen rezervë, për shembull. Kjo është arsyeja pse një nga bashkëthemeluesit, Matt Mullenweg, vendosi të krijojë WordPress.com.

Ky është ndryshimi i parë i rëndësishëm dhe bazohet në atë që ndryshimet më të tjera. Ndërsa WordPress.org është një CMS me burim të hapur, WordPress.com është një projekt (shërbim) tregtar që përdor WordPress për të forcuar vetë. Le të shohim edhe disa ndryshime në mes të dyve.

Tabela e krahasimit

Para se të hedhim në detaje rreth wordpress.com dhe wordpress.org, le t’i hedhim një vështrim tabelës së krahasimit.

WordPress.org

WordPress.com

Temat & ShtojcatInstaloni gjithçka që ju pëlqenZgjedhje të kufizuara
Njohuri teknikei nevojshëmAsnjë e kërkuar
kostoHosting dhe domainfalas
monetizationLiri e plotëi kufizuar
Mbështetje profesionalejopo
Promovim falasjopo

WordPress.org

WordPress.orgSi një projekt i komunitetit, WordPress.org përfaqëson një sistem të menaxhimit të përmbajtjes me burim të hapur. WordPress pasi e dimë se fuqizon rreth 28% të të gjitha faqeve të internetit të gjetura në Internet dhe ky numër flet vetë. WordPress është falas dhe praktikisht i pakufishëm.

Për të filluar, do të duhet të shkarkoni skedarë instalimesh dhe do t’ju duhet serveri dhe domaini juaj për të filluar. Ky është hapi i parë ku njerëzit pa njohuri teknike mund të ngecen.

Temat dhe shtojcat galore

Pasi të instaloni WordPress, ashtu si në lojërat video, do të keni një botë të hapur para jush. Ju jeni të lirë të instaloni ndonjë temë që dëshironi ose të krijoni një të re vetëm për veten tuaj. Nuk ka asnjë kufizim.

Shkarkoni tema dhe shtojca falas, blini artikuj premium të cilat janë dizajnuar dhe mbështetur nga profesionistë ose krijoni ato nga e para nëse dini të bëni.

Ju lehtë mund të rregulloni cilindo nga skedarët dhe kodet në veçoritë e personalizuara në temat ekzistuese. Po, ju mund të bëni praktikisht çdo gjë – i vetmi kufizim është njohja dhe imagjinata juaj teknike. Sigurisht, nëse nuk jeni në atë, gjithmonë mund të punësoni një profesionist për të rregulluar një ose dy gjëra për ju. Diqka që nuk mund ta bësh nëse po përdor WordPress.com.

E njëjta vlen edhe për shtojcat. Mund të instaloni ato falas, ato premium ose të zhvilloni vetë. Duke kombinuar temat, shtojcat dhe kodin personal, ju keni mundësi të pakufizuara. Ndërsa kjo tingëllon shkëlqyeshëm (dhe në të vërtetë është), ju do të duhet të dini rrugën tuaj rreth teknologjive në internet dhe vetë WordPress në mënyrë që të keni gjithçka ashtu siç dëshironit.

Ju jeni djali juaj i mirëmbajtjes

Mirëmbajtja e WordPress

Ndërsa WordPress.org është një kanavacë e zbrazët, kërkon gjithashtu vëmendje të plotë nga ju. Kjo do të thotë që ju duhet të shqetësoheni për pritjen dhe domenet, dhe shumë aspekte të tjera teknike. Nëse diçka nuk shkon, vetëm ju do të fajësoheni dhe do të duhet ta rregulloni vetë problemin. Liria vjen me përgjegjësi, prandaj sigurohuni që të keni kohë të mjaftueshme e cila do t’i kushtohet WordPress.

Bëni para me blogun tuaj

Meqenëse zotëroni sitin, mund të përdorni ndonjë program shoqërues ose reklamues që ju pëlqen. Nuk ka rregulla përveç atyre ligjore, padyshim. Reklamat në faqen tuaj do të jenë vetëm ato që ju vendosni të shfaqni. WordPress është me burim të hapur, kështu që nuk do të shtyjë reklama përmes faqes tuaj.

Përparësitë

 • Kontroll i plotë i blogut tuaj
 • Përdorni ndonjë temë ose shtojcë
 • Fitoni para nga blogu në çdo mënyrë që dëshironi

disavantazhet

 • Ju nuk keni mbështetje teknike
 • Strehimi dhe paratë e kostos së domainit
 • Ju duhet të bëni mirëmbajtje të rregullt

WordPress.com

WordPress.com

Si një projekt tregtar, WordPress.com është një pronë e Automattic Inc. Gjithë sa duhet të bëni është të regjistroni një llogari, të zgjidhni një emër në blog dhe të jeni gati për të shkuar brenda pak minutash. Shtë e parëndësishme dhe nuk kërkohet njohuri teknike.

Zgjedhje e kufizuar e temave dhe shtojcave

Ky shërbim i bllokimit ju lejon të zgjidhni një temë për blogun tuaj, por ju jeni të kufizuar në tema dhe shtesa nga depoja e tyre. Kjo do të thotë që ju nuk mund të instaloni temat tuaja, ose të rregulloni kodin e atyre me kusht. Për të qenë i qartë; prapë mund të personalizoni ato pjesë që janë të disponueshme përmes cilësimeve. Por nëse vendosni të shkoni përtej kësaj, nuk do të jetë e mundur.

Nëse nuk jeni shumë të kërkuar kur bëhet fjalë për shtrirjen e sistemit tuaj, do të gjeni shumë shtesa falas të cilat mund të shtohen lehtësisht në faqen tuaj të internetit WordPress.com. Ata mund t’ju ndihmojnë në menaxhimin e faqes tuaj, por si me temat, nuk do të jeni në gjendje të rregulloni ndonjë prej tyre. Më e rëndësishmja, nuk do të mund të instaloni asnjë shtesë shtesë mund ta gjeni falas në Internet. Harrojeni edhe për të gjitha shtojcat premium të zbukuruara gjithashtu. Për shumicën e blogerëve profesionistë, kjo është një ndërprerje e marrëveshjeve. Nga ana tjetër, shumë njerëz nuk kanë nevojë për asgjë jashtë WordPress.com për vite me rradhë pasi të fillojnë një blog.

Ju nuk mund të përdorni plugin në WordPress.com

Keni mbështetje profesionale

Ajo që është mirë në këtë platformë është ajo nuk duhet të kesh njohuri teknike në mënyrë që të filloni blogun tuaj. Nëse gjithçka që dëshironi është një mjet botimi i cili ju lejon të krijoni histori, të tregoni imazhet, videot tuaja ose dëshironi të përfshini njerëz në një diskutim, WordPress.com është një mënyrë e mirë për të filluar.

Jo vetëm që ju mund ta bëni këtë falas, por WordPress.com automatikisht do t’ju lidhë me blogerët e tjerë, dhe faqja juaj e re mund të lidhet në faqen e saj fillestare si një e paraqitur që do të thotë se do të merrni një ton vizita pa shumë përpjekje.

Paraja dhe reklamat

Meqenëse llogaria themelore është falas, përgatituni për reklama WordPress.com në blog. Nëse dëshironi të punoni me programe të ndryshme filiali ose përdorni reklama të ndryshme për të fituar para, zgjedhjet tuaja janë shumë të kufizuara.

Kufizimet e shërbimit falas

WordPress.com ka opsione të kufizuara të pritjes (3 GB përfshirë në versionin falas) që mund të përdorni për të ngarkuar skedarë. Duhet të dini që nuk do të mund të përdorni qasjen FTP për t’i marrë ato skedarë në / nga serveri.

Meqenëse ne ende po flasim për llogarinë falas, duhet të keni parasysh që domeni juaj i uebfaqes është në të vërtetë një nënfushë WordPress.com.

Nëse nuk paguani llogarinë e primit, adresa e blogut tuaj do të jetë diçka e tillë: example.wordpress.com.

Mund të zhbllokoni shumë veçori shtesë në WordPress.com, por do të duhet të filloni të paguani për llogarinë tuaj.

Përparësitë

 • Falas për shërbimin bazë
 • Menaxhohet profesionalisht
 • Ekstremisht miqësor për fillestarët

disavantazhet

 • Nuk mund të përdorin tema ose shtojca me porosi
 • Ju nuk keni kontroll mbi blogun
 • Opsione të kufizuara të fitimit të parave

Kalimi midis WordPress.org dhe WordPress.com

Vetëm në rast se e kishit marrë vendimin përpara se të lexonit këtë artikull dhe të fillonit blogun tuaj, duhet ta dini këtë është e mundur të kaloni midis WordPress.com dhe WordPress.org. Sido që të jetë zgjedhja juaj, ju mund të kaloni shumë lehtë nga një platformë në tjetrën.

Të dy WordPress.org dhe WordPress.com kanë një sistem Importi dhe Eksporti që ju lejon të paketoni me lehtësi tërë përmbajtjen e faqes tuaj dhe ta transferoni atë në tjetrin.

Leximi i rekomanduar: Si të lëvizni blogun tuaj nga WordPress.com në WordPress.org

përfundim

Edhe pse mund të duket ndryshe në shikim të parë, ekzistojnë disa ndryshime të mëdha midis WordPress.org dhe WordPress.com. Shumica e blogerëve, përfshirë këtu ne, rekomandojnë versionin e vetë-pritur. Me të, ju merrni një liri të plotë dhe kontroll mbi faqen tuaj. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se është më e mira për të gjithë. Pasi të keni peshuar në të gjitha ndryshimet që kemi mbuluar në këtë artikull, varet vetëm nga ju që të vendosni se cila version ju përshtatet më mirë juve dhe blogut tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map