Krahasimi Drupal vs WordPress 2020

Krahasimi Drupal vs WordPress 2017


Zgjedhja e një platforme të thjeshtë për Blogging mund të mos jetë aq e vështirë. Nëse nuk jeni të interesuar në ndërtimin e projekteve komplekse në internet, ekzistojnë mjete të shkëlqyera që do t’ju lënë blog pa pasur nevojë të shqetësoheni për teknikitetet. Në atë rast, ne sugjerojmë që të hidhni një vështrim në dallimet midis WordPress dhe WordPress.com dhe gjithashtu të shihni nëse duhet të shkoni për WordPress ose Blogger.

Tabela e përmbajtjes

 • Farë është Drupal?
 • instalim
 • thjeshtësi
 • Temat dhe Plugins
 • Blogging
 • mbështetje
 • siguri
 • Faqet shumëgjuhëshe
 • Tabela e krahasimit
 • Fjalët përfundimtare

Farë është Drupal?

Drupal është një CMS pa burim të hapur që lejon të gjithë të ndërtojnë faqe interneti dhe projekte të tjera komplekse në internet. Me CMS, ju mund të krijoni bloge, faqe personale ose biznesi, forume, dyqane online, intraneta dhe madje edhe faqe të rrjeteve sociale. Megjithëse mund të përdoret si nga fillestarët ashtu edhe nga profesionistët, Drupal është më i përshtatshëm për përdoruesit me përvojë që dinë një ose dy gjëra për teknologjitë në internet dhe kodimin. Siç mund ta imagjinoni, ndërtimi i një faqe në rrjetet sociale nga e para nuk mund të kategorizohet si e lehtë.

Drupal mbështet menaxhimin e përmbajtjes, autorizimin bashkëpunues, podcast, galeritë e imazheve, rrjetin p2p, dhe shumë më tepër. Kjo lejon zgjerime të lehta në formën e moduleve, por megjithëse gjithçka tingëllon shumë e ngjashme me WordPress, ekzistojnë ende ndryshime thelbësore që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni njëra mbi tjetrën.

Edhe pse videoja e mëposhtme tregon versionet më të vjetra të WordPress dhe Drupal, karakteristikat themelore nuk kanë ndryshuar aq shumë. Për shkak të kësaj, krahasimi është i vlefshëm edhe për versionet e reja të dy CMS gjithashtu.

instalim

Para se të filloni të krijoni një faqe në internet me WordPress ose Drupal, duhet të instaloni CMS sipas dëshirës tuaj. Edhe pse të dy kanë instalim të shpejtë, ekzistojnë disa ndryshime që duhet të dini.

WordPress

WordPress.org është i famshëm për procesin e instalimit pesë-minutësh të tij. Meqenëse shumica e kompanive të mbajtura në internet tashmë ofrojnë skriptet e instalimit, përdoruesit thjesht duhet t’i hapin ato dhe të ndjekin udhëzimet në ekran. Në varësi të një skenari, përdoruesit mund të shmangin plotësisht krijimin e bazave të të dhënave dhe gjëra të tjera që mund të jenë konfuze për fillestarët.

Nëse vendosni të instaloni WordPress me dorë, do të marrë disa hapa më shumë, por procesi do të vazhdojë të jetë i shpejtë për të përfunduar.

Drupal

Ashtu si WordPress, instalimi është shumë i thjeshtë. Përdoruesit thjesht duhet të shkarkojnë versionin e fundit nga faqja zyrtare dhe të ndjekin udhëzuesin e instalimit. Duhen disa minuta më shumë për të instaluar Drupal, por nuk duhet të keni probleme gjatë procesit.

Pjesa interesante në lidhje me instalimin është se Drupal ofron pako speciale për instalim. Pra, në rast se ju e dini se për cilin lloj siti do të kërkoni, ju mund të instaloni automatikisht module të veçanta me Drupal.

thjeshtësi

A doni një sistem të thjeshtë ose kompleks të menaxhimit të përmbajtjes? Ndoshta varet nga ajo që dëshironi të arrini me faqen tuaj të internetit, por është thjesht e natyrshme që të gjithë dëshirojnë një sistem të thjeshtë që akoma mund t’ju marrë atë që dëshironi. Si mund WordPress dhe Drupal luaj në këtë fushë?

WordPress

WordPress është miqësor për fillestarët dhe është i lehtë për t’u kuptuar. Edhe nëse jeni një i ri i ri, do të jeni në gjendje të krijoni një blog më vete dhe të publikoni postime pa probleme. Vetëm duke hetuar ndërfaqet e përdoruesve, duke kaluar menutë dhe opsionet, do të jeni në gjendje të modifikoni pamjen dhe ndjenjën e faqes tuaj të re.

Pasi të vendosni të bëni më shumë me blogun tuaj, do të duhet të mësoni gjëra të reja rreth WordPress. Por me kaq shumë burime në internet nuk do të marrë shumë derisa të filloni të përdorni platformën si një profesionist.

Drupal

Administratori Drupal

Drupal nuk është i përshtatshëm për fillestarët. CMS është komplekse pasi do të kërkojë të paktën disa aftësi themelore në HTML, CSS dhe PHP vetëm për të menaxhuar sitin. Nëse vendosni të krijoni uebfaqe më të sofistikuar, përgatitni më mirë udhëzuesit tuaj të programimit pasi nuk do të merrni gjithçka me një redaktues vizual (siç ofrojnë disa platforma të tjera).

Temat dhe Plugins

Nëse nuk jeni një dizajnues profesional në internet, do t’ju duhet një temë për faqen e internetit. Gjithashtu, nëse nuk jeni programues, do të dëshironi shtesa dhe module që do të shtojnë veçori në sit. Të dy WordPress dhe Drupal ju lejojnë të instaloni shabllone dhe shtesa, por ata i bëjnë ndryshe.

WordPress

CMS popullore ofron mijëra tema dhe shtojca të WordPress që ndihmojnë përdoruesit të zgjasin faqen e tyre të rregullt. Pa ndonjë njohuri teknike, të gjithë duhet të shtojnë dhe modifikojnë tiparet e blogeve të tyre personale. Meqenëse ka kaq shumë shtesa në dispozicion, është e mundur të gjesh praktikisht gjithçka që ju nevojitet për faqen tuaj.

Ka edhe mijëra premium artikuj të tjerë që zakonisht kodifikohen më mirë dhe vijnë me mbështetje profesionale. Pra, me WordPress, me të vërtetë nuk mund të thuani se po mungon diçka.

Drupal

Edhe pse jo aq popullor sa WordPress, surprizon që Drupal përmban një numër kaq të madh të shtesave në dispozicion. Për dallim nga WordPress, do të duhet të dilni nga sistemi dhe të kërkoni manualisht modulin para se t’i instaloni ato. Megjithëse nuk është problem për dikë që është i mirë me kompjuterët, fillestarët mund të tremben nga i gjithë procesi.

Tema drupale

Mesatarisht, modulet e Drupal nuk janë aq të mira sa homologët e WordPress dhe zakonisht do të duhet të paguani për ato të duhurat. E njëjta gjë vlen edhe për temat. Për tema më të mira, do të duhet të punësoni stilistë profesionistë.

Blogging

Nëse dëshironi të filloni një blog, do të jetë e rëndësishme që CMS sipas zgjedhjes suaj të mbështesë Blogging. Sigurisht, të gjitha sistemet tani ju lejojnë të shtoni një blog personal, por sa të mirë janë WordPress dhe Drupal për Blogging?

WordPress

Siç mund ta keni dëgjuar tashmë, WordPress është platforma përfundimtare e blogerave. Dhe nëse na pyet, kjo është e vërtetë.

Nuk ka asgjë që nuk mund të bësh në lidhje me blogun tënd me WordPress, dhe pjesa më e madhe është që nuk ke pse të përgatisësh asgjë ose të rrëshqitesh me kodin.

Pas instalimit të WordPress, ju mund ta publikoni postimin tuaj të parë brenda pak minutash. Ndërsa redaktori Visual do t’ju lejojë të shijoni shkrimin dhe menaxhimin e mediave, redaktori i tekstit do t’ju ndihmojë të përfshini kodin HTML dhe CSS nëse është e nevojshme. E gjithë zona e menaxhimit të përmbajtjes është miqësor për përdoruesit dhe nuk do të keni probleme të përdorni blogun edhe nëse jeni një i ri.

Drupal

Nga ana tjetër, Drupal nuk është bërë posaçërisht për Blogging. Kjo është arsyeja pse ju do të duhet të aktivizoni modulin përpara se të filloni të shkruani postimin e parë. Edhe pse ju duhet të përdorni redaktorin e tekstit për të shkruar përmbajtjen dhe futur skedarë mediatik, thjesht nuk do të ndjeheni aq mirë sa homologu i WordPress.

Modul Blogup për Drupal

Që nga hera e parë që ju hapni modulin e blogezimit, do të jetë e qartë se Blogging është vetëm një pjesë e sistemit, dhe jo diçka për të cilën është ndërtuar.

mbështetje

Meqenëse po kërkoni diçka më shumë sesa thjesht një platformë Blogging, është thelbësore që të keni mbështetje të mirë për të. Natyrisht, kompleksiteti i uebfaqes tuaj mund t’ju bëjë problem. Pra, çfarë lloj ndihme mund të prisni me WordPress dhe Drupal?

WordPress

WordPress ka një komunitet masiv në internet që është gjithmonë gati të ndihmojë. Pasi të filloni ndërtimin e një siti, ne sugjerojmë të bashkoheni me forume zyrtare dhe grupe mbështetëse. Ekzistojnë gjithashtu burime të panumërta në internet, mësime, udhëzues video dhe podcast që do t’ju mësojnë gjithçka rreth WordPress.

Drupal

Ashtu si WordPress dhe Joomla, Drupal ka një të tillë komunitet aktiv online. Kështu që ju mund të presin dokumentacion gjithëpërfshirës, ​​forume mbështetëse, grupe përdoruesish, dhoma chat dhe burime të tjera. Të gjithë ata do t’ju ndihmojnë të zgjidhni problemet pa pagesë.

Drupal është i njohur mirë për Marketplace-in e tij që përpiqet të lidhë përdoruesit me zhvilluesit. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të gjetur ndihmën profesionale. Fatkeqësisht, punësimi i profesionistëve ndoshta do t’ju kushtojë më shumë sesa të punësoni dikë për një punë të lidhur me WordPress.

siguri

Askush nuk dëshiron një sistem jo të sigurt. Ashtu si nuk do të pajtoheshit për të pasur një shtëpi pa bravë në dyer, nuk duhet të përdorni një platformë ndërtimi në internet që nuk është aq e sigurt. Për fat të mirë, nëse vendosni të shkoni në WordPress ose Drupal, do të përfundoni të keni sisteme të fortifikuara që do t’i mbajnë ndërhyrës në shumicën e rasteve.

Siguria e WordPress

WordPress

Shtë e vështirë të mbash një platformë të sigurt kur ekzistojnë qindra miliona përdorues aktivë dhe uebfaqe të ndërtuara me të. Faqet e WordPress janë zakonisht ndër objektivat e parë për hakerat dhe skriptet me qëllim të keq, dhe ka njerëz të këqij që kërkojnë vrima të sigurisë në WordPress çdo ditë. Vetëm për shkak të kësaj, djemtë e mirë (zhvilluesit e WordPress) punojnë pa ndalje për të zgjidhur problemet. Ata bëjnë gjithçka në fuqinë e tyre për ta mbajtur sistemin të sigurt, dhe ata po bëjnë një punë të shkëlqyeshme.

Për të ndihmuar zhvilluesit e vështirë, mund të instaloni shtojcat e palëve të treta që do ta bëjnë faqen tuaj edhe më të sigurt. Janë qindra shtojca që do t’ju ndihmojnë të forconi blogun tuaj, por do të duhet të kujdeseni për to gjatë gjithë kohës. Në shumë raste, do të duhet të paguani për një shtojcë premium nëse me të vërtetë dëshironi sigurinë më të mirë për faqen tuaj. Për fillestarët, kini kujdes të mos përdorni një nga fjalëkalimet më të këqija për blogun tuaj.

Drupal

Ju nuk mund të lexoni në lidhje me faqet e Drupal që hakohen, a mundeni? Epo, edhe pse ka shumë më pak faqe në internet të ndërtuara me Drupal sesa ato të mundësuar nga WordPress ose Joomla për shembull, e vërteta është se Drupal thekson sigurinë. Të gjitha çështjet e sigurisë janë postuar rregullisht në faqen zyrtare, dhe zhvilluesit janë duke punuar shumë për të ngritur sistemin në çdo kohë.

Faqet shumëgjuhëshe

Kërkesa për faqet shumëgjuhëshe po rritet. Njerëzit e kanë kuptuar fuqinë prapa faqeve të internetit që funksionojnë në disa gjuhë të ndryshme, kështu që për shumë përdorues, kjo veçori është e domosdoshme. Si mund t’ju ndihmojnë WordPress dhe Drupal me këtë?

WordPress

Gjatë instalimit, WordPress do t’ju kërkojë të zgjidhni një gjuhë për zonën e administratorit. Ju gjithashtu mund ta ndërroni me lehtësi gjuhën në çdo kohë që dëshironi.

Por kur bëhet fjalë për përmbajtjen në më shumë se gjuhë, do të duhet të kërkoni zgjidhje të palëve të treta.

Për fat të mirë, ka më shumë se disa shtesa që ju lejojnë të përktheni të gjithë faqen e internetit në qindra gjuhë. Por nëse jeni vërtet serioz në lidhje me faqet tuaja shumëgjuhëshe, do të duhet të arrini në portofolin dhe të paguani shtesa ose shërbime premium që do t’ju ndihmojnë të ndërtoni sitin perfekt shumëgjuhësh.

Drupal

Në mënyrë të ngjashme, Drupal ju lejon të trajtoni sitet jo-angleze pa problem. Thjesht do të duhet të aktivizoni modulet që janë në krye të gjuhëve dhe do të keni mundësinë të përktheni sitin në çdo gjuhë që dëshironi..

Tabela e krahasimit

WordPress

Drupal

instalimi:Instalim 5min10min; ka pako speciale për instalim
Paraqitja dhe shtesat:Dhjetëra mijëra shtesaNumër i mirë i shtesave, më i vështirë për t’u instaluar
Blogging: Platformë e përsosur e BlogjeveModuli i Blogjeve; jo aq i mirë sa WP
mbështetur:Komuniteti, paguani për mbështetjeKomuniteti, Tregu
Sigurimit: Përditësuar shpesh, shtojcat e sigurisëPërditësuar shpesh, shtojcat e sigurisë
Opsione shumëgjuhëshe: Duhet të përdorin shërbime të palës së tretë Aktivizoni modulet gjuhësore

Fjalët përfundimtare

Nëse jeni duke kërkuar një platformë Blogging që do t’ju lejojë të menaxhoni faqen tuaj pa shumë njohuri teknike, duhet të instaloni WordPress. Platforma popullore do t’ju ndihmojë të ndërtoni faqe interneti më të vogla, t’i personalizoni ato vetë dhe të shtrihen me mijëra tema dhe shtojca të mahnitshme. Do të jetë shumë më e lehtë të gjesh ndihmë dhe të punësosh profesionistë nëse vendosni të kërkoni veçori që nuk mund t’i krijoni vetë.

Nga ana tjetër, Drupal është zgjidhja perfekte për faqet e internetit më komplekse dhe projektet e tjera në internet që WordPress thjesht nuk mund t’i trajtojë mirë. Por në mënyrë që të shfrytëzoni të gjithë atë fuqi, do të duhet të njihni HTML, CSS dhe PHP vetëm në mënyrë që të menaxhoni mirë sitin. Nëse jeni të interesuar të ndërtoni faqe interneti komplekse me Drupal, më mirë të jeni një programues profesional.

Si Drupal ashtu edhe WordPress kanë pikat e tyre të forta dhe të dobëta, por në varësi të qëllimeve tuaja, zgjedhja duhet të jetë shumë e lehtë. Për cilin ju shkuat?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map