Këshilla, truket dhe shtojcat më të mira për personalizimin e menuve të WordPress

Këshilla, truket dhe shtojcat më të mira për personalizimin e menuve të WordPress


Menutë janë një nga pjesët më jetësore të çdo faqe në internet. Ata janë të gjithëpranishëm dhe ata udhëzojnë përdoruesit përmes blogut tuaj. Dhe, ndërsa është relativisht e thjeshtë të shtosh një menu navigimi në WordPress, ka edhe shumë më tepër që mund të bësh në mënyrë që ta personalizosh për faqen tënde të internetit.

Pavarësisht nëse është një ikonë e vogël që dëshironi të keni në menu ose doni një sistem krejtësisht të ndryshëm për ta trajtuar atë, ky udhëzues i ka të gjitha. Shikoni këshilla, truket dhe disa prej shtojcave më të mira të menusë që kemi përgatitur për ju në këtë udhëzues:

 • Shtoni ikona në menunë tuaj të WordPress
 • Shtoni butonin hyrje / logout në menunë
 • Shfaqni menutë e WordPress kudo që dëshironi
 • Si të shtoni një kuti kërkimi në menunë tuaj WordPress
 • Si ta bëni menunë e lundrimit të rrinë në krye të faqes
 • Bëni menunë tuaj të lundrimit ngjitës me shtojca
 • Si të hiqni artikujt e nivelit të lartë të menusë në WordPress
 • 4 shtojcat kryesore të menusë për WordPress
 • Shtojcat më të mira të menusë celulare të WordPress

Contents

Krijimi i një menuje në WordPress nuk ishte kurrë më e lehtë. E tëra çfarë duhet të bësh është të krijosh faqe dhe t’i shtosh ato pranë faqes fillestare. Menyja juaj kryesore e navigimit do të bëhet me vetëm disa klikime por me siguri do të duket shumë e thjeshtë.

Ka shumë shtojca që mund t’ju ndihmojnë në krijimin e një menuje të lundrimit vizualisht mahnitëse. Sigurisht, mund ta kodifikoni veten, nëse e dini se si ta bëni, por ekziston një mënyrë më e thjeshtë për ta bërë menunë tuaj të rregullt më miqësor – duke shtuar ikona.

Ikonat janë bërë diçka që nuk mund të jetojmë pa. Kur kërkoni diçka në pultin e WordPress tuaj, në desktopin tuaj ose në smartphone dhe tablet tuaj, me siguri jeni mësuar të përdorni ikona. Pas vetëm disa herë përdorimit të një aplikacioni të ri, ka më shumë të ngjarë të mbani mend ikonën e tij sesa të gjithë tekstin përshkrues që vjen me të. Prandaj, pse nuk do ta vendosni një ikonë pranë artikullit tuaj të menusë dhe t’i lini njerëzit të lundrojnë nëpër faqen tuaj me lehtësi?

Ikonat e menusë

MIMI: Falas

Ikonat e menusë

Nëse nuk dini si ta bëni atë, mos u shqetësoni, kjo është arsyeja pse ju jeni këtu. Në këtë pjesë të udhëzuesit, ne nuk do t’ju shqetësojmë me kodimin me porosi, por thjesht do t’ju tregojmë një shtojcë të zoti, të cilën mund ta konfiguroni në minutat e ardhshme.

 1. Shko tek Plugins-> Shto të Re
 2. Kërkoni për “Ikonat e menusë”
 3. Instaloni dhe aktivizoni plugin
 4. Shkoni te Pamja -> Menutë
 5. Hapni menunë tuaj të lundrimit
 6. Zgjidhni një faqe nën strukturën e menusë për të cilën dëshironi të zgjidhni një ikonë
 7. Zgjidhni ikonën, ndryshoni pozicionin dhe madhësinë e saj
 8. Ruaj menunë

Kjo eshte! Tani shkoni të gjeni disa ikona të lezetshme që dëshironi në menunë tuaj dhe të shijoni modelin tuaj të ri. Ndërsa jeni akoma duke punuar me ikona, mos harroni se mund të shtoni me lehtësi një preferuar në blogun tuaj WordPress,.

Shtoni butonin hyrje / logout në menunë

Një nga shumë karakteristika të WordPress që ne i duam është mënyra e saj e thjeshtë e regjistrimit të përdoruesve të rinj. Kontrollimi i roleve të ndryshme të përdoruesve në platformën popullore nuk mund të jetë më i lehtë; tashmë ka role të regjistruara të cilat mund t’i caktoni dhe madje mund të krijoni role të shumta të personalizuara të përdoruesve për nevojën e faqes tuaj.

Ndërsa regjistrimi i tyre është i shpejtë dhe i lehtë, të kujdesesh për përdoruesit e tu mund të jetë një punë e vështirë. Por ju duhet të bëni gjithçka në fuqinë tuaj për të bërë përvojën e tyre në faqen e internetit sa më mirë që të jetë e mundur.

Një nga shumë gjëra që ju mund të bëni për to është të lejoni një mënyrë të thjeshtë të hyrjes dhe të dilni nga faqja juaj. Për t’i bërë lidhjet e hyrjes / logout gjithmonë në duart e përdoruesve, mund t’i vendosni ato lidhje drejt e në menunë tuaj kryesore. Gjeja e pare, duke pasur ato lidhje në meny janë shumë praktike dhe së dyti, përdoruesit tuaj ndoshta janë mësuar me këtë funksion nga aplikacione të ndryshme të tjera që përdorin të njëjtën mënyrë për të hyrë brenda dhe jashtë.

Në këtë rast, nuk ka nevojë për të rrëmbyer një shtojcë tjetër. Një funksion i thjeshtë i WordPress të cilin do t’ju tregojmë në këtë pjesë të artikullit mund të bëjë një punë të shkëlqyeshme për ju. Ai automatikisht do të vendosë lidhjen e saktë në menunë tuaj. Kjo do të thotë që ndërsa një përdorues është dëbuar, ai do të marrë lidhjen “log in” dhe anasjelltas. As ju ​​dhe as përdoruesi nuk do të duhet të shqetësoheni përsëri për butonat e hyrjes.

Nëse jeni gati të shtoni këtë veçori të thjeshtë por të rregullt të hyrjes në menunë, ja çfarë duhet të bëni:

 1. Funksionet e hapura.php
 2. Kopjoni dhe ngjisni sa vijon:
 3. funksioni add_login_logout_link ($ artikuj, $ argument) {
  $ loginoutlink = wp_loginout ('index.php', false);
  $ artikuj. = '
 4. '. $ loginoutlink. '
 5. '; kthimi i artikujve $; } add_filter ('wp_nav_menu_items', 'add_login_logout_link', 10, 2);
 6. Ruaj ndryshimet

Si me shumicën e copave tona, ju jeni bërë thjesht duke kopjuar dhe ngjitur funksionin në skedar. Pasi të keni mbaruar, mund të vazhdoni dhe të rimbushni faqen kryesore. Meqenëse jeni akoma i loguar, do të merrni lidhjen “log out” në vendin e fundit të menusë tuaj kryesore. Sigurohuni që të kontrolloni të gjithë funksionin, kështu që provoni të regjistroheni dhe të ktheheni për të siguruar veten gjithçka është në rregull.

Tani që keni mbaruar me këtë karakteristikë të vogël, mos harroni se lehtë mund të ridrejtoni përdoruesit në një faqe tjetër pas një hyrje të suksesshme ose madje të tregoni përmbajtje vetëm për t’u regjistruar ose loguar përdoruesit.

Gjithashtu, tani që keni një menu të personalizuar, mund të jeni të interesuar ta tregoni atë kudo në vend duke siguruar një kod të shkurtër personal.

Ne e duam të personalizojmë WordPress me copa të vogla si kjo, si për ju?

Shfaqni menutë e WordPress kudo që dëshironi

Pasi WordPress arriti në versionin 3.0, shumë gjëra u bënë më të lehta për t’u përdorur. Ndër veçoritë e ndryshme të reja, krijimi i një menuje lundrimi u bë e arritshme për këdo dhe sot të gjithë mund të ndërtojnë menutë e tyre me disa klikime të thjeshta të një butoni të miut.

Ndërsa krijoni menutë ku lehtë mund të lidhni çdo postim, faqe, kategori ose ndonjë lidhje të jashtme është një copë tortë, shfaqja e menusë në vende të ndryshme përgjatë faqes tuaj mund të jetë një kafshim pak më i madh për ata që nuk janë në zhvillimin e WordPress.

Në varësi të temës WordPress që po përdorni, mund të shfaqni me lehtësi një menu të krijuar rishtazi në krye të faqes tuaj ku jemi përdorur të gjithë për të gjetur navigimin. Ju mund të keni mundësinë që të vendosni menunë tuaj në shiritin anësor ose madje edhe poshtë në zonën e futbollit, por çka nëse dëshironi të tregoni menunë në postimet tuaja, faqet ose edhe në widget.?

Jo, nuk është e nevojshme të krijoni lista të personalizuara ose të rishkruani të gjithë kodin HTML për të përsëritur lidhjet; mund të përfitoni nga kodet e shkurtra dhe të vendosni një menu ekzistuese kudo që dëshironi!

Në rreshtat e mëposhtëm, ne do të tregojmë se si ta bëni atë dhe jemi të sigurt që do të pëlqeni menunë tuaj të re in në veçorinë e kodit të shkurtër ”.

Krijoni një kod të shkurtër dhe shfaqni menunë e WordPress kudo që dëshironi

 1. Hap skedarin e funksioneve.php
 2. Kopjoni dhe ngjitni kodin që do të regjistrojë kodin e shkurtër:
 3. menu_funksioni i funksionit ($ atts, $ përmbajtje = nul) {
  ekstrakt (
  shortcode_atts (
  varg ('emri' => null,),
  $ Atts
  )
  );
  kthimi wp_nav_menu (
  array (
  'menuja' => emri $,
  'echo' => false
  )
  );
  }
  add_shortcode ('menuja', 'menu_funksioni');
  
 4. Ruaj ndryshimet

Menjëherë pasi të ruani ndryshimet, do të keni mundësi të shfaqni menutë WordPress kudo që dëshironi. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shkruani kodin e shkurtër ku duhet të specifikoni emrin e menusë që do të përdorni:

[emri i menusë = ”menuja kryesore”]

Në shumicën e rasteve, menyja juaj kryesore do të ketë emrin e “menysë kryesore” të bashkangjitur vetë. Por nëse do të përdorni ndonjë menu tjetër, thjesht shkruani emrin e tij në kodin e shkurtër. Ju nuk duhet të dini çdo emër menuje nga zemra; në vend të kësaj, lundroni tek Pamja -> Menutë dhe shfletoni nëpër listën e menutë ose krijoni të reja.

Meqenëse tani jeni në gjendje të afishoni menutë e WordPress-it praktikisht kudo, mund të krijoni lundrime të shumta që do të përdorni në uebfaqen tuaj të mundësuar nga WordPress. Mund të keni një në një postim, një tjetër në skedarë shabllon, një widget teksti, etj.

Si të shtoni një kuti kërkimi në menunë tuaj WordPress

Nëse nuk e keni hequr funksionin, WordPress lejon vizitorët tuaj të kërkojnë nëpër tërë faqen tuaj. Ne e përmendëm disa herë këtë tipar të lezetshëm dhe ju kemi treguar gjëra të ndryshme që mund të bënit me faqet e kërkimit. Për shembull, ju mund të ridrejtoni përdoruesit lehtësisht në postim nëse gjendet vetëm një rezultat ose madje vendosni një kërkim të personalizuar në Google.

Nëse keni shikuar përmes Widgets standarde WP, me siguri e keni parë atë ekziston një vegël kërkimi e gatshme për t’u vendosur në një shirit anësor. Por çfarë nëse dëshironi që kutia juaj e kërkimit të shfaqet pranë menusë tuaj në vend?

Në rreshtat e mëposhtëm, ne do t’ju tregojmë një funksion i cili do të marrë kutinë tuaj të kërkimit të përditshëm dhe do ta vendosë atë në menunë e lundrimit.

Shtoni një kuti kërkimi në menu:

 1. Funksionet e hapura.php
 2. Kopjoni dhe ngjisni sa vijon:
 3. add_filter ('wp_nav_menu_items', 'add_search_box', 10, 2);
  funksioni add_search_box ($ artikuj, $ argument) {
  $ artikuj. = '
 4. ' get_search_form (false). '
 5. '; kthimi i artikujve $; }
 6. Ruaj ndryshimet

Për tu siguruar që kodi do të funksionojë për ju, sigurohuni që keni një menu navigimi të shtuar tashmë në faqen tuaj.

Kodi është mjaft i thjeshtë dhe funksioni i tij i vetëm është të shtoni kutinë e kërkimit në menunë tuaj nav. Me shumë mundësi, kutia juaj e kërkimit nuk do të harmonizohet aty ku do të donit të ishte. Kjo do të thotë që do të duhet të tregoni WordPress ku ta vendosni kutinë e kërkimit:

 1. Shtoni një klasë në
 2. etiketë e gjetur në rreshtin e tretë të kodit:
 3. $ artikuj. = '
 4. ' get_search_form (false). '
 5. '
 6. Ruaj ndryshimet
 7. Stili i hapur.css
 8. Kopjoni dhe ngjitni kodin CSS:
 9. .pozicioni i kutisë së kërkimit
  diferencë-top: 15px;
  diferenca e djathtë: 20px;
  }
  
 10. Ndryshoni kodin sipas dëshirës tuaj
 11. Ruaj ndryshimet

Shpresojmë, që ta keni fole kutinë pikërisht në mënyrë të përkryer pranë menusë tuaj. Nuk duhet shumë për të përshtatur kutinë ku e dëshironi. Mos harroni të stiloni vetë kutinë e kërkimit dhe të shijoni veçorinë.

Nëse doni më shumë kontroll mbi menunë tuaj dhe kutinë e kërkimit, shikoni se si të shtoni ikona në menunë tuaj dhe si të shtoni një mundësi të kërkimit të zërit për vizitorët që duan të diktojnë termat e kërkimit. Ka shumë më tepër që mund të bëni si me menunë tuaj, ashtu edhe me opsionet tuaja të kërkimit, kështu që provoni kutinë tonë të kërkimit dhe mësoni diçka të re.

Me siguri keni parë faqet e internetit ku menutë e navigacionit rrinë në majë të faqes dhe ju ndjekin çdo hap në aventurën tuaj lëvizëse. Kjo veçori mund të jetë diçka që dëshironi në faqen tuaj të internetit në WordPress dhe në këtë pjesë të udhëzuesit, ne do të tregojmë se si të krijoni një.

Jo vetëm që ka një anë funksionale ku menuja është gjithmonë në dispozicion brenda mundësive të dorës suaj, por gjithashtu mund të duket shumë e bukur dhe e lëngshme.

Nëse keni pak njohuri për CSS, nuk do të keni probleme me ta bërë menynë tuaj ngjitëse. Ju vetëm duhet të shtoni një copë kodi në skedarin tuaj Style.css pas së cilës mund të shijoni veçorinë tuaj të re të menusë.

 1. Hapni fletën tuaj të stilit (stil.php)
 2. Gjej .nav-menu ose .genesis-nav-menu (ose të ngjashme, në varësi të temës që jeni duke përdorur)
 3. Përdorni kodin e mëposhtëm për kontejnerin tuaj të menusë kryesore:
 4. .nav-menu {
  pozicion: fiksuar;
  sfond: # 333;
  maja: 0px;
  djathtas: 0px;
  majtas: 0px;
  z-indeks: 99;
  }

  Siç mund ta merrni me mend nga kodi, pjesa e rëndësishme vjen në rreshtin e dytë, ku ju duhet të rregulloni pozicionin e menusë tuaj. Pas kësaj, ju mund të vendosni elementët e sipërm, të djathtë dhe të majtë në 0 pixel ose t’i zhvendosni ato në çdo distancë nga maja ose nga diferenca e majtë dhe e djathtë e faqes (për shembull: lartë: 10px do të vendosë menunë tuaj 10 piksele nga marzhi i lartë i faqes suaj).

 5. Azhurnoni skedarin tuaj dhe shijoni menunë tuaj të lundrimit ngjitës

Nëse nuk ju pëlqen të rrëmuani me kodin, mund të përdorni shtojca për t’i bërë menutë tuaj ngjitës.

Ne ju mësuam se si të krijoni një menu të ngjitur të navigimit thjesht duke ndryshuar një linjë të kodit CSS në temën tuaj. Por, pavarësisht se sa e thjeshtë mund të jetë kjo, jo të gjithëve u pëlqen të kalojnë nëpër skedarë WordPress dhe të redaktojnë vetë kodin. Nëse jeni në atë lloj personi ose keni nevojë për më shumë kontroll mbi menunë, mos u shqetësoni. Ju lehtë mund të vendosni menunë tuaj dhe ta bëni atë ngjitës duke përdorur shtojca. Në këtë pjesë të artikullit, ne do t’ju tregojmë disa nga më të mirat.

Zgjatje ngjitëse UberMenu

MIMI: 8 dollarë

Zgjatje ngjitëse UberMenu

UberMenu Sticky Extension është një shtesë për të Shtojca UberMenu që do të thotë që së pari duhet ta instaloni këtë shtojcë për të bërë funksionimin e shtrirjes. Zgjatja e bën gjithçka të thjeshtë; pas instalimit, ju jeni gati ta bëni menynë tuaj ngjitës. Pavarësisht se ku e vendosni menunë tuaj, pasi një përdorues fillon të lëviz, menyja do të ngjitet në krye të faqes dhe e bëjnë atë lehtësisht të arritshëm.

Për tu siguruar që përdoruesit celular mund të hyjnë në çdo pjesë të menusë, opsioni ngjitës fiket pasi të zbulohet një pajisje celulare. Nuk ka shumë për të shtuar këtu – shikoni demonstrimin në faqen zyrtare dhe nëse tashmë keni UberMenu, shkoni përpara dhe bëni menunë tuaj ngjitëse.

myStickymenu

MIMI: Falas
DEMO

myStickymenu

Kjo shtojcë është krijuar për t’u përdorur në Njëzet Trembëdhjetë temë. Por nëse e shkulni pak, mund ta përdorni në çdo temë që ju pëlqen. Si parazgjedhje, përdor klasën e navigimit të temës “.navbar”. Kështu që nëse doni ta përdorni në ndonjë temë tjetër, duhet të gjeni klasën që përdor tema juaj për të përshkruar menunë e lundrimit dhe për të ndryshuar emrin e asaj klase.

Nëse tema juaj është e përgjegjshme, shtojca gjithashtu do të jetë e përgjegjshme. Nëse doni ta modifikoni atë më shumë, jeni të mirëpritur të futni stilet tuaja personale CSS dhe ta bëni menunë tuaj ngjitëse edhe më të personalizuar.

Menuja Sticky (ose Anydo gjë!) Në lëvizje

MIMI: Falas

Menuja Sticky (ose Anydo gjë!) Në lëvizje

Kjo shtojcë do t’ju lejojë të vendosni menunë tuaj në krye dhe ta bëni atë ngjitës. Por jo vetëm kaq, plugin do t’ju lejojë të bëni ndonjë element ngjitës vetëm duke gjetur zgjedhësin e duhur për elementin. Kjo do të thotë që ju mund ta bëni logon tuaj ose madje edhe të gjithë kokën të mbërthyer në krye të faqes ndërsa përdoruesit lëvizin nëpër faqen tuaj të internetit. Për të bërë çdo gjë të funksionojë, do të duhet të dini pak për HTML dhe CSS, në mënyrë që të gjeni përzgjedhësin e duhur.

Si të hiqni artikujt e nivelit të lartë të menusë në WordPress

Ju ndoshta e dini tashmë që WordPress është shumë i personalizueshëm. Nëse e dini se si të kodoni ose të paktën të gjeni shtojcat e duhura, ju mund të shndërroni sfondin tuaj, si dhe pjesën e përparme dhe të shfaqni një faqe në internet unike për vizitorët dhe autorët tuaj gjithashtu.

Në këtë pjesë, ne do t’ju tregojmë një kod të thjeshtë që do t’ju lejojë të hiqni artikujt e menusë së nivelit të lartë nga faqet tuaja të administratorit të WordPress.

Kodi që mund të gjeni më poshtë do të heqë të gjithë artikujt e nivelit të lartë të të gjithë përdoruesve në vend të administratorëve. Para se të vazhdoni, duhet të dini se ky copë heq vetëm artikujt e menusë por që ato artikuj do të jenë ende të disponueshëm për këdo që e di rrugën e saktë në një faqe cilësimesh. Nëse doni të kufizoni plotësisht hyrjen në disa faqe të menusë, do të duhet të ndryshoni aftësitë e përdoruesit.

Hiq artikujt e nivelit të lartë të menusë:

 1. Hapni skedarin tuaj të funksioneve.php
 2. Kopjoni dhe ngjitni kodin e mëposhtëm:
 3. nëse (! aktual_user_can ('menaxho_options')) {
  add_action ('admin_menu', 'my_remove_menus', 999);
  }
  funksionojnë my_remove_menus ()
  remove_menu_page ('index.php'); // Dashboard
  remove_menu_page ('edit.php'); // Posts
  remove_menu_page ('upload.php'); // Media
  remove_menu_page ('edit.php? post_type = faqe'); // Pages
  remove_menu_page ('edit-comments.php'); // Comments
  remove_menu_page ('themes.php'); // Dukje
  remove_menu_page ('plugins.php'); // Plugins
  remove_menu_page ('user.php'); // Përdoruesit
  remove_menu_page ('mjetet.php'); // Tools
  remove_menu_page ('options-general.php'); // Cilësimet
  }
 4. Ruaj ndryshimet

Meqenëse ky kod heq të gjitha menutë e nivelit të lartë që ju me siguri nuk doni të bëni, ndjehuni të lirë të modifikoni kodin në nevojat tuaja. Linedo rresht “remove_menu_page” është përgjegjës për heqjen e një faqe (e cila përshkruhet në kllapa, si dhe në komentin përveç vijës së kodit). Thjesht shtoni ose hiqni një faqe që dëshironi të mungojë nga menyja juaj dhe kurseni ndryshime edhe një herë.

Tani që keni mësuar se si të hiqni faqet e nivelit të lartë nga menyja, ju mund të dëshironi të hiqni vetëm disa nga nënpagesat të cilat gjenden nën ato të nivelit të lartë.

4 shtojcat kryesore të menusë për WordPress

Pasi të keni filluar ndërtimin e faqes tuaj të re, herët a vonë do të keni nevojë për një menu. Mund të krijoni një duke përdorur një mundësi standarde të menusë në WordPress, por nëse doni një profesionist më profesional, do të duhet të njihni kodet tuaja HTML dhe CSS. Kjo gjithashtu do të thotë që ju do të kaloni ca kohë duke ideuar gjithçka për të punuar në mënyrë perfekte dhe të dukeni bukur në të njëjtën kohë.

Por nëse keni nevojë për një zgjidhje më të shpejtë ose thjesht nuk e dini se si të kodoni menunë tuaj të zbukuruar, WordPress ju lejon të instaloni disa shtojca të shkëlqyera të cilat janë krijuar për të bërë menutë të mrekullueshëm në disa çështje. Pa ndonjë qëllim të veçantë, këtu janë disa nga shtojcat më të mira të menusë për WordPress.

Menuja Uber

MIMI: 20 dollarë
DEMO

Menuja Uber

Me mbi 43,000 shitje, Menuja Uber është një nga shtojcat më të njohura për WordPress. Pasi të hapni faqen demo dhe të shihni se si duket menuja e krijuar me këtë shtojcë, do të kuptoni pse është kaq popullor. Dhe sapo të filloni të renditni tiparet e tij, do të dëshironi një për veten tuaj.

Menutë e krijuar me menunë Uber do të jenë të përgjegjshme dhe të aktivizuara me prekje për vizitorët tuaj celular. Mund të krijoni skedarë të bukur dhe të vendosni ikona, imazhe, video dhe harta në menunë tuaj. E gjithë forma mund të vendoset në një nënmenu, në mënyrë që të krijoni një formë kontakti pa pasur nevojë të shtoni një faqe shtesë për këtë. Shtojca është shumë e personalizueshme dhe ju mund të luani me mbi 50 cilësime të stilit me vrojtim live. Ju mund të ndërtoni nënmenus automatikisht nga përmbajtja juaj tjetër, të krijoni skedat nën menunë tuaj dhe shumë më tepër.

 • Prodhimi dinamik i sendeve
 • Nënmenusë me pllaka
 • Ndërfaqja e zgjeruar e përdoruesit

Morf: Mundësi për tu personalizuar me WordPress

MIMI: 20 dollarë
DEMO

Morph

Morph është një menu fluturuese e krijuar për pajisjet mobile. Por, siç mund ta shihni në faqen demo nëse e hapni atë në kompjuterin tuaj personal, duket vërtet i shkëlqyeshëm edhe në desktopin.

Duke përdorur këtë shtojcë, mund të fshehni një menu dhe ta thërrisni atë me një klik të thjeshtë. Në zonën e menusë, ju mund të krijoni një menu standarde drop-down, të shtoni fotografi, butona kërkimi, dhe e gjithë zona është widgetized që do të thotë që ju mund të vendosni gjithçka që ju nevojitet dhe dëshironi. Shtojca është shumë e personalizueshme, kështu që ju mund të zgjidhni ngjyrat që dëshironi, të ndryshoni lartësitë e imazhit dhe të shtoni ose hiqni elementë që i përshtaten nevojave tuaja. Nëse do ta përdorni atë për pajisjet e lëvizshme, lehtë mund të vendosni rezolucione për të cilat do të shfaqet menuja.

 • Punon shkëlqyeshëm si në desktop ashtu edhe në pajisjet mobile
 • Shtoni / hiqni elementet e personalizueshme
 • Mund të nxitet nga ndonjë element

Menu Hero

MIMI: 19 dollarë
DEMO

Menyja e heroit

Pavarësisht nëse dëshironi një menu të thjeshtë ose një “Mega Menu” komplekse, mund të krijoni një me plugin Hero Menu. Menudo menu që krijoni do të jetë e përgjegjshme dhe do të duket e shkëlqyeshme në çdo pajisje; nëse vendosni të krijoni një menu mega, artikujt mund të shfaqen ose fshihen, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për paraqitjen në ekranet më të vogla.

Ekziston mbështetje e veçantë për prekjen për Android, iOS dhe Windows Phone. Zgjidhni shiritin e navigimit me gjerësi të plotë ose gjerësi fikse, ku mundeni shtoni lehtësisht elemente shtesë thjesht duke përdorur një teknikë të tërheqjes dhe rënies. Ekzistojnë mbi 60 skema të paracaktuar me ngjyra dhe ju jeni të lirë të përdorni secilën prej tyre Fonts Google falas. Bëni menynë ngjitëse, zgjidhni distancën e aktivizimit … kjo shtojcë e shkëlqyeshme mund të ofrojë shumë më tepër, prandaj sigurohuni që të shikoni të gjithë listën e veçorive në CodeCanyon.

 • Drag & Drop ndërtues i strukturës së menusë
 • Krijoni menu të thjeshtë ose mega komplekse
 • Lundrim special për celular

Multi-X bar

MIMI: 16 dollarë
DEMO

Multi X Bar

Multi-X bar është një shtojcë modulare dhe ju lejon të vendosni praktikisht gjithçka që dëshironi në shiritin e lundrimit. Përveç artikujve të menusë, mund të vendosni deri në 8 artikuj në shirit – qoftë një formë kontakti, formë kërkimi, ikona për ndarjen sociale, zonë widget, etj.

Ekzistojnë dy tema të ndryshme për ju që të zgjidhni nga plus një temë me porosi ku mund të vendosni ngjyrat tuaja ndërsa gradienti do të llogaritet automatikisht. Shiriti i navigimit mund të vendoset si një menu fikse ose e lëvizshme. Nëse jeni një zhvillues, do të dëshironi të dini se ka një grup goditjeje gati për ju nëse dëshironi të krijoni një shtojcë të re nga shiriti Multi-X. Kjo shtojcë ofron shumë, shumë më tepër sigurohuni që të hidhni një sy në të gjitha tiparet në CodeCanyon.

 • 8 module funksionale të ngulitura
 • 2 tema me ngjyra + temë me porosi
 • Pozicioni i sipërm ose i poshtëm

Shtojcat më të mira të menusë celulare të WordPress

Të gjithë e dimë se sa larg teknologjia ka ardhur. Telefonat inteligjentë dhe tabletët janë bërë të pashmangshëm dhe ka një numër në rritje të pronarëve të pajisjeve mobile. Rrjetet WiFi mbulojnë çdo pjesë të qyteteve tona dhe nëse nuk ka një, gjithmonë mund të lidhni pajisjen tuaj celular me Internetin përmes ofruesit tuaj. Allfarë do të thotë gjithçka është se numri i shfletuesve të internetit në celular është më i lartë se kurrë dhe se duhet të kujdeseni për ta nëse drejtoni një faqe në internet.

Nëse po ndërtoni një sit celular ose dëshironi ta përmirësoni atë, ju patjetër që duhet të ndërtoni një menu të veçantë celular që do të përshtatet me çdo madhësi të ekranit dhe do t’u lejojë përdoruesve celular navigimin më të lehtë.

Me WordPress, kjo detyrë nuk është aq e vështirë sa mund të mendoni. Ju nuk duhet të dini se si të kodoni ose si të krijoni një menu. E tëra që ju nevojitet është një shtojcë që lehtë mund ta instaloni dhe përshtatni sipas nevojave tuaja.

Në këtë pjesë të udhëzuesit, ne do të ju tregojmë disa prej shtojcave më të mira premium që mund të krijojnë një menu të lëvizshme për faqen tuaj të internetit WordPress. Pra, le të shkojmë poshtë dhe të hedhim një vështrim.

i prekshëm

MIMI: 18 dollarë
DEMO

i prekshëm

Kjo shtojcë premium do të krijojë një kokë të pastër celulare me një menu të lëvizshme të ngulitur në të. Animimet janë shumë të thjeshta dhe ato mund të duken vërtet të këndshme dhe të lëngshme në një ekran smartphone. Me taktil, mund të krijoni një meny fizarmonike me shumë nivele, të bëni një menu horizontale të një niveli që mund të rrihet ose të krijoni një shirit anësor të zgjeruar që mund të fluturojë në faqen tuaj të internetit..

Do gjë është e personalizueshme që do të thotë që ju mund të pikturoni elementet tuaja në çdo ngjyrë që dëshironi, të ndryshoni prejardhje dhe të vendosni ngjyrat, opacitetet dhe shumë më tepër. Menyja juaj mund të fiksohet ose pozicionohet absolutisht. Nëse doni edhe më shumë kontroll mbi pajisjet celulare, mund të vendosni rezolutat për të cilat do të aktivizohet kjo menu.

 • Disa lloje menuje
 • Funksionet e kërkimit
 • Pozicionimi fiks / absolut

TapTap

MIMI: 10 dollarë
DEMO

Tap-Tap

TapTap do t’ju japë fuqinë e krijimit të një menuje unike të lëvizshme për faqen tuaj të internetit në WordPress. Siç mund ta shihni nga faqja demo, ju mund të krijoni pothuajse gjithçka që imagjinoni dhe menutë tuaj do të duken me të vërtetë të zoti. Me këtë shtojcë, mund të krijoni menutë me shumë nivele, të vendosni se cilat elemente doni të tregoni, shtoni përshkrime ose aktivizoni opsionin e kërkimit të integruar.

Ka dy dizajne të butonave të menusë dhe disa animacione për të zgjedhur. Pozicioni i menusë tuaj mund të jetë i fiksuar ose mund të përdorni pozicionimin absolut. Zgjidhni stilet e sfondit dhe luani me opsione të shumta për stilimin, në mënyrë që të mund të futni menunë në temën tuaj në mënyrë të përsosur. E fundit, TapTap do t’ju lejojë të zgjidhni rezolutat në të cilat do të shfaqet vetë. Morefarë mund të dëshironi më shumë nga një menu navigimi celular?

 • Menutë me shumë nivele
 • 2 butona menu dhe hartime animacione
 • Pozicionimi fiks / absolut

Mobi

MIMI: 16 dollarë
DEMO

Mobi

Mobi është një tjetër shtesë e thjeshtë por e shkëlqyeshme WordPress e gatshme për të ndihmuar me faqet e internetit celular. Me këtë shtesë, tema juaj e përgjegjshme do të ketë lundrim edhe më të mirë. Sapo të krijoni një menu duke përdorur një ndërtues intuitiv i menusë së drag and drop, mund ta vendosni në krye ose në fund të faqes tuaj.

Të gjitha artikujt e menusë janë të personalizueshëm dhe ju jeni të lirë të shtoni ikona të mediave sociale në shiritin tuaj të navigimit. Ka mbi 700 shkronja ikonash dhe ju mund të përfundoni modelin tuaj duke përdorur një prej shkronjave të Google. Nëse keni nevojë, mund të kontrolloni shikueshmërinë e përdoruesit për mysafirët dhe përdoruesit e regjistruar.

 • Drag and Drop personalizim
 • Pozicionimi i sipërm ose i poshtëm i menusë
 • Dukshmëria e përdoruesit për mysafirët dhe përdoruesit e regjistruar

Wah-menu

MIMI: 44 dollarë
DEMO

Wah-Wah

Menuja Wah është një menu dockable perfekt për faqet e internetit të lëvizshme, të dizajnuara posaçërisht për navigimin me prekje iPad. Me këtë shtojcë premium, ju mund të shtoni deri në 8 linqe menuje të cilat do të vendosen bukur në anën e faqes tuaj të WordPress.

Pasi të klikoni në një ikonë specifike në menunë, do të shfaqet një nën-menu e cila lejon HTML, video të ngulitura, harta dhe pothuajse gjithçka që dëshironi. Shtojca është shumë e personalizueshme që do të thotë që ju mund të zgjidhni nga 8 ngjyra theks, të luani me gjerësinë e menusë, ikonat, lidhjet, etj. Krijimi i menusë është jashtëzakonisht i lehtë me redaktorin WYSIWYG. Pavarësisht nëse vendosni të përdorni temën e errët ose të lehtë, mund të jeni i sigurt se do të duket bukur.

 • Redaktori WYSIWYG
 • Nën-menutë me mbështetje për HTML, video të ngulitura, etj.
 • Opsion i gjendjes së jashtme ose të docked

Menyja e stilit të rrugës

ICEMIMI: 12 dollarë
DEMO

Stili i rrugës

Kjo shtojcë premium është disi e ndryshme nga shtojca juaj e zakonshme kushtuar krijimit të menusë. Në vend të një shiriti klasik të menusë ose një menuje të shiritit anësor, Menyja e Rrugës së Rrugës krijon një buton. Pasi të aktivizoni një buton, ajo do të tregojë një menu rreth butonit në një rreth, ta zgjerojë atë brenda në cilindo drejtim që ju dëshironi ose madje të organizojë ikonat tuaja në një hark.

Nëse ka nivele të shumta menu, butoni do të krijojë një buton mbrapa i cili do t’i lejojë përdoruesit të shkojnë përsëri në menunë kryesore. Ekzistojnë mijëra opsione të personalizimit dhe për të krijuar një menu; thjesht mund të përdorni redaktorin e menusë standarde WordPress. Nëse jeni duke kërkuar një menu unike të lëvizshme, jepni një shans menusë të rrugës.

 • Krijoni menunë rreth butonit
 • Shumë i përshtatshëm
 • Përdorni menunë standarde WP për redaktimin e menusë

Scrollnav

MIMI: 10 dollarë
DEMO

Scrollnav

Një tjetër plugin unik i menusë i cili ju jep disa funksione të shkëlqyera dhe mund të duket i shkëlqyeshëm në faqen tuaj të internetit. Scrollnav përbëhet nga një rreth i cili përmban disa opsione të menusë. Ekziston një lidhje në faqen kryesore në mes të butonit, lidhja e lartë ju merr logjikisht në krye të faqes, ka një kuti kërkimi, një menu të personalizuar dhe një pjesë të lidhjes me porosi të rrethit.

Menyja me porosi do të japë hapësirë ​​të mjaftueshme për të krijuar të gjithë menutë me nënmenusë, do të duket e shkëlqyeshme dhe do t’ju japë hapësirë ​​shumë të nevojshme në faqen tuaj të internetit për celular. Ka disa skema ngjyrash nga të cilat mund të zgjidhni dhe gjithçka është e thjeshtë për tu konfiguruar. Ju duhet patjetër të kontrolloni faqen demo për të parë se si funksionon kjo shtojcë e vogël.

 • Butoni rrethor me funksione të ndryshme
 • Menyja me porosi dhe pjesa e lidhjeve me porosi
 • Disa skema ngjyrash

Shkoni tek menuja

MIMI: 24 dollarë
DEMO

Shkoni te menuja

Kjo shtojcë e thjeshtë premium do t’ju marrë një menu të ftohtë sidebar e cila është ndërtuar për navigimin me prekje iOS dhe Android. Pasi të krijoni një menu, do të shfaqë ikona që lidhen me një pjesë tjetër të faqes dhe lëvizni automatikisht.

Shtë e rëndësishme të theksohet se ScrollTo nuk është një menu e plotë lundrimi, por ajo vetëm lëviz në një pjesë tjetër të së njëjtës faqe. Ju mund të zgjidhni nga mbi 750 ikona ose mund të përdorni imazhet tuaja si artikuj të menusë dhe ka hapësirë ​​shtesë për reklama. Për të bërë çdo gjë të funksionojë, do të duhet të keni njohuri themelore HTML në mënyrë që të ndiqni udhëzimet. Mund të zgjasë disa minuta më shumë nga koha juaj, por rezultati përfundimtar duket i shkëlqyeshëm.

 • Touch-enabled
 • Mbi 750 ikona + imazhe me porosi
 • Hapësirë ​​shtesë për reklama

përfundim

Shpresojmë që deri më tani, ta keni kuptuar se është e vështirë të drejtosh një faqe në internet pa menu. Edhe nëse keni një faqe me një faqe, do të dëshironi akoma një navigim midis seksioneve. Pra, ndërsa jeni tashmë këtu, merrni kohën për të rregulluar menunë tuaj të WordPress dhe për të bërë atë më të mirën e mundshme.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map