Kareler ve WordPress Karşılaştırması 2020

Kare Alanı ve WordPress


Şüphesiz, WordPress dünyanın en popüler web oluşturma platformudur. Ama muhtemelen bildiğiniz gibi, sadece bu değil. Diğer çeşitli platformlar da güçlü bloglama ve web araçları sunar ve bazıları oldukça iyi rakiplerdir. Hayattaki her şeyde olduğu gibi, WordPress’i ve diğer platformları kullanmanın artıları ve eksileri var.

Bugün, Squarespace ve WordPress ile karşılaştırın. Herhangi bir karışıklığı önlemek için, WordPress’in kendi kendine barındırılan sürümü hakkında konuşacağız.
WordPress.com’dan bazı çok önemli varyasyonları var.

Farklılıkları anlamayı kolaylaştırmak için bu makaleyi WordPress ve Squarespace’i daha hızlı karşılaştırmanıza yardımcı olacak birkaç bölüme ayırdık:

 • Basitlik
 • Temalar ve Eklentiler
 • İçerik yönetimi
 • Destek
 • Maliyetler
 • e-Ticaret
 • Karşılaştırma Tablosu
 • Hangisini seçmelisin?

Basitlik

Yeni bir blog başlatmak söz konusu olduğunda, kullanıcıların çoğu, yeni bir siteyi mümkün olan en kısa sürede yayınlamalarını sağlayan basit bir platformu tercih eder..

WordPress

Yeterince basit olmasaydı, WordPress ilk etapta bu kadar popüler olmazdı. Ancak, kendi kendine barındırılan sürüm hakkında konuşurken, kendi başınıza bir blog oluşturabilmeniz için önce tüm terminoloji ve temel bilgileri yakalamak biraz zaman alır. Bir çok seçenek iyi bir şey olsa da, onlarca barındırma seçeneği ve binlerce tema ve eklenti yeni başlayan biri için çok fazla olabilir.

WordPress ile birkaç gün geçirdikten sonra, yeni başlayanların çoğu platforma adapte oluyor ve blogları özelleştirme ve yeni makaleler yazma konusunda hiçbir problemleri yok.

Yine de her zaman biraz daha basit olabilir, ancak acemi blogunuzu profesyonel para kazanma makinesine yükseltmenize izin vermesi, WordPress hakkında daha fazla bilgi edinmek için fazladan zaman harcamak için yeterince iyi bir nedendir. Yardıma ihtiyacınız varsa, kişisel rehberiniz olacak yeni bir WordPress öğrenme bölümü başlattık.

Squarespace

Squarespace ile ilgili her şey görsel olduğundan, onu daha başlangıç ​​dostu yapar. WordPress ile benzer bir ortam yaratabilseniz de, çim hazırlamak zaman ve beceri gerektirir. Ancak Squarespace ile, en baştan sayfaları oluşturmak için sürükle ve bırak düzenleyicisini kullanabilirsiniz..

Squarespace ayrıca daha az sayıda seçenek sunar. Bu, yeni başlayanların daha hızlı kararlar almasına yardımcı olacak ve öğrenmesi daha kolay olacaktır. Ancak, açık bir şekilde, blogunuzu yükseltmeye ve daha ayrıntılı bir şekilde özelleştirmeye karar verirseniz, bu seçenek eksikliğini büyük bir sorun olarak bulacaksınız..

Temalar ve eklentiler

Bir web sitesini kişiselleştirmek için, teknik beceriye sahip olmayan kullanıcıların blogları özelleştirmek için temaları ve eklentileri kullanmaları gerekecektir. WordPress ve Squarespace bu konuda nasıl duruyor??

WordPress

WordPress, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz binlerce tema ve eklenti sunar. Daha kesin olmak gerekirse, resmi depoda bulunan 40.000’den fazla eklenti var ve hepsini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ve bu son değil – belirli bir fiyata premium temalar ve eklentiler sunan çok sayıda çevrimiçi pazar var. Yani, karşılaştığınız her sorun için, muhtemelen onu çözebilecek bir eklenti var.

Ayrıca, belirli nişler için binlerce tema tasarlanmıştır. Bu, kişisel bir blog, fotoğraf portföyü veya profesyonel bir işletme sitesi oluşturuyor olun, ihtiyaçlarınıza göre tasarlanmış bir tema bulacağınız anlamına gelir.

WordPress temaları

Temaları ve eklentileri yüklemek çok basit olduğu için, zaman alıcı tek görev siteniz için en iyi temayı veya mükemmel bir eklentiyi bulmaktır.

Squarespace

Bir siteyi Squarespace kullanarak genişletmek istiyorsanız, uyum sağlamanız gerekir. Ne yazık ki, Squarespace yetersiz şablon ve uzantı seçeneği sunuyor. WordPress’in aksine, mevcut çözümü kabul etmeniz veya sorunu görmezden gelmeniz ve destek istemeniz gerekir..

Öte yandan, bu sınırlı seçim bazı kullanıcılar için bir sorun teşkil etmeyebilir. Sitenizi genişletmeyi planlamıyorsanız ve Squarespace ile sunulan seçeneklerden memnunsanız, WordPress gibi diğer tüm uzantıları rahatlatabilir ve düşünmeyi bırakabilirsiniz. Bazen daha az seçeneğe sahip olmak daha iyidir.

İçerik yönetimi

Yeni bir blog başlatmak istiyorsanız, seçtiğiniz platformun metin editörleri arasında serbestçe dolaşmanıza izin vermesi çok önemlidir. WordPress ve Squarespace blogcular için yeterince iyi mi?

WordPress

Kuşkusuz, WordPress blogcular için güçlü bir araçtır ve biri en iyisi. Hem görsel hem de metin editörlerini kullanmanıza izin verir, böylece yazmanın keyfini çıkarabilirsiniz ve özel HTML ekle gerekirse. WordPress makalelerinizle ilgilenir, böylece ilerlemenizi otomatik olarak kaydeder. Kötü bir şey olursa, istediğiniz zaman WordPress’e güvenebilirsiniz. Ayrıca revizyonları da tutar, bu nedenle eski paragrafı bir noktada geri almak istediğinize karar verirseniz, sayfada olması için yalnızca bir tık uzakta olursunuz..

Squarespace

ne yazık ki, Squarespace blogcular için iyi değil. Otomatik kaydetme özelliği yoktur ve platform, revizyonları kullanmanıza izin vermez. Squarespace’de kullanabileceğiniz kod blokları olsa da, özellik yine de sayfadan kendi HTML veya CSS’nizi çalıştırmanıza izin vermez. Bazı blogcular için bu bir anlaşma kırıcı olabilir.

Squarespace medya için de iyi değil. WordPress, geçmişte yüklediğiniz görüntüleri yeniden kullanmanıza izin verirken, Squarespace, tekrar kullanmaya karar verirseniz aynı görüntüyü tekrar yüklemeye zorlar. Fotoğrafları düzenli olarak kullanmaya eğilimliyseniz (ki yapmanız gerekir), bu bir kabus olabilir.

Destek

WordPress veya Squarespace ile yeni başlıyorsanız, bu alanda profesyonel olmamanız ihtimali vardır. Yani, er ya da geç, platformla ilgili yardıma ihtiyacınız olacak. WordPress ve Squarespace ile ne tür bir destek alıyorsunuz?

WordPress

Kendi sitenizi barındıracağınızdan, hemen hemen her şey sizin elinizde. Barındırma şirketinizin sizin için çözmesi gereken bazı teknik sorunlar olsa da, kendi başınıza çözmek ya da profesyonelleri işe almak zorunda kalacak daha birçok sorun olacak.

Ücretsiz temalar ve eklentiler için destek oldukça sınırlıdır. Bir şeyler ters giderse, tek yardım destek forumları ve diğer çevrimiçi kaynaklar şeklinde gelir. Neyse ki, popülaritesi nedeniyle, neredeyse her türlü zorluğu çözmenize yardımcı olacak milyonlarca öğretici ve nasıl yapılır makalesi var. Premium ürünler kullanıyorsanız, geliştiricilerin yardımını bekleyebilirsiniz, ancak bu her şirkete / kişiye bağlı olacaktır..

Squarespace

Kare alan desteği

Squarespace ile bir site başlatarak hemen profesyonel desteğe erişebilirsiniz. Sistemle ilgilenen uzmanlardan oluşan bir ekip var. Tüm makale kütüphanelerine, video eğitimlerine, canlı sohbete ve e-posta desteğine erişebileceksiniz. WordPress’e benzer şekilde, kullanıcıların sorunları ve özellikleri tartıştığı destek forumları da vardır.

Squarespace, WordPress’e göre çok daha az sayıda özelliğe sahip olduğundan, hatalı bir şey yapma şansı çok daha azdır. Yükleyebileceğiniz on binlerce eklenti olmadığından, ilk etapta daha az uyumluluk sorunu olacaktır.

Maliyetler

Birçok kişi bir web sitesini ücretsiz olarak alabileceğinizi düşünüyor. Size bunun doğru olduğunu söylemek isteriz, ancak her şeyin bir bedeli vardır. Böylece, WordPress ve Squarespace bile cüzdanlarınızı açmaya zorlar.

WordPress

Evet, doğru duydunuz – WordPress ücretsiz. Ancak bu yalnızca platformun kendisi için geçerlidir. WordPress’i indirmek, dosyaları değiştirmek, ücretsiz eklentiler ve temalar yüklemek ve onlarla ne yapmak isterseniz yapabilirsiniz. Ancak bir siteyi tüm dünyadaki kullanıcılara göstermeden önce, barındırma için ödeme yapmanız gerekecek. Barındırma söz konusu olduğunda bile bazı ücretsiz seçenekler var, ancak bunları tamamen atlamanızı öneririz.

Yine de, barındırma ve bir alan adını ayda birkaç dolara kadar bulabilirsiniz. Açıkçası, bu fiyat için fazla bir şey bekleyemezsiniz, ancak sitenizi çalışır hale getirir.

Para harcamak burada bitmiyor. Bir siteyi fazladan bir harcama yapmadan çalıştırmak mümkün olsa da, muhtemelen yeni bir tema veya sitede belirli bir özelliğe sahip olmanızı veya daha güzel hale getirmenizi sağlayacak bir veya iki eklenti satın almak isteyeceksiniz. Ayrıca, size yardımcı olması için bakım görevlilerini işe almaya karar verirseniz veya belirli bir şey geliştirecek bir programcıya sahip olursanız, maliyetler artmaya devam edecektir. WordPress’in hala ücretsiz olduğunu düşünüyor musunuz??

Squarespace

Kişisel bir web sitesi istiyorsanız, dürüst olmak gerekirse, bu kadar fazla içermeyen hesap için aylık 12 $ ödemeniz gerekecektir. Bu fiyat için, sınırsız bant genişliği ve iki katılımcı içeren en fazla 20 sayfa, galeri ve blog oluşturabilirsiniz. Hesabı sınırsız seçenek elde ettiğiniz bir işletmeye yükseltmek istiyorsanız, aylık 18 ABD dolarına mal olacak.

e-Ticaret

Ürün ve hizmet satmak için bir çevrimiçi mağaza hazırlamak ister misiniz? Öyleyse, e-mağazanızı başlatmak için doğru platformu seçerken çok dikkatli olun.

WordPress

WordPress, kendi kendinize çevrimiçi mağazalar oluşturmanıza izin verir. Birkaç popüler eklenti sitenizi çok fazla bilgi sahibi olmadan bir e-ticaret sistemine dönüştürebilir. Seçtiğiniz bir temayla ve WordPress’in standart özelliklerini genişletecek birkaç eklentiyle tüm bir mağazayı ayarlayabilirsiniz. Evet, her şeyi doğru yapana kadar biraz zaman ve öğretici sürecek, ancak yeni başlayanların bile yeni bir çevrimiçi mağaza açabileceği gerçeği canlandırıcı.

Popüler CMS, PayPal, Stripe, 2Checkout, Google Checkout, Payoneer, Skrill ve Bitcoin’i kolayca entegre etmenizi sağlar.

Bağlı kuruluş programlarında size yardımcı olacak eklentiler de vardır. Basit bir mağaza için daha fazlasına ihtiyacınız var?

Squarespace

Ne yazık ki, Squarespace burada oldukça sınırlıdır. Yeni başlayanlar için, ödeme işlemleri için sadece Stripe kullanın bu da birçok kullanıcıyı geri çekecek. Sadece bu Stripe PayPal kadar popüler değil, aynı zamanda birkaç ülke ile de sınırlı.

Ayrıca, Squarespace sitenizden kaç ürün sattığınıza ilişkin bir sınır koymuştur. Küçük bir mağaza açmak istiyorsanız, bu iyi olacak, ancak sınırlamayı bilmek yorucu olabilir. Beklenenden daha fazla müşteriye sahip olursanız ne olur??

Karşılaştırma Tablosu

WordPress

Squarespace

Basitlik:Öğrenme eğrisi ile başlangıç ​​dostuYeni başlayanlar için mükemmel
Temalar ve Eklentiler:On binlerce uzantıÇok sınırlı seçenekler
İçerik yönetimi:Düzeltmeler, otomatik kaydetme, özel HTML…Düzeltme yok, otomatik kaydetme veya özel HTML
Destek:Topluluk, destek için ödemeProfesyonel destek ekibi
Maliyetler:Ayda birkaç dolarAylık 12 ABD doları
e-Ticaret:Çok çeşitli seçeneklerÇok sınırlı seçenekler

Hangisini kullanmalısın?

Ama sonunda, seçim yapmak o kadar zor olmamalı. Oldukça açık WordPress, Squarespace’i neredeyse her alanda yener. Daha fazla özelliğe sahiptir, blogunuz üzerinde çok daha fazla özgürlük ve kontrol sağlar.

Yeni bir web sitesi veya kişisel blog başlatma konusunda ciddi iseniz, WordPress’i almanızı şiddetle öneririz ve kendi kendini barındıran sürümle devam etmek. Bunu öğrenmek biraz daha zaman alacak, ancak uzun vadede ödeyecek.

Önerilen okuma: Blogunuzu Kareden WordPress’e Taşıma

Öte yandan, istediğiniz tek şey, haftalık olarak yapmak için tonlarca seçenekle sizi rahatsız etmeyecek basit bir web sitesi ise ve desteğin her zaman sizin için orada olmasını sağlamak istiyorsanız, Squarespace yeterince iyi olabilir.

WordPress’i her zaman Squarespace üzerinden öneriyoruz, ancak seçim yapma zamanı geldi. Herhangi bir sorunuz varsa ve platformlar hakkında hala emin değilseniz, aşağıdaki yorumu bırakarak bize bildirin. WordPress vs. Squarespace hakkındaki düşüncelerin neler??

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map