Joomla vs. WordPress Porównanie 2020

Porównanie Joomla vs. WordPress 2017


Wybór platformy blogowej może nie być tak trudny, jak wybór całego systemu zarządzania treścią, który pozwala wykonywać bardziej złożone projekty internetowe. Zwykli blogerzy, którzy nie proszą o wiele, mogą łatwo wybrać mniej skomplikowane usługi, chociaż WordPress powinien zawsze znajdować się na szczycie listy, aby utworzyć bloga. Ale jeśli chodzi o całe systemy zarządzania treścią, które pozwalają robić znacznie więcej niż tylko pisanie postów, sprawy stają się nieco poważniejsze.

Nawet w takim przypadku WordPress nadal znajduje się na szczycie listy. Ale w sytuacjach, w których myślisz o całej witrynie, jej elementach i wszystkich możliwościach, niektórzy inni gracze są równie konkurencyjni. Czy słyszałeś o Joomla??

Spis treści

 • Co to jest Joomla?
 • Łatwość użycia
 • Wygląd i rozszerzenia
 • Zarządzanie zawartością
 • Wsparcie
 • Bezpieczeństwo
 • Witryny wielojęzyczne
 • Tabela porównawcza
 • Który wybrać??

Co to jest Joomla?

Podobnie jak WordPress, Joomla to CMS typu open source, który umożliwia generowanie treści internetowych i zaawansowanych aplikacji. Jest dostępny od 2005 roku i od tego czasu stanowi dobrą alternatywę dla WP. Chociaż Joomla jest bardzo podobna, różni się od samego początku – w przeciwieństwie do WordPressa, pozwala na kilka opcji bazy danych, co jest ważne dla ludzi znających się na technologii. Ale jeśli nie zajmujesz się poważnym tworzeniem stron internetowych, te funkcje nie będą dla ciebie aż tak ważne.

Joomla obsługuje miliony stron internetowych. Są to zarówno proste strony osobiste, jak i złożone aplikacje internetowe i intranet, które pomagają ludziom łączyć się i pracować lokalnie.

Ważne jest, aby znać różnicę między Joomla CMS (ten, o którym mówimy w tym artykule) i Framework Joomla który pozwala programistom tworzyć aplikacje oparte na PHP bez wszystkich dodatkowych funkcji, które są dostarczane z CMS.

Kiedy mówimy o przeciętnych użytkownikach, ważne jest, aby wiedzieć, że Joomla jest przyjazna dla początkujących, regularnie aktualizowana, oferuje szerokie możliwości dostosowywania i liczy ogromną społeczność online, która jest zawsze gotowa do pomocy. Brzmi jak WordPress, prawda? Ale w przeciwieństwie do WordPress, który liczy ponad 140 milionów pobrań, Joomla została pobrana „tylko” około 60 milionów razy. Liczby są ogromne, ale wciąż nie są zbliżone do WordPress.

Chociaż poniższy film pokazuje starsze wersje WordPress i Joomla, podstawowe funkcje nie uległy tak dużym zmianom. Z tego powodu porównanie obowiązuje również dla nowych wersji dwóch CMS.

Łatwość użycia

Nawet jeśli jesteś profesjonalnym programistą lub programistą, chcesz, aby narzędzia były tak proste, jak to możliwe. Ale dla początkujących niezbędny jest prosty CMS. Na szczęście zarówno WordPress, jak i Joomla są dość proste do zrozumienia i na początek.

WordPress

WordPress jest dobrze znany z prostego i szybkiego procesu instalacji. Witryna może być online w ciągu około pięciu minut, nawet jeśli jest to Twoja pierwsza. A po pierwszym zalogowaniu użytkownicy zwykle nie biorą dużo za zrozumienie podstaw WordPress.

Cały system jest przyjazny dla użytkownika, więc wszystko ma sens. W grę wchodzi krzywa uczenia się, ale ponieważ większość opcji i menu są w zasięgu ręki, będziesz nawigować przez obszar administracyjny bez problemów. Ale jeśli zdecydujesz, że interesuje Cię coś więcej niż proste użycie, zawsze możesz wrócić i uczyć się WordPress krok po kroku.

Joomla

Joomla jest również dość prosta. Proces instalacji jest bardzo podobny do WordPressa, a wiele firm hostingowych oferuje oprogramowanie instalacyjne za jednym kliknięciem. Niestety podobieństwa się tutaj zatrzymują, ponieważ Joomla wydaje się bardziej skomplikowana.

Panel sterowania, który pozwala zarządzać wszystkimi modułami, nie jest tak dobrze przygotowany dla początkujących. Tak więc, chyba że wiesz już coś o technologiach internetowych, zalecamy uzbrojenie się w cierpliwość. Z całą pewnością zrozumienie panelu sterowania i interfejsu użytkownika Joomla zajmie znacznie więcej czasu niż zrozumienie WordPress.

Wygląd i rozszerzenia

Dzisiaj dobry system zarządzania treścią musi zawierać szablony i wtyczki, które umożliwiają zwykłym użytkownikom rozszerzanie stron internetowych bez konieczności dotykania kodu. Zarówno WordPress, jak i Joomla umożliwiają rozszerzanie systemu na różne sposoby, ale nadal istnieją pewne różnice.

WordPress

WordPress jest znany ze swoich motywów i wtyczek. Podczas gdy darmowe i premium motywy pomogą każdemu zbudować profesjonalnie wyglądającą stronę internetową, nawet bez znajomości programowania i projektowania, dziesiątki tysięcy wtyczek pomogą Ci dodać funkcje, których stworzenie w innym przypadku byłoby niemożliwe.

Nie tylko dostępnych jest tak wiele przedmiotów, ale wraz z postępem, te same przedmioty stają się coraz bardziej złożone. Niektóre wtyczki WordPress działają same jak systemy i wykraczają poza oryginalny pomysł WordPress. Oprócz witryn i prostych blogów możesz tworzyć całe systemy eCommerce, systemy relacji z klientami lub portfele fotograficzne, aby wymienić tylko kilka.

Joomla

Rozszerzenia Joomla

Joomla nie pozostaje daleko w tyle. Oferuje również szablony i rozszerzenia, które mogą pomóc Ci osiągnąć wiele rzeczy w Internecie. Ale po prostu dlatego, że jest mniej popularny niż WordPress, istnieje znacznie mniej szablonów i rozszerzeń do znalezienia.

Z drugiej strony te same dodatki, które można uzyskać, są nieco prostsze niż odpowiedniki WordPress.

Zarządzanie zawartością

Nawet jeśli jedynym celem założenia witryny nie jest blogowanie, prawdopodobnie w pewnym momencie zechcesz zarządzać blogiem. Pomoże Ci przyciągnąć więcej odwiedzających do Twojej witryny i pozwoli Ci dotrzeć do odbiorców.

WordPress

Od tworzenia i publikowania postów i stron po zarządzanie różnymi plikami multimedialnymi, WordPress wie, jak zadowolić swoich użytkowników. Nie ma znaczenia, czy jesteś zwykłym blogerem i ekspertem od marketingu – zarządzanie treściami za pomocą WordPress będzie intuicyjne i proste. Jeśli podoba Ci się to, o czym piszesz, z przyjemnością zaloguj się ponownie do systemu, aby rozpocząć kolejny post z jego pięknie zaprojektowanym edytorem wizualnym.

Joomla

Joomla jest przeznaczona do bardziej złożonych projektów internetowych. Z tego powodu nie możemy powiedzieć, że nadaje się do blogowania. Chociaż prowadzenie Joomla jest możliwe, prowadzenie udanego bloga jest możliwe, że w dłuższej perspektywie będzie Ci trudniej zarządzać blogiem.

Artykuły Joomla

Nawet niektórzy eksperci od Joomla prowadzą swoje blogi na WordPress. Z tego powodu sugerujemy, abyś zapomniał o blogowaniu z Joomla i zaczął od nowa na WordPress. Zaoszczędzisz czas, pieniądze i nerwy.

Wsparcie

WordPress

Urzędnik strony pomocy technicznej może pomóc w rozpoczęciu korzystania z WordPress. Możesz czytać pliki dokumentacji to wyjaśni podstawy i zawsze jesteś mile widziany fora wsparcia które liczą tysiące aktywnych użytkowników. Wszystko to jest oczywiście bezpłatne, ale będziesz musiał wykonać pracę i zbadać napotkany problem.

Jeśli potrzebujesz bardziej profesjonalnego wsparcia, nie znajdziesz żadnych oficjalnych e-maili ani numerów telefonów. Ale zawsze możesz zatrudnić usługi serwisowe, aby wykonać pracę za Ciebie. Prawda jest taka, że ​​większość użytkowników korzysta z bezpłatnych forów, grup mediów społecznościowych i zasobów online, jeśli chodzi o wsparcie.

Joomla

Dokumentacja Joomla

Chociaż nie jest tak popularny jak WordPress, Joomla wciąż liczy dziesiątki milionów aktywnych użytkowników. Nic więc dziwnego, że ma aktywną społeczność. Znalezienie pomocy w formie samouczków oraz różnych artykułów i filmów nie będzie problemem. Jest też całkiem sporo żywych forów, na których możesz poprosić o pomoc, ale na początek powinieneś sprawdzić oficjalna strona pomocy technicznej.

Jednak w przeciwieństwie do WordPressa trudno jest znaleźć ekspertów Joomla, którzy wykonaliby różne zadania dostosowywania Twojej witryny.

Bezpieczeństwo

Nie ma znaczenia, w jaki sposób przyjazny dla początkujących jest jeden CMS lub jak dobrze obsługiwany jest drugi, jeśli żaden z nich nie jest wystarczająco bezpieczny. Na szczęście zarówno WordPress, jak i Joomla zapewniły Ci obsługę w tej dziedzinie.

WordPress

WordPress to najpopularniejszy CMS na świecie. Niestety oznacza to również, że jest to pierwszy cel hakerów, którzy szukają losowych stron internetowych. Mimo to WordPress jest bezpieczny. Programiści upewnili się, że kod jest tak bezpieczny, jak to możliwe. Ponadto możesz spodziewać się częstych aktualizacji, które zapewnią bezpieczeństwo systemu przez cały czas.

Bezpieczeństwo CMS

Ważnym czynnikiem bezpieczeństwa jest człowiek stojący za witryną. W większości przypadków to od Ciebie zależy, czy wszystko będzie bezpieczne i ukryte przed hałaśliwymi oczami. Wśród tysięcy wymienionych przez nas wtyczek użytkownicy WordPress mogą czuć się wyjątkowo bezpiecznie, jeśli rozszerzą CMS o wtyczki bezpieczeństwa. Istnieją setki wtyczek związanych z bezpieczeństwem, które pomogą Ci chronić twoją stronę.

Joomla

Joomla nie różni się zbytnio pod względem bezpieczeństwa. Programiści zawsze ciężko pracują nad nowymi aktualizacjami i usuwają problemy związane z bezpieczeństwem na czas. Podobnie jak WordPress, kilka świetnych rozszerzeń bezpieczeństwa pomoże ci z witryną, ale pamiętaj również, że użytkownik jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojej domeny.

Witryny wielojęzyczne

Posiadanie strony w więcej niż jednym języku staje się atrakcyjną funkcją. Wielu właścicieli witryn musi mieć zawartość w co najmniej dwóch językach, aby zadowolić wszystkich odbiorców. Chociaż zarówno WordPress, jak i Joomla pozwalają tworzyć wielojęzyczne strony, zachowują się inaczej.

WordPress

WordPress ma opcję ustawienia języka witryny w dowolnym momencie, ale nie obsługuje tworzenia wielojęzycznych treści po wyjęciu z pudełka. Na szczęście istnieją niesamowite wtyczki, które przekształcą zwykłą stronę internetową w wielojęzyczny system, który jest łatwy w użyciu, ale prawdopodobnie będziesz musiał wydać kilka dodatkowych dolarów za licencje i subskrypcje.

Joomla

W przeciwieństwie do WordPress, Joomla oferuje wielojęzyczne opcje od samego momentu instalacji.

Musisz tylko wybrać dodatkowy język i rozpocząć tłumaczenie treści. Możliwe jest również szybkie zmienianie języków obszaru administracyjnego. Nie musisz instalować innych rozszerzeń ani płacić za usługi innych firm.

Tabela porównawcza

WordPress

Joomla

Prostota:Przyjazny dla początkujących z małą krzywą uczenia sięBardziej złożony, nauka wymaga czasu
Wygląd i rozszerzenia:Dziesiątki tysięcy rozszerzeńDobra liczba rozszerzeń, wciąż mniej niż WordPress ”
Blogowanie:Idealny do blogowaniaNie tak dobry do blogowania
Wsparcie:Społeczność, zapłać za wsparcieSpołeczność, fora, oficjalna dokumentacja
Bezpieczeństwo:Często aktualizowane wtyczki bezpieczeństwaCzęsto aktualizowane wtyczki bezpieczeństwa
Opcje wielojęzyczne:Powinien korzystać z usług stron trzecichDomyślnie świetne wielojęzyczne wsparcie

Który wybrać??

Po szybkim spojrzeniu WordPress i Joomla wyglądają bardzo podobnie. Z jednej strony to prawda, ale są one na tyle różne, aby ułatwić wybór dla Twojej witryny.

Jeśli zapytasz nas, WordPress jest ogólnym zwycięzcą. Jest zdecydowanie bardziej odpowiedni dla początkujących, ale nadal pozwala rozwinąć stronę internetową w bardziej złożony projekt. WordPress pozwoli ci łatwiej opracować system, ponieważ zawiera repozytorium pełne motywów i wtyczek. Wynajęcie usług serwisowych i profesjonalnych projektantów / programistów jest znacznie łatwiejsze, ponieważ po prostu więcej osób jest poświęconych WordPressowi niż Joomla.

Z drugiej strony Joomla jest zdecydowanie bardziej złożona i ma więcej wbudowanych funkcji. Może pomóc profesjonalistom w tworzeniu bardziej skomplikowanych stron internetowych, ponieważ od samego początku oferuje więcej opcji technicznych. Ale te same opcje mogą niepotrzebnie dezorientować przybyszów. Ponadto Joomla nie jest tak dobra do codziennego blogowania.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map