Jak założyć blog WordPress: przewodnik krok po kroku dla początkujących

Załóż blog WordPress


Nawet lata przed rozpowszechnieniem się w Internecie terminu „blog” ludzie pisali osobiste historie w różnych formatach internetowych. W latach 90. ludzie pisali dzienniki online i pamiętniki, w których mogli wyrażać uczucia i dzielić się informacjami. Od tego czasu dzienniki ewoluowały w całą branżę blogów, a blogi szybko stały się trendem, który wszyscy chcieli podążać.

Czas, abyś nauczył się, jak założyć własny blog WordPress.

Dzisiaj blogi stały się czymś więcej niż tylko sposobem wyrażania siebie. Stały się sposobem na życie. Niektórzy ludzie od czasu do czasu piszą osobiste historie, podczas gdy duże przedsiębiorstwa inwestują tysiące dolarów w swoje blogi. Blogowanie stało się karierą i wymarzoną pracą dla wielu osób, które mogą teraz pracować z dowolnego miejsca na świecie.

blogowanie jest popularne

Rozpoczęcie pracy z WordPress

Teraz, niezależnie od tego, czy wyobrażałeś sobie swojego bloga jako hobby, czy potencjalną maszynę do zarabiania pieniędzy, najpierw musisz to zrobić. Pominiemy przemówienia motywacyjne i założymy, że już zdecydowałeś się na utworzenie bloga WordPress. No cóż, jeśli masz laptopa, możesz nawet stworzyć bloga z kanapy.

Chcemy, abyś zrozumiał, że istnieją różne platformy blogowe, w których możesz skonfigurować swojego bloga. Ale w tym artykule skupimy się na najpopularniejszej stronie bloga – WordPress.

Jak założyć blog WordPress?

UWAGA

W tym przewodniku pokażemy, jak utworzyć blog WordPress od zera przy użyciu dwóch najpopularniejszych metod:

 • Samoobsługowy blog korzystający z najpopularniejszego darmowego oprogramowania open source WordPress.org i hostingu Bluehost. Jeśli znasz WordPress.org i chcesz założyć blog za jego pomocą, kliknij poniższy link.

  → Przejdź do „Konfigurowanie bloga WordPress za pomocą Bluehost (zalecane)”

 • Również popularna opcja – WordPress.com hostował rozwiązanie do blogowania. Jeśli znasz WordPress.com i chcesz z niego zbudować blog, kliknij poniższy link.

  → Przejdź do „Konfigurowanie bloga za pomocą platformy WordPress.com”

Tworzenie bloga przy użyciu dowolnej z powyższych opcji jest prostym zadaniem i można to zrobić w 10-15 minut. Ten samouczek jest przeznaczony dla początkujących (nie wymaga umiejętności technicznych ani kodowania). Pod koniec dnia z powodzeniem uruchomisz własnego bloga.

Przed zapoznaniem się ze szczegółami dotyczącymi tworzenia bloga ważne jest, aby zrozumieć różnice między WordPress.org i WordPress.com.

Na początek WordPress.org to CMS o otwartym kodzie źródłowym, a zatem dostępny dla każdego, aby go pobrać i używać za darmo. Wielu programistów, projektantów i programistów, którzy pokochali platformę zaangażował się i zbudował wokół niego dużą społeczność.

WordPress.com to komercyjny projekt (usługa), który wykorzystuje system WordPress.org do samozasilania.

Konfigurowanie blogu WordPress za pomocą Bluehost (zalecane)

Nawet jeśli dopiero zaczynasz, zalecamy skorzystanie z wersji hostowanej przez siebie. Tak, będzie wyższa krzywa uczenia się i prawdopodobnie więcej pracy z twojej strony, ale posiadanie własnej witryny, którą możesz kontrolować, jest bezcenne i zdecydowanie opłaca się zainwestować dodatkowy czas w zarządzanie. Będziesz mógł instalować dowolne motywy, wtyczki i usługi, wyświetlać reklamy i zarabiać na blogu tak, jak chcesz. Praktycznie niezależny blog WordPress nie ma praktycznie żadnych ograniczeń.

Zanim będziesz mógł zainstalować WordPress, potrzebujesz hostingu, który może przechowywać wszystkie pliki, zarządzać domeną i dbać o swoją witrynę. Na potrzeby tego samouczka wybraliśmy Bluehost, która jest fantastyczną i popularną firmą hostingową, która pozwala założyć blog WordPress za jedyne 2,75 USD miesięcznie! Dzięki Bluehost nawet najtańsza opcja daje darmową domenę, certyfikat SSL, który sprawi, że twoja strona będzie bezpieczniejsza, opcję instalacji WordPress za pomocą kilku kliknięć oraz wsparcie 24/7.

W poniższej sekcji wyjaśniono, jak zarejestrować się w Bluehost i zainstalować WordPress za pomocą przycisku „instalacja jednym kliknięciem”.

1. Odwiedź stronę Bluehost

Przejdź do Bluehost.com i kliknij przycisk „Rozpocznij teraz”.

strona główna bluehost

2. Wybierz plan hostingowy, aby założyć blog

Jeśli jesteś początkującym, wybierz podstawowy plan, który obejmie wszystkie podstawowe potrzeby związane z funkcjonowaniem Twojej witryny.

Gdy blog wystartuje i zacznie otrzymywać duży ruch, możesz rozważyć uaktualnienie do najlepszej wersji swojego planu hostingowego, który oferuje zaawansowane funkcje lepiej dostosowane do obsługi ogromnego napływu ruchu.

plany hostingowe

3. Wpisz nazwę domeny

Jeśli po raz pierwszy korzystasz z bloga WordPress, musisz zarejestrować nową domenę. Wprowadź nazwę i wybierz rozszerzenie z rozwijanego menu obok niego. Istnieją różne domeny do wyboru, w tym .com, .net i .org, aby wymienić tylko kilka.

Po kliknięciu przycisku „Dalej” Bluehost sprawdzi domenę i powiadomi, czy jest ona dostępna. Jeśli nazwa domeny jest bezpłatna w użyciu, możesz kontynuować proces rejestracji. Jeśli nie, będziesz musiał wybrać inną nazwę.

wybierz nazwę domeny

Jeśli nazwa domeny, którą lubisz, jest już zajęta, Bluehost pomoże ci, pozwalając wybrać ją później. To da ci czas na zbadanie i przemyślenie.

Darmowa domena później

Czasami wybór nazwy może być trudny, więc dowiedz się, jak wybrać najlepszą nazwę domeny dla swojego bloga.

4. Zarejestruj konto Bluehost

Bluehost przeniesie Cię do formularza rejestracyjnego, w którym podasz dane rozliczeniowe wraz z danymi osobowymi.

informacje o koncie bluehost

5. Wybierz opcje hostingu

Pakiet 12 miesięcy oferuje podstawy w najniższej cenie. Możesz jednak rozważyć dwie pozostałe opcje – w końcu hosting to inwestycja długoterminowa. Zawsze możesz usunąć niepotrzebne funkcje z pakietu na początkowych etapach uruchamiania bloga i dodać je później, gdy tylko poczujesz taką potrzebę.

informacje o pakiecie

6. Ustaw hasło

Ustawisz hasło po wprowadzeniu informacji o płatności, co jest ostatnim krokiem rejestracji w Bluehost. To samo hasło zostanie użyte do celów weryfikacji.

Ustaw hasło

7. Zaloguj się do nowego konta

Gratulacje! Jesteś teraz dumnym właścicielem zupełnie nowej strony internetowej. Zaloguj się do swojego konta Bluehost, aby kontynuować instalację.

Strona logowania

8. Wybierz motyw WordPress

Teraz będziesz mieć możliwość wyboru motywu WordPress – wybierz taki, który pasuje do Twojej marki i najlepiej reprezentuje Twoją witrynę.

wybierz motyw wp

Jeśli żadna z wyświetlonych opcji nie działa, odwiedź Repozytorium WordPress wybrać motyw z pokazanych tam opcji.

9: Witamy w WordPress

Po zalogowaniu zostaniesz powitany wiadomością „Welcome”. Następnie BlueHost poprowadzi Cię przez proces tworzenia bloga. Jeśli nie potrzebujesz nadzoru podczas zakładania bloga, oferuje on również opcję kontynuowania samodzielnie.

komunikat na ekranie powitalnym

I to jest to! Możesz teraz przejść do strony logowania WordPress i rozpocząć pracę na swoim blogu. To było łatwe, prawda??

Plusy na własnym blogu

Uważamy, że wersja blogu na własnym serwerze jest znacznie lepszą opcją niż posiadanie bezpłatnego konta na WordPress.com. Chociaż istnieje wiele zalet posiadania własnej witryny, oto tylko kilka z nich, które należy wziąć pod uwagę.

Plusy:

 • Pełna kontrola nad swoim blogiem
 • Użyj dowolnego motywu lub wtyczki
 • Zarabiaj na blogu tak, jak chcesz

Zakładanie bloga w WordPress.com

W rzadkich przypadkach prowadzenie własnego bloga może być niepotrzebne. Bez względu na dodatkowe korzyści, niektórzy użytkownicy nigdy nie będą potrzebować pełnej kontroli nad swoją witryną. Nie będą musieli przełączać i dostosowywać motywów ani używać różnych wtyczek. Wielu użytkowników po prostu nie jest zainteresowanych poznawaniem WordPressa. Nie chcą instalować WordPressa i same się nim zajmować; chcą tylko platformy, która pozwoli im publikować historie.

Inną opcją przy zakładaniu bloga w WordPress jest zarejestrowanie darmowego konta WordPress.com. W ten sposób możesz zacząć pisać swój pierwszy artykuł w ciągu kilku minut po przeczytaniu tego, bez konieczności płacenia ani centa. Nie musisz się martwić o nazwy domen, przestrzeń hostującą ani kopie zapasowe swojej witryny. Jak założyć bezpłatny blog w WordPress.com?

Utwórz bezpłatny blog WordPress.com

 • Wejdź na WordPress.com
 • Kliknij przycisk „Rozpocznij”
 • Wybierz typ strony internetowej, którą chcesz stworzyć (blog, strona internetowa, portfolio lub sklep internetowy)
 • Wybierz motyw
 • Wpisz nazwę swojej witryny i wybierz pierwszą bezpłatną opcję
 • Wybierz opcję „Rozpocznij za darmo”
 • Podaj informacje o koncie
 • Kliknij przycisk „Utwórz moje konto”

Już od momentu kliknięcia przycisku wszechstronne maszyny w WordPress.com wygenerują Twoją witrynę. Możesz teraz zalogować się na blogu i rozpocząć pracę. Możesz dodatkowo zmieniać motywy, dodawać widżety i tworzyć nowe posty. To jest to. Twój pierwszy blog jest bezpłatny. Powodzenia!

Jak zaktualizować darmowe konto

Chociaż darmowe konto będzie wystarczające dla niektórych osób, powinieneś wiedzieć, że istnieje możliwość aktualizacji. WordPress.com ma kilka planów, z których możesz wybierać, a jeśli poważniej podchodzisz do swojego bloga, prawdopodobnie będziesz musiał go zaktualizować (lub jeszcze lepiej, przełączyć się na wersję hostowaną przez siebie):

Plany cenowe WordPress.com

Jeśli zdecydujesz się na uaktualnienie swojego konta, otrzymasz domenę niestandardową, niestandardowe funkcje Jetpack, dodatkowe miejsce, dostęp do nowych motywów, wsparcie, dostosowanie i wiele innych. Biznesplan umożliwia teraz także instalowanie niestandardowych motywów i wtyczek. Ale nie spiesz się, aby przejrzeć wszystkie opcje, aby zobaczyć, który plan będzie Ci najbardziej odpowiadał.

Plusy i minusy WordPress.com

Podobnie jak w przypadku wersji hostowanej, WordPress.com ma swoje zalety i wady. Chociaż możesz mieć konto całkowicie za darmo, a profesjonaliści będą nim zarządzać, ma on wiele wad. Na przykład, jeśli zdecydujesz się użyć różnych motywów i wtyczek, które możesz znaleźć w Internecie lub dostosujesz określone części bloga, nie będzie to możliwe w przypadku bezpłatnych lub premium witryn WordPress.com.

Plusy

 • Bezpłatnie dla podstawowej usługi
 • Profesjonalnie zarządzany
 • Przyjazny dla początkujących i łatwy w konfiguracji

Cons

 • Nie możesz używać niestandardowych motywów ani wtyczek, chyba że zdecydujesz się na abonament biznesowy
 • Nie masz kontroli nad blogiem
 • Ograniczone opcje monetyzacji

Porównanie cen i funkcji

WordPress.org (Bluehost)WordPress.com (bezpłatny)WordPress.com (osobisty)WordPress.com (premium)WordPress.com (biznes)
Cena £ 2,75 USD miesięcznie Wolny 2,99 USD miesięcznie 8,25 USD miesięcznie 24,92 USD na miesiąc
DomenaNiestandardowa nazwa domenyPoddomena WordPress.comNiestandardowa nazwa domenyNiestandardowa nazwa domenyNiestandardowa nazwa domeny
Przestrzeń magazynowa50 GB3 GB6 GB13 GBbez limitu
Dostosowywanie projektuPełna personalizacjaPodstawowyPodstawowyzaawansowanezaawansowane
ZarabianiePełna swobodaOgraniczonyUsuń reklamyProgram WordAdsProgram WordAds
WsparcieWsparcie 24/7SpołecznośćWsparcie przez e-mail i czat na żywoWsparcie przez e-mail i czat na żywoWsparcie przez e-mail i czat na żywo

Prowadzenie strony internetowej WordPress

WordPress działa na dwa sposoby:

Przód

Jak sama nazwa wskazuje, ta strona będzie widoczna dla odwiedzających, ilekroć wejdą na Twoją stronę. Zadania zwykle wykonywane w zapleczu, takie jak ulepszenia funkcjonalności wtyczek, a dostosowanie motywu będzie widoczne dla ciebie i twoich gości na froncie strony WordPress.

Umożliwia także wykonywanie czynności takich jak komentowanie i udostępnianie w innych mediach społecznościowych z poziomu interfejsu użytkownika, a także przez odwiedzających.

Zaplecze

Jest to powszechnie znane jako pulpit nawigacyjny WordPress – tutaj możesz nadzorować i zarządzać każdym aspektem zawartości, funkcjonalności i projektu strony.

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do pulpitu WordPress, wpisz „twojastrona.com/wp-admin” w pasku adresu swojej wyszukiwarki. Zaloguj się tutaj, używając swojej nazwy użytkownika WordPress i hasła ustawionego dla konta.

Deska rozdzielcza

Panel WordPress obsługuje administrację Twojej witryny.

Pulpit nawigacyjny jest centrum administrowania blogami. Składa się z trzech głównych części: menu po lewej stronie, górnego paska narzędzi i środkowej części.

Lewa kolumna pulpitu nawigacyjnego WordPress zawiera wszystkie opcje administracyjne i skupia się na większości wysiłków twórczych.

Zalecany samouczek: Przewodnik dla początkujących po zarządzaniu witryną WordPress

Pisanie posta na blogu

Aby napisać nowy post na blogu, zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego. Po lewej stronie kliknij Posty – Dodaj nowe. Otworzy się obszar edytora, w którym możesz zacząć pisać swój pierwszy post.

Jest kilka rzeczy, z którymi musisz się zapoznać. Aby uzyskać więcej informacji, obejrzyj poniższy film lub przeczytaj nasz szczegółowy artykuł na temat pisania pierwszego postu na blogu.

Zalecana lektura: Jak dodać swój pierwszy post w WordPress we właściwy sposób

struktura postów na blogu

Możesz użyć tego szablonu na swojej stronie

FAQ

Czy mogę założyć bloga za darmo?

Tak, możesz założyć swojego bloga za darmo. Istnieje więcej niż tylko kilka opcji do wyboru. Jedną z najpopularniejszych opcji jest założenie strony internetowej z WordPress.com, która jest całkowicie darmowa. To samo dotyczy Bloggera.

Ale jednym z najlepszych sposobów jest założenie bloga z własnym hostingiem WordPress, w którym tworzenie witryny jest całkowicie bezpłatne, a jedynym wydatkiem jest hosting, który można uzyskać za jedyne 2,75 USD miesięcznie, jeśli wybierzesz Bluehost.

Czy potrzebuję WordPress do zbudowania bloga??

Chociaż WordPress jest najpopularniejszym wyborem blogów, nie jest jedynym dostępnym. Istnieją dziesiątki innych systemów zarządzania treścią, których możesz użyć do rozpoczęcia blogowania. Najpopularniejsze alternatywy to Wix, Squarespace i Blogger, które pozwalają szybko rozpocząć blog.

Ile pieniędzy potrzebuję, aby założyć blog?

Jeśli chcesz założyć prosty blog, możesz to zrobić bez żadnych pieniędzy. Na przykład założenie bloga na WordPress.com nie kosztuje, a rejestracja nowego konta zajmuje tylko kilka sekund.

Jeśli zdecydujesz się ulepszyć grę i zdecydujesz się na blogowanie za pomocą WordPress, potrzebujesz mniej niż 3 USD miesięcznie, aby zapłacić za usługi hostingowe premium, takie jak Bluehost.

Czy mogę utworzyć blog bez dostawcy hostingu??

Usługi hostingowe są nieuniknioną częścią każdej strony internetowej. Jeśli jednak zdecydujesz się założyć swojego bloga za pomocą bezpłatnego narzędzia do tworzenia witryn, takiego jak WordPress.com, Blogger, Tumblr lub Wix, możesz zapomnieć o całym pomyśle dostawców hostingu.

Nie pozwól, aby cię to zaskoczyło. Hosting to wciąż coś, bez czego witryna nie może się obejść, ale w takich przypadkach twórcy witryn korzystają z własnych usług hostingowych. Oznacza to, że nie musisz w ogóle płacić ani martwić się o hosting. WordPress.com, Wix, Blogger, Tumblr lub dowolny inny darmowy program do tworzenia witryn zajmie się każdym aspektem hostingu, dzięki czemu możesz skupić się na projektowaniu i budowaniu witryny.

Jaką nazwę domeny wybrać dla mojego bloga??

Znalezienie dobrych i dostępnych nazw domen jest trudne. Ale powinien to być całkowicie osobisty wybór. Wybierz domenę, która Ci się spodoba, a która będzie reprezentować to, co robisz. Idealnie byłoby znaleźć nazwę domeny, która jest krótka, łatwa do zapamiętania i nadal ściśle związana z tym, co robisz.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zawsze możesz użyć generatorów nazw domen, które dostarczy Ci nowych pomysłów.

Czy mogę zarabiać pieniądze na blogu WordPress?

Rozpoczęcie blogu z własnym hostingiem WordPress oznacza posiadanie bloga. Dzięki temu możesz robić z nim wszystko, co chcesz, a dzięki temu masz wiele możliwości zarabiania pieniędzy.

Możesz wyświetlać reklamy i banery CPC i CPM w swojej witrynie, co może przynieść Ci pieniądze. Możliwe jest także wyświetlanie prywatnych reklam. Sprzedaż towarów cyfrowych, korzystanie z linków partnerskich, sprzedaż członkostwa lub posty sponsorowane to doskonałe sposoby zarabiania pieniędzy za pośrednictwem bloga.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz, jak zarabiać na blogach.

Czy mogę zaprojektować blog bez umiejętności technicznych??

Odpowiedź na to pytanie byłaby zupełnie inna kilka lat temu. Ale dziś możliwe jest zaprojektowanie bloga bez umiejętności technicznych. Wiele platform, takich jak Wix i Squarespace, wprowadziło wizualne narzędzia do budowania, które pozwalają po prostu przeciągać i upuszczać elementy witryny tam, gdzie mają być, aż do uzyskania strony, którą lubisz.

Z kolei WordPress ma więcej niż kilka programów budujących strony. Jeśli połączysz je z motywami premium, możesz zaprojektować profesjonalnie wyglądającą stronę bez konieczności pisania jednego wiersza kodu.

Jak mogę utworzyć niestandardowy adres e-mail dla mojego bloga??

Jeśli masz niestandardową nazwę domeny dla swojej witryny, utworzenie niestandardowego adresu e-mail to tylko kilka kliknięć, jeśli korzystasz z Bluehost. Wystarczy zalogować się do swojego cPanel BlueHost i otworzyć kartę Zaawansowane. Tam znajdziesz ustawienie Konta e-mail, w którym musisz kliknąć przycisk „Utwórz”, aby utworzyć własny adres e-mail. Następnie będziesz gotowy do korzystania z nowego adresu e-mail.

Jeśli potrzebujesz więcej opcji, jeśli chodzi o niestandardowe adresy e-mail, możesz sprawdzić i skonfigurować niestandardową wiadomość e-mail za pomocą G Suite lub jednej z jej alternatyw, takich jak Zoho, Microsoft 365, Fastmail, ProtonMail, Pobox lub Rackspace Email, aby wymienić kilka.

Jak wymyślić dobre pomysły na moje posty na blogu?

Na początku tworzenie pomysłów na posty na blogu może być stosunkowo łatwe. Prawdopodobnie założyłeś blog z pewnymi pojęciami w głowie, a omówienie tych pierwszych kilku punktów może nie być wyzwaniem. Idąc dalej, tworzenie unikalnego i ekscytującego posta na blogu będzie coraz trudniejsze. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy Ci na swoim blogu i chcesz jak najlepiej z niego korzystać.

Kiedy utkniesz, powinieneś sprawdzić, czy w Twojej dziedzinie wiedzy istnieją jakieś otwarte lub nierozwiązane problemy, które możesz rozwiązać. Byłoby to pomocne, gdybyś pomyślał również o zmianie perspektywy; zamiast pisać o ogólnym problemie, spróbuj pisać z własnego doświadczenia, które przyciągnie odbiorców. Eksploruj także słowa kluczowe i zobacz, co ludzie są zainteresowani. Jeśli możesz połączyć te słowa kluczowe w coś wyjątkowego dla Ciebie, popularny post na blogu jest tuż za rogiem.

Zawsze też musisz znać swoich odbiorców i pisać o rzeczach, których chcą. Jeśli nadal nie znasz swoich odbiorców, możesz zacząć zadawać im pytania za pośrednictwem postów na blogu, ankiet lub mediów społecznościowych.

To tylko niektóre pomysły; Aby dowiedzieć się więcej, zobacz Jak wybrać, o czym blogować (z przykładami wirusowych nagłówków).

Wniosek

Chociaż masz kilka opcji podczas uruchamiania bloga WordPress, zalecamy natychmiastowe przejście do wersji hostowanej na Bluehost. Już za 2,75 USD miesięcznie możesz mieć pełną kontrolę nad swoją witryną. Prowadzenie własnego bloga praktycznie nie ma żadnych ograniczeń i nie musisz się martwić o opcje monetyzacji, motywy i wtyczki, których chciałeś użyć.

Tak, samodzielne zarządzanie całym blogiem zajmie więcej czasu, a czasem pojawią się problemy z motywami i wtyczkami innych firm. Ale w końcu możesz być pewny, wiedząc, że to Twój blog i że możesz zrobić z nim wszystko, co chcesz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map