Jak vytvořit XML soubor Sitemap pro váš web WordPress

xml-sitemap.png


Mapa stránek, jak již název napovídá, je mapa vašeho webu. Konkrétně je soubor Sitemap seznam všech stránek na vašem webu.

Tento seznam může být někdy vytvořen ručně, aby se zobrazila struktura vašeho webu. Zobrazením seznamu svých stránek můžete zobrazit hlavní kategorie a jejich podkategorie, aby se uživatelé mohli obejít. Tato metoda byla v minulosti mnohem populárnější; přesto je soubor Sitemap na všech dobře uspořádaných webových stránkách, ale v poněkud odlišné formě.

Dnešní technologie vám to umožňuje ručně vytvořit soubor Sitemap a ručně propojit všechny stránky ručně. Namísto zobrazování souboru Sitemap návštěvníkovi byste měli lépe uspořádat navigaci a používat soubor Sitemap pouze pro vyhledávače.

Při vytváření souboru Sitemap pro vyhledávače to pluginy WordPress udělají za vás. Místo prostého HTML bude dokument napsán ve formátu XML a soubor Sitemap bude velmi důležitou součástí vašeho webu. Když máte vytvořen soubor Sitemap, budou vyhledávací nástroje jako Google a Bing efektivnější, pokud jde o indexování vašich stránek. Protože tento seznam řekne robotům vyhledávacích strojů o struktuře vašeho webu, bude přesně vědět, co hledat. To povede k lepšímu SEO, což znamená, že lidé se na vaše stránky dostanou snadněji pomocí vyhledávačů.

Ve WordPress je k dispozici mnoho pluginů, které mohou dělat stejnou práci a vytvořit si pro vás soubor Sitemap. Nezáleží na tom, který z nich si vyberete, ale doporučujeme vám držet se pouze jednoho pluginu. Používání více pluginů může zmást WordPress i vyhledávače a ve skutečnosti můžete věci ještě zhoršit, pokud vytvoříte více sitemaps s různými pluginy. V následujících řádcích vám ukážeme dva populární pluginy pro soubory Sitemap.

Soubory Sitemap Google XML

CENA: Zdarma


Díky téměř 18 milionům stažení a více než 1 milionu aktivních instalací je tento jednoduchý plugin rozhodně jedním z nejpopulárnějších pro tuto práci. Není to proto, že vám tento plugin nabízí spoustu možností, z nichž si můžete vybrat, ale protože vás to za pár sekund začne. K vytvoření souboru Sitemap potřebujete pouze nainstalovat plugin:

 1. Přejděte na Pluginy -> Přidat nový
 2. Vyhledejte: „Soubory Google XML Sitemap“
 3. Nainstalujte a aktivujte plugin
 4. Přejděte na Nastavení -> Soubory XML

Až se dostanete k nastavení pluginu, zjistíte, že váš soubor Sitemap je již vytvořen. Plugin vás připojí k vašemu souboru Sitemap, který můžete otevřít v prohlížeči pro účely testování.

Ačkoli jste to udělali doslova za několik sekund, soubory Google XML Sitemaps vám umožňují podrobně nastavit váš soubor Sitemap. Pokud procházíte nastavení, zjistíte, že si můžete vybrat, které vyhledávací nástroje se mají zahrnout, budete si moci vybrat stránky, které (ne) chcete ve svém souboru Sitemap, a mnohem, mnohem více.

Skvělá věc na souborech Google XML Sitemaps je, že bude automaticky aktualizovat váš soubor Sitemap. Pokud přidáte stránku, plugin ji přidá do vašeho souboru Sitemap. Pokud některý z nich odstraníte, plugin vás pokryje a provede totéž v souboru XML.

SEO od Yoast

CENA: Zdarma


Tento plugin je jedním z nejpopulárnějších pluginů pro WordPress. Jeho hlavním účelem je ovládat váš obsah, aby bylo možné dosáhnout lepšího SEO, ale v tomto článku se nebudeme podrobněji zabývat SEO o Yoast. Vzhledem k tomu, že je plugin tak populární, je velmi pravděpodobné, že jej máte také nainstalovaný na svém WordPressu. A pokud jde o soubory Sitemap, není třeba instalovat další pluginy, protože SEO od Yoast vám dává modul zodpovědný za váš soubor Sitemap. Takže pokud máte nainstalovaný plugin, můžete si vytvořit svůj sitemap takto:

 1. Přejděte na stránky SEO> XML
 2. Vytvořte si soubor Sitemap

Jak jsme vám řekli, vytvoření souboru Sitemap je opravdu snadné a existuje spousta dalších pluginů, které odvedou skvělou práci. Bez ohledu na to, který z nich jste použili ke generování souboru Sitemap, nyní musíte prozradit vyhledávačům, kde se soubor Sitemap nachází. Na následujících řádcích se chystáme ukázat, jak přidat jeden do Nástrojů pro webmastery Google. Pokud jste svůj web ještě nepřidali a neověřili, přečtěte si, jak přidat svůj web do Nástrojů pro webmastery Google.

 1. Přejděte do Nástrojů pro webmastery Google
 2. Otevřete svůj web ze seznamu
 3. Přejděte na Procházet -> Soubory Sitemap
 4. Klikněte na tlačítko „Přidat / testovat soubor Sitemap“
 5. Zadejte umístění souboru Sitemap
 6. Klikněte na tlačítko Test a nakonec na tlačítko Odeslat

Jsi hotový. Váš soubor Sitemap je vytvořen a společnost Google o něm bude informována. Ponechte soubor XML na vašem serveru a nechte svůj plugin vykonávat svou práci.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Liked Liked