Jak tłumaczyć WordPress na dowolny język

Jak tłumaczyć WordPress na dowolny język


Domyślnie WordPress mówi po angielsku i jest to język, którego można się spodziewać na każdej stronie zaplecza systemu. Ponieważ WordPress stał się jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie, normalne jest oczekiwanie, że platforma zostanie przetłumaczona na dodatkowe języki. I to jest.

Jeśli chcesz zainstalować WordPress i mieć wszystko napisane w swoim własnym języku, możesz to zrobić. Pozwól nam pokazać, jak:

 •  Zainstaluj WordPress w swoim języku
 •  Tłumacz motywy i wtyczki WordPress
 •  Przetłumacz stronę WordPress.com we właściwy sposób

Jak zainstalować WordPress w swoim języku

Zanim zaczniemy mówić o tłumaczeniu i różnych metodach instalacji, przejdźmy w prosty sposób:

Wybierz język z ustawień:

 1. Nawigować do Ustawienia-> Ogólne
 2. Znajdź opcję „Ustawienia języka” znajdującą się na dole strony
 3. Przewiń listę
 4. Jeśli Twój język znajduje się na liście, wybierz go i zapisz zmiany
 5. Uśmiechnij się, bo już skończyłeś – WordPress mówi teraz w Twoim języku

Jeśli na liście nie ma twojego języka, nie smuć się; nadal możesz pracować.

Podczas gdy niektóre zespoły całkowicie przetłumaczyły WordPress, inne wykonały większość pracy. Nadal możesz znaleźć swój język lista dostępnych języków.

Obecnie WordPress jest dostępny w 169 różnych językach, ale tylko 55 z nich jest aktualnych.

Ręcznie zainstaluj język:

Możesz otworzyć link prowadzący do WordPress w swoim języku i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami. Niektóre języki umożliwiają instalację dodatkowych plików w celu korzystania z języka, podczas gdy inne będą prosić o pomoc w tłumaczeniu. Jeśli chcesz przetłumaczyć WordPress na swój język, na każdej stronie językowej znajdują się informacje kontaktowe, za pomocą których możesz skontaktować się z zespołem tłumaczącym.

 1. Przejdź do listy dostępnych języków
 2. Znajdź swój język i otwórz stronę
 3. Pobierz plik .mo
 4. Połącz się z serwerem FTP
 5. Utwórz folder / languages ​​w folderze / wp-content
 6. Prześlij plik językowy .mo do tego folderu

Jeśli używasz WordPress v4.0 lub dowolnej nowszej wersji, możesz teraz zmienić język, przechodząc do Ustawienia-> Ogólne i wybierz nowo zainstalowany język z listy rozwijanej.

Jeśli nadal używasz starszej wersji WordPress, jesteś o krok od aktywacji swojego języka:

 1. Otwórz plik wp-config na swoim serwerze
 2. Wyszukaj „zdefiniuj („ WPLANG ”),);
 3. Zmodyfikuj kod zgodnie z plikiem .mo.
 4. Będziesz potrzebował kodu regionalnego WP dla swojego języka / kraju, więc ponownie otwórz listę
 5. Oto kilka przykładów kodów dla różnych języków:

  Chorwacki: zdefiniuj („WPLANG”, „hr”);
  Duński: zdefiniuj („WPLANG”, „da_DK”);
  Angielski (australijski): definiuj („WPLANG”, „en_AU”);
  
 6. Zapisz swoje zmiany
 7. Otwórz panel administracyjny WP, który powinien być teraz przetłumaczony na twój język

Jeśli prowadzisz wiele witryn, możesz zmienić każdą witrynę w sieci osobno tak jak pokazaliśmy ci w tej części artykułu. Jeśli chcesz ustawić język dla całej sieci, możesz to zrobić z poziomu Administrator sieci> panel Ustawienia („Domyślny język”).

Jak tłumaczyć motywy i wtyczki WordPress

WordPress domyślnie mówi w języku angielskim. Ponieważ jest zorientowany na użytkownika, nauczył się także wielu innych języków, które można szybko zmienić na stronie Ustawienia. W zależności od języka, w którym chcesz przetłumaczyć backend (strony administracyjne) swojej witryny WordPress, istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz musiał wybrać go z listy. Istnieje również wiele innych języków, które nie zostały jeszcze ukończone, ale można je zainstalować ręcznie, jeśli naprawdę tego pragniesz.

Ale nawet jeśli z powodzeniem przetłumaczysz WordPress na inny język, nadal nie oznacza to, że Twoja witryna jest w pełni zlokalizowana. Możesz uzyskać oryginalne ciągi WordPress, aby wyświetlać coś bardziej zrozumiałego dla Ciebie, ale co z tematami i wtyczkami, które nie są częścią tłumaczenia?

Tłumacz motywy i wtyczki WordPress

Jeśli chcesz lub musisz zlokalizować cały backend, konieczne będzie przetłumaczenie motywów i wtyczek WordPress. Na szczęście wiele popularnych motywów i wtyczek będzie już mieć gotowe pliki do tłumaczenia. Jeśli tak, nie będziesz musiał nawet ruszyć, aby mieć je w swoim języku. Ale zwykle dotyczy to tylko kilku popularnych języków, takich jak francuski, hiszpański, niemiecki, chiński lub włoski.

Ale zanim zrezygnujesz z całego pomysłu lokalizacji, pozwól nam pokazać, jak naprawdę łatwo jest tłumaczyć motywy i wtyczki WordPress.

Jak się dowiedzieć, które przedmioty można przetłumaczyć

Niestety, nie wszystkie motywy i wtyczki WordPress można łatwo przetłumaczyć. Dlatego zanim zaczniesz działać, musisz sprawdzić opisy elementów i ich pliki językowe. Najczęściej twórcy poszczególnych motywów i wtyczek podkreślają, że ich produkty są gotowe do tłumaczenia. Komunikat potwierdzający znajdziesz w opisie przedmiotu.

Folder językowy Widżetu Google Maps

Inną opcją jest bezpośrednie sprawdzanie plików i folderów. Podczas pobierania wtyczki lub motywu otwórz jego folder i wyszukaj folder „język” lub „język”. Jeśli istnieje, powinieneś znaleźć wszystkie lub tylko niektóre z tych typów plików:

 • .garnek – Przenośny szablon obiektu, który zawiera oryginalne ciągi znaków
 • .po – Przenośny obiekt przechowujący aktualne tłumaczenie
 • .mo – Obiekt maszynowy zwykle używany do tłumaczenia kodu

Jeśli motyw lub wtyczka zawiera pliki, możesz wywołać uśmiech na twarzy, ponieważ oznacza to, że tłumaczenie jest dość łatwe. Teraz wybierz inny język, przygotuj i zainstaluj bezpłatną wtyczkę, która będzie Twoim przewodnikiem tłumaczeń.

Tłumacz Loco

CENA: za darmo

Tłumacz Loco

Oto bezpłatna wtyczka, która zapewnia wbudowany edytor tłumaczeń, który działa bezpośrednio z przeglądarki. W przeciwieństwie do innych aplikacji, takich jak Poedit (która jest również bardzo popularnym wyborem wśród użytkowników), których musisz używać poza WordPress, Loco Translate to kolejna wtyczka.

Po zainstalowaniu i aktywacji Loco Translate ułoży się w menu panelu administratora. Najedź na niego myszką, a pozwoli ci wybrać grupę, którą chcesz przetłumaczyć. Możesz wybrać motywy, wtyczki lub WordPress Core:

 1. Nawigować do Loco Translate -> Wtyczki lub motywy
 2. Wybierz wtyczkę / motyw z listy
 3. Kliknij przycisk „Nowy język”
 4. Wybierz język, na który tłumaczysz wtyczkę / motyw
 5. Wybierz inną lokalizację plików tłumaczeń, jeśli chcesz (sugerujemy pozostawienie zaznaczonej opcji „autor”)
 6. Kliknij przycisk „Rozpocznij tłumaczenie”

Motywy i wtyczki bez plików

Nawet jeśli element, który próbujesz przetłumaczyć, nie zawiera potrzebnych plików szablonów, Loco Translate może pomóc. Jeśli wybierzesz opcję, wtyczka przeskanuje cały kod elementu i spróbuje utworzyć plik szablonu. Oczywiście taki wygenerowany plik może nie być tak doskonały, jak ten, który programista może zbudować. Ale miło jest mieć tę funkcję w tych przypadkach, gdy trzeba po prostu przetłumaczyć nieprzekształcalne przedmioty.

Zacznij tłumaczyć

Po kliknięciu przycisku wtyczka przygotuje wszystko i otworzy przed Tobą edytor tłumaczeń. Edytor zawiera cztery części:

 • Tekst źródłowy
 • Tekst źródłowy w języku angielskim
 • Tłumaczenie w wybranym języku
 • Komentarze

Tłumaczenie wtyczki WordPress

Pierwsza część zawiera wszystkie ciągi, które są dostępne do tłumaczenia. Do celów testowych wybraliśmy darmową wtyczkę Google Maps Widget. Wtyczka zawierała 250 ciągów dostępnych do edycji. Wszystkie zostały ładnie wyświetlone na liście, która pozwala wybierać wiersze jeden po drugim. Wybierając wiersz, Loco Translate automatycznie zapełni angielskie tłumaczenie i pokaże ewentualne komentarze. Teraz nadszedł czas, aby zabłysnąć – wybieraj ciąg po łańcuchu i zacznij modyfikować tekst.

Jak tylko zaczniesz pisać, wtyczka oznaczy wybrany ciąg żółtą gwiazdką. Gdy ukończysz setki linii, pomoże ci to zidentyfikować te, nad którymi już pracowałeś. Ponadto tekst źródłowy załaduje nowe tłumaczenie tuż obok oryginalnego ciągu, dzięki czemu można szybko zobaczyć zmiany.

Zarządzanie tłumaczeniami

Na górze edytora znajdziesz kilka przycisków i etykiet, które pomogą Ci zarządzać tłumaczeniem. Pierwsza etykieta poinformuje Cię, jaki jest język, który obecnie edytujesz i godzinę ostatniej aktualizacji. Najbardziej interesującą częścią jest procent i liczba ciągów pozostałych do tłumaczenia.

Przyciski Loco Translate

Poniżej znajduje się kilka przycisków. Zapisz zmiany, zsynchronizuj tłumaczenia, jeśli nie są zsynchronizowane, i w razie potrzeby cofnij zmiany. Jeśli nie masz pewności, czy tłumaczenie jest wystarczająco dobre, możesz oznaczyć ciąg jako „Fuzzy”. To pozwoli ci zidentyfikować linie, które nadal wymagają trochę pracy. Można również wykluczyć ładowanie rozmytych wierszy z plików tłumaczenia i pozostawić je do przetłumaczenia w przyszłości lub przez kogoś innego.

Loco Translate ułatwia także wyszukiwanie określonych ciągów znaków. Jeśli chcesz zmodyfikować tylko kilka konkretnych lub pamiętasz linię, którą zapomniałeś wcześniej oznaczyć, użyj funkcji wyszukiwania, aby ją szybko znaleźć.

Po prawej stronie ekranu znajdują się ikony pobierania. Na wypadek gdybyś nie mógł zapisać zmian z powodu problemów z uprawnieniami, możesz pobrać pliki PO, MO lub POT (w zależności od plików, z którymi pracujesz).

Jak aktywować tłumaczenie

Na szczęście Loco Translate pozwala na wykorzystanie danych w dowolnym momencie. Oznacza to, że nie musisz kompletnie tłumaczyć, zanim będziesz mógł z niego skorzystać. Nawet jeśli przetłumaczyłeś tylko kilka ciągów, nadal możesz załadować tłumaczenie do WordPress. Oczywiście przetłumaczenie kilku ciągów znaków nie ma większego sensu, ale dobrze jest, gdy zdecydujesz się przetestować.

Nie ma żadnych przycisków, które należy kliknąć, aby aktywować tłumaczenie ani nic podobnego. Po zapisaniu plików wystarczy zmienić język witryny WordPress.

 1. Iść do Ustawienia -> Ogólne
 2. Znajdź opcję „Język strony”
 3. Przełącz język na ten, na który przetłumaczyłeś wtyczkę / motyw
 4. Zapisz zmiany
 5. Otwórz ustawienia wtyczki lub motywu, aby zobaczyć tłumaczenie w akcji

Tłumacz dalej

Po spędzeniu kilku minut z Loco Translate posiadanie motywów i wtyczek WordPress w różnych językach będzie wydawało się tak proste jak raz, dwa, trzy. Cóż, tak naprawdę jest, ale jedyną różnicą jest to, że będziesz musiał liczyć do kilkuset, a nawet tysięcy w niektórych przypadkach, aby ukończyć wszystkie linie.

Tłumaczenie nie tylko może pomóc Tobie i Twoim użytkownikom, ale możesz zastosować te same pliki w innych witrynach. Zwykle wszystkie motywy i wtyczki znajdujące się w oficjalnym katalogu będą mile widziane nowe tłumaczenia. Więc po prostu skontaktuj się z programistą i zapytaj go, czy chcą podać Twoją jako opcję językową produktu.

Ponadto każdy zarejestrowany na WordPress.org może teraz tłumaczyć motywy i wtyczki bezpośrednio ze strony internetowej. Po prostu wybierz element, wybierz język i zacznij sugerować ciągi. Następnie redaktorzy odpowiedzialni za język przejrzą Twoje sugestie i zatwierdzą je, jeśli zostaną wykonane poprawnie. Gdy konkretny język osiągnie wystarczającą liczbę przetłumaczonych ciągów, ten motyw lub wtyczka automatycznie otrzymają dostępne pliki tłumaczeń i każdy będzie mógł pobrać element w tym języku w dowolnym momencie. Jakie to niesamowite?!

Jak przetłumaczyć witrynę WordPress.com we właściwy sposób

Kiedy decydujesz się na utworzenie swojego bloga za pomocą WordPress, masz dwie możliwości. WordPress i WordPress.com to nie to samo. Musisz się z nimi zapoznać przed zarejestrowaniem konta i sięgnięciem do portfela, aby zapłacić za hosting. Jeśli planujesz przetłumaczyć swoją stronę, powinieneś również zachować szczególną ostrożność przy wyborze rozwiązania WordPress.

Jak już zapewne wiesz, istnieje więcej niż kilka wtyczek i usług, które umożliwiają tłumaczenie Twojej witryny. Ale ponieważ WordPress.com nie pozwala instalować dodatkowych wtyczek, chyba że masz konto firmowe, możesz myśleć, że masz kłopoty. Ale poczekaj; zanim zaczniesz panikować, zostań z nami, bo zamierzamy udowodnić, że się mylisz!

Zalecana wtyczka: WPML – WordPress Multilingual Plugin

W tej części artykułu przedstawimy trzy metody tłumaczenia witryny internetowej wordpress.com.

1. Stara szkoła

Jeśli poprosisz wyszukiwarki o pomoc w tłumaczeniu strony WordPress.com, jedną z pierwszych rzeczy, które zobaczysz, jest artykuł o zakładaniu wielojęzycznego bloga. Chociaż artykuł pokazuje trzy sposoby osiągnięcia praktycznie tego samego, wszystkie trzy są przestarzałe i poprosi Cię o zrobienie tego samego dwa razy.

Wpis na blogu w dwóch językach

Jeśli zdecydujesz się na oldschoolowy sposób, będziesz mógł przetłumaczyć witrynę na inny język tylko wtedy, gdy ręcznie przepiszesz cały tekst. Może to być dobry pomysł, jeśli masz prostą stronę z broszurami z minimalną ilością tekstu i może tylko kilkoma postami. Ale co, jeśli musisz przetłumaczyć całą stronę na więcej niż jeden język? Co jeśli masz setki postów? W takim razie lepiej zadzwoń do Toma Cruise’a, ponieważ jego misja jest niemożliwa.

2. Widżet Tłumacz Google

Ponieważ prawdopodobnie tym razem nie możesz skontaktować się z Tomem, musiałeś poszukać innego rozwiązania. Na szczęście kilka miesięcy temu programiści WordPress.com wprowadzili prosty widget Tłumacz Google, którego można używać w swojej witrynie.

Tłumacz WordPress.com

Widżet jest tak prosty, jak to możliwe; wystarczy wybrać go z listy, nadać mu tytuł i zapisać zmiany. Następnie odwiedzający będą mogli wybrać dowolny język z listy. Lub jeśli jesteś nieco bardziej zaawansowanym użytkownikiem, możesz wysyłać odwiedzających bezpośrednio na wybrany język, używając specjalistycznych adresów URL. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zalecamy przeczytanie artykuł o Widżecie Tłumacza Google.

Chociaż widżet przetłumaczy Twoją witrynę na praktycznie dowolny język, prawdopodobnie już wiesz, jak dobre jest automatyczne tłumaczenie. Ale poczekaj, nadal masz lepszą opcję, jeśli chcesz przetłumaczyć witrynę WordPress.com we właściwy sposób. Czytaj dalej.

3. Tłumaczenie strony WordPress.com z Weglot

Dokonanie wielojęzyczności strony WordPress jest łatwym procesem przy wyborze rozwiązania do tłumaczenia stron internetowych, Węglot. W 100% kompatybilny z wszystko Motywy i wtyczki WordPress (nawet narzędzia do tworzenia stron, takie jak Elementor i edytor Gutenberg), Weglot automatycznie tłumaczy i wyświetla zawartość witryny w mniej niż 5 minut, przy ponad 100 dostępnych językach.

I, najprościej, nie wymaga kodu ani czasu programisty. Po prostu zainstaluj i aktywuj wtyczkę Weglot, wprowadź swój klucz API, oryginalny język strony i nowe języki, kliknij zapisz, a Twoja wielojęzyczna strona jest aktywna!

Wtyczka tłumaczenia Weglot jest wyposażona w w pełni konfigurowalny przełącznik języka, który jest automatycznie dodawany do Twojej witryny. Możesz wybrać pozycję, flagę, nazwę języka i inne elementy, aby dopasować je do wyglądu witryny i bez użycia niestandardowego kodu.

Zaufany przez ponad 50 000 właścicieli i programistów stron internetowych i 5-gwiazdkową oceną w katalogu WordPress – możesz uruchomić wielojęzyczną stronę internetową w kilka minut!

W przypadku witryn zawierających 2000 słów lub mniej skorzystaj z bezpłatnego abonamentu Weglot, a dla witryn z większą liczbą słów, plany zaczynają się już od 9,90 € miesięcznie. Zacznij swój 10-dniowy bezpłatny okres próbny aby zobaczyć, jak działa wtyczka tłumacząca Weglot.

4. Tłumaczenie witryny WordPress.com za pomocą GTranslate

Chociaż ta fantastyczna usługa działa dobrze nawet jako darmowa wtyczka WordPress, będziesz zainteresowany dodatkowymi funkcjami GTranslate oferuje. Oczywiście, jeśli hostujesz swoją witrynę w WordPress.com, możesz zapomnieć o instalacji wtyczki, ale pokażemy ci, jak to zrobić.

Oferuje tłumaczenie proxy który pozwala na tłumaczenie dowolnej witryny hostowanej na dowolnym serwerze, po prostu dodając rekord DNS. Oznacza to, że możesz uzyskać tłumaczenie dla dowolnej witryny, ponieważ jest ono kontrolowane na poziomie sieci.

Wykorzystaj w pełni przetłumaczoną witrynę wordpress.com

Teraz, gdy wiesz, do czego jest zdolny GTranslate, możesz zapomnieć o ręcznym tłumaczeniu każdego postu. Możesz nawet zapomnieć o widżecie automatycznego tłumaczenia Google. Zamiast tego możesz łatwo przetłumaczyć całą witrynę WordPress.com jako profesjonalistę.

W zależności od wybranego planu możesz:

 • Posiadaj wszystkie języki
 • Szybko edytuj tłumaczenia z przyjaznego interfejsu
 • Przetłumacz adresy URL
 • Języki hosta w domenach najwyższego poziomu
 • Przetłumacz metadane
 • Niech Twoje przetłumaczone witryny zostaną zindeksowane przez wyszukiwarki

Przyjrzyj się bliżej usłudze na oficjalnej stronie internetowej.

Kolejną niesamowitą rzeczą w korzystaniu z GTranslate jest to, że nawet jeśli zdecydujesz się przenieść swoją witrynę WordPress.com do opcji hostowanej, możesz nadal korzystać z usługi, ponieważ nic się nie wydarzyło! W takim przypadku wystarczy zainstalować wtyczkę i dostosować kilka rzeczy, jeśli zmienisz nazwę domeny. Fantastyczne, prawda??!

Wniosek

Uwielbiamy używać WordPress w języku angielskim. Ale jeśli nie czujesz się komfortowo, nadal możesz całkowicie przetłumaczyć swoją witrynę na swój własny język.

Chociaż przetłumaczenie wszystkiego może zająć trochę czasu, jeśli Twój język nie jest tak popularny wśród użytkowników WordPress, pomoże Ci dotrzeć do witryny dla użytkownika, który w ogóle nie mówi po angielsku. System tłumaczeń w WordPress cały czas się poprawia, więc to tylko kwestia czasu, kiedy będzie jeszcze więcej ciągów, motywów i wtyczek przetłumaczonych na nowe języki.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Liked Liked