Jak spustit blog WordPress: Průvodce krok za krokem pro začátečníky

Spusťte blog WordPress


Ještě několik let před rozšířením pojmu „blog“ na internetu lidé psali osobní příběhy v různých online formátech. V 90. letech psali jednotlivci online časopisy a deníky, kde dokázali vyjadřovat pocity a sdílet informace. Od té doby se tyto deníky vyvinuly v celé odvětví blogů a blogy se rychle staly trendem, který všichni chtěli sledovat.

Je na čase, abyste se naučili, jak založit vlastní blog WordPress.

Dnes se blogy staly více než pouhým způsobem, jak se vyjádřit. Stali se způsobem života. Někteří lidé příležitostně píší osobní příběhy, zatímco velké podniky investují do svých blogů tisíce dolarů. Blogování se vyvinulo v kariéru a vysněné zaměstnání pro mnoho jednotlivců, kteří nyní mohou pracovat z jakéhokoli místa na světě.

blogování je populární

Začínáme s WordPress

Nyní, ať už jste si svůj blog představovali jako koníček nebo potenciální stroj na vydělávání peněz, musíte jej nejprve vytvořit. Přeskočíme motivační projevy a předpokládáme, že jste již vytvořili svůj názor na vytvoření blogu WordPress. No dobře, můžete si dokonce vytvořit blog z pohodlí vašeho gauče, pokud máte notebook.

Chceme, abyste pochopili, že pro nastavení blogu si můžete vybrat různé platformy pro blogování. V tomto článku se ale zaměříme na nejoblíbenější blogovací web – WordPress.

Jak tedy spustíte blog WordPress?

POZNÁMKA

V této příručce vám ukážeme, jak vytvořit blog WordPress od nuly pomocí dvou nejpopulárnějších metod:

 • Samosprávaný blog využívající nejoblíbenější bezplatný software s otevřeným zdrojovým kódem WordPress.org a hosting hostitele Bluehost. Pokud jste obeznámeni s WordPress.org a chcete začít používat blog, klikněte na níže uvedený odkaz.

  → Přejít na „Nastavení blogu WordPress pomocí Bluehost (doporučeno)“

 • Také oblíbená možnost – řešení hostování blogů na webu WordPress.com. Pokud jste obeznámeni s WordPress.com a chcete si pomocí blogu vytvořit blog, klikněte na níže uvedený odkaz.

  → Přejít na „Nastavení blogu s platformou WordPress.com“

Vytvoření blogu pomocí kterékoli z výše uvedených možností je přímý úkol a lze jej provést 10-15 minut. Tento kurz je určen pro začátečníky (nejsou potřeba žádné technické ani kódovací dovednosti). Na konci dne úspěšně spustíte svůj vlastní blog.

Než se pustíte do podrobností o nastavení blogu, je důležité porozumět rozdílům mezi WordPress.org a WordPress.com..

Pro začátečníky je WordPress.org open-source CMS, takže je kdokoli ke stažení a použití zdarma. Mnoho vývojářů, návrhářů a kodérů, kteří tuto platformu milovali zapojili se a vybudovali kolem sebe velkou komunitu.

WordPress.com je komerční projekt (služba), který využívá napájení systému WordPress.org.

Nastavení blogu WordPress pomocí Bluehost (doporučeno)

I když právě začínáte, důrazně doporučujeme jít s verzí s vlastním hostitelem. Ano, bude zde vyšší křivka učení a pravděpodobně více práce z vaší strany, ale mít svůj vlastní web, který získáte pod kontrolou, je k nezaplacení, a rozhodně se vyplatí investovat více času do správy. Budete si moci nainstalovat libovolná témata, doplňky a služby, které chcete, spouštět reklamy a zpeněžit blog tak, jak chcete. Pro blog WordPress s vlastním hostitelem prakticky neexistují žádná omezení.

Před instalací WordPress budete potřebovat webhosting, který bude ukládat všechny soubory, spravovat vaši doménu a starat se o vaše stránky. Pro účely tohoto tutoriálu jsme si vybrali Bluehost, což je fantastická a oblíbená hostingová společnost, která vám umožní spustit blog WordPress již za 2,75 $ měsíčně! S Bluehostem vám dokonce i za nejnižší cenu získáte bezplatnou doménu, certifikát SSL, díky kterému bude váš web bezpečnější, možnost nainstalovat WordPress pomocí několika kliknutí a nepřetržitá podpora.

Následující část vysvětluje, jak se můžete zaregistrovat u Bluehostingu a nainstalovat WordPress pomocí tlačítka „instalace jedním kliknutím“.

1. Navštivte stránku Bluehost

Přejděte na Bluehost.com a klikněte na tlačítko „Začínáme hned“.

domovská stránka Bluehost

2. Vyberte plán hostování pro spuštění blogu

Pokud jste začátečník, vyberte základní plán, protože pokryje všechny základní potřeby fungování vašeho webu.

Jakmile se váš blog rozběhne a začne přijímat silný provoz, můžete zvážit přechod na hlavní verzi svého hostovacího plánu, který nabízí pokročilé funkce, které lépe vyhovují masivnímu přílivu provozu.

hostingové plány

3. Zadejte název domény

Pokud jste poprvé na blogu WordPress, musíte si zaregistrovat novou doménu. Zadejte název a z rozbalovací nabídky vedle něj vyberte příponu. Existují různé domény, z nichž můžete vybrat například .com, .net a .org.

Po kliknutí na tlačítko „Další“ Bluehost zkontroluje doménu a oznámí vám, zda je k dispozici. Pokud je název domény k použití zdarma, můžete pokračovat v procesu registrace. Pokud ne, budete muset vybrat jiné jméno.

zvolte název domény

Pokud již máte název domény, který se vám líbí, Bluehost vám pomůže tím, že si jej budete moci později vybrat. To vám dá čas na nějaký výzkum a myšlení.

Později zdarma doména

Někdy může být obtížné se rozhodnout pro jméno, takže se naučte, jak vybrat nejlepší název domény pro svůj blog.

4. Zaregistrujte účet Bluehost

Bluehost vás poté přenese do registračního formuláře, kde vyplníte fakturační údaje spolu s vašimi osobními údaji.

informace o účtu Bluehost

5. Vyberte možnosti hostování

Dvanáctiměsíční balíček nabízí základní informace za nejnižší cenu. Ale můžete také zvážit další dvě možnosti – konec konců, hosting je dlouhodobá investice. Nepotřebné funkce můžete z balíčku kdykoli odstranit v počátečních fázích spuštění blogu a přidat je zpět později, kdykoli budete cítit potřebu.

informace o balíčku

6. Nastavte své heslo

Heslo zadáte až po zadání platebních údajů, což je poslední krok při registraci k Bluehost. Stejné heslo bude použito pro účely ověření.

nastavit heslo

7. Přihlaste se ke svému novému účtu

Gratulujeme! Nyní jste hrdým vlastníkem zcela nového webu. Chcete-li pokračovat v nastavení, přihlaste se ke svému účtu Bluehost.

přihlašovací stránka

8. Vyberte téma WordPress

Nyní budete mít možnost vybrat si téma WordPress – vyberte si téma, které vyhovuje vaší značce a nejlépe reprezentuje váš web..

zvolte wp téma

Pokud žádná ze zobrazených možností nefunguje, navštivte Úložiště WordPressu vybrat si z nabízených možností téma.

9: Vítejte ve WordPressu

Jakmile se přihlásíte, uvítá vás uvítací zpráva. Poté vás BlueHost provede při vytváření blogu. Pokud při nastavování blogu nepotřebujete dohled, nabízí vám také možnost pokračovat samostatně.

uvítací obrazovka

A to je vše! Nyní můžete přejít na přihlašovací stránku WordPress a začít pracovat na svém blogu. Bylo to snadné, že??

Klady blogu s vlastním hostitelem

Věříme, že verze hostovaného blogu je mnohem lepší volbou, než mít účet zdarma na WordPress.com. Ačkoli existuje mnoho výhod, které mají vlastní web, zde je jen několik z nich, které byste měli vzít v úvahu.

Klady:

 • Kompletní kontrola nad vaším blogem
 • Použijte libovolný motiv nebo plugin
 • Zpeněžit blog přesto, jak chcete

Nastavení blogu s WordPress.com

Ve vzácných případech může být blog s vlastním hostitelem zbytečný. Bez ohledu na výhody, které s ním přicházejí, někteří uživatelé nikdy nebudou potřebovat úplnou kontrolu nad svým webem. Nebudou muset přepínat a přizpůsobovat témata ani používat různé doplňky. Mnoho uživatelů prostě nemá zájem dozvědět se o WordPress. Nechtějí nainstalovat WordPress a postarat se o něj sami; chtějí pouze platformu, která jim umožní publikovat příběhy.

Druhou možností při spuštění blogu s WordPress je registrace bezplatného účtu WordPress.com. Tímto způsobem můžete začít psát svůj první článek v několika příštích minutách po přečtení tohoto článku, aniž byste museli platit jediný cent. Nemusíte si dělat starosti s názvy domén, hostitelským prostorem ani zálohováním svých stránek. Jak tedy začít blog s WordPress.com zdarma?

Vytvořte si zdarma blog WordPress.com

 • Přejděte na stránku WordPress.com
 • Klikněte na tlačítko „Začínáme“
 • Vyberte typ webu, který chcete vytvořit (blog, web, portfolio nebo internetový obchod)
 • Vyberte motiv
 • Zadejte název svého webu a vyberte první bezplatnou možnost
 • Vyberte možnost „Start with Free“
 • Vyplňte informace o účtu
 • Klikněte na tlačítko „Vytvořit můj účet“

Od samého okamžiku po kliknutí na tlačítko vygenerují vaše stránky všestranné stroje na WordPress.com. Nyní se můžete přihlásit do blogu a začít pracovat. Můžete také měnit témata, přidávat widgety a vytvářet nové příspěvky. To je ono. První blog máte zdarma. Hodně štěstí!

Jak upgradovat účet zdarma

Ačkoli bezplatný účet bude pro některé jednotlivce stačit, měli byste vědět, že existuje možnost upgradu. WordPress.com má několik plánů, ze kterých si můžete vybrat, a pokud o svém blogu přijdete o něco vážnější, pravděpodobně budete muset upgradovat (nebo ještě lépe přejít na verzi hostovanou):

Cenové plány WordPress.com

Pokud se rozhodnete upgradovat svůj účet, získáte vlastní doménu, vlastní funkce Jetpack, další prostor, přístup k novým tématům, podporu, přizpůsobení a další. Obchodní plán vám nyní umožňuje instalovat také vlastní motivy a doplňky. Udělejte si však čas a projděte všechny možnosti, abyste zjistili, který plán vám bude nejlépe vyhovovat.

Výhody a nevýhody WordPress.com

Stejně jako u hostované verze má WordPress.com své klady a zápory. I když můžete mít účet zcela zdarma a profesionálové ho za vás spravují, má ho mnoho nevýhod. Pokud se například rozhodnete použít různá témata a doplňky, které můžete najít na internetu, nebo přizpůsobit konkrétní části blogu, nebude možné používat bezplatné nebo prémiové weby WordPress.com..

Klady

 • Zdarma pro základní služby
 • Profesionálně zvládnuto
 • Snadná instalace pro začátečníky

Nevýhody

 • Pokud se rozhodnete pro obchodní plán, nemůžete použít vlastní motivy nebo doplňky
 • Nemáte kontrolu nad blogem
 • Omezené možnosti zpeněžení

Porovnání cen a funkcí

WordPress.org (Bluehost)WordPress.com (zdarma)WordPress.com (osobní)WordPress.com (prémiový)WordPress.com (business)
Cena 2,75 $ měsíčně Volný, uvolnit 2,99 $ měsíčně 8,25 $ měsíčně 24,92 $ měsíčně
DoménaNázev vlastní doménySubdoména WordPress.comNázev vlastní doményNázev vlastní doményNázev vlastní domény
Úložný prostor50 GB3 GB6 GB13 GBNeomezený
Přizpůsobení designuKompletní přizpůsobeníZákladníZákladníPokročilýPokročilý
ZpeněženíPlná svobodaOmezenýOdebrat reklamyProgram WordAdsProgram WordAds
Podpěra, podpora24/7 podporaPodpora SpolečenstvíPodpora e-mailu a chatuPodpora e-mailu a chatuPodpora e-mailu a chatu

Údržba webu WordPress

WordPress funguje dvěma způsoby:

Přední konec

Jak název napovídá, tato stránka bude viditelná pro vaše návštěvníky vždy, když mají přístup na váš web. Úkoly obvykle prováděné v back-endu, jako je vylepšení funkčnosti pluginu a přizpůsobení vašeho motivu, bude viditelné pro vás a vaše návštěvníky na front-end vašeho webu WordPress..

Umožňuje také provádět akce, jako je komentování a sdílení na jiných sociálních médiích, od front-endu vy i vaši příchozí návštěvníci..

Zadní konec

Toto je běžně známé jako řídicí panel WordPress – zde můžete dohlížet a spravovat všechny aspekty obsahu, funkčnosti a webového designu vašeho webu..

Pokud chcete přistupovat k ovládacímu panelu WordPress, do adresního řádku vyhledávacího nástroje zadejte „yourwebsite.com/wp-admin“. Zde se přihlaste pomocí svého uživatelského jména WordPress a hesla, které jste nastavili pro svůj účet.

Přístrojová deska

Panel WordPress se stará o správu vašeho webu.

Řídicí panel je středem správy blogů. Skládá se ze tří hlavních částí: nabídky na levé straně, horní lišty nástrojů a střední části.

Levý sloupec na hlavním panelu WordPress je místem, kde najdete všechny možnosti administrátora a kde se soustředí většina tvůrčí činnosti..

Doporučená výuka: Příručka pro začátečníky ke správě webových stránek WordPress

Psaní příspěvku na blogu

Chcete-li napsat nový blogový příspěvek, přihlaste se do řídicího panelu. Na levé straně klikněte na Příspěvky – Přidat nové. Otevře se oblast editoru, kde můžete začít psát svůj první příspěvek.

Musíte se seznámit s několika věcmi. Další podrobnosti najdete v níže uvedeném videu nebo v našem podrobném článku o tom, jak napsat svůj první blogový příspěvek.

Doporučená četba: Jak přidat svůj první příspěvek správným způsobem do WordPress

struktura příspěvků na blogu

Neváhejte použít tuto šablonu na svém webu

FAQs

Mohu svůj blog spustit zdarma?

Ano, můžete svůj blog spustit zdarma. Můžete si vybrat z několika možností. Jednou z nejpopulárnějších možností je spuštění webové stránky s WordPress.com, která je zcela zdarma. Totéž platí pro Blogger.

Jedním z nejlepších způsobů je spuštění blogu s hostitelem WordPress, kde je tvorba webu zcela zdarma a jediným výdajem je hosting, který můžete získat za pouhých 2,75 $ měsíčně, pokud si vyberete Bluehost..

Potřebuji k vytvoření blogu WordPress?

Přestože je WordPress nejoblíbenější volbou blogů, není to jediný dostupný. Existují desítky dalších systémů pro správu obsahu, které můžete použít k zahájení blogování. Nejoblíbenějšími alternativami jsou Wix, Squarespace a Blogger, které vám umožní rychle zahájit váš blog.

Kolik peněz potřebuji ke spuštění blogu?

Pokud chcete založit jednoduchý blog, můžete to udělat bez peněz. Například spuštění blogu na WordPress.com vás nestojí žádné peníze a registraci nového účtu trvá jen několik sekund..

Pokud se rozhodnete prohloubit svou hru a rozhodnete se blogovat s WordPress, budete potřebovat méně než 3 $ měsíčně, abyste zaplatili za prémiové hostingové služby, jako je Bluehost..

Mohu vytvořit blog bez poskytovatele webhostingu?

Hostingové služby jsou nevyhnutelnou součástí každého webu. Pokud se však rozhodnete začít svůj blog bezplatným tvůrcem webových stránek, například WordPress.com, Blogger, Tumblr nebo Wix, můžete zapomenout na celou myšlenku poskytovatelů hostingu.

Nenechte se překvapit. Hosting je stále něco, s čím se web neobejde, ale v těchto případech tvůrci webových stránek využívají své vlastní hostingové služby. To znamená, že nemusíte platit ani si dělat starosti s hostingem. WordPress.com, Wix, Blogger, Tumblr nebo jakýkoli jiný bezplatný tvůrce webových stránek se postará o každý aspekt hostování, takže se můžete soustředit na navrhování a budování svých webových stránek.

Jaké doménové jméno mám pro svůj blog zvolit?

Najít dobré a dostupné názvy domén je těžké. Ale to by mělo být zcela osobní volbou. Vyberte si doménu, která se vám bude líbit, a která bude reprezentovat to, co děláte. V ideálním případě byste měli najít doménové jméno, které je krátké, snadno zapamatovatelné a přesto je pevně spojeno s tím, co děláte.

Pokud potřebujete pomoc, můžete vždy použít generátory doménových jmen, které vám přinesou nějaké nové nápady.

Mohu vydělávat peníze pomocí blogu WordPress?

Zahájení blogu s vlastním hostitelem WordPress znamená vlastnit blog. Takže s tím můžete dělat cokoli chcete a existuje mnoho možností, jak s tím vydělat peníze.

Na svém webu můžete zobrazovat reklamy a bannery CPC a CPM, které vám mohou přinést peníze. Zobrazování soukromých reklam je také možnost. Prodej digitálního zboží, používání přidružených odkazů, prodej členství nebo sponzorovaných příspěvků jsou vynikající způsoby, jak vydělávat peníze prostřednictvím vašeho blogu..

Pokud se chcete dozvědět více, podívejte se, jak vydělat peníze na blogování.

Mohu navrhnout blog bez technických dovedností?

Odpověď na tuto otázku by byla před několika lety úplně jiná. Ale dnes je možné navrhnout blog bez technických dovedností. Mnoho platforem, jako jsou Wix a Squarespace, zavedlo vizuální tvůrce, kteří vám umožňují jednoduše přetahovat prvky webových stránek tam, kam chcete, dokud nedostanete web, který se vám líbí.

WordPress, na druhé straně, má více než několik tvůrců stránek. Pokud je zkombinujete s prémiovými tématy, můžete navrhnout profesionálně vypadající web, aniž byste museli psát jediný řádek kódu.

Jak vytvořím vlastní e-mailovou adresu pro svůj blog?

Pokud máte vlastní název domény pro svůj web, vytvoření vlastní e-mailové adresy je jen pár kliknutí, pokud používáte Bluehost. Stačí se přihlásit k cPanel BlueHost a otevřít kartu Upřesnit. Tam najdete nastavení e-mailových účtů, kde musíte kliknout na tlačítko „Vytvořit“ a vytvořit si vlastní e-mailovou adresu. Poté budete připraveni začít používat svou novou e-mailovou adresu.

Pokud potřebujete více možností, pokud jde o vlastní e-mailové adresy, můžete se podívat a naučit se, jak nastavit vlastní e-mail pomocí sady G Suite nebo jedné z jejích alternativ, jako je Zoho, Microsoft 365, Fastmail, ProtonMail, Pobox nebo Rackspace Email, na pojmenujte pár.

Jak přijdu s dobrými nápady pro své příspěvky na blogu?

Zpočátku, přijít s nápady blog post může být relativně snadné. Pravděpodobně jste založili blog s některými koncepty ve vaší mysli a pokrytí těchto prvních několika bodů nemusí být výzvou. Jak se pohybujete po silnici, vytváření jedinečného a vzrušujícího příspěvku na blogu bude těžší a těžší. To platí zejména, pokud vám záleží na vašem blogu a chcete z něj vytěžit maximum.

Když uvíznete, měli byste zjistit, zda ve vašem oboru existují nějaké otevřené nebo neřešené problémy, které můžete vyřešit. Pomohlo by, kdybyste také přemýšleli o změně perspektivy; místo psaní o obecném problému zkuste psát z osobní zkušenosti, která přiláká publikum. Prozkoumejte také klíčová slova a zjistěte, o co se lidé zajímají. Pokud můžete tato klíčová slova spojit do něčeho jedinečného, ​​mít oblíbený blogový příspěvek je hned za rohem.

Musíte také vždy znát své publikum a psát o věcech, které chtějí. Pokud stále neznáte své publikum, můžete jim začít klást otázky prostřednictvím blogových příspěvků, anket nebo sociálních médií.

To jsou jen některé z myšlenek; Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si téma Jak si vybrat, o čem blogovat (s příklady virových titulků).

Závěr

Přestože máte při spuštění blogu WordPress několik možností, doporučujeme vám jít ihned s Bluehostingem s hostitelskou verzí. Za pouhých 2,75 $ měsíčně můžete mít úplnou kontrolu nad svým webem. Při hostování vlastního blogu prakticky neexistují žádná omezení a nemusíte se obávat možností zpeněžení nebo motivů a pluginů, které chcete použít.

Ano, správu celého blogu si vyžádáte déle a někdy se vyskytnou problémy s tématy a doplňky třetích stran. Koneckonců si můžete být jisti, že toto je váš blog, a že s ním můžete dělat cokoli chcete.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map