Jak przenieść swój blog z Wix do WordPress

Wix do WordPress


Prawdę mówiąc, Wix to oszałamiający kreator stron internetowych, który wydaje się idealnie dostosowany do potrzeb początkujących. Wygląda pięknie, ma trochę świetne gotowe projekty które pomogą Ci szybko rozpocząć tworzenie pierwszej witryny, a obsługa i zarządzanie nią jest stosunkowo łatwe.

Jesteśmy pewni, że natknąłeś się już na niektóre reklamy i banery Wix online, które są łatwe do zapamiętania dzięki uroczemu logo, które wygląda jak mała żółto-biała gwiazda (jest to właściwie kombinacja liter, ale kogo to obchodzi; dla nas; – to gwiazda).

Ze wszystkich powodów, które właśnie wymieniliśmy, nierzadko blogerzy decydujący się na rozpoczęcie pracy od Wix zamiast WordPress. Po prostu delegujesz wszystkie problemy techniczne ekspertom Wix, podczas gdy możesz skupić się na tym, co piszesz i oczywiście zdjęciach kota jedzącego cheeseburgera. Ale po kilku miesiącach, a może nawet latach, być może zdałeś sobie sprawę, że blogowanie jest znacznie przyjemniejsze, niż się spodziewałeś. Mogłeś również zdać sobie sprawę, że blogowanie może być źródłem dochodu, które może nawet dać ci odwagę, aby rzucić pracę od 9 do 5 w biurze, którego tak bardzo nienawidzisz. Jeśli zauważysz coś takiego, prawdopodobnie już myślisz o migracji bloga Wix do WordPress.

Jak przygotować się do migracji

W przeciwieństwie do Wix, gdzie hosting, domeny i wszystkie szczegóły techniczne, na których prawdopodobnie nie zależy, zostały załatwione przez kogoś innego, WordPress to inna historia. Na początek, aby mieć stronę internetową WordPress, musisz znaleźć firmę hostingową, która zajmie się teraz tymi technicznymi informacjami.

Jeśli chodzi o hosting witryn WordPress, Bluehost jest jednym z liderów w branży, który pomoże Ci uzyskać profesjonalną stronę internetową po przystępnych cenach. Wystarczy skorzystać z linku, aby uzyskać zniżkę, aby rozpocząć nowy blog we właściwy sposób już od 2,75 USD miesięcznie.

strona główna bluehost

Gdy zdecydujesz się na pakiet i domenę, której będziesz używać na blogu, będziesz musiał zainstalować WordPress. Jeśli zdecydujesz się na Bluehost jako dostawcę usług hostingowych, możesz zrelaksować się i pominąć tę część, ponieważ usługa hostingowa automatycznie zainstaluje dla Ciebie WordPress. W tym przypadku wystarczy przygotować nazwę użytkownika i hasło, aby przejść do pulpitu nawigacyjnego i zalogować się do nowego obszaru roboczego.

Przenieś swojego bloga z Wix do WordPress

Jeśli kiedykolwiek natknąłeś się na artykuł przedstawiający proces migracji z jednej platformy na drugą, prawdopodobnie już zacząłeś się martwić. Ale nie zaczynaj jeszcze wyciągać włosów. Chociaż inne transfery nie są tak techniczne, zmuszają Cię do poświęcenia dodatkowego czasu na wykonanie każdego kroku, aby dokonać właściwego transferu. W przeciwieństwie do przeniesienia Tumblr do WordPress lub Bloggera do hostowanego WordPress, migracja Wix do WordPress jest znacznie łatwiejsza do zrobienia.

Niestety oznacza to również, że masz mniej opcji do wyboru. Ale zacznijmy od ciekawej części.

Wybierz motyw

Ponieważ używasz Wix, powinieneś już wiedzieć, jak działają szablony lub motywy – pozwalają one szybko zmienić cały wygląd twojego bloga na coś, co ci się spodoba. Motywy WordPress działają w bardzo podobny sposób. Istnieje dziesiątki tysięcy darmowych i premium motywów WordPress, z których możesz wybierać i praktycznie nie ma żadnych ograniczeń.

Teaser dostawców WordPress-Theme-Providers

Chociaż wybór kusi darmowy motyw WordPress, pamiętaj, że zwykle tego rodzaju tematy wymagają większej wiedzy technicznej. Jeśli nie znasz się na WordPress, PHP, HTML i CSS, które są wymagane do dostosowania darmowego motywu, sugerujemy wybranie premium. Popularne motywy premium zwykle zawierają narzędzia do przeciągania i upuszczania, które pozwalają dosłownie bawić się opcjami i kolorami, dopóki nie uzyskasz idealnego wyglądu swojego bloga, którego szukasz. Zamiast krzyczeć na ekranie komputera, aby nie wyświetlać odpowiedniego koloru lub nie zmieniać rozmiaru obrazu nagłówka podczas przeglądania witryny na ekranie mobilnym, wyciągnij dodatkowe kilka dolarów z portfela i ciesz się dostosowywaniem swojego bloga.

Skonfiguruj łącza bezpośrednie

Tak, wiemy. Tak jak Ty wolimy spędzać czas na dostosowywaniu motywu, niż na modyfikowaniu ustawień, których zwykli użytkownicy nawet nie zauważą. Ale linki bezpośrednie są ważną częścią Twojego nowego bloga WordPress i bardzo ważne jest, aby je ustawić od razu.

Nie martw się; chociaż termin permalink może zabrzmieć przerażająco, w rzeczywistości dość łatwo go skonfigurować. Permalink to część adresów URL, tj. Adres każdego postu, strony, obrazu itp. Na Twoim blogu. Czas więc zdecydować, czy chcesz, aby były proste, umówić się na randkę lub zrobić coś, co lubisz.

Wybieranie bezpośrednich łączy

Na przykład zamiast www.yournewblog.com/2019/08/my-first-post możesz zmienić swoje linki bezpośrednie na www.yournewblog.com/my-first-post. Chociaż może być fajnie mieć datę w permalink, zalecamy drugą opcję. Krótsze adresy URL są bardziej przejrzyste, łatwiejsze do odczytania i zapamiętania, a wyszukiwarki bardziej je lubią.

Aby wprowadzić te zmiany, po prostu przejdź do Ustawienia -> Permalinki i wybierz opcję „Nazwa wpisu”. Zapisz zmiany i ponownie załaduj stronę, aby wszystko działało.

Eksportuj zawartość z Wix

W przeciwieństwie do WordPress, Wix jest zamkniętą platformą, co oznacza, że ​​nie możesz zajrzeć za zasłony, aby zobaczyć kod. Może to wydawać się nieistotne, ale oznacza to również, że ludzie nie mogą tworzyć narzędzi, które pomogą ci w pewnych sprawach. Oczywiście ludzie w Wix nie chcą, abyś odszedł z platformy, więc nie ma narzędzi, które szybko i łatwo wyeksportują wszystko z Wix do WordPress.

Ale nie martw się; nadal możesz zabrać swoje rzeczy, używając różnych metod.

Aby wyeksportować zawartość z Wix, musisz uzyskać dostęp do kanału RSS. W rzeczywistości nie musisz nic wiedzieć o kanale RSS, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, dowiedz się, czym tak naprawdę jest kanał RSS. Jest jeszcze jeden minus. Ostatnio Wix postanowił usunąć kanały RSS ze swoich blogów, więc jeśli masz nowy, prawdopodobnie nie będziesz mógł uzyskać dostępu do kanału.

Zapisz kanał RSS

Aby uzyskać dostęp do kanału RSS Wix, po prostu przejdź do Twójnazwa_uzytkownika.wixsite.com/blognazwa/feed.xml lub Twójnazwa_uzytkownika.wixsite.com/blogname/blog-feed.xml. Nazwa użytkownika to nazwa użytkownika Wix, a nazwa blogu to nazwa Twojego bloga, który prowadzisz na Wix. Jeśli używasz niestandardowej nazwy domeny na swoim blogu Wix, po prostu dodaj feed.xml lub /blog-feed.xml na końcu domeny niestandardowej, aby uzyskać dostęp do kanału RSS.

Eksport powinien być bardzo szybki i powinieneś skończyć z plikiem zapisanym gdzieś na twoim komputerze (komputer jest w porządku). To wszystko, czego potrzeba, aby wyeksportować zawartość z Wix. Pokażemy Ci później, jak obsługiwać obrazy.

Zaimportuj zawartość Wix do WordPress

Następny krok wymaga zaimportowania treści do nowej witryny WordPress. Na szczęście WordPress jest platformą typu open source, więc istnieje mnóstwo wtyczek i narzędzi zaprojektowanych, aby pomóc Ci osiągnąć różne cele. Jedno z tych narzędzi nazywa się Importer RSS, a jego jedynym celem jest importowanie informacji z pliku kanału RSS, takiego jak ten zapisany w poprzednim kroku podczas eksportowania treści z Wix.

 1. Zaloguj się do nowej witryny WordPress
 2. Nawigować do Narzędzia -> Importuj
 3. Wybierz RSS i kliknij poniżej ikonę „Zainstaluj”
 4. Instalacja narzędzia importera

 5. Poczekaj kilka sekund, aż WordPress załaduje nową stronę i kliknij Uruchom importer
 6. Uruchom narzędzie importera

 7. Kliknij Wybierz plik i wybierz plik RSS wyeksportowany z Wix
 8. Wybierz import pliku

 9. Kliknij przycisk Prześlij plik i przycisk importu

Prześlij plik i zaimportuj

W zależności od rozmiaru bloga może to chwilę potrwać, więc nie panikuj, jeśli nic się nie wydarzy przez kilka minut.

Po wykonaniu wszystkich czynności powinien zostać wyświetlony komunikat potwierdzający import. Aby to sprawdzić, po prostu przejdź do Posty -> Wszystkie posty gdzie powinieneś być w stanie zobaczyć wszystkie artykuły Wix wymienione w WordPress. To jest wspaniałe; właśnie pomyślnie zaimportowałeś zawartość z Wix do WordPress, ale jest tylko jeden mały problem. Jeśli otworzysz któryś z postów, zauważysz, że nie ma tam żadnych zdjęć. Niestety kanał RSS nie pozwala na automatyczne importowanie obrazów, więc będziesz musiał poradzić sobie z tym zadaniem ręcznie.

Jak importować obrazy z Wix do WordPress?

Jeśli nie masz wielu zdjęć w swoich postach, możesz po prostu iść dalej, otworzyć swoje posty Wix i zapisywać zdjęcia jeden po drugim. Wystarczy przesłać zdjęcia do biblioteki multimediów WordPress. Jeśli zachowasz nienaruszoną nazwę obrazu, powinno to załatwić sprawę, a wszystkie twoje zdjęcia powinny pojawić się w postach dokładnie w tych samych miejscach, w których je masz w Wix.

Importuj obrazy z Wix

Ale są szanse, że masz więcej niż tylko kilka zdjęć. Zatem ręczne przejście jeden po drugim może być prawie niemożliwe. Mamy na to lekarstwo – pamiętaj, że WordPress jest oprogramowaniem typu open source, a możesz korzystać z dziesiątek tysięcy bezpłatnych i premium narzędzi. Na szczęście narzędzie, które pomoże ci obsługiwać obrazy, jest całkowicie bezpłatne i możesz je uruchomić w ciągu następnej minuty.

 1. Iść do Wtyczki -> Dodaj nowe
 2. Wyszukaj „Importuj obrazy zewnętrzne” według Marty Thornley
 3. Zainstaluj i aktywuj wtyczkę

Zwykle nie zalecamy instalowania wtyczek starszych niż rok lub dwa, ale ten nadal działa bez problemów, więc nie powinieneś się martwić.

Domyślnie wtyczka Importuj obrazy zewnętrzne automatycznie przeszukuje kod HTML postu po kliknięciu przycisku Zapisz. Ponieważ treść została już zaimportowana z kanału RSS, treść zawiera kod obrazu, ale nie sam obraz. Na szczęście – oznacza to, że po naciśnięciu przycisku Zapisz wtyczka znajdzie Twój post na Wix, rozpozna wszystkie obrazy i automatycznie pobierze je do Twojej biblioteki! Więc nie ma znaczenia, czy masz jeden czy tysiąc obrazów, wtyczka powinna je wszystkie przenieść.

Powodzenia z nowym blogiem WordPress!

To jest to. Jak powiedzieliśmy w kilku pierwszych liniach, migracja z Wix do WordPress nie zajmuje dużo czasu i umiejętności. Jeśli wykonałeś wszystkie kroki, powinieneś skończyć z nowym blogiem WordPress, który już zawiera wszystkie twoje stare posty Wix.

Chociaż to koniec twojego bloga Wix, nie smuć się z tego powodu. Traktuj migrację jako krok naprzód. WordPress jest znacznie potężniejszy niż Wix i pozwoli ci go dalej rozwijać. Daje ci pełną kontrolę nad swoim blogiem, a jeśli chcesz, możesz na nim zarabiać.

Nauka WordPressa zajmuje trochę czasu i można się wiele nauczyć. Nie rozczaruj się, jeśli nie poprawisz swojego bloga w ciągu jednego dnia. Nie spiesz się i rozwijaj zarówno swoją wiedzę, jak i bloga, a jesteśmy pewni, że będziesz szczęśliwy, że dokonałeś migracji swojego bloga z Wix do WordPress już dziś.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map