Jak przenieść swój blog z ruchomego typu i TypePad na WordPress

Ruchome typy i TypePad do WordPress


Zanim powstał WordPress, inne systemy zarządzania treścią miały okazję zaprezentować światu swoje opcje blogowania. Movable Type i TypePad były jednymi z pierwszych, które próbowały zwrócić uwagę początkujących blogerów.

I nawet kiedy WordPress wszedł do gry, ci dwaj (technicznie trzy, ale zrozumcie to Typ ruchomy i TypePad działający na tym samym kodzie) nie różniły się tak bardzo. Jednak w ciągu prawie dwudziestu lat WordPress ewoluował i zmieniał sposób myślenia ludzi o blogowaniu, a nawet całym świecie projektowania stron internetowych.

strona główna movabletype

WordPress zaczął gromadzić miliony użytkowników i jeszcze więcej stron internetowych obsługiwanych przez najpopularniejszy obecnie system zarządzania treścią. Wtyczki i motywy stały się czymś, czego mogli używać nawet niedoświadczeni użytkownicy, a blogowanie i projektowanie stron internetowych stało się czymś, co każdy może spróbować.

Niestety, Movable Type i TypePad nie mogły podążać za sukcesem WordPress, a różnice są teraz ogromne. Jeśli więc nadal masz bloga obsługiwanego przez Movable Type i TypePad, prawdopodobnie chcesz przenieść go na blog WordPress.

Dlaczego chcesz przenieść Movable Type i TypePad do WordPress?

strona główna typpada

Krótko mówiąc, Movable Type i TypePad należą już do przeszłości. Systemy nie mogły nadążyć za tempem ustalonym przez platformę typu open source, taką jak WordPress. Tam, gdzie programiści WordPress mogli opracować wtyczki i motywy dla wszystkich, Movable Type i TypePad utknęły.

Jeśli więc chcesz zaktualizować swojego bloga Movable Type / TypePad i wprowadzić nowe funkcje, musisz wiedzieć, jak postępować z kodem. Jeśli zdecydujesz się zainstalować jedną z wtyczek, będziesz musiał wiedzieć, co robisz i jak ją zainstalować. Problem polega na tym, że Movable Type i TypePad nie są dostarczane z instalatorem, więc każda wtyczka ma własne reguły instalacji.

Dostosowanie jest również ograniczone. Jeśli nie chcesz kodować swojej drogi do pożądanego motywu, możesz zapomnieć o ładnie zaprojektowanym blogu, w którym z drugiej strony WordPress daje prawie nieograniczone możliwości. Dlatego nawet jeśli masz blog na Movable Type lub TypePad, Sugeruję przeniesienie wszystkiego do hostowanego WordPressa, gdzie możesz mieć pełną kontrolę nad swoją witryną

Jak przenieść Movable Type i TypePad do WordPress

Jeśli czytasz ten przewodnik, jestem pewien, że masz inne powody przeniesienia do tego, co właśnie napisałem, i oczywiście zdałeś sobie sprawę, jak potężny jest WordPress. Więc bez zbędnych ceregieli pozwól, że pokażę ci, jak wykonać przelew.

1. Przygotuj środowisko WordPress

Posiadanie własnej witryny WordPress to droga, ale z większą mocą wiąże się większa odpowiedzialność. I możesz poczuć, że już na pierwszym etapie musisz znaleźć własny hosting.

Aby zainstalować WordPress, musisz skonfigurować środowisko, które będzie obsługiwać WordPress i wszystko, co się z nim wiąże. Jeśli zaczniesz Googling dla firm hostingowych WordPress, zorientujesz się, że istnieją setki opcji do wyboru. Ale pomogę ci w tym, mówiąc, że Bluehost to mój najlepszy wybór, jeśli chodzi o hosting WordPress.

Ta firma hostingowa jest jedną z najbardziej renomowanych w dziedzinie blogowania i jest jedną z niewielu oficjalnie rekomendowanych przez WordPress.org, co jest ogromną sprawą!

WordPress Bluehost

Nie tylko otrzymujesz najlepszą obsługę, ale możesz skonfigurować wszystko w kilku prostych krokach. Nawet jeśli po raz pierwszy majstrujesz przy firmach hostingowych, nie martw się; Pokażę ci, jak skonfigurować wszystko w trzech prostych krokach:

Krok 1

Odwiedź Bluehost, gdzie znajdziesz przycisk „Rozpocznij teraz”. Kliknij przycisk, aby kontynuować.

bluehost

Krok 2

Na tym ekranie powinno być widać kilka planów hostingowych. Jeśli nie wiesz dokładnie, czego potrzebujesz od firmy hostingowej, zdecydowanie sugeruję wybranie tej podstawowej, która da ci wszystko, czego potrzebujesz do swojego bloga.

zmienić plan hostingowy

Krok 3

Jeśli nie masz już własnej domeny, możesz zarejestrować nową tutaj. Wpisz co chcesz, a Bluehost poinformuje, czy domena jest dostępna i jaka jest jej cena. Uzyskanie idealnej nazwy domeny nie jest łatwym zadaniem, więc nie spiesz się i wybierz mądrze.

Nazwa domeny

Jest jeszcze jedna rzecz, którą uwielbiam w Bluehost. Po zakończeniu konfiguracji konta instalacja WordPressa zajmuje dosłownie kilka kroków. Mimo że WordPress nigdy nie był trudny do zainstalowania, pamiętam kilka lat temu konieczność obsługi serwerów FTP i baz danych, aby wszystko działało. To już przeszłość i możesz zapomnieć o ręcznym robieniu czegokolwiek. Postępuj zgodnie z instrukcjami, a wystarczy kilka kliknięć, aby zainstalować instancję WordPress i przygotować ją do następnego kroku.

2. Eksportuj ruchomy typ lub TypePad

Ponieważ Movable Type i TypePad są tworzone przez tę samą firmę, działają one również na praktycznie tej samej ramie roboczej, co oznacza, że ​​oprócz innych rzeczy, eksportowanie zawartości jest praktycznie takie samo:

 1. Przejdź do bloga Movable Type lub Type
 2. Zaloguj sie
 3. Przejdź do blogów -> Ustawienia -> Importuj / eksportuj
 4. Kliknij przycisk Eksportuj i poczekaj, aż pasek postępu się zapełni
 5. Kliknij link do pobrania
 6. Zapisz plik utworzony przez narzędzie eksportu na pulpicie

Eksport typu ruchomego

3. Zaimportuj do WordPress

Na szczęście WordPress posiada natywną obsługę importowania Movable Type i TypePad do własnego systemu. Oznacza to, że bez konieczności obsługiwania aplikacji innych firm, możesz zaimportować wszystko za pomocą kilku kliknięć myszą:

 1. Przejdź do Narzędzia -> Importuj
 2. Znajdź „Movable Type i TypePad” na liście
 3. Zainstaluj i uruchom narzędzie importera
 4. Kliknij przycisk „Wybierz plik”
 5. Wybierz wcześniej wyeksportowany plik
 6. Kliknij przycisk „Prześlij plik i zaimportuj”

Importuj ruchomy typ i TypePad

W zależności od wielkości Twojego, obecnie starego bloga, ukończenie wszystkiego może zająć trochę czasu. Po zakończeniu wystarczy przypisać autora. Możesz wybrać aktualnego autora, jeśli jesteś właścicielem wszystkich postów. Jeśli chcesz przypisać wielu autorów, możesz tutaj utworzyć nowych i przypisać ich do postów.

Jeśli jednak zapomnisz to zrobić lub zmienisz zdanie na temat nazwisk autorów, nie martw się, ponieważ zawsze możesz edytować importowane posty, zmieniać autorów i robić, co chcesz. To kolejna wspaniała rzecz związana z WordPress, która pozwala obsługiwać bloga tak, jak chcesz.

4. Ręcznie sprawdź zawartość

Teoretycznie wszystko powinno być w porządku, a artykuły powinny być poprawnie zaimportowane do WordPress. Mimo to proponuję ręcznie sprawdzić zawartość.

Sprawdź posty

Najłatwiej to zrobić, otwierając posty -> Wszystkie posty i sprawdzając, czy wszystkie twoje artykuły są teraz dostępne w WordPress. Otwórz dowolny post, edytuj go i sprawdź, czy wszystko wygląda dobrze.

5. Co z obrazami?

Jeśli otworzyłeś którykolwiek ze swoich postów zawierających obrazy, z przyjemnością zobaczysz, że wszystkie obrazy ładują się poprawnie. Niestety nie oznacza to, że obrazy zostały poprawnie zaimportowane. Mówiąc prawdę – obrazy nie zostały zaimportowane.

Movable Type i TypePad eksportują tylko pliki tekstowe (pamiętaj, że jeden plik został pobrany, a następnie zaimportowany za pomocą narzędzia do importowania). Chociaż plik tekstowy nie zawiera obrazów, zapewnia kod HTML, który informuje WordPress, gdzie znajdują się obrazy. Tak więc obrazy nadal ładują się ze starych artykułów Movable Type / TypePad.

Aby to naprawić, potrzebujesz pomocy darmowej wtyczki WordPress.

 1. Przejdź do Wtyczki -> Dodaj nowe
 2. Wyszukaj automatyczne przesyłanie zdjęć
 3. Zainstaluj i aktywuj wtyczkę

Automatyczne przesyłanie zdjęć

Jeśli jest to Twoja pierwsza wtyczka WordPress, z przyjemnością dowiesz się, że nie wymaga ona instalacji. Po zainstalowaniu wszystko działa automatycznie. Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć post i zapisać go. Nie musisz nawet dokonywać żadnych zmian; dziwne, prawda?

Wtyczka jest uruchamiana przez tę akcję, a jej zadaniem jest wyszukiwanie dowolnego kodu HTML zawierającego obrazy. Po znalezieniu wtyczka pobiera obraz ze źródła i automatycznie przesyła go do biblioteki multimediów WordPress i umieszcza go w poście w tym samym miejscu. Jest to takie łatwe i uwielbiam korzystać z wtyczki podczas przesyłania blogów.

Istnieje prawdopodobieństwo, że masz dziesiątki, jeśli nie setki zaimportowanych postów na blogu. Zamiast klikać jeden po drugim, możesz masowo zastępować obrazy:

 1. Otwórz posty -> Wszystkie posty
 2. Wybierz wszystkie posty
 3. Wybierz opcję Edytuj
 4. Kliknij Zastosuj
 5. Gdy pojawi się nowy ekran, kliknij przycisk „Aktualizuj”

Gdy to zrobisz, WordPress potraktuje wszystkie wybrane posty w tym samym czasie, co oznacza, że ​​wszystkie zostaną zapisane, a wtyczka będzie mogła działać, tj. Zastąpić wszystkie obrazy.

6. Przekieruj stare adresy URL na nowe

Ponieważ przeprowadziłeś migrację ze starego bloga Movable Type lub TypePad, prawdopodobnie oznacza to, że masz go już od jakiegoś czasu. To znowu oznacza, że ​​masz już czytelników i że Twój blog został zaindeksowany przez Google. Aby nie stracić żadnej publiczności, dobrym pomysłem byłoby skorzystanie z permalinków. W ten sposób każdy, kto kliknie stary link, nadal trafi na właściwy post.

 1. Otwórz Ustawienia -> Permalinks
 2. Wybierz „Struktura niestandardowa”
 3. Skopiuj to w pole: /%year%/%monthnum%/%postname%.html
 4. Kliknij przycisk „Zapisz zmiany”

7. Dostosuj swój nowy blog

Jeśli zastosowałeś się do całego przewodnika, prawdopodobnie zdałeś sobie sprawę, jak łatwe jest wszystko. Teraz zaczyna się zabawa, w której możesz wybrać motyw WordPress i zainstaluj nowe wtyczki.

Oprócz dostosowania wyglądu nowego bloga WordPress, nie zapomnij o zabezpieczeniu go i regularnym utrzymywaniu.

FAQ

Jak długo trwa migracja Movable Type / TypePad do WordPress?

Nawet jeśli masz tysiące artykułów, cały transfer zajmuje około godziny. Tak jest tylko wtedy, gdy po raz pierwszy pracujesz z WordPress. Jeśli znasz platformę, możesz to zrobić w jeszcze krótszym czasie. 

Jednak potrzeba czasu na założenie nowego bloga WordPress i dostosowanie go, co może zająć dni, jeśli nie tygodnie,.

Czy mogę usunąć mój stary blog TypePad / Movable Type podczas przesyłania?

Aby upewnić się, że wszystko jest przesyłane poprawnie (zawartość i obrazy), zdecydowanie nie usuwam starego bloga, dopóki wszystko nie zostanie zrobione. Gdy masz pewność, że cała zawartość zostanie bezpiecznie przeniesiona do nowego bloga WordPress, możesz usunąć stary.

Jak mogę zaimportować styl mojego bloga Movable Type lub TypePad?

Niestety importowanie stylu nie jest możliwe. Istnieją dwie opcje po zaimportowaniu zawartości. Możesz albo wyszukać nowy motyw WordPress, który możesz dostosować do swoich upodobań i upodobnić do swojego starego bloga.

Inną opcją jest ręczne kodowanie szablonu, którego używałeś na Movable Type / TypePad. W takim przypadku pamiętaj, że masz zamiar wziąć wielki kęs, który wymaga umiejętności i wiedzy w zakresie projektowania stron internetowych. Nawet jeśli zatrudnisz eksperta, może to zakończyć się ogromnym przedsięwzięciem, co również przekłada się na kosztowną przygodę.

Wniosek

Chociaż Movable Type i TypePad były potężnymi konkurentami WordPressa w historii, dziś jest inna historia. Jeśli zależy Ci na swoim blogu i chcesz stale powiększać grono odbiorców, musisz przenieść swoją witrynę do WordPress.

Jak mogłeś zobaczyć z tego artykułu, proces migracji jest dość prosty. Ale niestety oznacza to również, że nie możesz przenieść wszystkiego. Skoncentruj się więc na przenoszeniu pisanych treści i obrazów i nie spiesz się z budowaniem nowego środowiska na WordPress – opłaci się szybciej niż myślisz, ponieważ będziesz mieć nowoczesny blog, który wszystkim się spodoba.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map