Jak používat kategorie v WordPress

wordpress-categories.png


Kategorie WordPress představují způsob seskupování příspěvků na vašem blogu WordPress. Jsou jen jednou z taxonomií, které WordPress používá k organizování obsahu na webu. Protože mluvíme o taxonomiích, je ten pravý čas seznámit se s tímto termínem, než se toho budete bát. V zásadě je to vše, co musíte vědět – taxonomie jsou způsob, jak věci spojit dohromady. Můžete si vytvořit tolik taxonomií, kolik potřebujete, ale to vyžaduje vlastní kód nebo pluginy. Výchozí taxonomie, které se používají pro seskupování příspěvků, jsou kategorie a značky.

I když si toho nejste vědomi, už jste se setkali s kategoriemi na jiných webech. Obvykle jsou ústřední součástí navigačních nabídek a umožňují vám najít obsah, který je pro vás zajímavý. Například internetové obchody mají obvykle kategorie, které seskupují produkty, které se hodí do oblečení, obuvi, technologie, umění, sportu atd.

Než začnete fyzicky přidávat a spravovat kategorie WordPress (což je nejjednodušší část), věnujte čas uspořádání obsahu v hlavě a také na papíře. Pokud se chystáte vytvořit web s mnoha zajímavými tématy, je důležité, abyste o struktuře svého webu uvažovali předem. Chcete-li sledovat stejný příklad internetového obchodu, potřebujete pouze kategorii oblečení nebo byste měli mít samostatné podkategorie pro košile, kalhoty, šaty atd.? Necháme plánovací část na vás a zaměříme se na to, jak pracovat s kategoriemi a značkami ve WordPressu.

Jak přidat kategorie v WordPress

Přidejte novou kategorii WordPress

Až budete připraveni pracovat s kategoriemi WordPress, přejděte na Příspěvky -> Kategorie. Vytvoření prvního vyžaduje, abyste vyplnili pouze čtyři pole:

 1. název – název, jak se objevuje na vašem blogu
 2. Slimák – Verze názvu pro URL. Obvykle jde o malá písmena a obsahuje pouze písmena, čísla a spojovníky (ponechte pole prázdné a program WP automaticky vygeneruje toto pole od zadaného jména)
 3. Rodič – Protože kategorie mohou mít hierarchii, vyberte pořadí kategorií a podkategorií výběrem jejich nadřazených položek, pokud chcete
 4. Popis – popište téma. V závislosti na motivu, který používáte, se může zobrazit na stránkách kategorií; toto je volitelné pole

Až budete s tím spokojeni, klikněte na tlačítko „Přidat novou kategorii“ v dolní části obrazovky. Poté se vaše nová kategorie WordPress objeví v seznamu na pravé straně obrazovky.

Tento seznam zobrazí všechny kategorie, které máte aktuálně k dispozici. Kromě informací, které jste právě vyplnili, uvidíte počet příspěvků, které spadají do dané kategorie.

Případně můžete přidat nové kategorie přímo z obrazovky úpravy příspěvků. V tomto případě vám WordPress ukáže jednoduchý formulář, který vám umožní zadat jméno a rodiče pro novou kategorii. I když se jedná o rychlejší způsob přidávání nových taxonomií při psaní příspěvků, měli byste stále spravovat novou kategorii a upravit její popis a popis.

Podřízené kategorie

Podřízené kategorie jsou kategorie, které „závisí“ na jiné kategorii známé jako jejich rodiče.

Pokud máte širší skupinu, která musí být rozdělena do menších sekcí, měli byste použít podřízené kategorie. Ty jsou podřízeny rodičům.

Pokud například publikujete kategorii „Oděvy“, můžete vytvořit „košile“ jako dětskou, „kalhoty“ jako jinou atd..

Bude mít jinou permalinkovou strukturu, protože v ní bude obsahovat rodičovský slimák. V tomto příkladu by nadřazená kategorie měla permalink www.yoursite.com/clothes zatímco dítě by bylo přístupné z www.yoursite.com/clothes/shirts.

Jak spravovat kategorie

Spravujte kategorie WordPress

Na stejnou stránku, kde jste vytvořili novou kategorii, umístěte kurzor na libovolnou uvedenou položku. Těsně pod názvem vybrané skupiny by se měly objevit tři nové odkazy:

 1. Upravit – otevře stránku, kde můžete změnit název, slim, nadřazený a popis
 2. Rychlé úpravy – bez otevření nové stránky změňte název a slim
 3. Odstranit – trvale odstranit kategorii. Výchozí nelze odebrat
 4. Pohled – otevře stránku se seznamem všech příspěvků přiřazených k této kategorii

Odstranění kategorie neodstraní její příspěvky. Místo toho jsou články, které byly přiřazeny pouze k odstraněné kategorii, nastaveny na výchozí.

Hromadné možnosti vám mohou pomoci se správou více položek najednou. Vyberte ty, které chcete odstranit, a zvolte „Odstranit“ z nabídky „Hromadné možnosti“.

Výchozí kategorie

Aby WordPress fungoval správně, musí existovat alespoň jedna dostupná kategorie. Ve výchozím nastavení je to kategorie „Nezařazené“, kterou nelze odstranit, ale můžete ji snadno přejmenovat. Pokud publikujete nový příspěvek a zapomenete pro něj vybrat kategorii, WordPress jej automaticky přiřadí k výchozímu.

Výchozí kategorii lze změnit. Když vytvoříte alespoň jednu novou kategorii, přejděte na Nastavení -> Zápis. Nejvyšší možnost umožňuje změnit výchozí kategorii příspěvků pro váš blog, a důrazně doporučujeme, abyste ji změnili nebo alespoň přejmenovali na „Nezařazené“..

Změnit výchozí kategorii WordPress

Jak zobrazit kategorie na vašem webu WordPress

WordPress obvykle zobrazuje kategorie v navigační nabídce nebo widgetu. Pokud chcete, můžete je zobrazit v obou. Přečtěte si, jak pracovat s nabídkami a widgety WordPress a dozvíte se, jak je spravovat.

Jak převést kategorie na značky

Existují dvě výchozí Taxonomie WordPress které můžete použít k uspořádání obsahu do skupin. Protože mezi kategoriemi a značkami existují malé rozdíly, je dobré vědět, že můžete převádět kategorie na značky a naopak. Aby k tomu došlo, budete muset nainstalovat plugin:

 1. Navigovat do Nástroje -> Importovat
 2. Najděte „Převaděč kategorií a značek“ (měl by být třetí z vrcholu)
 3. Klikněte na „Instalovat nyní“
 4. Počkejte několik sekund, dokud se neobjeví nový odkaz
 5. Klikněte na tlačítko Spustit dovozce.
 6. Vyberte kategorie, které chcete převést na značky
 7. Klikněte na tlačítko Převést kategorie na značky

Převést kategorie WordPress na značky

Co jsme se naučili

Kategorizace obsahu je důležitá pro každý web. Je to důležité nejen pro SEO, ale také pro použitelnost celého webu. Naplánujte si kategorie dopředu, abyste je nemuseli neustále měnit. A pokud nemáte tisíce článků, doporučujeme vám mít omezený počet kategorií, maximálně deset. V tomto článku jste se měli možnost naučit, jak přidávat nové kategorie a spravovat je na jedné stránce. Jakmile přidáte všechny požadované kategorie, měli byste je zobrazit v navigační nabídce nebo v widgetu. Protože existují rozdíly mezi kategoriemi a značkami, WordPress vám umožňuje převést jednu na druhou pouhým kliknutím na tlačítko.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map