Jak korzystać z biblioteki multimediów WordPress i dodawać obrazy

wordpress-media-library.png


Jak wynika z nazwy, WordPress kładzie duży nacisk na słowo pisane. Istnieją nieskończone możliwości i ustawienia, jeśli chodzi o pisanie. Ale minęło dużo czasu, odkąd pliki multimedialne można zignorować na swojej stronie. Ponieważ, gdyby nie cokolwiek innego, „obraz jest wart tysiąca słów”.

Dzisiaj powszechne jest założenie blogu WordPress w całości poświęconego obrazom i filmom, bez jednego „konwencjonalnego” postu na blogu. Ale nawet jeśli chcesz, aby odwiedzający skupili się wyłącznie na tym, co masz do powiedzenia, nadal będziesz musiał pracować z plikami multimedialnymi. Na wypadek, gdybyś osobiście nie lubił dodawać zdjęć i filmów do artykułów, zastanów się nad użyciem ich dla swoich czytelników. Nawet Google i inne wyszukiwarki dają dodatkowe punkty za posiadanie artykułów bogatych w media. Wszystko jest znacznie lepsze dzięki obrazom, a WordPress pomoże Ci dodać je do artykułów.

Wcześniej czy później będziesz musiał zacząć dodawać zdjęcia do swojej witryny. W tym artykule pomożemy Ci wykonać pierwsze kroki – poznać bibliotekę multimediów WordPress i nauczyć się, jak dodać swój pierwszy obraz w WordPress. Następnie będziesz w stanie opanować zarządzanie mediami w swojej witrynie.

Co to jest biblioteka multimediów WordPress

WordPress Media Library to wirtualne repozytorium wszystkich plików multimedialnych (obrazów, filmów, audio i innych dokumentów), których możesz używać w swojej witrynie. Umożliwia przesyłanie plików multimedialnych i zarządzanie nimi, wstawianie ich do postów i stron, a nawet szybką edycję w dowolnym miejscu. Chociaż możesz pracować z różnymi typami plików, skupimy się na obrazach.

Prześlij zdjęcia, filmy i inne pliki

Gdy otworzysz bibliotekę po raz pierwszy, na liście nie będzie żadnych plików. Więc Twoim pierwszym zadaniem jest przesłanie zdjęć, abyś mógł ich użyć w postach i na stronach. Pamiętaj, że możesz również dodawać zdjęcia i inne pliki bezpośrednio z edytowanego artykułu. Więcej informacji na ten temat znajduje się w następnej sekcji.

Aby przesłać nowe obrazy bezpośrednio do biblioteki multimediów WordPress, wykonaj następujące kroki:

 1. Nawigować do Media -> Dodaj nowe
 2. Kliknij przycisk „Wybierz pliki” lub przeciągnij i upuść obrazy do okna
 3. Po kliknięciu przycisku wybierz obrazy i inne pliki multimedialne z komputera

Prześlij zdjęcia, filmy i inne pliki

Od momentu otwarcia obrazów z komputera lub przeciągnięcia ich do pola przerywanego WordPress rozpocznie przesyłanie plików. W zależności od szybkości połączenia internetowego, dostawcy usług hostingowych i wielkości plików, WordPress może zakończyć proces przesyłania średnio przez kilka minut. Każdy plik otrzyma swój osobisty pasek postępu, abyś mógł wiedzieć, jak szybko (lub wolno) przesyła ten konkretny plik.

Domyślnie WordPress umożliwia przesyłanie wielu plików multimedialnych jednocześnie. Na wypadek, gdyby Ci to nie pomogło, zawsze możesz wrócić do prostszego narzędzia do przesyłania przeglądarki. Będzie działał nawet na starszych komputerach, ale pozwoli na przesłanie tylko jednego pliku multimedialnego w tym samym czasie.

Biblioteka multimediów

Biblioteka multimediów WordPress

Po przesłaniu co najmniej jednego pliku zmiany będą widoczne w Bibliotece multimediów WordPress. Aby go otworzyć, przejdź do Media -> Biblioteka.

Ta nowa strona pokaże Ci listę wszystkich plików multimedialnych, które przesłałeś do WordPress. Możesz wyświetlać pliki w widoku listy lub siatki. Jeśli chcesz filtrować określone typy plików, wybierz tylko obrazy, filmy, audio lub pliki nieprzyłączone (pliki, które nie należą do żadnego postu ani strony). Możesz także wyświetlać obrazy z określonych miesięcy i lat. Jeśli chcesz usunąć więcej niż jeden obraz, kliknij przycisk „Wybieranie zbiorcze”, wybierz obrazy i kliknij przycisk „Usuń wybrane”.

Po prawej stronie biblioteki multimediów znajdziesz proste pole wyszukiwania, które pozwala znaleźć obraz w bibliotece. Chociaż w tej chwili może się to wydawać niepotrzebne, ta funkcja będzie bardzo pomocna po zgromadzeniu setek i tysięcy plików w bibliotece.

Prześlij i wstaw obrazy bezpośrednio do swojego postu

Ponieważ prawdopodobnie spędzasz większość czasu na pisaniu nowych postów, dobrze jest wiedzieć, że możesz dodawać obrazy i inne pliki multimedialne bezpośrednio z ekranu edycji postów. Kontrolując pliki multimedialne stąd, zyskujesz nawet kilka dodatkowych opcji, więc zobaczmy je.

Kliknięcie przycisku „Dodaj multimedia” u góry ekranu edycji posta spowoduje wyświetlenie nowego okna podręcznego. Zasadniczo biblioteka multimediów WordPress jest taka sama – możesz przesyłać pliki bezpośrednio z komputera lub wybierać obrazy już przesłane do biblioteki.

 1. Umieść kursor w miejscu, w którym obraz ma się pojawiać w artykule
 2. Kliknij przycisk „Dodaj multimedia” u góry ekranu
 3. Prześlij lub wybierz zdjęcie z karty Biblioteka multimediów
 4. W razie potrzeby edytuj obraz i jego szczegóły
 5. Kliknij przycisk „Wstaw do posta”

Chociaż ekran wygląda prawie tak samo, jak ten otwierany za pomocą menu administratora WordPress, możesz zauważyć, że po lewej stronie znajduje się kilka dodatkowych linków. Oprócz wstawiania zdjęć możesz utworzyć galerię, wybrać wyróżniony obraz dla tego postu lub wstawić obraz z adresu URL.

Utwórz galerię

Galeria WordPress

Konfigurując galerię, możesz wybrać wiele zdjęć i dodać je do swojego postu. WordPress utworzy następnie kolaż wybranych zdjęć i wyświetli je w poście. Jeśli korzystasz z edytora wizualnego, zobaczysz wszystkie zgrupowane obrazy i możesz je kliknąć. Jeśli to zrobisz, pojawią się dwie nowe ikony, które pozwolą ci edytować i usuwać galerię.

Jeśli przejdziesz do edytora tekstu, zauważysz skrót [galeria] w tym samym miejscu. Począwszy od wersji 3.5 WordPress, skrót galerii można rozszerzyć o wiele parametrów, dzięki czemu można go modyfikować ręcznie. Ponieważ praca z parametrami wymaga pewnego zrozumienia, jak działają skróty, na razie pomińmy to. Ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej funkcji, zapoznaj się z nią na stronie oficjalne strony Kodeksu WordPress.

Przedstawiony obraz

Wybierz obraz, który będzie reprezentował twój post. W zależności od aktualnie używanego motywu to zdjęcie może pojawiać się w różnych miejscach jako miniatura posta. Często pojawia się również nad postem na stronie z jednym postem. Ale znowu bardzo zależy to od tematu.

Wstaw z adresu URL

Jeśli masz zdjęcie znajdujące się na innym serwerze i nie możesz lub nie chcesz przesłać go do swojej witryny WordPress, możesz wstawić je z adresu URL. Będziesz potrzebował bezwzględnej ścieżki (pełnego adresu linku) do tego obrazu. Na przykład images / how-to-use-wordpress-media-library-and-add-images.jpg.

Po wklejeniu adresu URL pojawi się podgląd obrazu. Możesz także edytować kilka szczegółów przed wstawieniem go do posta.

Przed dodaniem obrazów z adresu URL upewnij się, że masz na to pozwolenie. Wiele zdjęć jest chronionych prawami autorskimi, a ich użycie bez pozwolenia oznacza, że ​​je kradniesz.

Różne rozmiary obrazu

Gdy spróbujesz dodać obrazy do posta lub strony, zauważysz, że WordPress pozwala wybrać jego wymiary. Domyślnie WordPress tworzy trzy dodatkowe rozmiary obok oryginalnego. Tak więc, nawet jeśli prześlesz obraz HD, na przykład WordPress automatycznie udostępni go w tych trzech rozdzielczościach, jeśli używasz motywu Twenty Seventeen:

 • Miniatura – 150 x 150 pikseli
 • Średni – 300 x 188 pikseli
 • Duży – 525 × 328

Pamiętaj, że ten rozmiar może zależeć od używanego motywu. Możesz również wybrać własny wymiar, jeśli przejdziesz do Ustawienia -> Media z menu deski rozdzielczej WordPress.

Jak edytować szczegóły obrazu

Edytuj szczegóły obrazu w WordPress

Zanim przejdziemy do części, w której możesz przycinać, zmieniać rozmiar i edytować obrazy, zobaczmy, jak zmodyfikować niektóre szczegóły. Pomoże to uporządkować pliki w witrynie, a odwiedzającym i wyszukiwarkom będzie korzystne, aby mieć wszystkie dodatkowe dane o plikach w witrynie..

 1. Wybierz dowolny obraz z biblioteki
 2. Pojawi się wyskakujące okienko z informacjami o tym obrazie
 3. Po prawej stronie znajdziesz informacje takie jak nazwa obrazu, typ pliku, data przesłania, rozmiar i wymiary pliku
 4. Poniżej możesz zobaczyć adres URL swojego zdjęcia
 5. Aby edytować obraz, zmień jego tytuł, podpis, tekst alternatywny (wyświetlany użytkownikom, którzy nie mogą otworzyć zdjęcia) i opis
 6. Tuż pod polem opisu możesz zobaczyć, który użytkownik przesłał ten konkretny plik multimedialny
 7. Aby edytować więcej szczegółów, kliknij link „Edytuj więcej szczegółów” u dołu

Jak edytować obraz

Jak edytować obrazy w WordPress

Programiści WordPress byli na tyle uprzejmi, że wprowadzili funkcję, która pozwala modyfikować obrazy, które zostały już przesłane do biblioteki multimediów WordPress. Aby wykonać dodatkową pracę nad obrazem, wystarczy wybrać jeden z listy Biblioteka multimediów i kliknąć przycisk „Edytuj obraz” poniżej.

Teraz możesz przycinać, obracać i przerzucać obraz bez konieczności ponownego przesyłania. Istnieją również przyciski cofania i ponawiania, które pozwalają naprawić błędy popełnione podczas edycji. To narzędzie oczywiście nie zastępuje Photoshopa, ale działa cudownie w przypadku małych, szybkich napraw.

Obracać się

Aby obrócić wybrany obraz, kliknij przycisk, aby obrócić go w lewo lub w prawo.

Skala

Po prawej stronie możesz wprowadzić nowe wymiary obrazu. Po wprowadzeniu szerokości lub wysokości WordPress automatycznie obliczy drugi wymiar, aby Twój obraz zachował proporcje (nie chcesz, aby był zniekształcony). Jeśli spróbujesz przeskalować obraz, zobaczysz czerwony wykrzyknik obok, który wskazuje, że skalowanie nie jest możliwe.

Możesz skalować tylko obrazy w WordPress

Przyciąć

Aby przyciąć obraz, kliknij go i przeciągnij, aby dokonać wyboru. Przytrzymując klawisz Shift podczas dokonywania wyboru, możesz zachować proporcje obrazu. Jeśli chcesz go zmodyfikować, zmień proporcje z prawej strony ekranu. Na przykład użyj proporcji 1: 1, aby dokonać wyboru kwadratu lub zmień go na 4: 3, 16: 9 lub cokolwiek innego, co chcesz. Po dokonaniu wyboru możesz go szybko dostosować, wybierając rozmiar w pikselach. Minimalny rozmiar zakresu to rozmiar miniatury ustawiony w ustawieniach Media.

Zatwierdź zmiany

Ostatnia opcja pozwala zastosować zmiany do wszystkich rozmiarów obrazów, tylko miniatury lub wszystkiego oprócz miniatury. Na przykład, możesz mieć kwadratową miniaturę, która wyświetla tylko fragment oryginalnego obrazu.

Strony załączników

Strona załącznika obrazu

Od momentu przesłania nowego pliku WordPress tworzy dla niego nową stronę załącznika. Możesz uzyskać dostęp do tej strony, otwierając dowolny obraz i klikając „Wyświetl stronę załącznika” z panelu opcji po prawej stronie.

Ta strona jest jak każda inna strona WordPress. Ale zamiast publikować go ręcznie, WordPress robi to za Ciebie. Na przykład strona załącznika do obrazu pokaże ten obraz wraz ze wszystkimi dodatkowymi danymi, takimi jak tytuł, opis, podpis i tekst alternatywny.

Możesz edytować stronę tak jak każdą inną, mieć do niej komentarze i udostępniać ją użytkownikom. Dane wyświetlane na stronie zależą od motywu WordPress. Niektóre motywy mogą wyświetlać więcej lub mniej danych.

Obrazy są fajne

Praca z obrazami i innymi plikami multimedialnymi w WordPress jest fajna. Ale zanim będzie fajnie, powinieneś nauczyć się poruszać się po Bibliotece multimediów WordPress. Mamy nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomógł i że teraz wiesz, jak dodawać nowe obrazy, edytować je i wstawiać do postów, wyświetlać galerie i strony załączników.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map