Jak dodać Google Analytics do witryny WordPress

Jak dodać Google Analytics do strony WordPress


Niezależnie od tego, czy jest to blog, prosta strona internetowa lub portfolio biznesowe, które tworzysz za pomocą WordPress, robisz to z jakiegoś powodu. Chcesz, aby ludzie mogli uzyskać dostęp do treści, które prezentowałeś online. Bez odbiorców Twój projekt internetowy nie spełnia swojego zadania. Tak czy inaczej, musisz zacząć rozumieć osoby odwiedzające Twoją domenę.

Kim są osoby, które otworzyły Twoją stronę? Ilu z nich odwiedza Twoją stronę w ciągu miesiąca? Czy wrócą i jak długo utrzymają otwartą witrynę? Czy pochodzą one z wyszukiwarki, portalu społecznościowego, czy może ręcznie wprowadzili adres? To tylko kilka ważnych pytań, które każdy właściciel witryny powinien zadawać sobie regularnie.

Zadawanie pytań jest łatwą częścią; ale jak na nie odpowiedzieć?

Co to jest Google Analytics?

Możesz odpowiedzieć na powyższe pytania za pomocą bezpłatnej usługi Google. Google Analytics ma bardzo duże możliwości (to wciąż mało powiedziane) analityka internetowa online narzędzie, które może śledzić zachowanie strony internetowej i wszystkich odwiedzających, którzy są jej częścią. Google Analytics, choć nie jedyny w swoim rodzaju, jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych narzędzi analitycznych do tego zadania. Ludzie używają go na całym świecie, aby uzyskać statystyki dotyczące witryn, od prostych blogów po portale korporacyjne, które generują miliony miesięcznych użytkowników.

Usługa została wprowadzona w 2005 roku. Oferuje niezliczone narzędzia do raportowania; od pokazywania odwiedzających w czasie rzeczywistym, lokalizacji i technologii po dane eCommerce, które mogą śledzić liczbę sprzedaży.

Jak to działa?

Google Analytics wymaga, aby wszyscy otworzyli bezpłatne konto, które otrzymuje unikalny kod śledzenia. Po umieszczeniu kodu w witrynie Google Analytics uruchamia się za każdym razem, gdy użytkownik ładuje którąkolwiek z powiązanych stron.

Ten kod śledzenia jest następnie uruchamiany w przeglądarkach klientów i śledzi zachowanie. Chociaż kilka lat temu nie było to możliwe, dane są zwykle przesyłane w czasie rzeczywistym do usługi, która szybko interpretuje wszystkie sygnały. Pozwala natychmiast zobaczyć, ilu użytkowników ładuje Twoją witrynę i wszystkie szczegóły dotyczące ich wizyty.

Zalecana lektura: Przewodnik dla początkujących po Google Analytics

Jak dodać Google Analytics do swojej witryny

Zanim umieścisz kod śledzenia w swojej witrynie, musisz utworzyć konto Google Analytics:

 1. Nawigować do Google Analytics
 2. Zaloguj się za pomocą konta Gmail
 3. Kliknij przycisk „Zarejestruj się”
 4. Wybierz opcję „strona internetowa”
 5. Wprowadź informacje, takie jak nazwa konta, nazwa witryny, adres URL, kraj i strefa czasowa
 6. Zgadzam się z warunkami

Po wykonaniu tych czynności konto powinno być gotowe i możesz teraz zacząć podłączać je do swojej witryny. Podobnie jak w przypadku wszystkiego w WordPress, możesz wykonać pracę na kilka różnych sposobów. W tym artykule pokażemy dwie różne techniki dodawania Google Analytics do witryny WordPress.

1. Użyj wtyczek WordPress, aby dodać Google Analytics

Jeśli potrzebujesz tylko podstawowych informacji o śledzeniu za pośrednictwem Google Analytics, metody ręczne są w porządku. Ale jeśli chcesz mieć możliwość codziennego śledzenia statystyk, wtyczka może być lepszym wyborem. Istnieje kilka niesamowitych wtyczek WordPress dedykowanych usłudze śledzenia Google. Pomogą ci połączyć stronę z nią bez wymyślania kodu, a także zapewnią dodatkowe funkcje, które prawdopodobnie pokochasz.

Korzystając z wtyczki, możesz mieć Google Analytics na pulpicie WordPress. Dlatego zamiast zawsze otwierać oficjalne strony serwisowe, możesz wyświetlić najbardziej odpowiednie statystyki bezpośrednio ze strony administratora WordPress.

Pulpit nawigacyjny Google Analytics dla WP (GADWP)

CENA: za darmo

Dzięki ponad milionowi aktywnych użytkowników jest to najpopularniejsza wtyczka WordPress, która może połączyć Twoją witrynę z popularnym narzędziem śledzenia Google. Liczby nie zaskakują, kiedy zdasz sobie sprawę, że tak jest wymieniony jako oficjalny partner Google Analytics.

Pozwoli ci to dodać kod śledzenia, o którym rozmawialiśmy, a także zainstaluje moduł deski rozdzielczej dzięki czemu można śledzić statystyki bezpośrednio z witryny.

GADWP to coś więcej niż tylko połączenie usługi. Dzięki jego zaawansowanym funkcjom możesz analizuj witrynę za pomocą innych zbiorów danych wysokiego poziomu. Oznacza to, że możesz zobaczyć zdarzenia i segmenty bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego.

Zobaczmy teraz, jak zainstalować wtyczkę i nawiązać połączenie z usługą:

 1. Iść do Wtyczki -> Dodaj nowe
 2. Wyszukaj „Pulpit nawigacyjny Google Analytics dla WP”
 3. Zainstaluj i aktywuj wtyczkę
 4. Po lewej stronie znajdź pozycję menu Google Analytics i otwórz Ustawienia ogólne
 5. Kliknij przycisk „Autoryzuj wtyczkę”
 6. Kliknij link „Uzyskaj kod dostępu”
 7. W nowym oknie wybierz konto Google Analytics i zezwól na dostęp do wtyczki
 8. Skopiuj wygenerowany kod
 9. Wróć do wtyczki i wklej kod dostępu

Jeśli konto Google Analytics jest skonfigurowane poprawnie, powinna zostać wyświetlona lista dostępnych raportów z tego konta (jeśli masz nowe konto, oczywiście będziesz mieć tylko jeden element na liście). Następnie możesz zacząć korzystać z wtyczki, zmieniać ustawienia i monitorować zmiany w statystykach.

Pulpit nawigacyjny Google Analytics w GADWP

Aby zobaczyć pierwszy raport wizualny, przejdź do pulpitu WordPress, gdzie zobaczysz wykres ze statystykami z ostatnich trzydziestu dni. Imponujące, prawda??

NK Google Analytics

CENA: za darmo

Jedną z takich wtyczek jest bezpłatny NK Google Analytics. Ponieważ stworzyliśmy już film instruktażowy krok po kroku, spójrz powyżej i dowiedz się, jak zainstalować wtyczkę i połączyć ją z osobistym kontem Google Analytics.

Inne wtyczki

W tym artykule wspomnieliśmy tylko o dwóch wtyczkach WordPress. Aby dać Ci więcej opcji, możesz także spojrzeć na inne popularne rozwiązania, takie jak:

2. Ręcznie dodaj kod

Jeśli wszystko, co chcesz, to połączyć usługę z witryną, ręczny sposób będzie więcej niż wystarczający. Chociaż nie musisz instalować dodatkowych wtyczek, nie będziesz także w stanie śledzić statystyk bezpośrednio z witryny. Zamiast tego zawsze będziesz musiał przejść do stron Google Analytics, aby rozpocząć analizę.

Zalecamy stosowanie tej metody tylko wtedy, gdy wiesz, jak obsługiwać kod i szablony WordPress. Ponieważ będziesz musiał zaktualizować pliki, ryzykujesz popełnienie błędów i zahamowanie witryny. Ponadto, jeśli nie pracujesz z motywem potomnym, możesz stracić kod, gdy tylko zaktualizujesz aktywny motyw WordPress.

Metoda nr 1

Kod Google Analytics należy umieścić w pliku header.php, który jest ładowany na każdej stronie witryny. Dlatego warto edytować plik i wkleić kod we właściwym miejscu:

 1. Przejdź do Google Analytics
 2. Kliknij Administrator -> Informacje o śledzeniu -> Kod śledzenia
 3. Skopiuj cały kod, zaczynając i kończąc na etykietka
 4. Iść do Wygląd -> Edytor
 5. Znajdź plik header.php i edytuj go
 6. Wklej kod śledzenia zaraz po etykietka
 7. Zapisz zmiany

Kod śledzenia Google Analytics

Metoda nr 2

Druga metoda umożliwia dodanie tego samego kodu do nagłówka witryny za pomocą pliku functions.php:

 1. Iść do Wygląd -> Edytor
 2. Edytuj plik functions.php
 3. Skopiuj i wklej następujący kod:

działanie dodatkowe („wp_head”, „fsg_googleanalytics”);
funkcja fsg_googleanalytics () {?>

// Wklej tutaj swój kod śledzenia Google Analytics (ten, który zaczyna się i kończy nae

Adblock
detector
map