Isfarë është sistemi i menaxhimit të përmbajtjes së WordPress (CMS)?

ajo-është-wordpress.png


Edhe nëse nuk keni punuar kurrë me WordPress, ka një shans të mirë që keni dëgjuar për këtë sistem të menaxhimit të përmbajtjes (CMS). Që nga hapat e tij të parë për fëmijë në 2003, WordPress ka fituar shpejtësinë e popullaritetit, dhe ajo u bë një nga zgjidhjet më të mira dhe më të përdorura të softuerit kur bëhet fjalë për ndërtimin dhe administrimin e një faqe në internet ose blog. Sot, WordPress përkon si për fillestarët ashtu edhe për profesionistët; mund të ju ndihmojë me një hobi, një karrierë të plotë në lulëzim ose diçka në mes.

Kur vendosni të ndërtoni blogun tuaj të parë me WordPress, është e rëndësishme të dini dallimet midis WordPress.com dhe WordPress të vetë-pritur (WordPress.org). Në tekstin vijues, ne do të përqendrohemi në versionin e vetë-pritur të WP thjesht sepse erdhi para versionit WP.com.

Histori e shkurtër e WordPress

Në fillimet e saj të hershme, zhvilluesit e imagjinuan WordPress-in si një mjet Blogimi të shkruar në gjuhën PHP që ndihmon njerëzit të ndërtojnë shpejt një blog duke zgjedhur thjesht një dizajn, duke zgjedhur disa pajisje për të shfaqur tekstin, imazhet ose kalendarët, dhe duke shtuar përmbajtje. Ajo u krijua për të siguruar një mjedis miqësor për përdoruesit për të shkruar kryevepra të reja (ose të shkruani për macet, çfarë ka më shumë të ngjarë). Kaluan vite më parë WordPress filloi të tërheqë grupe më të mëdha njerëzish dhe para se ajo të bëhej popullore.

Versioni në version, individët e zellshëm që kanë punuar falas, zhvilluan një platformë që tejkaloi idenë e saj fillestare. Një mjet i thjeshtë i blogeve ka filluar të formësohet vetë një sistem i plotë i menaxhimit të përmbajtjes (CMS). Megjithëse fillimisht u reklamua dhe u komunikua si një version “mjet Blogimi” sipas versionit, ajo u rrit në një platformë që mbështet e-tregtinë elektronike, faqet e lajmeve dhe në thelb çdo lloj tjetër siti. Kjo është kur u bë tërheqëse për një grup më të madh të zhvilluesve të uebit dhe u ngrit me të vërtetë.

Për shkak të kësaj, praktikisht çdo faqe e katërt në internet përdor një dorë ndihmëse të WordPress për të forcuar vetë.

WordPress është popullor

Sipas w3Techs, WordPress është përgjegjës për 28% të të gjitha faqeve të internetit, dhe është e qartë se është shumë më e përhapur se sa konkurrentët e saj si Joomla, Drupal, Magento dhe Blogger.

Numri i përdoruesve, faqeve, postimeve dhe përmbajtjeve të tjera të WordPress arrin numra dhjetëra e qindra miliona. Mund t’i imagjinoni edhe ato shifra?

Fuqia e burimit të hapur

Shanset janë që WordPress nuk do të ishte aq i popullarizuar nëse nuk do të ishte plotësisht i lirë. Duke qenë një platformë me burim të hapur, WordPress mori mundësinë e saj për të tërhequr më shumë përdorues sesa do të ishte një produkt me pagesë. Po ashtu, duke pasur qindra zhvillues shumë të aftë që punojnë në veçori të reja falas lejoi të gjithë të gëzojnë mbështetjen e vazhdueshme për WP. Pjesa më e mirë është që madje nuk duhet të kërkoni atë. Zhvilluesit vazhdojnë të rregullojnë defektet dhe prezantojnë rregullisht funksione të reja.

Për shkak të konceptit me burim të hapur, WordPress është në dispozicion në më shumë se 50 gjuhë! Ka edhe dhjetëra përkthime që ende kanë nevojë për disa punë. Ju gjithashtu mund të merrni pjesë në mënyrë aktive duke përkthyer CMS në gjuhën tuaj.

Forca është në numër

Në botën e drejtuar nga media sociale, një komunitet është aq i fortë sa njerëzit e tij. Dhe kjo është diçka ku WordPress me të vërtetë dallon nga turma. Që nga fillimet e saj, WordPress ka qenë i sjellshëm me përdoruesit e tij. Ajo ka qenë duke lidhur njerëz që kanë punuar në projekte të ngjashme, dhe gjithmonë ka qenë e orientuar drejt komunitetit. Nëse jeni një fillestar i plotë ose një profesionist me përvojë i cili bën para të një blogu, do të ndjeheni mirë në shtëpi me WP falë një numri të madh të grupeve të ndryshme sociale kushtuar tij.

WordCamp San Francisco

Ka shumë site dhe forume (përfshirë forumi origjinal i WordPress) ku mund të mësoni gjëra të reja, të takoni njerëz dhe të rritni faqen tuaj në internet. WordPress madje arriti të nxjerrë njerëz nga shtëpitë e tyre; atje jane WordCamps të panumërta – ngjarje të organizuara që lidhin burra dhe gra që janë të interesuar në këtë sistem të veçantë të menaxhimit të përmbajtjes. Pavarësisht se ku jetoni, shanset janë që të zhvillohet një ngjarje vjetore diku në lagjen tuaj.

Krijoni një sit pa koduar

Të gjithë ata zhvillues janë siguruar që përdoruesit nuk kanë nevojë të shkruajnë një linjë të vetme të kodit nëse nuk duan vërtet. Pra, nëse thjesht filloni të mësoni rreth uebit, thjesht doni të krijoni një faqe në internet ose thjesht të mësoni diçka të re WP është një mënyrë e shkëlqyeshme për të lehtësuar veten tuaj në një botë që mund të duket e frikshme dhe e ndërlikuar në fillim.

WordPress është miqësor për përdoruesit

Ju mund të krijoni faqen tuaj të parë në disa orë, dhe nuk keni nevojë të dini se çfarë do të thotë HTML, CSS, PHP ose MySQL. Keni nevojë për ndihmë për të vendosur blogun tuaj? Le të ju ndihmojmë!

Ju mund të keni dëgjuar nga miqtë tuaj se “duhet të përdorni WP” ose “WP është më e mira”. Këto janë mendime të njëanshme të dukshme që ndryshojnë në bazë të asaj që ju nevojitet nga një CMS ose çfarë lloj siti që po ndërtoni. Sidoqoftë, pavarësisht asaj që ju nevojitet ne garantojmë se të paktën duhet të konsideroni përdorimin dhe të mësuarit se si të përdorni WordPress. Shtë e thjeshtë të futesh në WP dhe të fillosh të bësh diçka, por në të njëjtën kohë, pasi të mësosh pak, do të kuptosh se ka mundësi të pafund dhe është këtu të qëndrosh – WP është akoma duke fituar vrull dhe përdoruesit, duke u rritur dita ditës. Nëse jeni duke kërkuar për një karrierë mendoni edhe për WP. Dhe jo, nuk është e nevojshme të jesh programues. Shkrimi, përkthimi, menaxhimi, hartimi – këto janë të gjitha punët që mund të bazohen në dhe rreth WP – thjesht duhet të filloni të mësoni bazat.

përfundim

WordPress është bërë platforma më e njohur për zhvillimin e blogeve dhe faqeve të internetit. Ka shumë arsye për këtë, dhe ne përmendëm vetëm disa nga ato në këtë artikull. Tani që u njohët me WordPress, është koha për ta njohur atë edhe më mirë. Nëse vendosni të filloni faqen tuaj të re me WordPress, qëndroni me ne dhe ne do t’ju ndihmojmë për çdo hap të aventurës tuaj të re.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map