Google Analytics’i bir WordPress Web Sitesine Ekleme

Google Analytics'i bir WordPress web sitesine ekleme


WordPress ile oluşturduğunuz bir blog, basit kişisel web sitesi veya iş portföyü olsun, bunu bir nedenden dolayı yapıyorsunuz. Kullanıcıların çevrimiçi olarak sunduğunuz içeriğe erişmesini istiyorsunuz. Kitle olmadan, web projeniz amacına hizmet etmez. Bu nedenle, alanınızı ziyaret eden kullanıcıları anlamaya başlamanız gerekir.

Sitenizi açan kişiler kimlerdir? Kaç tanesi sitenizi bir ayda ziyaret ediyor? Geri dönüyorlar mı ve sitenizi ne kadar süre açık tutuyorlar? Bir arama motorundan mı, sosyal ağ sitesinden mi kaynaklandılar yoksa adresi elle mi girdiler? Bunlar, her web sitesi sahibinin düzenli olarak kendilerine sorması gereken birkaç önemli sorudur.

Soruları sormak kolay kısımdır; ama onlara nasıl cevap veriyorsun?

Google Analytics nedir?

Yukarıdaki soruları ücretsiz bir Google hizmetiyle cevaplayabilirsiniz. Google Analytics çok güçlü (bu hala bir eksiklik) çevrimiçi web analizi bir web sitesinin ve onun bir parçası olan tüm ziyaretçilerin davranışlarını izleyebilen bir araçtır. Her ne kadar tek tür olmasa da, Google Analytics kesinlikle iş için en popüler analiz araçlarından biridir. Kullanıcılar, dünya çapında, basit bloglardan milyonlarca aylık kullanıcı üreten kurumsal portallara kadar çeşitli sitelerin istatistiklerini almak için kullanıyor.

Hizmet 2005 yılında tanıtıldı. Sayısız raporlama aracı sunar; gerçek zamanlı ziyaretçileri, yerleri ve teknolojiyi göstermekten satış sayısını izleyebilecek e-Ticaret verilerine.

O nasıl çalışır?

Google Analytics, herkesin benzersiz bir izleme kimlik kodu alan ücretsiz bir hesap açmasını gerektirir. Kodu bir siteye yerleştirdikten sonra, bir ziyaretçi ilişkili sayfalardan herhangi birini yüklediğinde Google Analytics çalışır.

Bu izleme kodu daha sonra istemcilerin tarayıcılarında çalışır ve davranışı izler. Bu birkaç yıl önce mümkün olmasa da, veriler genellikle gerçek zamanlı olarak tüm sinyalleri hızlı bir şekilde yorumlayan servise gönderilir. Kaç kullanıcının sitenizi yüklediğini ve ziyaretleriyle ilgili tüm ayrıntıları hemen görmenizi sağlar.

Önerilen okuma: Yeni Başlayanlar için Google Analytics Kılavuzu

Google Analytics sitenize nasıl eklenir?

İzleme kodunu sitenize yerleştirmeden önce bir Google Analytics hesabı oluşturmanız gerekir:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Google Analytics
 2. Gmail hesabınızla oturum açın
 3. “Kaydol” düğmesini tıklayın
 4. “Web sitesi” seçeneğini belirtin
 5. Hesabınızın adı, web sitesi adı, URL, ülke ve saat dilimi gibi bilgileri girin
 6. Şartlar ve koşulları kabul edin

Adımları tamamladıktan sonra, hesabın hazır olması gerekir ve şimdi hesabınızı web sitenize bağlamaya başlayabilirsiniz. WordPress’teki herhangi bir şeyde olduğu gibi, işi birkaç farklı şekilde yapabilirsiniz. Bu makalede, WordPress sitenize Google Analytics eklemenin iki farklı tekniğini göstereceğiz.

1. Google Analytics eklemek için WordPress eklentilerini kullanın

Google Analytics üzerinden yalnızca temel bir izleme bilgisi istiyorsanız, manuel yöntemler yeterlidir. Ancak istatistikleri günlük olarak takip etmek istiyorsanız, eklenti daha iyi bir seçim olabilir. Google’ın izleme hizmetine adanmış birkaç şaşırtıcı WordPress eklentisi var. Kodu kodlamadan siteyi ona bağlamanıza yardımcı olacaklar ve muhtemelen seveceğiniz bazı ekstra özellikler de sağlayacaklar.

Bir eklenti kullanarak, WordPress kontrol panelinizde Google Analytics’e sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla, her zaman resmi hizmet sayfalarını açmak yerine, en alakalı istatistikleri doğrudan WordPress yönetici sayfanızdan görebilirsiniz..

WP için Google Analytics Kontrol Paneli (GADWP)

FİYAT: Ücretsiz

Bir milyondan fazla aktif kullanıcıyla, sitenizi popüler Google’ın izleme aracına bağlayabilen en popüler WordPress eklentisidir. Rakamların, resmi Google Analytics iş ortağı olarak listelenmiştir.

Bahsettiğimiz izleme kimliği kodunu eklemenize izin verecek ve ayrıca bir gösterge paneli modülü istatistikleri doğrudan siteden takip edebilmeniz için.

GADWP, hizmeti bağlamaktan daha da ileri gider. Gelişmiş özellikleri nedeniyle şunları yapabilirsiniz: siteyi diğer üst düzey veri koleksiyonlarıyla analiz edebilir. Bu, etkinlikleri ve segmentleri doğrudan gösterge tablosundan görebileceğiniz anlamına gelir.

Şimdi eklentiyi nasıl kuracağımızı ve hizmetle nasıl bağlantı kuracağımızı görelim:

 1. Adresine git Eklentiler -> Yeni Ekle
 2. “WP için Google Analytics Kontrol Paneli” ni arayın
 3. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 4. Sol tarafta Google Analytics menü öğesini bulun ve Genel Ayarlar’ı açın
 5. “Eklentiyi yetkilendir” düğmesini tıklayın
 6. “Erişim Kodunu Al” bağlantısını tıklayın
 7. Yeni bir pencerede Google Analytics hesabınızı seçin ve eklentiye erişime izin verin
 8. Oluşturulan kodu kopyalayın
 9. Eklentiye geri dönün ve erişim kodunu yapıştırın

Google Analytics hesabı doğru bir şekilde ayarlandıysa, o hesaptaki kullanılabilir raporların listesini görmelisiniz (yeni bir hesabınız varsa, listede yalnızca bir öğeniz olacaktır). Bundan sonra, eklentiyi kullanmaya başlayabilir, ayarları değiştirebilir ve istatistiklerdeki değişiklikleri izleyebilirsiniz.

GADWP'deki Google Analytics Gösterge Tablosu

İlk görsel raporu görmek için, son otuz günlük istatistiklere sahip bir grafik görebileceğiniz WordPress Kontrol Panelinize gidin. Etkileyici, değil mi?

NK Google Analytics

FİYAT: Ücretsiz

Bu eklentilerden biri ücretsiz NK Google Analytics’tir. Daha önce adım adım bir eğitim videosu oluşturduğumuzdan, lütfen yukarıya bakın ve eklentiyi nasıl yükleyeceğinizi ve kişisel Google Analytics hesabınıza nasıl bağlayacağınızı öğrenin.

Diğer Eklentiler

Bu yazıda sadece iki WordPress eklentisinden bahsettik. Size daha fazla seçenek sunmak için aşağıdakiler gibi diğer popüler çözümlere de göz atabilirsiniz:

2. Kodu manuel olarak ekleyin

İstediğiniz tek şey hizmeti sitenize bağlamaksa, manuel yol fazlasıyla yeterli olacaktır. Ek eklentiler yüklemenize gerek kalmasa da, istatistikleri doğrudan siteden takip edemezsiniz. Bunun yerine, analiz etmeye başlamak için her zaman Google Analytics sayfalarına gitmeniz gerekecek.

Bu yöntemi yalnızca kodu ve WordPress şablonlarını nasıl işleyeceğinizi biliyorsanız kullanmanızı öneririz. Dosyaları güncellemeniz gerekeceğinden, hata yapma ve sitenizi frenleme riskiniz vardır. Ayrıca, bir alt temayla çalışmıyorsanız, etkin WordPress temanızı güncellediğinizde kodu kaybedebilirsiniz.

Yöntem 1

Google Analytics kodunun, sitenizin her sayfasına yüklenen header.php dosyasına yerleştirilmesi gerekir. Bu nedenle dosyayı düzenlemek ve kodu doğru yere yapıştırmak mantıklıdır:

 1. Google Analytics’e gidin
 2. Tıklamak Yönetici -> İzleme Bilgileri -> İzleme Kodu
 3. İle başlayan ve biten tüm kodu kopyala etiket
 4. Adresine git Görünüm -> Editör
 5. Header.php dosyasını bulun ve düzenleyin
 6. İzleme kodunu hemen etiket
 7. Değişiklikleri Kaydet

Google Analytics izleme kodu

Yöntem # 2

Diğer yöntem, aynı kodu function.php dosyası aracılığıyla web sitenizin başlığına eklemenizi sağlar:

 1. Adresine git Görünüm -> Editör
 2. Function.php dosyasını düzenleyin
 3. Aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın:

add_action ('wp_head', 'fsg_googleanalytics');
işlev fsg_googleanalytics () {?>

// Google Analytics izleme kodunuzu buraya yapıştırın (ile başlayan ve biten kod)e

Adblock
detector
map