Drupal vs. WordPress Porównanie 2020

Porównanie Drupal vs. WordPress 2017


Wybór prostej platformy blogowej może nie być trudny. Jeśli nie jesteś zainteresowany budowaniem złożonych projektów internetowych, istnieją świetne narzędzia, które pozwolą Ci blogować bez martwienia się o szczegóły techniczne. W takim przypadku zalecamy przyjrzenie się różnicom między WordPress i WordPress.com, a także sprawdzenie, czy powinieneś wybrać WordPress lub Blogger.

Spis treści

 • Co to jest Drupal?
 • Instalacja
 • Prostota
 • Motywy i wtyczki
 • Blogowanie
 • Wsparcie
 • Bezpieczeństwo
 • Witryny wielojęzyczne
 • Tabela porównawcza
 • Ostatnie słowa

Co to jest Drupal?

Drupal to darmowy system CMS o otwartym kodzie źródłowym, który pozwala wszystkim budować strony internetowe i inne złożone projekty internetowe. Dzięki CMS możesz tworzyć blogi, witryny prywatne lub biznesowe, fora, sklepy internetowe, intranety, a nawet witryny społecznościowe. Chociaż może być używany zarówno przez początkujących, jak i profesjonalnych, Drupal jest bardziej odpowiedni dla doświadczonych użytkowników, którzy wiedzą coś o technologiach sieciowych i kodowaniu. Jak możesz sobie wyobrazić, zbudowanie od podstaw serwisu społecznościowego nie jest łatwe do zaklasyfikowania.

Drupal obsługuje zarządzanie treścią, wspólne tworzenie treści, podcasty, galerie zdjęć, sieci p2p i wiele więcej. Pozwala na łatwe rozszerzenia w postaci modułów, ale chociaż wszystko brzmi bardzo podobnie do WordPress, wciąż istnieją zasadnicze różnice, które pomogą Ci wybrać jeden nad drugim.

Chociaż poniższy film pokazuje starsze wersje WordPress i Drupal, podstawowe funkcje niewiele się zmieniły. Z tego powodu porównanie obowiązuje również dla nowych wersji dwóch CMS.

Instalacja

Zanim zaczniesz tworzyć stronę internetową za pomocą WordPress lub Drupal, musisz zainstalować CMS według własnego wyboru. Mimo że oba oferują szybką instalację, należy pamiętać o kilku różnicach.

WordPress

WordPress.org słynie z pięciominutowego procesu instalacji. Ponieważ większość firm hostingowych już oferuje skrypty instalacyjne, użytkownicy muszą je otworzyć i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. W zależności od skryptu użytkownicy mogą całkowicie uniknąć konfigurowania baz danych i innych rzeczy, które mogą być mylące dla początkujących.

Jeśli zdecydujesz się zainstalować WordPress ręcznie, zajmie to kilka dodatkowych kroków, ale proces będzie nadal szybki.

Drupal

Podobnie jak WordPress, instalacja jest bardzo prosta. Użytkownicy muszą tylko pobrać najnowszą wersję z oficjalnej strony i postępować zgodnie z instrukcją instalacji. Instalacja Drupala zajmuje kilka minut, ale nie powinieneś mieć problemów podczas tego procesu.

Interesującą częścią instalacji jest to, że Drupal oferuje specjalne pakiety instalacyjne. Tak więc, jeśli już wiesz, jakiego rodzaju witryny szukasz, możesz automatycznie zainstalować poszczególne moduły za pomocą Drupala.

Prostota

Czy chcesz prosty lub złożony system zarządzania treścią? Prawdopodobnie zależy to od tego, co chcesz osiągnąć ze swoją witryną, ale to naturalne, że każdy chce prostego systemu, który wciąż może Ci zapewnić to, czego chcesz. Jak WordPress i Drupal grać w tym polu?

WordPress

WordPress jest przyjazny dla początkujących i łatwy do zrozumienia. Nawet jeśli jesteś kompletnym nowicjuszem, nadal możesz samodzielnie tworzyć blogi i publikować posty. Po prostu badając interfejsy użytkownika, przeglądając menu i opcje, będziesz mógł modyfikować wygląd swojej nowej witryny.

Gdy zdecydujesz się zrobić więcej ze swoim blogiem, będziesz musiał nauczyć się nowych rzeczy na temat WordPress. Ale przy tak wielu zasobach online nie zajmie dużo czasu, dopóki nie zaczniesz korzystać z platformy jak profesjonalista.

Drupal

Drupal admin

Drupal nie jest odpowiedni dla początkujących. CMS jest skomplikowany, ponieważ będzie wymagał co najmniej podstawowych umiejętności w zakresie HTML, CSS i PHP tylko w celu zarządzania witryną. Jeśli zdecydujesz się stworzyć bardziej wyrafinowane strony internetowe, lepiej przygotuj przewodniki po programowaniu, ponieważ nie dostaniesz wszystkiego dzięki edytorowi wizualnemu (jak oferują niektóre inne platformy).

Motywy i wtyczki

Jeśli nie jesteś profesjonalnym projektantem stron internetowych, potrzebujesz motywu witryny. Ponadto, jeśli nie jesteś programistą, będziesz potrzebować wtyczek i modułów, które dodadzą funkcje do strony. Zarówno WordPress, jak i Drupal pozwalają instalować szablony i rozszerzenia, ale robią to inaczej.

WordPress

Popularny CMS oferuje tysiące motywów i wtyczek WordPress, które pomagają użytkownikom rozszerzyć ich zwykłą stronę internetową. Bez wiedzy technicznej każdy może dodawać i modyfikować funkcje swoich osobistych blogów. Ponieważ jest tak wiele dostępnych rozszerzeń, można znaleźć praktycznie wszystko, czego potrzebujesz do swojej witryny.

Istnieje jeszcze tysiące produktów premium, które są zwykle lepiej kodowane i są oferowane z profesjonalnym wsparciem. Dzięki WordPress naprawdę nie możesz powiedzieć, że czegoś brakuje.

Drupal

Chociaż nie jest tak popularny jak WordPress, zaskakuje fakt, że Drupal oferuje tak ogromną liczbę dostępnych rozszerzeń. W przeciwieństwie do WordPressa musisz opuścić system i ręcznie wyszukać moduł, zanim będziesz mógł je zainstalować. Chociaż nie stanowi to problemu dla kogoś, kto dobrze zna się na komputerach, początkujący mogą odstraszyć cały proces.

Motyw Drupal

Średnio moduły Drupala nie są tak dobre, jak odpowiedniki WordPress, i zwykle będziesz musiał zapłacić za właściwe. To samo dotyczy tematów. Aby uzyskać lepsze motywy, będziesz musiał zatrudnić profesjonalnych projektantów.

Blogowanie

Jeśli chcesz założyć blog, ważne będzie, aby wybrany CMS obsługiwał blogowanie. Oczywiście wszystkie systemy umożliwiają teraz dodawanie osobistego bloga, ale jak dobre WordPress i Drupal są odpowiednie do blogowania?

WordPress

Jak już zapewne słyszałeś, WordPress to najlepsza platforma blogowa. A jeśli nas zapytasz, to prawda.

W WordPress nic nie możesz zrobić z blogiem, a wielką zaletą jest to, że nie musisz nic przygotowywać ani bawić się kodem.

Po zainstalowaniu WordPressa możesz opublikować swój pierwszy post w ciągu kilku minut. Podczas gdy edytor wizualny pozwoli ci cieszyć się pisaniem i zarządzaniem mediami, edytor tekstowy pomoże ci w razie potrzeby dołączyć kod HTML i CSS. Cały obszar zarządzania treścią jest przyjazny dla użytkownika i nie będziesz mieć problemów z obsługą bloga, nawet jeśli jesteś nowicjuszem.

Drupal

Z drugiej strony Drupal nie jest specjalnie stworzony do blogowania. Dlatego musisz włączyć moduł, zanim zaczniesz pisać pierwszy post. Chociaż możesz używać edytora tekstu do pisania treści i wstawiania plików multimedialnych, po prostu nie jest tak dobry, jak odpowiednik WordPress.

Moduł blogowania Drupal

Od pierwszego otwarcia modułu blogowania stanie się jasne, że blogowanie jest tylko częścią systemu, a nie czymś, do czego zostało stworzone.

Wsparcie

Ponieważ szukasz czegoś więcej niż tylko platformy blogowej, ważne jest, aby mieć do tego dobre wsparcie. Oczywiście złożoność witryny może sprawiać kłopoty. Jakiej pomocy możesz oczekiwać dzięki WordPress i Drupal?

WordPress

WordPress ma ogromna społeczność internetowa to jest zawsze gotowe do pomocy. Po rozpoczęciu tworzenia witryny sugerujemy dołączenie do oficjalnych forów i grup wsparcia. Istnieją również niezliczone zasoby online, samouczki, przewodniki wideo i podcasty, które nauczą Cię wszystkiego o WordPress.

Drupal

Podobnie jak WordPress i Joomla, Drupal ma aktywna społeczność online. Możesz więc oczekiwać kompleksowej dokumentacji, forów pomocy technicznej, grup użytkowników, pokojów rozmów i innych zasobów. Wszystkie pomogą Ci rozwiązać problemy za darmo.

Drupal jest dobrze znany ze swojego Marketplace, który próbuje połączyć użytkowników z programistami. To świetny sposób na znalezienie profesjonalnej pomocy. Niestety zatrudnienie profesjonalistów prawdopodobnie będzie cię kosztować więcej niż zatrudnienie kogoś do pracy związanej z WordPress.

Bezpieczeństwo

Nikt nie chce niezabezpieczonego systemu. Tak jak nie chciałbyś mieć domu bez zamka na drzwiach, nie powinieneś używać platformy do budowania stron internetowych, która nie jest wystarczająco bezpieczna. Na szczęście, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na WordPress, czy Drupal, w końcu będziesz mieć wzmocnione systemy, które w większości przypadków będą powstrzymywać intruzów.

Bezpieczeństwo WordPress

WordPress

Trudno jest zapewnić bezpieczeństwo platformie, gdy istnieją setki milionów aktywnych użytkowników i zbudowanych z niej stron internetowych. Witryny WordPress są zwykle jednymi z pierwszych celów hakerów i złośliwych skryptów, a złoczyńcy codziennie szukają luk w zabezpieczeniach. Właśnie z tego powodu dobrzy ludzie (programiści WordPress) pracują non-stop, aby naprawić problemy. Robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo systemu i wykonują świetną robotę.

Aby pomóc ciężko pracującym programistom, możesz zainstalować wtyczki innych firm, które zwiększą bezpieczeństwo Twojej witryny. Istnieją setki wtyczek, które pomogą Ci wzmocnić bloga, ale będziesz musiał się nimi cały czas opiekować. W wielu przypadkach będziesz musiał zapłacić za wtyczkę premium, jeśli naprawdę chcesz uzyskać najlepsze zabezpieczenia swojej witryny. Na początek uważaj, aby nie używać jednego z najgorszych haseł do swojego bloga.

Drupal

Nie możesz przeczytać o zhakowaniu witryn Drupala, prawda? Cóż, chociaż jest o wiele mniej witryn zbudowanych przy użyciu Drupala niż na przykład WordPress lub Joomla, prawda jest taka, że ​​Drupal kładzie nacisk na bezpieczeństwo. Wszystkie problemy dotyczące bezpieczeństwa są regularnie publikowane na oficjalnej stronie, a programiści ciężko pracują nad łataniem systemu przez cały czas.

Witryny wielojęzyczne

Zapotrzebowanie na wielojęzyczne strony stale rośnie. Ludzie zdali sobie sprawę z mocy stron internetowych, które działają w kilku różnych językach, więc dla wielu użytkowników ta funkcja jest obowiązkowa. W jaki sposób WordPress i Drupal mogą ci w tym pomóc??

WordPress

Podczas instalacji WordPress poprosi cię o wybranie języka dla obszaru administracyjnego. Możesz także łatwo zmienić język w dowolnym momencie.

Ale jeśli chodzi o treści w więcej niż języku, będziesz musiał szukać rozwiązań innych firm.

Na szczęście istnieje więcej niż kilka wtyczek, które pozwalają przetłumaczyć całą witrynę na setki języków. Ale jeśli naprawdę poważnie podchodzisz do swoich witryn wielojęzycznych, będziesz musiał sięgnąć do portfela i zapłacić za wtyczki premium lub usługi, które pomogą Ci zbudować idealną witrynę wielojęzyczną.

Drupal

Podobnie Drupal pozwala bez problemu obsługiwać strony w języku innym niż angielski. Musisz tylko aktywować moduły odpowiedzialne za języki i będziesz mógł przetłumaczyć stronę na dowolny język, który chcesz.

Tabela porównawcza

WordPress

Drupal

Instalacja:5 minut instalacji10 minut; istnieją specjalne pakiety instalacyjne
Wygląd i rozszerzenia:Dziesiątki tysięcy rozszerzeńDobra liczba rozszerzeń, trudniejsza do zainstalowania
Blogowanie: Idealna platforma do blogowaniaModuł blogowy; nie tak dobry jak WP
Wsparcie:Społeczność, zapłać za wsparcieSpołeczność, rynek
Bezpieczeństwo: Często aktualizowane wtyczki bezpieczeństwaCzęsto aktualizowane wtyczki bezpieczeństwa
Opcje wielojęzyczne: Powinien korzystać z usług stron trzecich Aktywuj moduły językowe

Ostatnie słowa

Jeśli szukasz platformy blogowej, która pozwoli Ci zarządzać witryną bez dużej wiedzy technicznej, zainstaluj WordPress. Popularna platforma pomoże Ci tworzyć mniejsze strony internetowe, dostosowywać je samodzielnie i rozbudowywać dzięki tysiącom niesamowitych motywów i wtyczek. O wiele łatwiej będzie znaleźć pomoc i zatrudnić specjalistów, jeśli zdecydujesz się na funkcje, których nie możesz stworzyć samodzielnie.

Z drugiej strony Drupal jest idealnym wyborem dla bardziej złożonych stron internetowych i innych projektów internetowych, których WordPress po prostu nie radzi sobie tak dobrze. Ale aby wykorzystać całą tę moc, musisz znać HTML, CSS i PHP tylko po to, aby dobrze zarządzać witryną. Jeśli jesteś zainteresowany budowaniem złożonych stron internetowych za pomocą Drupala, lepiej bądź profesjonalnym programistą.

Zarówno Drupal, jak i WordPress mają swoje mocne i słabe strony, ale w zależności od twoich celów wybór powinien być bardzo łatwy. Który wybrałeś??

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map