Drupal ve WordPress Karşılaştırması 2020

Drupal ve WordPress Karşılaştırması 2017


Basit bir blog platformu seçmek o kadar da zor olmayabilir. Karmaşık web projeleri oluşturmakla ilgilenmiyorsanız, teknikler hakkında endişelenmenize gerek kalmadan blogunuza izin verecek harika araçlar vardır. Bu durumda, WordPress ve WordPress.com arasındaki farklılıklara bakmanızı ve ayrıca WordPress veya Blogger’a gidip gitmemenizi öneririz..

İçindekiler

 • Drupal nedir?
 • Kurulum
 • Basitlik
 • Temalar ve Eklentiler
 • Blog
 • Destek
 • Güvenlik
 • Çok dilli siteler
 • Karşılaştırma Tablosu
 • Son sözler

Drupal nedir?

Drupal herkesin web siteleri ve diğer karmaşık web projelerini oluşturmasına olanak tanıyan ücretsiz bir açık kaynaklı CMS’dir. CMS ile bloglar, kişisel veya iş siteleri, forumlar, çevrimiçi mağazalar, intranetler ve hatta sosyal ağ siteleri oluşturabilirsiniz. Hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller tarafından kullanılabilmesine rağmen, Drupal web teknolojileri ve kodlama hakkında bir iki şey bilen deneyimli kullanıcılar için daha uygundur. Tahmin edebileceğiniz gibi, sosyal ağ sitesi sıfırdan oluşturmak kolay olarak kategorize edilemez.

Drupal, içerik yönetimini, işbirlikçi yazarlığı, podcast’leri, resim galerilerini, p2p ağını ve çok daha fazlasını destekler. Modüller şeklinde kolay uzantılara izin verir, ancak her şey WordPress’e çok benzese de, birini diğerinden seçmenize yardımcı olacak önemli farklılıklar vardır..

Aşağıdaki videoda WordPress ve Drupal’ın eski sürümleri gösterilmesine rağmen, temel özellikler çok fazla değişmedi. Bu nedenle, karşılaştırma iki CMS’nin yeni sürümleri için de geçerlidir.

Kurulum

WordPress veya Drupal ile bir web sitesi yapmaya başlamadan önce, seçtiğiniz CMS’yi yüklemeniz gerekir. Her ikisi de hızlı kurulum özelliği olmasına rağmen, bilmeniz gereken bazı farklılıklar vardır.

WordPress

WordPress.org beş dakikalık kurulum süreci ile ünlüdür. Web hosting şirketlerinin çoğu zaten kurulum komut dosyaları sunduğundan, kullanıcılar sadece bunları açmalı ve ekrandaki talimatları izlemelidir. Bir betiğe bağlı olarak, kullanıcılar yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilecek veritabanlarını ve diğer şeyleri ayarlamaktan tamamen kaçınabilir.

WordPress’i manuel olarak yüklemeye karar verirseniz, birkaç adım daha atar, ancak işlem yine de hızlı bir şekilde tamamlanır.

Drupal

Tıpkı WordPress gibi, kurulum da oldukça basittir. Kullanıcılar sadece resmi siteden en son sürümü indirmeli ve kurulum kılavuzunu takip etmelidir. Drupal’ın yüklenmesi birkaç dakika sürer, ancak işlem sırasında sorun yaşamamanız gerekir.

Kurulumla ilgili ilginç kısım, Drupal’ın özel kurulum paketleri sunmasıdır. Böylece, ne tür bir site için gittiğinizi zaten biliyorsanız, belirli modülleri Drupal ile otomatik olarak kurabilirsiniz.

Basitlik

Basit veya karmaşık bir içerik yönetim sistemi mi istiyorsunuz? Muhtemelen web sitenizle neyi başarmak istediğinize bağlıdır, ancak herkesin hala istediğinizi alabilecek basit bir sistem istemesi doğaldır. Nasıl WordPress ve Drupal bu alanda oyna?

WordPress

WordPress başlangıç ​​dostu ve anlaşılması kolaydır. Tam bir acemi olsanız bile, kendi başınıza bir blog oluşturabilir ve sorunsuz yayınlar yayınlayabilirsiniz. Sadece kullanıcı arayüzlerini araştırarak, menülerden ve seçeneklerden geçerek yeni web sitenizin görünümünü ve izlenimini değiştirebilirsiniz..

Blogunuzla daha fazlasını yapmaya karar verdiğinizde, WordPress hakkında yeni şeyler öğrenmeniz gerekecek. Ancak çok fazla çevrimiçi kaynakla, platformu bir profesyonel gibi kullanmaya başlayana kadar çok fazla zaman almayacak.

Drupal

Drupal admin

Drupal yeni başlayanlar için uygun değildir. CMS, siteyi yönetmek için HTML, CSS ve PHP’de en azından bazı temel becerilere ihtiyaç duyacağı için karmaşıktır. Daha karmaşık web siteleri geliştirmeye karar verirseniz, görsel bir editörle (diğer bazı platformların sunduğu gibi) her şeyi elde edemeyeceğiniz için programlama kılavuzlarınızı daha iyi hazırlayın.

Temalar ve Eklentiler

Profesyonel bir web tasarımcısı değilseniz, web sitesi için bir temaya ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, bir programcı değilseniz, siteye özellikler ekleyecek eklentiler ve modüller isteyeceksiniz. Hem WordPress hem de Drupal, şablonlar ve uzantılar yüklemenize izin verir, ancak farklı şekilde yaparlar.

WordPress

Popüler CMS, kullanıcıların normal web sitelerini genişletmelerine yardımcı olan binlerce WordPress teması ve eklentisi sunar. Herhangi bir teknik bilgi olmadan, herkes kişisel bloglarının özelliklerini ekler ve değiştirir. Kullanılabilir çok fazla uzantı olduğundan, siteniz için ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi bulmak mümkündür.

Genellikle daha iyi kodlanan ve profesyonel destekle gelen binlerce daha premium ürün bile var. Yani, WordPress ile bir şeyi kaçırdığınızı gerçekten söyleyemezsiniz.

Drupal

WordPress kadar popüler olmasa da, Drupal’ın çok sayıda mevcut uzantıya sahip olması şaşırtıcıdır. WordPress’in aksine, sistemden çıkmanız ve kurmadan önce modülü manuel olarak aramanız gerekir. Bilgisayarlarda iyi olan biri için sorun olmasa da, yeni başlayanlar tüm süreçten korkabilirler.

Drupal teması

Ortalama olarak, Drupal’ın modülleri WordPress muadilleri kadar iyi değildir ve genellikle doğru olanlar için ödeme yapmanız gerekecektir. Aynı şey temalar için de geçerli. Daha iyi temalar için profesyonel tasarımcıları işe almanız gerekecek.

Blog

Bir blog başlatmak istiyorsanız, seçtiğiniz CMS’nin bloglamayı desteklemesi önemlidir. Elbette, tüm sistemler artık kişisel bir blog eklemenize izin veriyor, ancak WordPress ve Drupal’ın blog yazmak için ne kadar iyi olduğunu?

WordPress

Daha önce duymuş olabileceğiniz gibi, WordPress nihai bloglama platformudur. Bize sorarsanız, bu doğrudur.

Blogunuz hakkında WordPress ile yapamayacağınız hiçbir şey yoktur ve önemli olan, kodla hiçbir şey hazırlamak veya karışıklık yapmak zorunda kalmamanızdır..

WordPress’i yükledikten sonra, ilk yayınınızı birkaç dakika içinde yayınlayabilirsiniz. Görsel düzenleyici yazma ve medya yönetiminin keyfini çıkarmanıza izin verirken, Metin düzenleyici gerekirse HTML ve CSS kodunu eklemenize yardımcı olur. İçerik yönetimi alanının tamamı kullanıcı dostudur ve yeni başlayan biri olsanız bile blog’u çalıştırırken sorun yaşamayacaksınız.

Drupal

Öte yandan, Drupal blog yazmak için özel olarak tasarlanmamıştır. Bu nedenle, ilk gönderiyi yazmaya başlamadan önce modülü etkinleştirmeniz gerekecek. İçeriği yazmak ve medya dosyaları eklemek için metin düzenleyiciyi kullanmanıza rağmen, WordPress muadili kadar iyi hissettirmiyor.

Drupal bloglama modülü

Bloglama modülünü ilk açtığınızda, bloglamanın sistemin sadece bir parçası olduğu ve bunun için tasarlandığı bir şey olmadığı açıktır..

Destek

Sadece bir blog platformundan başka bir şey arıyorsanız, bu platform için iyi bir desteğe sahip olmanız çok önemlidir. Açıkçası, web sitenizin karmaşıklığı sizi belaya sokabilir. Peki, WordPress ve Drupal ile ne tür bir yardım bekleyebilirsiniz?

WordPress

WordPress bir devasa çevrimiçi topluluk her zaman yardım etmeye hazır. Bir site oluşturmaya başladığınızda, resmi forumlara ve destek gruplarına katılmanızı öneririz. Ayrıca WordPress hakkında her şeyi öğretecek sayısız çevrimiçi kaynak, öğretici, video kılavuzu ve podcast var.

Drupal

WordPress ve Joomla gibi, Drupal’ın aktif çevrimiçi topluluk. Böylece kapsamlı belgeler, destek forumları, kullanıcı grupları, sohbet odaları ve diğer kaynakları bekleyebilirsiniz. Hepsi problemleri ücretsiz çözmenize yardımcı olacak.

Drupal, kullanıcıları geliştiricilere bağlamaya çalışan Pazarı ile tanınır. Bu, profesyonel yardım bulmanın harika bir yoludur. Ne yazık ki, profesyonelleri işe almak muhtemelen WordPress ile ilgili bir iş için birini işe almaktan daha pahalıya mal olacaktır.

Güvenlik

Hiç kimse güvenli olmayan bir sistem istemez. Tıpkı kapıların kilidi olmadan bir ev sahibi olmaya razı olmadığınız gibi, yeterince güvenli olmayan bir web oluşturma platformu kullanmamalısınız. Neyse ki, WordPress veya Drupal’a gitmeye karar verirseniz, çoğu durumda davetsiz misafirleri uzak tutacak güçlendirilmiş sistemlere sahip olacaksınız..

WordPress Güvenliği

WordPress

Yüz milyonlarca aktif kullanıcı ve web sitesi inşa edildiğinde bir platformu güvende tutmak zordur. WordPress siteleri genellikle bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı komut dosyaları için ilk hedefler arasındadır ve WordPress’te günlük olarak güvenlik açıkları arayan kötü adamlar vardır. Bu nedenle, iyi adamlar (WordPress geliştiricileri) sorunları çözmek için kesintisiz çalışıyor. Sistemi güvende tutmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar ve harika bir iş çıkarıyorlar.

Çalışkan geliştiricilere yardımcı olmak için, sitenizi daha da güvenli hale getirecek 3. taraf eklentileri yükleyebilirsiniz. Blogunuzu güçlendirmenize yardımcı olacak yüzlerce eklenti var, ancak her zaman bunlarla ilgilenmeniz gerekecek. Çoğu durumda, siteniz için gerçekten en iyi güvenliği istiyorsanız, premium bir eklenti için ödeme yapmanız gerekecektir. Yeni başlayanlar için, blogunuz için en kötü şifrelerden birini kullanmamaya dikkat edin.

Drupal

Drupal sitelerinin saldırıya uğradığını okuyamazsınız, değil mi? Drupal ile oluşturulmuş WordPress veya Joomla tarafından desteklenen web sitelerinden çok daha az web sitesi olmasına rağmen, gerçek şu ki Drupal güvenliği vurgulamaktadır. Tüm güvenlik sorunları düzenli olarak resmi sitede yayınlanmaktadır ve geliştiriciler sistemi her zaman yamalamak için çok çalışmaktadır..

Çok dilli siteler

Çok dilli siteler için talep büyümeye devam ediyor. İnsanlar, birkaç farklı dilde çalışan web sitelerinin arkasındaki gücü fark etmişlerdir, bu nedenle birçok kullanıcı için özellik bir zorunluluktur. WordPress ve Drupal size bu konuda nasıl yardımcı olabilir??

WordPress

Yükleme sırasında WordPress, yönetici alanı için bir dil seçmenizi ister. İstediğiniz zaman dili kolayca değiştirebilirsiniz.

Ancak içeriğin dilden daha fazlasına sahip olması söz konusu olduğunda, üçüncü taraf çözümlerini aramanız gerekecektir..

Neyse ki, tüm web sitesini yüzlerce dile çevirmenize izin veren birkaç eklenti var. Ancak çok dilli siteleriniz konusunda gerçekten ciddiyseniz, cüzdanınıza ulaşmanız ve mükemmel çok dilli siteyi oluşturmanıza yardımcı olacak premium eklentiler veya hizmetler için ödeme yapmanız gerekecektir..

Drupal

Benzer şekilde, Drupal İngilizce olmayan siteleri sorunsuz bir şekilde ele almanızı sağlar. Sadece dillerden sorumlu olan modülleri etkinleştirmeniz gerekecek ve siteyi istediğiniz herhangi bir dile çevirebileceksiniz..

Karşılaştırma Tablosu

WordPress

Drupal

Kurulum:5 dakika kurulum10 dk; özel kurulum paketleri var
Görünüm ve uzantılar:On binlerce uzantıİyi sayıda uzantı, kurulumu daha zor
blogging: Mükemmel blog platformuBloglama modülü; WP kadar iyi değil
Destek:Topluluk, destek için ödemeTopluluk, Pazar Yeri
Güvenlik: Sık güncellenen güvenlik eklentileriSık güncellenen güvenlik eklentileri
Çok dilli seçenekler: 3. taraf hizmetleri kullanmalı Dil modüllerini etkinleştirme

Son sözler

Sitenizi çok fazla teknik bilgiye sahip olmadan yönetmenizi sağlayacak bir blog platformu arıyorsanız, WordPress’i yüklemelisiniz. Popüler platform, daha küçük web siteleri oluşturmanıza, bunları kendi başınıza özelleştirmenize ve binlerce şaşırtıcı tema ve eklenti ile genişletmenize yardımcı olacaktır. Kendi başınıza oluşturamayacağınız özelliklere gitmeye karar verirseniz yardım bulmak ve profesyonelleri işe almak çok daha kolay olacaktır.

Öte yandan, Drupal, WordPress’in bu kadar iyi idare edemediği daha karmaşık web siteleri ve diğer web projeleri için mükemmel bir seçimdir. Ancak tüm bu gücü kullanmak için, siteyi iyi yönetmek için HTML, CSS ve PHP’yi bilmeniz gerekir. Drupal ile karmaşık web siteleri oluşturmak istiyorsanız, profesyonel bir programcı olun..

Hem Drupal hem de WordPress’in güçlü ve zayıf yönleri vardır, ancak hedeflerinize bağlı olarak seçim çok kolay olmalıdır. Hangisi için gittin?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map