Blogunuzu Wix’ten WordPress’e Taşıma

Wix to WordPress


Gerçek şu ki, Wix yeni başlayanların ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyarlanmış çarpıcı bir web sitesi oluşturucusudur. Güzel görünüyor, bazılarıyla geliyor büyük hazır tasarımlar Bu, ilk sitenizi hemen başlatmanıza yardımcı olur ve aslında kullanımı ve yönetimi nispeten kolaydır..

Biraz sarı ve beyaz yıldıza benzeyen sevimli bir logo ile hatırlanması kolay olan bazı Wix reklamlarına ve afişlerine çevrimiçi olarak tökezlediğinizden eminiz (aslında harflerin bir kombinasyonudur, ancak kimin umurunda; bizim için) – bu bir yıldız).

Az önce bahsettiğimiz tüm nedenlerden dolayı, ilk kez blogcuların WordPress yerine Wix ile başlamaya karar vermeleri nadir değildir. Yazdıklarınıza ve elbette bir çizburger yiyen kedinizin fotoğraflarına odaklanırken, tüm teknik sorunları Wix’teki uzmanlara devredersiniz. Ancak birkaç ay hatta belki yıllar sonra bloglamanın düşündüğünüzden çok daha eğlenceli olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Ayrıca, bloglamanın 9 ila 5 işinizi nefret ettiğiniz ofise bırakma cesaretini bile verebilecek bir gelir kaynağı olabileceğini fark etmiş olabilirsiniz. Bunlardan herhangi birini biliyorsanız, muhtemelen Wix blogunuzu WordPress’e taşımayı düşünüyorsunuzdur..

Göç için nasıl hazırlanır

Barındırma, etki alanları ve muhtemelen umursadığınız tüm tekniklerin başka biri tarafından ele alındığı Wix’in aksine, WordPress farklı bir hikaye. Yeni başlayanlar için, bir WordPress web sitesine sahip olabilmek için, bundan sonra bu tekniklerle ilgilenecek bir barındırma şirketi bulmanız gerekecek..

WordPress sitelerini barındırmak söz konusu olduğunda, Bluehost uygun fiyatlarla profesyonel bir web sitesi almanıza yardımcı olacak sektördeki liderlerden biridir. Yeni blogunuza doğru şekilde başlayabilmeniz için indirim almak için bağlantıyı takip etmeniz yeterlidir aylık 2,75 $ kadar düşük.

bluehost ana sayfası

Pakete ve blog için kullanacağınız bir alana karar verdikten sonra WordPress’i yüklemeniz gerekecek. Barındırma sağlayıcınız olarak Bluehost ile gitmeye karar verirseniz, barındırma hizmeti sizin için WordPress’i otomatik olarak yükleyeceğinden bu bölümü rahatlatabilir ve atlayabilirsiniz.. Bu durumda yapmanız gereken tek şey, kontrol paneline gidip yeni çalışma alanınıza giriş yapabilmeniz için kullanıcı adınızı ve şifrenizi hazırlamaktır..

Blogunuzu Wix’ten WordPress’e taşıyın

Bir platformdan diğerine geçiş işlemini gösteren bir makaleye rastladıysanız, muhtemelen endişelenmeye başlamışsınızdır. Ama henüz saçını çekmeye başlama. Diğer aktarımlar bu teknik olmasa da, aktarımı doğru yapmak için her bir adımı izlemeye biraz daha fazla zaman ayırmaya zorlarlar. Tumblr’ı WordPress’e veya Blogger’a kendi barındırdığı WordPress’e aktarmanın aksine, Wix’i WordPress’e geçirmek çok daha kolay.

Ne yazık ki, bu, aralarından seçim yapabileceğiniz daha az seçeneğe sahip olduğunuz anlamına da gelir. Ama ilginç bir bölümle başlayalım.

Bir tema seç

Wix’i kullandığınızdan, şablonların veya temaların nasıl çalıştığının farkında olmalısınız – blogunuzun tüm görünümünü hızlı bir şekilde beğeneceğiniz bir şeye değiştirmenize izin veriyorlar. WordPress temaları çok benzer bir şekilde çalışır. Aralarından seçim yapabileceğiniz on binlerce ücretsiz ve premium WordPress teması var ve bunlar için neredeyse hiçbir sınır yok.

WordPress-Tema-Sağlayıcıları teaser

Her ne kadar bir ücretsiz WordPress tema, lütfen bu tür temaların daha fazla teknik bilgi gerektirdiğini unutmayın. Ücretsiz bir temayı özelleştirmek için gereken WordPress, PHP, HTML ve CSS’de yolunuzu bilmediğiniz sürece, premium bir tema seçmenizi öneririz. Popüler premium temalar genellikle, gittiğiniz blogunuzun mükemmel görünümünü elde edene kadar seçenekler ve renklerle tam anlamıyla oynamanıza izin veren sürükle ve bırak üreticileriyle birlikte gelir. Siteyi mobil ekranda görüntülerken doğru rengi göstermemek veya başlık görüntüsünü yeniden boyutlandırmak için bilgisayar ekranınızda çığlık atmak yerine, bu fazladan birkaç parayı cüzdandan çıkarın ve blogunuzu özelleştirmenin tadını çıkarın.

Kalıcı bağlantıları ayarlama

Evet, biliyoruz. Tıpkı sizin gibi, normal ziyaretçilerin farkına bile varmayacakları ayarlara müdahale etmekten ziyade bir temayı özelleştirmek için zaman harcamak isteriz. Ancak kalıcı bağlantılar yeni WordPress blogunuzun önemli bir parçasıdır ve bunları hemen ayarlamanız çok önemlidir.

Endişelenme; permalink terimi korkutucu gelse de, onları kurmak oldukça kolaydır. Kalıcı bağlantılar URL’lerin bir parçasıdır, yani blogunuzdaki her bir gönderinin, sayfanın, resmin vb. Bu yüzden, basit olmalarına, sabit bir tarih girmelerine veya istediğiniz başka bir şey yapmalarına karar vermenin zamanı geldi.

Kalıcı bağlantı seçimi

Örneğin, www.yournewblog.com/2019/08/my-first-post yerine kalıcı bağlantılarınızı www.yournewblog.com/my-first-post olarak değiştirebilirsiniz. Kalıcı bağlantıda bir tarih olması güzel görünse de, ikinci seçeneği öneririz. Daha kısa URL’ler daha temiz, okunması ve hatırlanması daha kolay ve arama motorları daha iyi.

Bu değişiklikleri yapmak için şu adrese gidin: Ayarlar -> Kalıcı bağlantılar “Posta Adı” seçeneğini seçin. Her şeyin çalışması için değişiklikleri kaydedin ve sayfanızı yeniden yükleyin.

Wix’ten içerik dışa aktarma

WordPress’in aksine, Wix kapalı bir platformdur, bu da kodu görmek için perdelerin arkasına bakmadığınız anlamına gelir. Kulağa alakasız gelebilir, ancak bu aynı zamanda insanların bazı şeylerde size yardımcı olacak araçlar oluşturamayacağı anlamına gelir. Açıkçası, Wix’teki insanlar platformlarından uzaklaşmanızı istemiyorlar, bu nedenle Wix’ten WordPress’e her şeyi hızlı ve kolay bir şekilde aktaracak hiçbir araç yok.

Ama endişelenme; eşyalarınızı farklı yöntemler kullanarak almaya devam edebilirsiniz.

Wix’ten içerik dışa aktarmak için RSS akışına erişmeniz gerekir. RSS beslemesi hakkında hiçbir şey bilmek zorunda değilsiniz, ancak daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, RSS beslemesinin gerçekte ne olduğunu öğrenin. Bunun bir dezavantajı daha var. Son zamanlarda Wix, RSS yayınlarını bloglarından kaldırmaya karar verdi, bu nedenle yeni bir yayınınız varsa, büyük olasılıkla feed’e erişemeyeceksiniz.

RSS beslemesini kaydetme

Wix RSS özet akışınıza erişmek için şu adrese gidin: sizinusername.wixsite.com/blogname/feed.xml veya sizinusername.wixsite.com/blogname/blog-feed.xml. Kullanıcı adı Wix kullanıcı adınızdır ve blog adı Wix üzerinde çalıştırdığınız blogunuzun adıdır. Wix blogunuzda özel bir alan adı kullanıyorsanız, feed.xml veya /blog-feed.xml RSS akışına erişmek için özel alan adınızın sonunda.

Dışa aktarma çok hızlı olmalı ve bilgisayarınızda bir yere kaydedilmiş bir dosya ile sonuçlanmalıdır (masaüstü gayet iyi). Wix’ten içeriği dışa aktarmak için gereken tek şey bu. Görüntüleri daha sonra nasıl ele alacağınızı göstereceğiz.

Wix içeriğini WordPress’e aktarma

Sonraki adım, içeriği yeni WordPress sitenize aktarmanızı gerektirir. Neyse ki, WordPress açık kaynaklı bir platform, bu yüzden farklı hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış tonlarca eklenti ve araç var. Bu araçlardan birine RSS İçe Aktarıcı denir ve tüm amacı Wix’ten içerik dışa aktarırken önceki adımda kaydettiğiniz gibi bir RSS feed dosyasından bilgi almaktır.

 1. Yeni WordPress sitenize giriş yapın
 2. Şu yöne rotayı ayarla Araçlar -> İçe Aktar
 3. RSS’yi seçin ve altındaki “Yükle” simgesini tıklayın
 4. İthalatçı Aracı Kurulumu

 5. WordPress’in yeni bir sayfa yüklemesi için birkaç saniye bekleyin ve İçe Aktarıcıyı Çalıştır’ı tıklayın
 6. İthalatçı Aracını Çalıştır

 7. Dosya Seç’i tıklayın ve Wix’ten dışa aktardığınız RSS dosyasını seçin
 8. Dosya içe aktarmayı seçin

 9. Dosya yükle ve içe aktar düğmesini tıklayın

Dosya yükle ve içe aktar

Blogunuzun boyutuna bağlı olarak, bu biraz zaman alabilir, bu nedenle birkaç dakika boyunca hiçbir şey olmazsa panik yapmayın.

Her şey yapıldıktan sonra, içe aktarmayı onaylayan bir mesaj görmelisiniz. Kontrol etmek için şu adrese gidin: Mesajlar -> Tüm Mesajlar WordPress’te listelenen tüm Wix makalelerini görebilmeniz gerekir. Bu inanılmaz; Wix’ten WordPress’e başarıyla içerik aktardınız, ancak küçük bir sorun var. Yayınlardan herhangi birini açarsanız, görüntülerin hiçbirinin orada olmadığını fark edeceksiniz. Ne yazık ki, RSS yayını görüntüleri otomatik olarak içe aktarmanıza izin vermiyor, bu nedenle bu görevi manuel olarak ele almanız gerekecek.

Wix’ten WordPress’e görüntü nasıl aktarılır?

Yayınlarınızda çok fazla görüntü yoksa, devam edip Wix yayınlarınızı açabilir ve görüntüleri tek tek kaydedebilirsiniz. Ardından, görüntüleri WordPress Medya Kitaplığınıza yüklemek yeterli olacaktır. Resim adını değiştirmezseniz, bu hile yapmalıdır ve tüm resimleriniz Wix’te tam olarak aynı yerlere sahip yayınlarda görünmelidir.

Wix'ten görüntüleri içe aktarma

Ama şansınız sadece birkaç görüntüden daha fazlasına sahip olmanızdır. Yani, elle tek tek gitmek imkansız olabilir. Bunun için bir tedavimiz var – unutmayın, WordPress açık kaynaklıdır ve kullanabileceğiniz on binlerce ücretsiz ve premium araç vardır. Neyse ki, görüntüleri işlemenize yardımcı olacak bir araç tamamen ücretsizdir ve bir sonraki dakika içinde hazırlayıp çalıştırabilirsiniz.

 1. Adresine git Eklentiler -> Yeni ekle
 2. Marty Thornley’den “Dış Görüntüleri İçe Aktar” için arama yapın
 3. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin

Genellikle bir veya iki yıldan eski eklentileri yüklemenizi önermiyoruz, ancak bu hala sorunsuz çalışıyor, bu yüzden endişelenmemelisiniz.

Varsayılan olarak, Dış Görüntüleri İçe Aktar eklentisi, kaydet düğmesini tıkladığınızda otomatik olarak bir yayının HTML kodunu arar. İçeriği bir RSS feed’inden zaten içe aktardığınızdan, içeriğiniz resmin kodunu içerir, ancak resmin kendisini içermez. Şanslısınız – bu, kaydet düğmesine bastığınızda, eklentinin Wix’teki yazınızı bulacağı, tüm resimleri tanıyacağı ve bunları otomatik olarak kitaplığınıza indireceği anlamına gelir! Bu yüzden bir veya bin görüntünüz olması önemli değil, eklenti hepsini aktarmalıdır.

Yeni WordPress blogunuzda iyi şanslar!

Budur. Size ilk birkaç satırda söylediğimiz gibi, Wix’ten WordPress’e geçmek fazla zaman ve beceri gerektirmez. Tüm adımları izlediyseniz, tüm eski Wix yayınlarınızı zaten içeren yeni bir WordPress bloguna sahip olmalısınız..

Bu Wix blogunuzun sonu olmasına rağmen, üzülmeyin. Bu taşımayı bir adım olarak düşünün. WordPress, Wix’ten çok daha güçlüdür ve onu daha da geliştirmenize izin verecektir. Blogunuz üzerinde tam kontrol sağlar ve isterseniz blog ile para kazanabilirsiniz.

WordPress’i öğrenmek biraz zaman alır ve bu konuda öğrenebileceğiniz çok şey vardır. Blogunuzu bir günde daha iyi hale getiremezseniz hayal kırıklığına uğratmayın. Acele etmeyin ve hem bilginizi hem de blogunuzu geliştirin. Blogunuzu Wix’ten WordPress’e taşıdığınız için mutlu olacağınızdan eminiz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map