Blogunuzu Weebly’den WordPress’e Taşıma

Blogunuzu Weebly'den WordPress'e Taşıma


Yeni teknoloji, ortalama bir Joe’nun beş dakikalık ihtişamını elde etmesine veya dünyanın herhangi bir köşesinden kendi işini kurmasına izin verdi. Yani, internetin nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile, blogunuzu önümüzdeki birkaç saat içinde başlatabilirsiniz. Onbeş yıl önce aynı şeyi yapmak isteyen biri, web’in nasıl çalıştığı ve o zamanlar kıt olan web oluşturma araçlarının nasıl kullanılacağı hakkında bir iki şey bilmek zorunda olsa da, aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var. Sadece ücretsiz web oluşturma araçları için Googling ile Weebly’ye inmiş olabilirsiniz. İlk sitenizi hızlı bir şekilde başlatmanızı sağlayan oldukça popüler bir sürükle ve bırak aracıdır. Gerçekten güzel görünüyor, fazla bir şey istemiyor ama yine de kendi web sitenizi arayabileceğiniz güzel bir web sitenize sahip olmanıza izin veriyor.

Neden Weebly’den WordPress’e geçtiniz??

Weebly özellikle yeni başlayanlar için oluşturulmuş harika bir araç olsa da, gerçekten istediğiniz özel bir site oluşturmanıza izin vermez. Yeni başlayanlar için, Weebly’nin sınırları var.

Weebly

Ücretsiz platform, sizi daha iyi bir şeye geçmeye zorlayabilecek birkaç kısıtlamayla birlikte gelir. Modern dünyada, içeriğinizi yönetmek söz konusu olduğunda WordPress’ten daha iyi bir şey bulmak zordur. Weebly SEO dostu değildir. Birisi Google’da ve diğer arama motorlarında belirli bir terimi aradığında yeni web sitenizin çıkmasını istiyorsanız, sitenizin olması gereken yerde – ilk sayfasında görünmesini sağlamak için belirli bir beceri kümesine sahip olmanız gerekir. Google.

Ve bunun gibi belirli görevlerde size yardımcı olmak için Weebly ile entegre edebileceğiniz ek bir araç yoktur. Öte yandan, WordPress, tek bir kod satırı yazmanıza gerek kalmadan sitede bir şey elde etmenize yardımcı olacak 50.000’den fazla ücretsiz eklentinin bulunduğu bir depo sunmaktadır. Bir diğer önemli şey e-ticaret. Weebly ile bir çevrimiçi mağaza kurmak açık olsa da, muhtemelen Weebly’nin her işleminizde% 3 komisyon aldığını fark etmişsinizdir! Bize sorarsanız, bu platformları değiştirmek için büyük bir hayır ve büyük bir neden.

Weebly WordPress’e Nasıl Taşınır?

Sonunda blogunuzu Weebly’den WordPress’e aktarma zamanının geldiğine karar verirseniz, doğru seçimi yaptınız. Neyse ki, aktarım diğer bazı blogları WordPress’e aktarmak kadar karmaşık değildir. Bu kılavuzda, sitenizi Weebly’den WordPress’e başarıyla taşımak için atmanız gereken her adımı göstereceğim. Evet, tüm eklentileri yüklemeniz ve her şeyi ayarlamanız biraz zaman alacaktır, ancak bu tür aktarımların Weebly’deki insanların yapmasını istediği bir şey olmadığını bilmelisiniz. Öyleyse kollarınızı açın ve başlayalım.

Yeni bir WordPress blogu oluşturun

Her şeyden önce bir WordPress bloguna ihtiyacınız olacak. Weebly blogunuzu aktarmak için bir yere ihtiyacınız var, değil mi? Endişelenme; yeni bir site kurmak çok önemli değil. Sunucuların nasıl çalıştığını ve nasıl kurulacağını öğrenmek yerine, WordPress’i destekleyecek iyi bir ana bilgisayara ihtiyacınız var. Bluehost piyasadaki liderlerden biridir ve WordPress blogunuza ayda sadece birkaç dolar karşılığında başlayabilirsiniz. Ve sadece bu hosting şirketi sitenizi çevrimiçi tutamaz, aynı zamanda kaydolduğunuz andan itibaren WordPress’i otomatik olarak yükler ve her zaman güvende tutar..

Barındırma hesabı oluşturma konusunda deneyiminiz yoksa, size bunu nasıl yapacağınızı hızlı bir şekilde gösterelim:

1. Bluehost’u ziyaret edin bu bağlantıyı tıklayıp sizi bir sonraki adıma götürecek “Şimdi Başlayın” düğmesini bulun

Bluehost

2. Hosting planınızı seçin – Bluehost size aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli seçenekler sunar. İlk kez bir hesap açıyorsanız, Temel hesap için gitmenizi öneririm.

barındırma planını değiştir

3. Alan adına dikkat edin – Zaten bir alan adınız varsa, buradan alan adınızı aktarabilir ve yeni bloga atayabilirsiniz. Değilse, istenen alanı yazmanız yeterlidir; Bluehost kullanılabilir olup olmadığını size bildirir.

alan adı

Böylece, WordPress’i nasıl yükleyeceğinizi ve veritabanlarıyla uğraşmak yerine, fare düğmesine birkaç tıklamayla tüm ortamı hazır hale getirebilirsiniz..

Weebly içeriğini WordPress’e aktarma

Weebly sitenizi yeni başlattıysanız, işleri aşırı karmaşıklaştırmanıza gerek yoktur. Yalnızca birkaç yayınınız ve sayfanız varsa, eklentileri kurcalamak ve içeriği bir siteden diğerine kopyalayıp yapıştırabileceğiniz bir yere aktarmak için bir neden yoktur. Aklımda ne olduğunu göstereyim:

 1. İlk Weebly yayınınızı açın
 2. İçeriğin tamamını kopyala
 3. Yeni WordPress sitenize giriş yapın
 4. Yayınlara Git -> Yeni Ekle
 5. İçeriği yapıştırın
 6. Değişiklikleri Kaydet

İlk gönderiyi kopyalayıp yapıştırdığınızda, bunun yalnızca bir dakika sürdüğünü fark edeceksiniz ve bunun nedeni büyük olasılıkla bir sonraki adımı okumak için bu kılavuza geri döndüğünüzdür. Yani, birkaç yayın daha bıraktıysanız, birkaç dakika içinde yapılabilir. Bundan sonra tek yapmanız gereken Weebly blogunuzu silmek ve işiniz bitti. Ancak, yüzlerce içerik olmasa bile düzinelerce Weebly blogunuzu taşımak istemeniz ihtimali var. Bu durumda, kopyalama ve yapıştırma tekniği onu kesmez.

İhracat Weebly RSS

WordPress’e taşımayı zorlaştırmak için RSS desteklerini zaten kaldırmış olan diğer araçların aksine, Weebly yine de RSS beslemesini kullanmanıza izin veriyor. Çok önemli değil, ama önemli olan, daha sonra WordPress’e aktarabilmeniz için Weebly sitenizdeki tüm içeriği dışa aktarmak için otomatik olarak oluşturulmuş bir RSS sayfası kullanabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Weebly sitenizi açın
 2. Ekle / 1 / yem URL’nin sonunda (Weebly demo sitemizde, aradığımız URL https://firstsiteguide.weebly.com/1/feed)
 3. Sayfanın herhangi bir yerine sağ tıklayın ve “Farklı kaydet” seçeneğini belirtin
 4. “Feed.xml” dosyasını bilgisayarınıza kaydedin (masaüstü iyi olacak)

RSS Weebly'yi dışa aktar

Maalesef, WordPress ve Weebly aynı RSS formatını kullanmaz, bu nedenle WordPress içe aktarıcısını kullanamazsınız. Ancak daha önce de söylediğim gibi, 50.000’den fazla WordPress eklentisi var ve az önce indirdiğiniz RSS akışını kolayca içe aktarabilecek birkaç tane var. Ücretsiz.

 1. WordPress sitenize gidin ve giriş yapın
 2. Eklentiler -> Yeni Ekle’ye gidin
 3. “Herhangi bir XML veya CSV Dosyasını WordPress’e Aktar” (“WP All Import” olarak da bilinir) eklentisini arayın
 4. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 5. Tüm İçe Aktarma -> Yeni İçe Aktarma’ya gidin

  WP All Import yükleme dosyası

 6. Bir dosya yüklemeyi ve feed.xml’yi (daha önce indirdiğiniz dosya) seçin
 7. “2. Adıma Devam Et” i tıklayın

  WP All Import adım 2

 8. “Öğe” öğesinin seçildiğinden emin olun ve “3. Adıma Devam Et” i tıklayın

  WP All Import adım 3

 9. Başlığı Başlığa ve İçeriği İçeriğe Sürükleyip Bırakın

  Başlığı ve içeriği sürükleyip bırakın

  Otomatik algılama kılavuzu

 10. “4. Adıma Devam Et” i tıklayın
 11. “Auto Detect” e tıklayın, devam edin ve düğmesine tıklayarak ithalatçı onaylayın ve çalıştırın
 12. Yayınlarınızın içe aktarılıp aktarılmadığını kontrol etmek için Yayınlar -> Tüm Yayınlar’a gidin

Weebly sayfalarını dışa aktarma

Yayınların aksine, Weebly sayfalarının RSS beslemesi yoktur. Bu, yayınlarınızla aynı şekilde içe aktaramayacağınız anlamına gelir. Ancak, içeriği sayfalardan manuel olarak kopyalayıp yapıştırmak istemediğiniz sürece sorunun farklı bir çözümü vardır (yalnızca iki veya üç sayfanız varsa, içeriği WordPress’te yeni bir sayfaya kopyalamak dürüst olmak gerekirse daha iyi bir çözüm olabilir) :

 1. Weebly sitenizi açın
 2. Ayarlar’ı açın ve Arşiv bölümüne gidin
 3. Weebly sitenizin kodunun tamamını içeren bir ZIP dosyası alacağınız e-posta adresinizi girin
 4. Sağ taraftaki “E-posta Arşivi” düğmesini tıklayın

Weebly Arşivi

Umarım önümüzdeki dakikalarda e-postanızı alırsınız. Deneyimlerimiz, Weebly’nin e-posta göndermede o kadar hızlı olmadığını söylüyor (ilk etapta bir tane alırsanız), bu yüzden sabırsızsanız, Ayarlar sayfasını bir kez daha kontrol edebilirsiniz. Bu kez, dışa aktarılan dosyayı doğrudan e-posta alanının altına bağlı görmelisiniz, bu nedenle e-postayı beklemek yerine dosyayı indirmek için dosyayı tıklamanız yeterlidir. Tüm sayfaları içe aktarmak için farklı bir eklentiye ihtiyacınız olacak. Denir HTML İçe Aktarma 2. Açıklamayı gördüğünüz gibi, eklenti iki yıldan fazla bir süredir güncellenmedi. Genellikle uzun süredir güncellenmeyen eklentiler yüklemenizi önermiyorum, ancak bu test edildi ve güvenli olduğunu garanti edebilirim ve yine de kusursuz bir şekilde çalışır.

 1. Eklentiyi indirin
 2. WordPress sitenize gidin
 3. Eklentiler -> Yeni Ekle’ye gidin
 4. Ekranın üst kısmındaki “Eklentiyi Yükle” düğmesini tıklayın
 5. İndirdiğiniz dosyayı seçin ve eklentiyi yükleyin
 6. Araçlar -> İçe Aktar’a gidin ve HTML aracı seçeneğini belirleyin
 7. “Aracı çalıştır” seçeneğini belirleyin, ardından herhangi bir seçenek belirlemediğiniz konusunda uyarmanız gerekir
 8. Ayarlar sayfasının bağlantısını izleyin ve hiçbir şey değiştirmeden “Ayarları kaydet” i tıklayın.
 9. Araçlar -> İçe Aktar’a geri dönün ve HTML içe aktarma aracını tekrar çalıştırın
 10. Dışa aktardığınız dosyayı (e-postayla aldığınız dosyayı) seçin
 11. Tek bir dosyayı içe aktarma seçeneğini seçtiğinizden emin olun
 12. “Gönder” düğmesini tıklayın

HTML İçe Aktarma Weebly

Her şey yolunda giderse, Sayfalar -> Tüm Sayfalar’a giderek kontrol edebileceğiniz birkaç yeni sayfa bulmalısınız. Tembel olmayın ve içeriğin doğru şekilde içe aktarılıp aktarılmadığını görmek için her sayfayı açın.

Tüm resimlerin orada olduğundan emin olun

WordPress’e yapılan çoğu geçişte olduğu gibi, resimler yutmak için zor bir çerez olabilir. Bazen, görüntüler mükemmel bir şekilde içe aktarılır ve yeni blogunuzun tadını çıkarmaktan başka bir şey yapmazsınız. Ancak diğer yandan, yayınlarınızda ve sayfalarınızda gösterilmeyen kırık görüntülere sahip olabilirsiniz. Başka bir şey yapmadan önce yeni içe aktarılan yayınlarınızı ve sayfalarınızı açın ve tüm resimlerinizi bulmaya çalışın. Görüntülerin bozuk olduğunu fark ederseniz, başka bir ücretsiz eklenti ile geri yüklemeyi deneyebilirsiniz:

 1. Eklentiler -> Yeni ekle’ye gidin
 2. “Resimleri Otomatik Yükle” eklentisini arayın
 3. Yükle ve Etkinleştir

Resimleri Otomatik Yükle WordPress

Bu eklenti için ayar yok. Yüklendikten sonra, düzenlediğiniz herhangi bir yayını veya sayfayı otomatik olarak tarar. Çalışmasını sağlamak için her bir gönderiyi düzenlemeli ve değişiklikleri kaydetmelisiniz. Resimler için HTML kodunu bulduktan sonra, eklenti her görüntüyü bulmaya çalışacak ve otomatik olarak WordPress medya galerinize indirecektir, bu da yeni sitenizdeki resimlere sahip olacağınız anlamına gelir.

Weebly yayınlarını ve sayfalarını WordPress’e yönlendir

Artık yeni bir blog oluşturduğunuza göre, eski Weebly içeriğinin karanlıkta orada oturmasını istemiyorsunuz. Bu sizin, ziyaretçiler veya SEO için iyi değil. Bu nedenle, Weebly bloguna henüz başlamadıysanız ve ziyaretçiniz yoksa, bununla ilgili doğru yol, Weebly’den WordPress’e tüm içeriği yönlendirmektir. Bunu yaptığınızda, Weebly sitenize giren ziyaretçiler otomatik olarak yeni WordPress web sitenize yönlendirilir. Alt alan adını (siteniz.weebly.com) kullandıysanız, yönlendirmeyi hızlı bir şekilde ayarlayabilirsiniz:

 1. Weebly sitenizi açın
 2. Ayarlar -> SEO’ya gidin
 3. “Başlık Kodu” bölümünü bulun ve bu kodu kopyalayın / yapıştırın:

 1.  “Yournewwordpressdomain.com” kısmını gerçek alan adınızla değiştirin
 2.  Değişiklikleri kaydedin ve yayınlayın

Kafa Kodu Weebly
Şimdi, Weebly sitenizi açarsanız, otomatik olarak kodda belirttiğiniz alana yönlendirileceksiniz! Bu kadar kolay. Özel bir alan adı kullanıyorsanız şu adımları izlemeniz gerekir:

 1. Weebly hesabınıza giriş yapın
 2. Alan Adları sayfasına gidin
 3. Özel alan adınızı seçin ve ayarları açın
 4. “Ad Sunucularını Düzenle seçeneğini” bulun ve “Değiştir” düğmesini tıklayın
 5. Yeni barındırma hizmetinizden Ad Sunucuları ekleyin
 6. “Kaydet” i tıklayın

Şimdi değişikliklerin yürürlüğe girmesi için 1-2 gün beklemeniz gerekiyor. Bundan sonra alan adınızı açan herkese yeni WordPress sitenizdeki içerik gösterilir.

Yeni başlangıcınız

Makalede açıkladığım tüm adımları izlediyseniz, Weebly blogunuzun başarıyla yeni bir WordPress sitesine aktarılması gerekirdi. Bir son gibi görünse de, yeni blogunuzun yalnızca başlangıcıdır. Giriş bölümünde kısaca açıklamaya çalıştığım gibi, WordPress Weebly’den çok daha güçlü. Güç iyi olsa da, iyi sonuçlar elde etmek için çok çalışmak zorunda kalacaksınız. Sizi yeni blogunuz için mükemmel bir temanın nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyorum. harika eklentiler bul bu, Weebly ile sahip olamayacağınız yeni özellikleri tanıtmanıza yardımcı olur. WordPress’den korkmayın, ancak yavaş yavaş öğrenmeye başlayın ve web sitenizi günlük olarak geliştirin. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin. Sana yardım etmekten mutluluk duyacağım.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map