Blogunuzu Taşınabilir Tip ve TypePad’den WordPress’e Taşıma

WordPress'e Taşınabilen Type ve TypePad


WordPress olmadan önce, diğer içerik yönetim sistemleri blog seçeneklerini dünyaya sunma şansına sahipti. Movable Type ve TypePad, hevesli blogcuların dikkatini çeken ilk kişilerden biriydi.

Ve WordPress oyuna girdiğinde bile, bu ikisi (teknik olarak üç, ama bunu anlayın Taşınabilir tür ve TypePad aynı kodda çalıştırın) çok farklı değildi. Yine de, yaklaşık yirmi yıl boyunca, WordPress insanların bloglama ve hatta tüm web tasarım dünyası hakkında düşünme şeklini geliştirmeye ve değiştirmeye devam etti.

movabletype ana sayfası

WordPress, şu anda en popüler içerik yönetim sistemi tarafından desteklenen milyonlarca kullanıcıyı ve daha da fazla web sitesini biriktirmeye başladı. Eklentiler ve temalar çoğu deneyimsiz kullanıcının bile kullanabileceği bir şey haline geldi ve bloglama ve web tasarımı herkesin yapmaya çalışabileceği bir şey haline geldi.

Ne yazık ki, Taşınabilir Type ve TypePad, WordPress’in başarısını takip edemedi ve farklılıklar artık çok büyük. Dolayısıyla, hala Taşınabilir Tür ve TypePad tarafından desteklenen bir blogunuz varsa, bunları kendi kendine barındırılan bir WordPress bloguna aktarmak isteyebilirsiniz..

Taşınabilir Type ve TypePad’i neden WordPress’e taşımak istersiniz??

daktilo ana sayfası

Basitçe söylemek gerekirse, Hareketli Tip ve TypePad geçmişte kaldı. Sistemler WordPress gibi açık kaynaklı bir platform tarafından belirlenen hızı takip edemezlerdi. WordPress geliştiricilerinin herkes için eklentiler ve temalar geliştirebildikleri yerlerde, Hareketli Tip ve TypePad takıldı.

Bu nedenle, Hareketli Type / TypePad blogunuzu güncellemek ve yeni özellikler sunmak istiyorsanız, kodla nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz gerekir. Eklentilerden birini yüklemeye karar verirseniz, ne yaptığınızı ve nasıl yükleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Sorun, Taşınabilir Tür ve TypePad’in bir yükleyici ile gelmemesidir, bu nedenle her eklentinin kendi kurulum kuralları vardır.

Ayrıca, özelleştirme sınırlıdır. İstediğiniz temaya giden yolu kodlamak istemediğiniz sürece, WordPress’in neredeyse sınırsız seçenekler sunduğu güzel tasarlanmış bir blog almayı unutabilirsiniz. Bu nedenle Taşınabilir Tür veya TypePad hakkında bir blogunuz olsa bile, Her şeyi siteniz üzerinde tam denetime sahip olabileceğiniz, kendi kendine barındırılan bir WordPress’e aktarmanızı öneririm

Taşınabilir Type ve TypePad’i WordPress’e taşıma

Bu kılavuzu okuyorsanız, yazdıklarımdan başka aktarım nedenleriniz olduğuna eminim ve WordPress’in gerçekten ne kadar güçlü olduğunu fark ettiniz. Daha fazla uzatmadan, size nasıl transfer yapılacağını göstereyim.

1. WordPress ortamını hazırlayın

Kendi WordPress sitenize sahip olmak yoludur, ancak daha fazla güçle daha büyük sorumluluk gelir. Ve bunu kendi hostinginizi bulmanız gereken ilk adımda hissedebilirsiniz.

WordPress’i yüklemek için WordPress’i ve onunla birlikte gelen her şeyi işleyecek bir ortam kurmanız gerekecek. WordPress hosting şirketleri için Googling’i başlatırsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce seçenek olduğunu anlayacaksınız. Ama WordPress hosting söz konusu olduğunda Bluehost’un benim bir numaralı seçim olduğunu söyleyerek size yardımcı olalım.

Bu barındırma şirketi, blog alanında en ünlü şirketlerden biridir ve aslında resmi olarak önerilen birkaç şirketten biridir. WordPress.org, bu büyük bir anlaşma!

WordPress Bluehost

Sadece en iyi hizmeti almakla kalmaz, aynı zamanda her şeyi birkaç basit adımda kurabilirsiniz. Barındırma şirketlerine ilk defa müdahale etseniz bile endişelenmeyin; Size her şeyi üç basit adımda nasıl ayarlayacağınızı göstereceğim:

Aşama 1

“Şimdi Başlayın” düğmesini bulacağınız Bluehost’u ziyaret edin. Devam etmek için düğmeyi tıklayın.

Bluehost

Adım 2

Bu ekranda birkaç barındırma planı görebilmeniz gerekir. Bir barındırma şirketinden tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız, blogunuz için ihtiyacınız olan her şeyi veren Temel olanı seçmenizi şiddetle tavsiye ederim.

barındırma planını değiştir

Aşama 3

Özel bir alan adınız yoksa buraya yeni bir alan adı kaydedebilirsiniz. Beğendiğiniz her şeyi yazın, Bluehost alan adının mevcut olup olmadığını ve fiyatını söyleyecektir. Bu mükemmel alan adını almak kolay bir iş değildir, bu yüzden acele etmeyin ve akıllıca seçin.

alan adı

Bluehost hakkında sevdiğim bir şey daha var. Hesabınızı ayarladıktan sonra, WordPress’i yüklemek gerçekten birkaç adım alır. WordPress’in kurulumu hiç zor olmasa da, birkaç yıl önce işleri devam ettirmek için FTP sunucularını ve veritabanlarını işlemek zorunda olduğumu hatırlıyorum. Bu artık geçmişte kaldı ve elle bir şey yapmayı unutabilirsiniz. Sadece talimatları izleyin ve sadece birkaç tıklamayla WordPress örneğinizin yüklü ve sonraki adıma hazır olmasını sağlayın.

2. İhracat Hareketli Tip veya TypePad

Movable Type ve TypePad aynı şirket tarafından oluşturulduğundan, diğer şeylerin yanı sıra içeriği dışa aktarmanın pratik olarak aynı olduğu anlamına gelen pratik olarak aynı çalışma çerçevesinde de çalışırlar:

 1. Taşınabilir Tür veya Tür blogunuza gidin
 2. Oturum aç
 3. Bloglar -> Ayarlar -> İçe Aktar / Dışa Aktar’a gidin
 4. Dışa Aktar düğmesini tıklayın ve ilerleme çubuğunun dolmasını bekleyin
 5. İndirme bağlantısını tıklayın
 6. Dışa aktarma aracı tarafından oluşturulan dosyayı masaüstünüze kaydedin

Taşınır Tip ihracat

3. WordPress’e aktarın

Neyse ki, WordPress, Hareketli Tip ve TypePad’i kendi sistemine içe aktarmak için yerel destek ile birlikte gelir. Bu, herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını işlemek zorunda kalmadan, her şeyi birkaç fare tıklamasıyla içe aktarabileceğiniz anlamına gelir:

 1. Araçlar -> İçe Aktar’a gidin
 2. Listede “Hareketli Tip ve Yazı Tipi” bulun
 3. İçe aktarma aracını yükleme ve çalıştırma
 4. “Dosya Seç” düğmesine tıklayın
 5. Daha önce dışa aktardığınız dosyayı seçin
 6. “Dosya yükle ve içe aktar” düğmesini tıklayın

Taşınabilir Type ve TypePad'i İçe Aktar

Artık eski olan blogunuzun boyutuna bağlı olarak her şeyin tamamlanması biraz zaman alabilir. Tamamlandığında, yazarı atamanız yeterlidir. Tüm yayınların sahibi sizseniz mevcut yazarı seçebilirsiniz. Birden fazla yazar atamanız gerekiyorsa, burada yeni yazarlar oluşturabilir ve yayınlara atayabilirsiniz.

Yine de, bunu yapmayı unutursanız veya yazarın adları hakkındaki fikrinizi değiştirirseniz endişelenmeyin, çünkü içe aktarılan yayınları her zaman düzenleyebilir, yazarları değiştirebilir ve ne istersen yapabilirsiniz. Bu, blog’unuzu istediğiniz şekilde ele almanızı sağlayan WordPress ile ilgili bir başka harika şey.

4. İçeriği manuel olarak kontrol edin

Teoride, her şey yolunda olmalı ve makaleleriniz WordPress’e doğru bir şekilde aktarılmış olmalıdır. Yine de içeriği manuel olarak kontrol etmenizi öneririm.

Yayınları kontrol et

Bunu yapmanın en kolay yolu Yayınlar -> Tüm Yayınlar’ı açmak ve tüm makalelerinizin WordPress’te mevcut olup olmadığını kontrol etmektir. Yayınlardan herhangi birini açabilir, düzenleyebilir ve her şeyin yolunda görünüp görünmediğine bakabilirsiniz..

5. Görüntüler ne olacak?

Resim içeren yayınlarınızdan herhangi birini açtıysanız, tüm resimlerin doğru yüklendiğini görmekten memnuniyet duyarız. Ne yazık ki, bu görüntülerin doğru bir şekilde içe aktarıldığı anlamına gelmez. Size gerçeği söylemek gerekirse – resimler içe aktarılmadı.

Taşınabilir Type ve TypePad yalnızca metin dosyalarını dışa aktarır (içe aktarma aracıyla indirip içe aktardığınız bir dosyayı unutmayın). Metin dosyası resim içermese de, WordPress’e resimlerin nerede bulunduğunu söyleyen HTML kodunu sağlar. Yani, görüntüler hala eski Taşınabilir Type / TypePad makalelerinizden yükleniyor.

Bunu düzeltmek için ücretsiz bir WordPress eklentisinin yardımına ihtiyacınız olacak.

 1. Eklentiler -> Yeni Ekle’ye gidin
 2. Otomatik Yükleme Görselleri Arama
 3. Eklentiyi Yükle ve Etkinleştir

Resimleri Otomatik Yükle

Bu sizin ilk WordPress eklentinizse, kurulum yapılmadığını bilmek sizi mutlu edecektir. Yükledikten sonra her şey otomatik olarak çalışır. Tek yapmanız gereken bir gönderi açmak ve kaydetmek. Herhangi bir değişiklik yapmanız bile gerekmez; garip, doğru?

Eklenti bu eylem tarafından tetiklenir ve yaptığı şey resimler içeren herhangi bir HTML kodunu aramaktır. Bulunduğunda, eklenti görüntüyü kaynaktan indirir ve otomatik olarak WordPress Medya Kitaplığınıza yükler ve aynı yere gönderiye yerleştirir. Bunu yapmak çok kolay ve blogları aktarırken eklentiyi kullanmayı seviyorum.

Şansınız, içe aktardığınız yüzlerce blog yayını olmasa bile onlarca seçeneğinizdir. Dolayısıyla, resimleri tek tek tıklamak yerine toplu olarak değiştirebilirsiniz:

 1. Açık Mesajlar -> Tüm Mesajlar
 2. Tüm yayınları seç
 3. Düzenle seçeneğini seçin
 4. Uygula’yı tıklayın
 5. Yeni ekran gösterildiğinde, “Güncelle” düğmesini tıklayın

Bunu yaptıktan sonra, WordPress seçilen tüm yayınları aynı anda ele alacak, yani hepsi kaydedilecek ve eklenti çalışabilecektir, yani tüm görüntüleri değiştirebilecektir..

6. Eski URL’leri yenilerine yönlendirin

Eski Movable Type veya TypePad blogunuzdan geçiş yaptığınızdan, bu muhtemelen bir süredir sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu, yine, bir miktar okuyucu oluşturduğunuz ve blogunuzun Google tarafından dizine eklendiği anlamına gelir. Hiçbir kitleyi kaybetmemek için kalıcı bağlantıları ele almak akıllıca bir fikir olacaktır. Bunu yaptığınızda, eski bağlantıyı tıklayan herkes yine de doğru gönderiyle sonuçlanır.

 1. Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılar’ı açın
 2. “Özel Yapı” yı seçin
 3. Bunu alana kopyalayın: /%year%/%monthnum%/%postname%.html
 4. “Değişiklikleri Kaydet” düğmesini tıklayın

7. Yeni blogunuzu özelleştirin

Kılavuzun tamamını izlediyseniz, muhtemelen her şeyin ne kadar kolay olduğunu fark etmişsinizdir. Şimdi eğlenceli kısım, WordPress temasını seçebileceğiniz yerden başlıyor ve yeni eklentiler yükle.

Yeni WordPress blogunuzun görünümünü özelleştirmenin yanı sıra, güvenliğini ve düzenli olarak bakımını yapmayı da unutmayın.

SSS

Taşınabilir Type / TypePad’i WordPress’e geçirmek ne kadar sürer?

Binlerce makaleniz olsa bile, aktarımın tamamı yaklaşık bir saat sürer. Ve bu sadece WordPress ile ilk defa çalışıyorsanız geçerlidir. Platforma aşina iseniz, her şey daha kısa sürede yapılabilir. 

Ancak, zaman alan yeni WordPress blogunuzu oluşturmak ve özelleştirmektir, bu da doğru bir şekilde yapılması haftalar değilse günler sürebilir.

Aktarım sırasında eski TypePad / Taşınabilir Tip blogumu silebilir miyim?

Her şeyin doğru şekilde aktarıldığından emin olmak için (içerik ve resimler), her şey bitene kadar eski blogu silmemenizi şiddetle tavsiye ederim. Tüm içeriğin yeni WordPress blogunuza güvenli bir şekilde aktarıldığından emin olduktan sonra, eski içeriği silebilirsiniz.

Taşınabilir Tür veya TypePad blogumun stilini nasıl içe aktarabilirim?

Ne yazık ki, stili içe aktarmak mümkün değildir. İçeriği içe aktardıktan sonra iki seçeneğiniz vardır. Beğenilerinize göre özelleştirebileceğiniz ve eski blogunuza benzer hale getirebileceğiniz yeni bir WordPress teması arayabilirsiniz..

Diğer seçenek, Taşınabilir Type / TypePad’de kullandığınız şablonu manuel olarak kodlamaktır. Bu durumda, web tasarımı becerileri ve bilgisi gerektiren büyük bir ısırık almak üzeresiniz. Ve bir uzman kiralasanız bile, bu büyük bir çabaya dönüşebilir ve bu da pahalı bir maceraya dönüşür.

Sonuç

Hareketli Type ve TypePad, tarihe kadar WordPress için zorlu rakipler olmasına rağmen, bugün farklı bir hikaye. Blogunuzu önemsiyorsanız ve kitlenizi büyütmeye devam etmek istiyorsanız, web sitenizi WordPress’e aktarmanız gerekir.

Bu makaleden görebileceğiniz gibi, göç süreci oldukça basit. Ancak ne yazık ki, bu aynı zamanda her şeyi transfer edemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, yazılı içeriği ve görüntüleri taşımaya odaklanın ve WordPress’te yeni bir ortam oluşturmaya zaman ayırın – herkesin beğeneceği modern bir blogunuz olacağından düşündüğünüzden daha kısa sürede ödeyecek.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map