Blogunuzu LiveJournal’dan WordPress’e Taşıma

Blogunuzu LiveJournal'dan WordPress'e Taşıma


LiveJournal, içerik yönetimi sularına adım atan basit bir sosyal ağ hizmetidir. Bu platform, kurucusu Brad Fitzpatrick’in faaliyetlerini tüm lise arkadaşlarıyla kolayca paylaşması için yaratılmıştı. Bu 1999’da oldu, bu yüzden hala Facebook ve Instagram’ın mevcut olmadığını düşünmelisin.

Oldukça bir geçmişi ve dünya çapında birkaç sahibi olmasına rağmen, LiveJournal WordPress gibi modern içerik yönetim sistemlerine ayak uyduramadı.

Neden LiveJournal’dan WordPress’e geçmelisiniz??

Blogunuzu önemsiyorsanız ve üzerinde kontrol istiyorsanız, blogunuzu en kısa zamanda LiveJournal’dan taşımayı düşünmelisiniz. Blog yazıları yazmanıza ve bunları dünyaya göstermenize izin verirken, LiveJournal minimal özellikler ve seçenekler sunar. Blogunuzu geliştirmek için yapabileceğiniz çok şey yoktur ve ücretsiz bir plandaysanız, sınırlamalar daha da önemlidir.

Öte yandan, kendi kendine barındırılan WordPress ile, istediğiniz her şeyi pratik olarak yapabilirsiniz. Tasarım sınırları neredeyse yoktur (doğru temaya sahipseniz ve WordPress ve HTML ve CSS’de yolunuzu biliyorsanız, istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz). Sitenizin işlevselliğini artırabilecek 50.000’den fazla eklenti ve günlük olarak WordPress’e katkıda bulunan daha fazla kullanıcı var.

Bu yüzden fazla düşünmeden, blogunuzu şimdi LiveJournal’dan WordPress’e taşımalısınız..

Aktarımı başlatalım

Blogger’ı WordPress’e veya benzer bir kılavuza aktarmayı okuduysanız, her şeyi kendi başınıza yapmaktan biraz korkup korkmadığınızı yargılamayacağım. Bir blogun taşınmasında genellikle çok sayıda adım vardır. Ama sonuçta LiveJournal hakkında iyi bir şey var – WordPress’e taşınmasını diğer platformlardan çok daha kolay.

Ne yazık ki, LiveJournal bazı ek kısıtlamalarla geliyor. Yönlendirilemez, yani taşıma işleminden sonra bile temelde yeni bir blog başlatıyorsunuz demektir (SEO perspektifi söz konusu olduğunda).

Ayrıca, LiveJournal görüntüleri hızlı bir şekilde içe aktarmanıza izin vermez, ancak size sorunsuz çalışması gereken bir numara göstereceğim.

1. En iyi WordPress hostingini seçin

Kendi kendine barındırılan ve WordPress.com arasındaki farklardan hala emin değilseniz, lütfen bu iki platform hakkında neyin farklı olduğunu okuyun. Çünkü sadece bu farkları öğrendikten sonra, kendi kendine barındırılan sürümün yeni web sitenize bakacak bir ana bilgisayar gerektirdiğini anlayacaksınız..

Blogunuzu dünyaya dağıtacak doğru hosting şirketini seçmek neredeyse tam zamanlı bir iştir. Orada hosting şirketleri yüzlerce arasında, iyi bir iş yapacak sadece bir karar oldukça zor. Birini diğerine kıyasla zamanını boşa harcamak yerine Bluehost’u önereyim.

Bu, en popüler WordPress barındırma şirketlerinden biridir ve dünya çapında iki milyondan fazla web sitesine ev sahipliği yapmaktadır. Kaydolduğunuzda, blogunuza yeni bir adres olacak ücretsiz bir alanın yanı sıra en iyi barındırma hizmetini alacaksınız.

Bluehost ile başlamak oldukça basittir:

Birinci Adım – Anlaşmayı alın


bluehost ana sayfası

Bu çabayı daha kolay başlatmanıza yardımcı olmak için, indirim ile gelen bu bağlantıyı tıklamanıza izin veriyorum. Standart bir fiyat olan ayda 7,99 ABD doları yerine sitenizi 2,75 ABD doları kadar düşük bir fiyata barındırmaya başlayabilirsiniz!

İkinci Adım – Fiyatlandırma planınızı seçin


bluehost planları

Sizi teknik ayrıntılarla rahatsız etmeden, blogunuzu LiveJournal’dan aktardığınız için Temel bir planla başlamak için fazlasıyla yeterli olacağını söyleyeyim..

Bu plan en hesaplı plan olacak ve yeni blogunuzu güçlendirmek için ihtiyacınız olan her şeyi alacaksınız. Gelecekte blogunuzu geliştirmeniz gerektiğini fark ederseniz, planı genişletmekten uzak durmak için yalnızca bir tıklama veya bir e-postatasınız, bu yüzden endişelenmeyin.

Üçüncü Adım – Alan Adı


alan adını seç

Daha önce de belirttiğim gibi, Bluehost planları ücretsiz bir alan adı ile geliyor. Bu, blogunuzun sık sık değiştirmemeniz gereken bir adresidir (aslında, bir kez kurulduktan sonra değiştirmenizi önermiyorum). Çok sayıda alan adı zaten alınmış olduğundan, hem kullanılabilir hem de hatırlanması kolay güzel bir adla gelen zor bir çalışma haline geldi. Bu nedenle, zaman ayırın ve gerekirse bir alan adı seçmeyle ilgili yardım alın.

2. WordPress’i yükleyin

LiveJournal blogunuzu içe aktarabileceğiniz WordPress üzerinde çalışmaya başlamadan önce ortamı hazırlamanız gerekir.

Neyse ki, WordPress’i Bluehost’a yüklemek birkaç tık uzaklıkta:

 1. Bluehost hesabınızdan cPanel’e giriş yapın
 2. Web Sitesi bölümüne gidin
 3. “WordPress Yükle” yi seçin
 4. Yükle düğmesini tıklayın
 5. Yüklenecek alan adını seçin
 6. Yeni WordPress kurulumu için e-posta adresini, kullanıcı adını ve şifreyi değiştirmek istiyorsanız “gelişmiş seçenekler” i tıklayın.
 7. Lisans ve hizmet sözleşmelerini okuyun ve her şeyi kabul ediyorsanız kutuları işaretleyin (devam etmek için kabul etmeniz gerekir)
 8. Şimdi Yükle düğmesini tıklayın

Budur. Sekiz adımlı hızlı kurulumdan sonra LiveJournal blogunuzu WordPress’e taşımaya hazırsınız!

3. LiveJournal blogunu WordPress’e aktarın

Eski LiveJournal blogunu WordPress’e aktarmak, birkaç tıklamayla yaptığınız bir şeydir. LiveJournal kimlik bilgilerinizi hazırlamanız gerekecek ve başlamaya hazır olacaksınız:

 1. Siteniz.com/wp-admin adresine giderek yeni yüklediğiniz WordPress sitenizi açın
 2. WordPress web sitenize giriş yapın
 3. Sol taraftaki menüde bulunan Araçlar -> İçe Aktar’a gidin
 4. Üstten dördüncü seçenek olması gereken “LiveJournal” ı bulun
 5. “Şimdi Yükle” düğmesini tıklayın ve birkaç dakika bekleyin
 6. Önceki “Şimdi Yükle” düğmesinin yerini alacak “İthalatçıyı Çalıştır” bağlantısına tıklayın

LiveJournal İthalatçı

Teknik olarak, ilk WordPress eklentinizi başarıyla yüklediniz. Ve ithalatçı çalıştırıldıktan sonra, bazı ek bilgiler isteyen basit bir ekran görebilmelisiniz..

LiveJournal’a bağlanmak için platformda kullandığınız kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

LiveJournal ile ilgili iyi şeylerden biri, özel yayınlara izin vermesidir. Bunlar şifre korumalı olduğu için, bu şekilde kalmasını istiyorsanız, onlar için bir şifre girmeniz gerekecektir. Şu anda şifreyi girmezseniz, lütfen LiveJournal blogunuzdaki tüm girişlerin herkese açık yayınlar olarak içe aktarılacağını ve böylece herkesin okuyabileceğini unutmayın..

LiveJournal İthalatçı

“LiveJournal ve Import’a Bağlan” düğmesine tıklamadan önce, işi tamamlamak için ellerinizde yeterli zaman olduğundan emin olun. LiveJournal blogunuzun boyutuna bağlı olarak, bu işlem birkaç saat sürebilir. Ancak yanınızda herhangi bir işlem yapılması gerekmediğinden, bilgisayarı bir süre açık bırakabildiğinizden emin olun..

Çok sayıda gönderi ve yorumunuz varsa, araç yol boyunca bazı hata mesajlarını kolayca atabilir. Bu nedenle, alma işlemini yenilemek için bilgisayarı şimdi kontrol ettiğinizden emin olun. Ancak endişelenmeyin – bir hata oluştuğu için sayfayı yenilemeniz gerekse bile, ithalatçı önceden içe aktarılan tüm girişleri tanıyacak ve baştan başlamak yerine içe aktarma işlemine devam edecektir.

Bir süre sonra “Tamamlandı” mesajını görmelisiniz. Aynı anda kendinize bir beşlik verebilirsiniz, çünkü bu blogunuzu başarıyla aktardığınız anlamına gelir!

4. görüntüleri işlemek için nasıl?

LiveJournal İçe Aktarıcı aracının sadeliği nedeniyle, maalesef görüntüler otomatik olarak içe aktarılamıyor. Aktarılacak çok fazla gönderi ve resim yoksa, en rahat seçenek LiveJournal’daki her bir gönderiyi manuel olarak açmak, görüntüleri indirmek ve ardından karşılık gelen WordPress yayınlarına yüklemek olacaktır..

Ancak, blog’u taşıma işlemine zaten başladığınız için, bunun nedeni muhtemelen yüzlerce olmasa da düzinelerce var. Ve her yazı ile, genellikle en az iki-üç resim atanır. Her şeyi içe aktarmak için size daha iyi bir çözüm göstereyim:

 1. Eklentiler -> Yeni Ekle’ye gidin
 2. Otomatik Resim Yükleme eklentisini arayın
 3. Yükle ve Etkinleştir

Neyse ki, bu eklenti otopilot üzerinde çalışıyor. Görüntüleri aramak veya gelişmiş ayarlarla uğraşmak yerine, yayınları açmanız ve kaydetmeniz yeterlidir. Denemek için şunu deneyin:

 1. İletileri Aç -> WordPress menüsünden Tüm Gönderiler
 2. En son yayını aç
 3. “Şimdi Güncelle” düğmesini tıklayın

Bunu yapar yapmaz, eklenti otomatik olarak yayında bulunan görüntüleri arayacaktır. Herhangi bir görüntü bulunursa, eklenti görüntüyü kaynaktan indirir ve hemen WordPress’teki Medya Kitaplığınıza yükler. Ayrıca, eklenti kodla ilgilenecek ve bu yazıdaki görüntülerin eski kaynaktan değil, yeni WordPress sitenizden yüklendiğinden emin olun..

Artık Otomatik Yükleme Görselleri eklentisinin gücüne tanık olduğunuza göre, sahip olduğunuz her gönderi için işlemi tekrarlayabilirsiniz. Veya daha hızlı yapmak için şunları yapabilirsiniz:

 1. Açık Mesajlar -> Tüm Mesajlar
 2. Tüm yayınları seçin (üstteki onay kutusunu tıklayın)
 3. Düzenle seçeneğini seçin
 4. Uygula’yı tıklayın.
 5. Yeni ekran gösterildiğinde, “Güncelle” düğmesini tıklayın

Bu eylem, seçilen tüm yayınları güncelleyecek ve Resimleri Otomatik Yükle eklentisinin işini tüm bu yayınlarda yapmasına izin verecektir!

LiveJournal blogumu yenisine yönlendirmeye ne dersiniz??

Eski blogları yenileriyle taşırken, insanlar genellikle trafiği yeniden yönlendirmeyi sever, bu nedenle herhangi bir trafiği kaybetmezler. Bu iyi bir uygulama ve WordPress’e geçerken kesinlikle öneriyorum.

Ne yazık ki, LiveJournal böyle bir şeye izin vermiyor. Yeniden yönlendirmek yerine, yapabileceğiniz tek şey LiveJournal hesabınızı kaldırmak ve Google ve diğer arama motorlarının yeni bağlantıları en kısa sürede yakalayacağını ummaktır.

Yeni WordPress blogunuzu geliştirin

Eksik görüntüleri yönetmek geçiş işlemini tamamlarken, WordPress blogunuz başlangıçta. Evet, içerik çalışıyor ve çalışıyor ve umarım tüm resimleri içe aktarmayı başardınız.

Ama blogunuz hala kaba bir elmas. WordPress size muazzam bir güç veriyor, ancak muhtemelen onu anlamak için biraz zamana ihtiyacınız olacak. WordPress’i öğrenmeye başlamalı, bir tema bulmalı ve size yardımcı olacak ilk eklentileri yüklemelisiniz.

Bundan sonra, blogunuzdan nasıl para kazanacağınızı öğrenmeyi unutmayın. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan veya e-posta yoluyla bana ulaşmaktan çekinmeyin..

SSS

LiveJournal blogumu silmeli miyim?

Evet, her şey başarıyla taşındıktan sonra LiveJournal blogunuzu silmelisiniz. Yönlendirmeler hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığından, eski blog yalnızca önünüzde durur ve insanları şaşırtır. Ancak, yalnızca her şeyin başarıyla yeni WordPress blogunuza taşındığını kontrol ettikten sonra sildiğinizden emin olun.

Yardım! İthalatçı çalışmayı durdurdu!

Endişelenme; içe aktarılması gereken çok sayıda makale ve yorumunuz varsa, ithalatçı aracının işlem sırasında birkaç kez bile çalışmayı durdurması tipiktir. Tek yapmanız gereken sayfayı yenilemek ve hiçbir şey olmadıkça içe aktarma işlemine devam edecek.

Özel gönderiler için şifremi girmeyi unuttum ve şimdi herkese açık. Bunu düzeltebilir miyim?

WordPress herhangi bir yayını şifre korumanıza izin verir, böylece bunu kolayca düzeltebilirsiniz. Korumak istediğiniz gönderilerin her birini bir parola ile açın ve düzenleyin. Ekranın sağ tarafında görünürlük ayarlarını bulun ve yayının durumunu Parola Korumalı olarak değiştirin.

Sonuç

İçeriği LiveJournal’dan WordPress’e aktarmak, uzun sürmeyen başlangıç ​​dostu bir işlemdir. Sorunlar yolda ortaya çıksa bile, göç sırasındaki tüm sıkıntıların buna değdiğine inanıyorum çünkü sonuç oldukça ödüllendirici – temelde hiçbir sınır tanımayan dünyanın en güçlü içerik yönetiminden biri tarafından desteklenen yeni bir blog sahibi olmak.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map