Blogger ve WordPress Karşılaştırması 2020

Blogger ve WordPress karşılaştırması 2017


Bir blog yapmak istediğinize karar vermek kolaydır. Muhtemelen ne yazacağınız ve her şeyin nasıl görünmesi gerektiği hakkında bazı fikirleriniz var. Belki bloglama, pazarlama ve web sitesi oluşturma hakkında bir veya iki şey biliyorsunuzdur, ancak kendi sitenizde çalışmadıysanız, hangi platformun devam edeceğini bilmeme ihtimaliniz vardır..

Belki de onları arkadaşlarınızdan ve meslektaşlarınızdan duymuşsunuzdur ya da zaten karşılaştırma aradınız – WordPress ve Blogger kesinlikle en popüler bloglama platformları arasındadır. Böylece soru ortaya çıkıyor; ilk blogunuz için hangisini kullanmalısınız?

WordPress ve Blogger nedir?

Dünya çapında ağın yaklaşık% 28’ine güç veren WordPress, çoğu insan için yabancı değil. Şimdiye kadar blog yazmamış olsanız bile, platformu duyduğunuzdan ve bununla birlikte inşa edilmiş birkaç siteye rastladığınızdan eminiz. WordPress hakkında daha önce konuştuğumuzdan, lütfen WordPress’in ne olduğunu ve neden bu kadar popüler olduğunu görün.

Öte yandan, Blogger biraz farklıdır, ancak yine de internette yerini bulur. Google’a ait olduğu için, birçok blogcu Güvenlerini Blogger’a vermeye karar veriyor. Hizmet ücretsizdir ve tek yapmanız gereken ilk blogunuzu başlatmak için (muhtemelen zaten sahip olduğunuz) ücretsiz bir Google hesabıdır. Ancak, şimdiye kadar açık olduğu gibi, Blogger ve WordPress’in farklılıkları var ve bu yüzden bu makaleyi bir araya getirmeye karar verdik.

Blogger’ı WordPress’in kendi barındırdığı sürümle karşılaştırmaya başlamadan önce, WordPress.com’u Blogger ile karşılaştıran videoya göz atmanızı öneririz, böylece tüm sürümler kapsanır.

 • Basitlik
 • Mülkiyet ve Kontrol
 • Şablonlar
 • İçerik yönetimi
 • Destek
 • Karşılaştırma Tablosu
 • Son düşünceler

Basitlik

Hem WordPress hem de Blogger basit olarak etiketlenebilir. Ancak, başka biri sizin için WordPress’i hazırlamadıysa, bir Blogger hesabına sahip olmaktan çok daha karmaşık hale gelir.

WordPress

Başlangıç ​​dostu olmasına rağmen, WordPress’i öğrenmek zaman alır. İlk yayını yayınlayabilmeniz için bile WordPress’in doğru bir şekilde ayarlanması gerekir. Bu nedenle, platformla ilgili deneyimi olmayan biri yanlış yöne doğru kayabilir. WordPress’i ilk kez bile yüklemek zor değil, ancak tüm işlem sadece birkaç tıklama alan bir Blogger hesabı oluşturmak kadar kolay değil.

Blogger

Blogger ile işler daha kolay olamaz. Zaten bir Google hesabınız yoksa, kayıt olmanız yeterlidir. Ardından Blogger’da oturum açın, bir şablon seçin ve blogunuzu yayınlamaya ve yayınları yayınlamaya hazırsınız.

Blogger oturumu açma

Mülkiyet ve Kontrol

Bloga başlamadan önce, mülkiyetin önemini yeniden düşünmek akıllıca bir fikir olurdu – blogunuza sahip olmak veya başkalarının üzerinde kontrol sahibi olmasını istiyor musunuz??

WordPress

WordPress açık kaynak kodlu bir platformdur, bu da sizin anlamına gelir ve herkes bunu ücretsiz olarak alabilir. Kurulum dosyalarını indirdikten sonra bu sizin sorumluluğunuzdadır. Bir siteyi barındırmaya başladığınız andan itibaren, bu sitenin size ait olduğunu hissedersiniz. Ve bu doğru. Muhtemelen barındırma için ayda birkaç dolar ödeyecek olsanız bile, web sitesi hala% 100 sizindir. Böylece, istediğinizi yapmak mümkündür – taşıyın, genişletin, değiştirin, silin vb..

Blogger

Ücretsiz servis olarak, Blogger Google’ın bir mülküdür. Bu, şirketteki adamların hizmetle istedikleri her şeyi yapabilecekleri anlamına gelir. Oldukça düşük olmasına rağmen, teknoloji devinin Blogger’ı kapatmaya karar vermesi hala mümkündür. Ve bu durumda, hiç kimse içeriğinizle ilgilenmez. Bu sizi nasıl hissettiriyor? Ayrıca, herhangi bir sebep olmadan Google, kendi blogunuza erişmenizi engelleyebilir.

Google hakkında konuştuğumuzda güvende olsanız da, bir blog kadar kişisel bir şeyin kontrolünde olmadığınızı bilmek size baş ağrısı verebilir. Sizi bilmiyoruz, ancak kendi web sitemiz veya blogumuzla karar verdiğimiz her şeyi yapabileceğimizi bilmek istiyoruz.

Ayrıca, sunucunun performansından hoşlanmıyorsanız veya erişilebilirlikle ilgili birkaç şeyi değiştirmek istiyorsanız, Google çok fazla şey yapmanıza izin vermez. Kontrol ellerinde ve kararlarının sizi güzel bir şekilde etkileyeceğini umabilirsiniz.

Şablonlar

Bir web tasarımcısı olmayabilirsiniz, ancak bir blog oluşturmanın en ilginç kısımlarından biri, nasıl görüneceğini seçmektir. Blogger ve WordPress, sitenizin görünümü söz konusu olduğunda size nasıl yardımcı olabilir??

WordPress

Ücretsiz ürünler sunan resmi WordPress tema deposuna baktığınızda, seçebileceğiniz binlerce şablon elde edersiniz.

İlgilendiğiniz niş ne olursa olsun, blogu şekillendirmenize yardımcı olacak yüzlerce ücretsiz şablon var.

Birkaç ekstra para harcamaya karar verirseniz, daha iyi görünen ve blogunuzu yeni ligde zorlayacak ek özelliklere sahip binlerce daha fazla premium WordPress teması var.

İster ücretsiz bir tema isterse premium bir tema satın alın, bunun üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Temaların çoğunda, sitenin tamamını kişiselleştirmenizi sağlayan çok çeşitli özelleştirme seçenekleri bulunur. Ve büyük bir kısmı da kaynak kodunu değiştirebilmenizdir. Dolayısıyla, HTML ve CSS hakkında bir şeyler biliyorsanız, sitenizin her bir parçasını değiştirebilirsiniz. Yeterince yetenekli olmasanız bile, her zaman sizin için değişiklik yapmak için profesyonel bir tasarımcı kiralayabilirsiniz.

Blogger

WordPress’in kendi kendine barındırdığı sürümüyle karşılaştırıldığında Blogger geride kalıyor. Ücretsiz blogunuza uygulayabileceğiniz çok sayıda şablon olsa da, seçim WordPress’e kıyasla oldukça sınırlıdır. Bir şablon seçtikten sonra, yalnızca sınırlı sayıda özelleştirme aracıyla oynayabilirsiniz. Bizi yanlış anlamayın; Blogger ile birlikte gelen özelleştirme seçenekleri kullanıcı dostudur ve nispeten yararlıdır, ancak WordPress ile ilişkili olamazlar.

Blogger şablonu

Özel bir tema oluşturmayı veya mevcut bir şablonu ayrıntılı olarak değiştirmeyi planlıyorsanız, bunu unutabilirsiniz – Blogger buna izin vermez. Bazı resmi olmayan Blogger şablonları olsa da, çoğu zaman düşük kaliteli oldukları için genellikle dokunulmadan bırakılırlar..

İçerik yönetimi

Bloglama tamamen içerik yönetimi ile ilgilidir. İlk yayınınızı yazmaya başlamadan önce, kullanmak üzere olduğunuz platformun blog oluşturma için iyi oluşturulduğundan emin olun. Mantıklı, doğru?

WordPress

WordPress hepsine sahiptir. Standart editörlerine alıştıktan sonra, diğer tüm blog platformları karşılaştırılamayacak. Görsel ve Metin editörlerini kullanarak, WordPress’e her zaman yeni içerik eklemek bir zevktir. Metin biçimlendirme doğaldır ve rahatlayıp her iki düzenleyiciyi ayrıntılı olarak tanıyana kadar yalnızca birkaç makale gerekir. Medya dosyalarını yönetmek de sezgiseldir ve yeni resim ve video eklemek kolaydır.

Ancak WordPress uzantılara izin verdiğinden, hem editör hem de medya yönetim sistemlerini beğeninize göre geliştirmek mümkündür. Birçok ücretsiz ve premium eklenti, doğrudan düzenleyiciye bir şeyler eklemenize ve dilerseniz Medya Kitaplığını yeniden düzenlemenize olanak tanır.

WordPress bloglamayı hem sıradan yazarlar hem de HTML ve CSS kodunu doğrudan Metin Düzenleyici’den kullanan daha deneyimli kullanıcılar için mükemmel hale getirir.

Blogger

Blogger düzenleyicisi

Adından da anlaşılacağı gibi, Blogger blog yazmak için yapılır. Dolayısıyla içerik yönetiminin doğru yapılması mantıklıdır. Ve gerçekten öyle. Google, ilk yayınınızı başlatmayı ve sorunsuz bir şekilde yönetmenizi kolaylaştırdı.

Yazmaya başlamak için tek yapmanız gereken Google hesabınıza giriş yapmak ve Blogger’ı açmaktır. Başka Google’ın belgelerini kullandıysanız, çevre tanıdık gelecektir.

Blogger yazmanın keyfini çıkarmanızı sağlar. Üstte basit bir çubuk, metni biçimlendirmenize ve medya eklemenize izin veren tüm seçenekleri gösterir.

Destek

Deneyimli kullanıcılar bile zaman zaman yardıma ihtiyaç duyarlar. WordPress veya Blogger hakkında ne kadar bilginiz olursa olsun, bir noktada desteğe ihtiyacınız olacağına inanıyoruz.

WordPress

WordPress’e hakim olmak zaman alır. Çok kullanıcı dostu olmasına rağmen, WordPress anlamak için zaman alan özellik ve seçeneklerle doludur. Ancak destek söz konusu olduğunda, size yardımcı olacak tonlarca çevrimiçi malzeme bekleyebilirsiniz. İşlerin nasıl çalıştığını açıklayan resmi makaleleri açıyor olun veya platforma ayrılmış çok sayıda web sitesinden birine göz atın, muhtemelen sorularınızın cevabını hemen bulacaksınız.

Binlerce iş parçacığı içeren resmi destek forumları var. Ancak daha karmaşık görevler söz konusu olduğunda, sorunları kendi başınıza çözmeniz veya profesyonelleri işe almanız gerekecektir. Ne yazık ki, WordPress’in kendi kendine barındırdığı sürümünde varsayılan olarak destek gelmez.

Blogger

Blogger Yardım Merkezi

Google’dan geldiği gibi, Blogger için çok sayıda belge beklenebilir. Ama maalesef durum böyle değil. Bulunacak dokümantasyon dosyaları olmasına rağmen, destek oldukça sınırlıdır. Forumları desteklemek için tarayıcınızda gezinebilirsiniz, ancak bundan fazla bir şey beklemeyin.

taşınabilirlik

Blogunuzu nereden başlatacağınıza karar vermeniz gerekse de, bu her zaman aynı sunucuda barındırmanız veya hatta aynı platformu kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Ana bilgisayarları değiştirmek alışılmadık bir şey değildir ve ayrıca birçok blogcu bir noktada bir hizmetten diğerine geçmeye karar verir. WordPress ve Blogger, içeriği başka bir yere aktarma konusunda nasıl davranıyor??

WordPress

WordPress ile ana bilgisayarları değiştirmek sorun değil. Sunucular ve WordPress’te yolunuzu bilmeniz gerekecek, ancak verileri taşımak çok da önemli değil.

Ayrıca, WordPress, bir sitenin içeriğini hızlı bir şekilde dışa aktarmanıza ve verileri kaybetme riski olmadan onu başka bir siteye hızlıca aktarmanıza olanak tanır.

Blogger

Blogger’dan başka bir platforma geçmek mümkün olsa da, Google görevi çok zorlaştırdı. Blogu hizmetlerinden dışa aktarma süreci yavaş ve karmaşıktır<. Also, while doing the transfer, you are risking SEO. Blogger does allow data export, but the truth is that Google stores your data for a long period of time even after you're done with them.

Önerilen okuma: Blogunuzu Blogger’dan WordPress’e Taşıma

Karşılaştırma Tablosu

WordPress

Blogger

Basitlik:Öğrenme eğrisi ile başlangıç ​​dostuİlk yayına kadar sadece birkaç tıklama
Şablonlar:On binlerce uzantıÇok sınırlı seçenekler; şablonları ayrıntılı olarak özelleştiremezsiniz
İçerik yönetimi:Düzeltmeler, otomatik kaydetme, özel HTML…Çok daha basit belge düzenleyici
Destek:Topluluk, destek için ödemeDestek forumu, temel belgeler
taşınabilirlik:İçeriği hızla dışa ve içe aktarın, ana bilgisayarları ve platformları değiştirinBlogger’dan başka bir platforma geçmek zor
Mülkiyet ve Kontrol:Blogun sahibi sizsiniz, tam kontrolGoogle’ın sahibi, sınırlı kontrol

Son düşünceler

Blogger ve WordPress arasında karar vermek beyinsiz olmalı. Her iki platform da hızlı bir şekilde kişisel bir blog başlatmanıza izin verse de, WordPress ve Blogger çok farklı.

Blogger, fare düğmesine birkaç tıklamayla ücretsiz bir blog başlatmanıza izin verirken, platform çok sınırlıdır. Sadece birçok seçenek olmadan basit bir bloglama deneyimi isteyenler için yeterince iyi. Ancak Blogger ile bunun ötesinde bir şey neredeyse imkansız.

Öte yandan, WordPress neredeyse sınırsızdır. Sadece onunla bir blog başlatabilirsiniz, aynı zamanda aklınıza gelen herhangi bir site türü oluşturabilirsiniz. Blogunuzu çevrimiçi bir mağazaya dönüştürebilir, binlerce eklenti ve tema ile genişletebilirsiniz ve her zaman kontrolünüz altında olacaktır..

WordPress’i öğrenmeye hazırsanız, başlangıç ​​platformunuz olarak seçmenizi önemle öneririz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map