Ako začať blog WordPress: Sprievodca krok za krokom pre začiatočníkov

Spustite blog WordPress


Ešte roky pred tým, ako sa pojem „blog“ šíril cez internet, ľudia píšu osobné príbehy v rôznych online formátoch. Už v 90. rokoch písali jednotlivci online denníky a denníky, kde dokázali vyjadrovať svoje pocity a zdieľať informácie. Odvtedy sa tieto denníky vyvinuli do celého odvetvia blogov a blogy sa rýchlo stali trendom, ktorý chcel každý nasledovať.

Je čas, aby ste sa naučili, ako si môžete založiť vlastný blog WordPress.

Dnes sa blogy stali viac než len spôsobom, ako sa vyjadriť. Stali sa spôsobom života. Niektorí ľudia občas píšu osobné príbehy, zatiaľ čo veľké podniky do svojich blogov investujú tisíce dolárov. Blogovanie sa vyvinulo v kariéru a vysnívanú prácu pre mnoho jednotlivcov, ktorí teraz môžu pracovať z ľubovoľného miesta na svete.

blogovanie je populárne

Začíname s programom WordPress

Teraz, či ste si predstavili svoj blog ako hobby alebo potenciálny stroj na zarábanie peňazí, musíte ho najprv vytvoriť. Preskočíme motivačné príhovory a predpokladáme, že už ste sa rozhodli vytvoriť blog WordPress. No dobre, môžete si dokonca vytvoriť blog z pohodlia svojho gauča, ak máte laptop.

Chceme, aby ste pochopili, že pre nastavenie blogu si môžete vybrať rôzne platformy blogov. V tomto článku sa však zameriame na najobľúbenejšie stránky blogov – WordPress.

Ako teda spustíte blog WordPress?

POZNÁMKA

V tejto príručke vám ukážeme, ako vytvoriť blog WordPress od nuly pomocou dvoch najpopulárnejších metód:

 • Samostatne hosťovaný blog využívajúci najobľúbenejší bezplatný softvér s otvoreným zdrojovým kódom WordPress.org a hosting hostiteľa Bluehost. Ak ste oboznámení s WordPress.org a chcete začať používať blog, kliknite na odkaz nižšie.

  → Prejdite na „Nastavenie blogu WordPress pomocou služby Bluehost (odporúča sa)“

 • Populárna možnosť – riešenie hosťovania blogov na webe WordPress.com. Ak ste oboznámení s WordPress.com a chcete si pomocou blogu vytvoriť blog, kliknite na odkaz nižšie.

  → Prejsť na „Nastavenie blogu pomocou platformy WordPress.com“

Vytvorenie blogu pomocou ktorejkoľvek z vyššie uvedených možností je jednoduchá úloha a dá sa vykonať v systéme Windows 10-15 minút. Tento návod je určený pre začiatočníkov (nie sú potrebné žiadne technické ani kódovacie schopnosti). Na konci dňa úspešne spustíte svoj vlastný blog.

Predtým, ako sa pustíte do podrobností o nastavení blogu, je dôležité porozumieť rozdielom medzi WordPress.org a WordPress.com..

Pre začiatočníkov je WordPress.org open-source redakčný systém, ktorý je k dispozícii každému, kto si ho môže zadarmo stiahnuť a použiť. Mnoho vývojárov, dizajnérov a programátorov, ktorí túto platformu milovali zapojiť sa a vybudovať okolo neho veľkú komunitu.

WordPress.com je komerčný projekt (služba), ktorý využíva samotný systém WordPress.org.

Nastavenie blogu WordPress pomocou služby Bluehost (odporúča sa)

Aj keď práve začínate, dôrazne vám odporúčame ísť s verziou s vlastným hosťovaním. Áno, bude tu vyššia krivka učenia a pravdepodobne viac práce z vašej strany, ale mať svoj vlastný web, ktorý získate pod kontrolou, je na nezaplatenie, a rozhodne sa vyplatí investovať do riadenia viac času. Budete si môcť nainštalovať ľubovoľné motívy, doplnky a služby, ktoré chcete, spúšťať reklamy a speňažovať blog tak, ako chcete. Pre blog WordPress s vlastným hosťovaním prakticky neexistujú žiadne obmedzenia.

Pred inštaláciou programu WordPress budete potrebovať webhosting, v ktorom môžete ukladať všetky súbory, spravovať svoju doménu a starať sa o svoje stránky. Pre účely tohto tutoriálu sme si vybrali Bluehost, čo je fantastická a populárna hostingová spoločnosť, ktorá vám umožní spustiť blog WordPress už za 2,75 dolárov mesačne! S Bluehostom vám dokonca aj najlacnejšia možnosť poskytne bezplatnú doménu, certifikát SSL, vďaka ktorému bude vaša stránka bezpečnejšia, možnosť nainštalovať WordPress pomocou niekoľkých kliknutí a podpora 24/7.

V nasledujúcej časti je vysvetlené, ako sa môžete zaregistrovať v službe Bluehost a nainštalovať program WordPress pomocou tlačidla „inštalácia jedným kliknutím“.

1. Navštívte stránku Bluehost

Prejdite na stránku Bluehost.com a kliknite na tlačidlo „Začíname“.

domovská stránka Bluehost

2. Vyberte plán hostenia na spustenie blogu

Ak ste začiatočník, vyberte základný plán, pretože pokryje všetky základné potreby fungovania vašich stránok.

Keď sa váš blog začne rozbiehať a začne dostávať intenzívny prenos, môžete zvážiť inováciu na najlepšiu verziu svojho plánu hostingu, ktorý ponúka pokročilé funkcie, ktoré sú vhodnejšie na zvládnutie veľkého prílivu premávky..

hostingové plány

3. Zadajte názov domény

Ak ste prvýkrát na blogu WordPress, musíte si zaregistrovať novú doménu. Zadajte názov a z rozbaľovacej ponuky vedľa neho vyberte rozšírenie. Existujú rôzne domény, z ktorých môžete vybrať napríklad .com, .net a .org.

Po kliknutí na tlačidlo Ďalej bude služba Bluehost skontrolovať doménu a informovať vás, či je k dispozícii. Ak je názov domény k dispozícii zadarmo, môžete pokračovať v procese registrácie. Ak nie, budete musieť vybrať iné meno.

vyberte názov domény

Ak už máte názov domény, ktorý sa vám páči, Bluehost vám pomôže výberom jedného z nich neskôr. To vám poskytne čas na nejaký výskum a myslenie.

Neskôr bezplatná doména

Niekedy môže byť ťažké rozhodnúť sa pre meno, takže sa naučte, ako zvoliť najlepší názov domény pre svoj blog.

4. Zaregistrujte účet Bluehost

Bluehost vás potom prevedie k registračnému formuláru, kde spolu s vašimi osobnými údajmi vyplníte fakturačné údaje.

Informácie o účte Bluehost

5. Vyberte svoje možnosti hostenia

12-mesačný balík ponúka základné informácie za najnižšiu cenu. Ale môžete zvážiť aj ďalšie dve možnosti – koniec koncov, hosting je dlhodobá investícia. Nepotrebné funkcie môžete zo svojho balíka kedykoľvek odstrániť v počiatočných fázach spustenia blogu a kedykoľvek ich budete chcieť pridať, kedykoľvek to budete potrebovať..

informácie o balíku

6. Nastavte svoje heslo

Heslo zadáte po zadaní platobných údajov ako posledný krok pri registrácii v službe Bluehost. Rovnaké heslo sa použije na účely overenia.

nastaviť heslo

7. Prihláste sa do svojho nového účtu

Blahoželáme! Teraz ste hrdým vlastníkom úplne nového webu. Ak chcete pokračovať v nastavovaní, prihláste sa na svoj účet Bluehost.

prihlasovacia stránka

8. Vyberte si tému WordPress

Teraz budete mať možnosť zvoliť si motív WordPress – vyberte si ten, ktorý vyhovuje vašej značke a predstavuje najlepší spôsob prezentácie vášho webu..

vyberte wp tému

Ak žiadna zo zobrazených možností nefunguje, navštívte stránku Úložisko WordPress vybrať si tému z tu zobrazených možností.

9: Vitajte v službe WordPress

Po prihlásení vás uvíta správa „Vitajte“. BlueHost vás prevedie vytvorením blogu. V prípade, že pri nastavovaní blogu nepotrebujete dohľad, ponúka vám tiež možnosť pokračovať samostatne.

uvítacia obrazovka

A to je všetko! Teraz môžete prejsť na prihlasovaciu stránku WordPress a začať pracovať na svojom blogu. Bolo to ľahké, nebolo to?

Výhody blogu s vlastným hosťovaním

Veríme, že verzia blogu s vlastným hosťovaním je oveľa lepšou možnosťou ako mať bezplatný účet na stránke WordPress.com. Aj keď existuje veľa výhod, ktoré majú vaše vlastné stránky, tu je len niekoľko z nich, ktoré by ste mali vziať do úvahy.

Pros:

 • Kompletná kontrola nad vaším blogom
 • Použite ľubovoľný motív alebo doplnok
 • Speňažte blog kdekoľvek chcete

Nastavenie blogu pomocou WordPress.com

V zriedkavých prípadoch môže byť blog s vlastným hosťom zbytočný. Bez ohľadu na výhody, ktoré s tým prichádzajú, niektorí používatelia nikdy nebudú potrebovať úplnú kontrolu nad svojimi stránkami. Nebudú musieť prepínať a prispôsobovať témy ani používať rôzne doplnky. Mnoho používateľov sa jednoducho nezaujíma o štúdiu WordPress. Nechcú nainštalovať WordPress a postarať sa o to sami; všetko, čo chcú, je platforma, ktorá im umožní publikovať príbehy.

Ďalšou možnosťou pri začatí blogu s WordPress je zaregistrovať bezplatný účet WordPress.com. Týmto spôsobom môžete začať písať prvý článok v priebehu niekoľkých minút po prečítaní tohto článku bez toho, aby ste museli platiť jediný cent. Nebudete sa musieť starať o názvy domén, priestor na hosťovanie alebo zálohovanie svojich stránok. Ako teda začínate bezplatný blog na webe WordPress.com?

Vytvorte bezplatný blog WordPress.com

 • Prejdite na stránku WordPress.com
 • Kliknite na tlačidlo „Začíname“
 • Vyberte typ webovej stránky, ktorú chcete vytvoriť (blog, web, portfólio alebo internetový obchod)
 • Vyberte tému
 • Zadajte názov svojej stránky a vyberte prvú bezplatnú možnosť
 • Vyberte možnosť „Začať zadarmo“
 • Vyplňte informácie o účte
 • Kliknite na tlačidlo „Vytvoriť môj účet“

Od okamihu po kliknutí na tlačidlo vygenerujú vaše stránky všestranné počítače na stránke WordPress.com. Teraz sa môžete prihlásiť do blogu a začať pracovať. Môžete tiež meniť témy, pridávať widgety a vytvárať nové príspevky. To je všetko. Prvý blog máte zadarmo. Veľa štastia!

Ako inovovať svoj bezplatný účet

Hoci bezplatný účet bude pre niektorých jednotlivcov stačiť, mali by ste vedieť, že existuje možnosť inovácie. WordPress.com má niekoľko plánov, z ktorých si môžete vybrať, a ak sa o svojom blogu budete viac zaoberať, pravdepodobne budete musieť vykonať inováciu (alebo ešte lepšie prejsť na verziu s hostiteľom):

Cenové plány WordPress.com

Ak sa rozhodnete upgradovať svoj účet, získate vlastnú doménu, vlastné funkcie Jetpack, ďalší priestor, prístup k novým témam, podporu, prispôsobenie a ďalšie. Obchodný plán vám teraz umožňuje nainštalovať aj vlastné motívy a doplnky. Nájdite si však všetky možnosti a zistite, ktorý plán vám bude vyhovovať najlepšie.

Výhody a nevýhody WordPress.com

Rovnako ako vo verzii s vlastným hosťovaním, aj WordPress.com má svoje klady a zápory. Aj keď môžete mať účet úplne zadarmo a profesionáli ho spravujú za vás, existuje veľa nevýhod. Napríklad, ak sa rozhodnete použiť rôzne témy a doplnky, ktoré nájdete na internete alebo prispôsobiť určité časti blogu, nebude možné robiť bezplatné alebo prémiové stránky WordPress.com..

Pros

 • Zdarma pre základné služby
 • Profesionálne riadené
 • Ľahký na začiatočníkov a ľahko nastaviteľný

Zápory

 • Vlastné motívy alebo doplnky nie je možné používať, pokiaľ sa neprihlásite pre obchodný plán
 • Nemáte kontrolu nad blogom
 • Obmedzené možnosti speňaženia

Ceny a porovnanie funkcií

WordPress.org (Bluehost)WordPress.com (zadarmo)WordPress.com (osobné)WordPress.com (prémia)WordPress.com (business)
cena 2,75 dolárov mesačne zadarmo 2,99 dolárov mesačne 8,25 dolárov mesačne 24,92 dolárov mesačne
doménaNázov vlastnej doménySubdoména WordPress.comNázov vlastnej doményNázov vlastnej doményNázov vlastnej domény
Skladový priestor50GB3GB6 GB13GB.neobmedzený
Prispôsobenie dizajnuKompletné prispôsobeniezákladnézákladnéPokročiléPokročilé
speňaženieÚplná slobodaobmedzenýOdstrániť reklamyProgram WordAdsProgram WordAds
podpora24/7 podporaPodpora spoločenstvaPodpora pre e-mail a live chatPodpora pre e-mail a live chatPodpora pre e-mail a live chat

Údržba webovej stránky WordPress

WordPress funguje dvoma spôsobmi:

Predná časť

Ako už názov napovedá, táto stránka bude viditeľná pre vašich návštevníkov vždy, keď navštívia váš web. Úlohy, ktoré sa zvyčajne vykonávajú v prostredí back-end, ako sú vylepšenia funkčnosti doplnkov a prispôsobenie vašej témy, budú viditeľné pre vás a vašich návštevníkov na klientskom webe WordPress..

Umožňuje tiež vykonávať akcie, ako je pridávanie komentárov a zdieľanie na iných sociálnych médiách, od klientskeho rozhrania vy aj vaši prichádzajúci návštevníci..

Zadná časť

Toto je všeobecne známe ako dashboard WordPress – tu môžete dohliadať a spravovať všetky aspekty obsahu, funkčnosti a webového dizajnu svojich stránok..

Ak chcete získať prístup k svojmu dashboardu WordPress, do adresného riadku vyhľadávacieho nástroja napíšte „yourwebsite.com/wp-admin“. Tu sa prihláste pomocou svojho používateľského mena WordPress a hesla, ktoré ste nastavili pre svoj účet.

Prístrojová doska

Panel WordPress sa stará o správu vašich webových stránok.

Informačný panel je centrom správy blogov. Pozostáva z troch hlavných častí: z ľavej strany, z horného panela nástrojov a zo strednej časti.

V ľavom stĺpci hlavného panela WordPress nájdete všetky možnosti správcu a sústredí sa väčšina kreatívneho úsilia..

Odporúčaný návod: Príručka pre začiatočníkov k správe webovej stránky WordPress

Písanie blogového príspevku

Ak chcete napísať nový blogový príspevok, prihláste sa na informačný panel. Na ľavej strane kliknite na položku Príspevky – Pridať nové. Otvorí sa oblasť editora, kde môžete začať písať svoj prvý príspevok.

Musíte sa zoznámiť s niekoľkými vecami. Ak chcete získať ďalšie podrobnosti, pozrite si video nižšie alebo si prečítajte náš podrobný článok o tom, ako napísať svoj prvý blogový príspevok.

Odporúčané čítanie: Ako pridať svoj prvý príspevok správnym spôsobom

Štruktúra príspevku blogu

Túto šablónu môžete použiť na svojich stránkach

Najčastejšie otázky

Môžem svoj blog začať zadarmo?

Áno, svoj blog môžete začať zadarmo. Môžete si vybrať z niekoľkých možností. Jednou z najpopulárnejších možností je spustenie webovej stránky s WordPress.com, ktorá je úplne zadarmo. To isté platí aj pre službu Blogger.

Jedným z najlepších spôsobov je spustiť blog so samostatným hostiteľom WordPress, kde je vytváranie stránok úplne zadarmo a jediným výdavkom je hosting, ktorý môžete získať iba za 2,75 dolárov mesačne, ak si vyberiete službu Bluehost..

Potrebujem program WordPress na vytvorenie blogu?

Aj keď je WordPress najobľúbenejšou voľbou blogov, nie je to jediný, ktorý je k dispozícii. Existujú desiatky ďalších systémov na správu obsahu, ktoré môžete použiť na začatie blogovania. Najobľúbenejšie alternatívy sú Wix, Squarespace a Blogger, ktoré vám umožňujú rýchlo začať blog.

Koľko peňazí potrebujem na založenie blogu?

Ak chcete začať jednoduchý blog, môžete tak urobiť bez akýchkoľvek peňazí. Napríklad spustenie blogu na WordPress.com vás nestojí žiadne peniaze a registrácia nového účtu trvá len pár sekúnd..

Ak sa rozhodnete zintenzívniť svoju hru a zvoliť si blogovanie s WordPress, budete potrebovať menej ako 3 doláre mesačne na zaplatenie prémiových hostingových služieb, ako je Bluehost..

Môžem si vytvoriť blog bez poskytovateľa webhostingu?

Hostingové služby sú nevyhnutnou súčasťou každej webovej stránky. Ak sa však rozhodnete začať svoj blog pomocou bezplatného nástroja na tvorbu webových stránok, napríklad WordPress.com, Blogger, Tumblr alebo Wix, môžete zabudnúť na celú myšlienku poskytovateľov hostingu..

Nenechajte sa prekvapiť. Hosting je stále niečo, s čím sa web nemôže zaobísť bez, ale v týchto prípadoch stavitelia webových stránok využívajú svoje vlastné hostingové služby. To znamená, že nemusíte platiť ani si robiť starosti s hostingom vôbec. WordPress.com, Wix, Blogger, Tumblr alebo akýkoľvek iný bezplatný tvorca webových stránok sa postará o všetky aspekty hostenia, takže sa môžete zamerať na navrhovanie a budovanie svojich webových stránok..

Aký názov domény by som si mal zvoliť pre svoj blog?

Nájdenie dobrých a dostupných názvov domén je ťažké. To by však malo byť úplne osobné rozhodnutie. Vyberte doménu, ktorá sa vám bude páčiť a ktorá bude reprezentovať to, čo robíte. V ideálnom prípade by ste mali nájsť názov domény, ktorý je krátky, ľahko zapamätateľný a stále je pevne spojený s tým, čo robíte.

Ak potrebujete pomoc, môžete vždy použiť generátory doménových mien, ktoré vám poskytnú nejaké nové nápady.

Môžem zarobiť peniaze pomocou blogu WordPress?

Spustenie blogu s vlastným hostiteľom WordPress znamená vlastníctvo blogu. Takže s tým môžete robiť čokoľvek chcete a existuje veľa možností, ako s tým zarobiť peniaze.

Na svojom webe môžete zobrazovať reklamy a bannery s cenou za kliknutie a CTZ, ktoré vám môžu priniesť peniaze. Možnosťou je aj zobrazovanie súkromných reklám. Predaj digitálneho tovaru pomocou pridružených odkazov, predaj členstva alebo sponzorovaných príspevkov je vynikajúci spôsob, ako zarobiť peniaze prostredníctvom svojho blogu..

Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si, ako zarobiť peniaze blogovaním.

Môžem navrhnúť blog bez technických zručností?

Odpoveď na túto otázku by bola pred niekoľkými rokmi úplne iná. Ale dnes je možné navrhnúť blog bez technických zručností. Mnoho platforiem, ako sú Wix a Squarespace, zaviedli vizuálnych tvorcov, ktorí vám umožnia jednoducho pretiahnuť prvky webových stránok tam, kam chcete, až kým nenájdete web, ktorý sa vám páči..

WordPress, na druhej strane, má viac ako niekoľko tvorcov stránok. Ak ich skombinujete s prémiovými témami, môžete vytvoriť profesionálne vyzerajúci web bez toho, aby ste museli písať jediný riadok kódu.

Ako vytvorím vlastnú e-mailovú adresu pre svoj blog?

Ak máte vlastný názov domény pre svoj web, vytvorenie vlastnej e-mailovej adresy je vzdialené iba pár kliknutí, ak používate Bluehost. Stačí sa prihlásiť do svojho BluePost cPanel a otvoriť kartu Advanced. Tam nájdete nastavenie E-mailové účty, kde musíte kliknúť na tlačidlo Vytvoriť, aby ste vytvorili svoju vlastnú e-mailovú adresu. Potom budete pripravení začať používať svoju novú e-mailovú adresu.

Ak potrebujete viac možností, pokiaľ ide o vlastné e-mailové adresy, môžete si vyskúšať a naučiť sa, ako nastaviť vlastný e-mail pomocou balíka G Suite alebo niektorej z jeho alternatív, ako je Zoho, Microsoft 365, Fastmail, ProtonMail, Pobox alebo Rackspace Email. vymenujte pár.

Ako môžem prísť s dobrými nápadmi pre moje príspevky na blogu?

Spočiatku môžu byť nápady na blogový príspevok relatívne ľahké. Pravdepodobne ste založili blog s niekoľkými koncepciami vo vašej mysli a pokrytie týchto prvých pár bodov nemusí byť výzvou. Keď sa pohybujete po ceste, tvorba jedinečného a vzrušujúceho príspevku na blogu bude ťažšia a ťažšia. To platí najmä, ak vám záleží na vašom blogu a chcete z neho vyťažiť maximum.

Keď uviaznete, mali by ste zistiť, či existujú nejaké otvorené alebo neadresované problémy vo vašom odbore, ktoré môžete vyriešiť. Pomohlo by, keby ste tiež premýšľali o zmene perspektívy; namiesto písania o všeobecnom probléme, skúste písať z osobnej skúsenosti, ktorá priťahuje publikum. Preskúmajte tiež kľúčové slová a zistite, čo ich zaujíma. Ak dokážete kombinovať tieto kľúčové slová do niečoho jedinečného, ​​obľúbený príspevok na blogu je hneď za rohom..

Vždy musíte poznať svoje publikum a písať o veciach, ktoré chcú. Ak stále nepoznáte svoje publikum, môžete im začať klásť otázky prostredníctvom blogových príspevkov, prieskumov verejnej mienky alebo sociálnych médií.

To sú len niektoré z nápadov; Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si článok Ako si vybrať, o čom je blog (s príkladmi vírusových titulkov).

záver

Aj keď pri spustení blogu WordPress máte niekoľko možností, odporúčame vám, aby ste na Bluehost ihneď navštívili verziu s vlastným hosťovaním. Len za 2,75 dolárov mesačne môžete mať úplnú kontrolu nad svojím webom. Pri hosťovaní vlastného blogu neexistujú prakticky žiadne obmedzenia a nemusíte sa obávať možností speňaženia ani motívov a doplnkov, ktoré chcete použiť..

Áno, spravovanie celého blogu bude trvať dlhšie a niekedy sa vyskytnú problémy s témami a doplnkami tretích strán. Ale koniec koncov, môžete si byť istí, že toto je váš blog a že s ním môžete robiť čokoľvek chcete.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map