Ako používať knižnicu médií WordPress a pridávať obrázky

Wordpress-media-library.png


Ako je zrejmé z jeho názvu, WordPress kladie veľký dôraz na písané slovo. Pokiaľ ide o písanie, existujú nekonečné možnosti a nastavenia. Je to však už dávno, čo boli multimediálne súbory na vašom webe ignorované. Pretože, ak nie pre nič iné, „obrázok má hodnotu tisíc slov“.

Dnes je bežné spustiť blog WordPress, ktorý sa úplne venuje obrázkom a videám, bez toho, aby na blogu existoval jediný „konvenčný“ príspevok. Ale aj keď chcete, aby sa vaši návštevníci zamerali výlučne na to, čo musíte povedať, stále budete musieť pracovať s mediálnymi súbormi. Len pre prípad, že by ste nechceli pridávať fotografie a videá do článkov, zvážte ich použitie pre svojich čitateľov. Dokonca aj Google a ďalšie vyhľadávacie nástroje vám dajú ďalšie body za to, že majú články bohaté na médiá. S obrázkami je všetko oveľa lepšie a WordPress vám pomôže pridať ich do článkov.

Skôr alebo neskôr budete musieť začať pridávať obrázky na svoj web. V tomto článku vám pomôžeme s prvými krokmi – zoznámením sa s mediálnou knižnicou WordPress a naučením, ako pridať svoj prvý obrázok do WordPress. Potom budete na vašej ceste k zvládnutiu správy médií na svojom webe.

Čo je mediálna knižnica WordPress

Knižnica médií WordPress je virtuálne úložisko všetkých mediálnych súborov (obrázky, videá, zvukové a iné dokumenty), ktoré môžete použiť na svojich stránkach. Umožňuje vám nahrávať a spravovať mediálne súbory, vkladať ich do príspevkov a stránok a dokonca rýchlo upravovať na cestách. Aj keď môžete pracovať s rôznymi typmi súborov, zameriame sa na obrázky.

Odovzdajte obrázky, videá a ďalšie súbory

Pri prvom otvorení knižnice nebudú v zozname žiadne súbory. Vašou prvou úlohou je odovzdať obrázky, aby ste ich mohli použiť v príspevkoch a na stránkach. Upozorňujeme, že obrázky a ďalšie súbory môžete pridať aj priamo z článku, ktorý upravujete. Ďalšie podrobnosti nájdete v nasledujúcej časti.

Ak chcete nahrať nové obrázky priamo do mediálnej knižnice WordPress, postupujte takto:

 1. Prejdite na Médiá -> Pridať nové
 2. Kliknite na tlačidlo „Vybrať súbory“ alebo myšou presuňte obrázky do okna
 3. Ak ste klikli na tlačidlo, vyberte v počítači obrázky a ďalšie mediálne súbory

Odovzdajte obrázky, videá a ďalšie súbory

Od okamihu, keď ste obrázky otvorili z počítača alebo ich pretiahli do prerušovanej schránky, WordPress začne nahrávať súbory. V závislosti od rýchlosti vášho internetového pripojenia, poskytovateľa hostingu a veľkosti súborov môže trvať až niekoľko minút, kým program WordPress dokončí proces nahrávania. Každý súbor dostane svoj osobný indikátor priebehu, takže môžete vedieť, ako rýchlo (alebo pomaly) sa daný súbor nahráva.

V predvolenom nastavení vám WordPress umožňuje nahrávať viac mediálnych súborov naraz. Len pre prípad, že by to pre vás nefungovalo, môžete kedykoľvek prepnúť späť na jednoduchšie odovzdávanie prehliadača. Bude fungovať aj na starších počítačoch, ale umožní vám súčasne nahrať iba jeden mediálny súbor.

Knižnica médií

Knižnica médií WordPress

Po nahraní najmenej jedného súboru sa zmeny prejavia v knižnici médií WordPress. Ak ju chcete otvoriť, prejdite na Médiá -> Knižnica.

Na tejto novej stránke sa zobrazí zoznam všetkých mediálnych súborov, ktoré ste nahrali do programu WordPress. Súbory môžete zobraziť v zozname alebo v mriežke. Ak chcete filtrovať konkrétne typy súborov, vyberte iba obrázky, videá, zvukové alebo nepripojené súbory (súbory, ktoré nepatria k žiadnemu príspevku alebo stránke). Môžete tiež zobraziť obrázky z konkrétnych mesiacov a rokov. Ak chcete odstrániť viac ako jeden obrázok, kliknite na tlačidlo „Hromadná voľba“, vyberte obrázky a kliknite na tlačidlo „Odstrániť vybraté“.

Na pravej strane aplikácie Media Library nájdete jednoduché vyhľadávacie pole, ktoré vám umožní nájsť obrázok v knižnici. Aj keď sa to v súčasnosti môže zdať zbytočné, táto funkcia bude veľmi užitočná, akonáhle v knižnici zhromaždíte stovky a tisíce súborov.

Nahrajte a vložte obrázky priamo do svojho príspevku

Keďže pravdepodobne budete tráviť väčšinu času písaním nových príspevkov, je dobré vedieť, že môžete pridať obrázky a ďalšie mediálne súbory priamo z obrazovky na úpravu príspevkov. Ovládaním multimediálnych súborov odtiaľ získate dokonca niekoľko ďalších možností, takže ich uvidíme.

Kliknutím na tlačidlo „Pridať médiá“ v hornej časti obrazovky úpravy príspevkov sa zobrazí nové kontextové okno. Knižnica médií WordPress je v podstate rovnaká – môžete nahrávať súbory priamo z počítača alebo vybrať obrázky, ktoré už boli do knižnice nahrané..

 1. Umiestnite kurzor na miesto, kde sa má obrázok v článku objaviť
 2. Kliknite na tlačidlo „Pridať médiá“ v hornej časti obrazovky
 3. Odovzdajte alebo vyberte obrázok na karte Knižnica médií
 4. V prípade potreby upravte obrázok a jeho podrobnosti
 5. Kliknite na tlačidlo „Vložiť do príspevku“

Aj keď obrazovka vyzerá takmer rovnako ako obrazovka, ktorú otvoríte v ponuke správcu WordPress, môžete si všimnúť, že na ľavej strane je niekoľko dodatočných odkazov. Okrem vkladania obrázkov môžete vytvoriť galériu, vybrať odporúčaný obrázok pre daný príspevok alebo vložiť obrázok z adresy URL.

Vytvorte galériu

Galéria WordPress

Nastavením galérie si môžete vybrať viac obrázkov a pridať ich do svojho príspevku. WordPress potom vytvorí koláž vybraných obrázkov a zobrazí ich v príspevku. Ak používate vizuálny editor, uvidíte všetky zoskupené obrázky a môžete na ne kliknúť. Ak tak urobíte, objavia sa dve nové ikony, ktoré vám umožnia upraviť a odstrániť galériu.

Ak prepnete do textového editora, na rovnakom mieste si všimnete skratku [galéria]. Od verzie WordPress 3.5 môže byť skrátený kód galérie rozšírený o množstvo parametrov, takže ho môžete upraviť ručne. Keďže práca s parametrami vyžaduje určité pochopenie toho, ako fungujú krátke kódy, túto chvíľu teraz preskočíme. Ak však chcete vedieť viac o tejto funkcii, prečítajte si o nej viac informácií na stránke oficiálne stránky WordPress Codex.

Odporúčaný obrázok

Vyberte obrázok, ktorý bude predstavovať váš príspevok. V závislosti od témy, ktorú práve používate, sa tento obrázok môže zobraziť ako miniatúra príspevku na rôznych miestach. Tiež sa často zobrazuje nad príspevkom na stránke s jedným príspevkom. Ale opäť to naozaj záleží na téme.

Vložiť z adresy URL

Ak máte obrázok umiestnený na inom serveri a vy ho nemôžete alebo nechcete odovzdať na svoj web WordPress, môžete ho vložiť z adresy URL. Budete potrebovať absolútnu cestu (úplnú adresu odkazu) k tomuto obrázku. Napríklad images / how-to-use-WordPress-media-knižnica-and-add-images.jpg.

Po vložení adresy URL sa zobrazí ukážka obrázka. Pred vložením do príspevku tiež môžete upraviť niekoľko podrobností.

Pred pridaním obrázkov z adresy URL sa uistite, že na to máte povolenie. Mnoho fotografií je chránených autorskými právami a ich použitie bez povolenia bude znamenať, že tieto obrázky ukradnete.

Rôzne veľkosti obrázkov

Keď sa pokúsite pridať obrázky na príspevok alebo stránku, všimnete si, že vám WordPress umožňuje zvoliť jeho rozmery. V predvolenom nastavení vytvára WordPress ďalšie tri veľkosti vedľa pôvodnej. Ak napríklad napríklad odovzdáte obraz vo formáte HD, WordPress ho automaticky sprístupní v týchto troch rozlíšeniach, ak používate tému dvadsať sedemnásť:

 • Miniatúra – 150 × 150 pixlov
 • Stredná – 300 × 188 pixelov
 • Veľké – 525 × 328

Upozorňujeme, že táto veľkosť môže závisieť od témy, ktorú používate. Ak sa rozhodnete pre navigáciu, môžete si vybrať aj svoju vlastnú dimenziu Nastavenia -> Médiá z ponuky dashboardu WordPress.

Ako upraviť podrobnosti obrázka

Upravte podrobnosti obrázka vo WordPress

Skôr ako sa dostaneme k časti, kde môžete orezať, zmeniť veľkosť a upraviť obrázky, pozrime sa, ako upraviť niektoré podrobnosti. Pomôže vám to usporiadať súbory na vašom webe a pre vášho návštevníka a vyhľadávacie nástroje bude užitočné mať všetky ďalšie údaje o súboroch na vašom webe..

 1. Vyberte ľubovoľný obrázok z knižnice
 2. Zobrazí sa vyskakovacie okno, ktoré vám ukáže podrobnosti o tomto obrázku
 3. Na pravej strane nájdete informácie ako názov obrázka, typ súboru, dátum odovzdania, veľkosť a rozmery súboru
 4. Nižšie vidíte adresu URL obrázka
 5. Ak chcete upraviť obrázok, zmeňte jeho názov, nadpis, alternatívny text (zobrazí sa používateľom, ktorí nemôžu otvoriť fotografiu) a popis
 6. Hneď pod poľom popisu vidíte, ktorý používateľ nahral tento konkrétny mediálny súbor
 7. Ak chcete upraviť ďalšie podrobnosti, kliknite na odkaz „Upraviť ďalšie podrobnosti“ v dolnej časti

Ako upraviť obrázok

Ako upravovať obrázky v WordPress

Vývojári WordPress boli natoľko láskaví, aby vám predstavili funkciu, ktorá vám umožní upravovať obrázky, ktoré sa už odovzdávajú do mediálnej knižnice WordPress. Ak chcete na obrázku vykonať ďalšiu prácu, vyberte jednu zo zoznamu Mediálna knižnica a kliknite na tlačidlo „Upraviť obrázok“ pod ňou.

Teraz môžete obrázok orezať, otočiť a prevrátiť bez toho, aby ste ho museli znova odovzdať. K dispozícii sú tiež tlačidlá späť a znovu, ktoré vám umožnia opraviť chyby vykonané počas úprav. Tento nástroj samozrejme nie je náhradou za Photoshop, ale robí zázraky pre malé rýchle opravy.

Točiť sa

Ak chcete vybratý obrázok otočiť, kliknutím na tlačidlo ho otočte doľava alebo doprava.

mierka

Na pravej strane môžete do obrázka zadať nové rozmery. Keď zadáte šírku alebo výšku, WordPress automaticky vypočíta druhú dimenziu tak, aby si váš obrázok zachoval pomer strán (nechcete, aby bol zdeformovaný). Ak sa pokúsite zväčšiť obrázok, vedľa neho sa zobrazí malý červený výkričník, ktorý naznačuje, že zväčšenie nie je možné.

Obrázky môžete zmenšiť iba vo formáte WordPress

Plodina

Ak chcete obrázok orezať, kliknite naň a potiahnutím urobte výber. Podržaním klávesu Shift počas výberu môžete zachovať pomer strán. Ak ho chcete zmeniť, zmeňte pomer strán z pravej strany obrazovky. Napríklad pomocou pomeru 1: 1 urobte výber štvorcov alebo ho zmeňte na 4: 3, 16: 9 alebo čokoľvek iné, čo chcete. Po výbere môžete rýchlo upraviť výberom veľkosti v pixeloch. Minimálna veľkosť rozsahu je veľkosť miniatúry nastavená v nastaveniach médií.

Aplikovať zmeny

Posledná možnosť umožňuje použiť zmeny na všetky veľkosti obrázkov, iba na miniatúru alebo na všetko okrem miniatúry. Napríklad môžete mať štvorcovú miniatúru, ktorá zobrazuje iba časť pôvodného obrázka.

Stránky príloh

Stránka prílohy obrázka

Od okamihu, keď odovzdáte nový súbor, WordPress preň vytvorí novú stránku s prílohami. Na túto stránku sa dostanete otvorením ľubovoľného obrázka a kliknutím na položku Zobraziť stránku prílohy na paneli možností na pravej strane.

Táto stránka je rovnako ako ktorákoľvek iná stránka WordPress. Ale namiesto toho, aby ste ich publikovali ručne, WordPress to urobí za vás. Napríklad stránka prílohy k obrázku zobrazí tento obrázok so všetkými jeho ďalšími údajmi, ako sú názov, popis, popis a alt text.

Stránku môžete upravovať rovnako ako všetky ostatné, mať k nej komentáre a zdieľať ju so svojimi používateľmi. Údaje zobrazené na stránke závisia od témy WordPress. Niektoré témy sa môžu rozhodnúť zobrazovať viac alebo menej údajov.

Obrázky sú zábavné

Práca s obrázkami a inými mediálnymi súbormi v programe WordPress je zábavná. Predtým, ako sa to stane zábavou, by ste sa však mali naučiť navigovať v mediálnej knižnici WordPress. Dúfame, že vám tento článok s tým pomohol a že teraz viete, ako pridávať nové obrázky, upravovať ich a vkladať do príspevkov, zobrazovať galérie a stránky príloh..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map