8 fakte të panjohura WordPress.com mund të mos i përshtaten blogerëve seriozë

WordPress.com pushon


Urime! Ju keni vendosur të filloni një blog, dhe ne jemi të lumtur t’ju mirëpresim në familjen e gjerë të miliona blogerëve të përhapur fjalë për fjalë në të gjithë botën. Marrja e një vendimi për të filluar një blog mund të ketë qenë e lehtë, por kjo është pika kur procesi i vërtetë i vendimmarrjes do të fillojë të shpaloset.

Meqenëse keni vendosur të drejtoni një blog personal ose biznesi, me siguri tashmë keni njohuri për të gjitha sistemet e ndryshme të menaxhimit të përmbajtjes që mund të merrni. Ekzistojnë dallime midis të gjithë atyre, dhe mund të jetë e vështirë të merret ai vendim i parë – për cilin sistem të menaxhimit të përmbajtjes duhet të kërkoni. Kjo është një temë krejt e re; në këtë artikull, ne do të supozojmë se ju keni zgjedhur tashmë WordPress si zgjedhjen tuaj.

Sipas W3Techs.com, “WordPress përdoret nga 60.1% e të gjitha faqeve të internetit, sistemin e menaxhimit të përmbajtjes së të cilit ne e njohim. Kjo është 30.7% e të gjithë faqeve të internetit. ” Për shkak të atyre numrave, nuk është e çuditshme që WordPress ishte gjëja e parë që ju ra në mendje kur e morët atë ide të shkëlqyeshme në lidhje me blogun tuaj të ushqimit, blogun e udhëtimit ose çdo lloj blogu tjetër që mund të keni në mendje.

Unë jam tashmë në rrugën time për të krijuar një llogari WordPress.com

Prisni, mos nxitoni! Vetëm sepse WordPress.com ishte një nga rezultatet e faqeve të para në Google, kjo nuk do të thotë se kjo është zgjidhja më e mirë për ju.

Ne kemi folur tashmë për ndryshimet midis vetë-pritur dhe WordPress.com, kështu që kjo duhet të jetë ndalesa juaj e parë. Ekzistojnë disa dallime mjaft domethënëse, dhe ne këshillojmë fuqimisht që të kaloni nëpër të gjitha ato përpara se të merrni atë vendim të parë të rëndësishëm. Për të qenë i sinqertë, nuk është aq e vështirë të transferosh më vonë midis platformave, por do të grumbullosh shumë punë të panevojshme vetëm sepse nuk ke dëshirë të kalosh një orë shtesë duke studiuar për sistemet e menaxhimit të përmbajtjes, në radhë të parë.

Para se t’ju tregojmë të gjitha arsyet pse WordPress.com nuk është e mirë për blogeret serioze, le të përmendim shkurtimisht gjërat e mira.

 • Është falas – mund të merrni llogarinë e një fillestari pa shpenzuar asnjë monedhë
 • Është e menaxhuar – nuk duhet të shqetësohesh për teknikat; ekspertët në WordPress.com sigurohen që gjithçka të funksionojë mirë gjatë gjithë kohës
 • Fillim i lehtë – mund të keni gati blogun tuaj sekonda pasi të regjistroheni për llogari

Nëse kjo është hera juaj e parë që vizitoni një botë të blogjeve dhe gjithçka që dëshironi është që të shkruani herë pas here për temën e interesit, llogaria e WordPress.com mund të jetë një zgjedhje e përsosur për ju. Por përpara se departamenti i marketingut të fillojë të buzëqeshë sepse sapo morën një klient të ri që paguan, patjetër që duhet të jesh mendoni për të gjitha dobësitë e WordPress.com.

Kjo është arsyeja pse WordPress.com kërkon për blogeret serioze

Nëse ndonjëherë planifikoni të bëheni pak më seriozë në lidhje me blogjet, merrni parasysh këto gjëra. Siç mund ta kishit imagjinuar, ajo llogari e menaxhuar falas që ju mori një minutë për të ngritur vjen me avantazhe. Para se të godisni kokën kundër tryezës vetëm sepse keni bërë një zgjedhje të gabuar, mbajeni këtë në mendje.

1. Një përzgjedhje e kufizuar e temave që mund të përdorni

WordPress është e njohur për numrin e saj të gjerë të temave. Ka dhjetëra mijëra të lira ato që mund të merrni nga depoja zyrtare, dhe ka ndoshta edhe më shumë tema premium që mund të merrni në vende të ndryshme tregu për një sasi të arsyeshme të gjelbërimit. por, të gjitha ato tema të WordPress janë të rezervuara për versionin e vetë-pritur të platformës.

Temat e WordPress

Nga ana tjetër, WordPress.com ju lejon të zgjidhni nga një pjesë e vogël e temave të zgjedhura. Për shkak të faktit që ata drejtojnë gjithçka për ju, djem dhe vajza në WordPress.com u është dashur të bëjnë atë përzgjedhje. Nëse ata do t’ju lejonin të instaloni ndonjë gjë që dëshironi, e gjithë gjë do të humbasë kuptimin. Dhe përderisa është një arsye e vlefshme për të kufizuar numrin e temave, me të vërtetë thith se nuk mund të marrësh një temë që ke dashur vërtet.

Në kohën e shkrimit të kësaj, ishin vetëm 171 tema falas që mund të merrnit në llogarinë tuaj falas. Dhe nëse keni dashur të përdorni ndonjë temë tjetër, kjo është vendi i parë ku llogaria juaj falas shkon premium – do të duhet të paguani për tema shtesë dhe të azhurnoni llogarinë tuaj.

2. Shumica e shtojcave thjesht nuk e kanë bërë listën

Pasi të zgjidhni një dizajn që do të përfaqësojë blogun tuaj, shtojcat janë diçka që nuk do të mund të drejtoni blogun tuaj pa. WordPress është e njohur për mijëra plugins falas dhe premium që do të shndërrojnë faqen tuaj në çdo gjë që dëshironi. Farëdo që të bie në mendje, ka një shans të lartë që të gjesh një shtojcë falas për të.

Ndërsa versioni i vetë-pritur do t’ju lejojë të përdorni ndonjë prej tyre thjesht duke instaluar shtojcën, llogaria falas në WordPress.com nuk do të.

Ka një listë e kufizuar e shtojcave të përfshira ju do të jeni në gjendje të përdorni, dhe kjo është ajo. Nëse ju pëlqen ndonjë prej tyre, përdorni ato, por nëse doni diçka më komplekse, thjesht harroni atë ose mbërrini në portofolin tuaj për të azhurnuar llogarinë. Sucks nuk e bën atë!?

3. Mbajeni përsëri projektuesin në ju

Le të themi se ju jeni pajtuar me faktin se ju nuk mund të zgjidhni midis një numri të madh temash. Ju keni zgjedhur një të lirë dhe po e shijoni atë. Kjo eshte e mire. Por herët a vonë, do të dëshironi të ndryshoni diçka në lidhje me të.

Ndoshta ju do të dëshironi të ndryshoni mënyrën e projektimit të kokës, ose ndoshta dëshironi të ndryshoni plotësisht një pjesë të tij. Këtu vjen një tjetër kufizim që mund të prishë ditën tuaj. WordPress.com thjesht nuk ju lejon të ndryshoni gjithçka që dëshironi me një llogari falas.

Mos na gabo; prapë mund të personalizoni temën tuaj, por kjo zakonisht nënkupton ndryshimin e një grupi të paracaktuar të ngjyrave ose madhësinë e fontit. Nëse vendosni të jeni krijues dhe të përdorni një teknikë që e keni gjetur në internet, thjesht harroni atë. Ju nuk mund të shkoni përtej një pike specifike, dhe përshtatjet e paraqitjes së faqeve janë praktikisht joekzistente.

4. A mund të shkoni pa kod personal?

Ju nuk duhet të jeni një kodues për të shfrytëzuar fuqinë e JavaScript në blogun tuaj personal. Sot, interneti është plot me mësime të mahnitshme që do t’ju udhëheqin gjatë procesit të instalimit të veçorive të reja në faqen tuaj të WordPress. Ju madje mund të merrni lehtësisht të gjitha copëzat e kodit që do të ofrojnë diçka të re për blogun tuaj. Por, kur përdorni llogarinë falas WordPress.com, mund ta harroni plotësisht.

Leximi i rekomanduar: JavaScript [Cheat Sheet]

Për shembull, le të themi që ju vendosni të shtoni një formë zgjedhjeje nga një shërbim postar popullor si psh MailChimp. Kur përdorni një version të vetë-pritur të WordPress, gjithçka që ju nevojitet është të shkoni në llogarinë tuaj MailChimp dhe të kopjoni kodin. Po, ju e menduat atë – kjo nuk do të funksionojë në WordPress.com pasi ky kod përmban JavaScript i cili nuk mbështetet në llogaritë falas WordPress.com.

5. Blog-u juaj është thjesht një platformë marketingu

A e dini se pasi të regjistroheni për një llogari falas në WordPress.com ju lejoni Automattic të përdorë blogun tuaj për qëllime të marketingut? Po, si e tyre Kushtet e shërbimit tregojnë qartë, “Automattic rezervon të drejtën për të shfaqur reklamat në blogun tuaj, përveç nëse keni blerë një Azhurnim pa Ad Ad ose një llogari të Shërbimit VIP.”

Pra, pavarësisht nëse ju pëlqen apo jo, vizitorët në blogun tuaj do të shpërqendrohen nga reklamat e servuara nga Automattic. Dhe jo, nuk do të merrni asnjë pjesë të të ardhurave.

Gjithashtu, mos harroni të lëvizni poshtë në fund të një blogu të lirë në WordPress.com ose të hidhni një vështrim në shiritin e veglave – Automattic do t’i përdorë këto vende për të shfaqur tekstin e lidhjeve ose lidhjet që nuk mund t’i ndryshoni ose hiqni. Nuk varet nga ju. Ju thjesht detyroheni të përmendni WordPress.com ose autorin e temës, për shembull, direkt në faqen tuaj.

6. Cili është fusha juaj?

Sapo të filloni të shikoni në blogun tuaj si një serioz, ju do të duhet të ndryshoni emrin e domain. Duke pasur yourblog.wordpress.com domeni është plotësisht në rregull kur testoni aftësitë tuaja. Por të kesh një domen të tillë do të të ndalojë të tërheqësh vizitorë seriozë. Domeni falas që merrni në WordPress.com nuk tingëllon sikur po e merrni seriozisht blogun tuaj dhe ju mund të humbni vizitorët për shkak të kësaj.

7. Hapësirë ​​e kufizuar

Llogaria falas ju jep të drejtën për të përdorur hapësirë ​​deri në 3 GB. Ndërsa kjo është më se e mjaftueshme për fillestarët, herët a vonë do të kuptoni se 3GB thjesht nuk janë të mjaftueshme për të pritur një blog. Postimet dhe imazhet do të fillojnë të grumbullohen, dhe ju mund të shpejt goditni kufirin.

Vetëm për shembull, çfarë nëse ju jeni një fotograf që dëshiron të ngarkojë disa imazhe të reja në ditë ose të dobët, aty ku çdo imazh është rreth 5MB? Vetëm le që të fundoset brenda.

Gjithashtu, vini re se ndërsa ju keni për të ngarkuar imazhe, dokumente, spreadsheets dhe prezantime PowerPoint, nuk ju lejohet të ngarkoni skedarë video ose audio nëse nuk e përditësoni llogarinë. Dëshiron të presësh një podcast në faqen tënde të lirë? A keni ndërmend të presë videot tuaja?

Për shembull, nëse e pritni faqen tuaj me Bluehost, përveç që keni një zgjidhje të tërë për hostimin e WordPress, do të merrni 50 GB hapësirë ​​për aq pak sa 2.95 dollarë në muaj, dhe do të keni mundësi të ngarkoni gjithçka që dëshironi.

8. Nuk ka para për ju

Nëse keni menduar të fitoni para duke vendosur lidhje në Filialin në blogun tuaj, nuk keni fat sepse WordPress.com nuk e lejon këtë. Ndërsa ekzistojnë disa përjashtime nga ky rregull, shumica e përdoruesve thjesht nuk do të përdorin lidhjet e bashkëpunimit.

fito paratë për blogerë

Vetëm në rast se mendoni se mund të largoheni me një, të jeni të vetëdijshëm që WordPress.com rezervon të drejtën për të hequr lidhjen ose edhe për të bllokuar tërë blogun tuaj për të. Dhe pjesa më e trishtuar është se shumë fillestarë mund edhe të mos jenë të vetëdijshëm për këtë!

A është WordPress.com falas? Pse? Tingëllon shumë mirë për të qenë e vërtetë

Nëse jeni gati të pranoni të gjitha kufizimet që mban llogaria falas, atëherë po, WordPress.com është falas. Por siç mund ta imagjinoni, të punosh me një llogari falas është vërtet e vështirë. Me kaq shumë kufizime, vetëm fillestarët e plotë dhe njerëzit që nuk planifikojnë t’i marrin seriozisht bloget e tyre mund të marrin diçka me planin falas. Edhe në atë rast, do të duhet të mbyllni sytë nga aspektet e ndryshme të blogut tuaj.

Por, sa më shpejt që të vendosni vetëm të largoheni nga një zonë e kufizuar, WordPress.com ndalon së qeni i lirë. Le t’ju tregojmë disa shembuj ku WordPress.com fillon të hajë paratë tuaja.

 1. Domen unik – për një fushë me porosi, do të duhet të rifreskoni në një plan premium
 2. Hapësirë ​​shtesë – nëse doni më shumë se 3 GB dhe aftësinë për të ngarkuar të gjitha llojet e skedarëve, do të duhet të zgjidhni një plan premium (do të duhet të paguani 25 dollarë në muaj për një plan biznesi, nëse doni të jeni në gjendje të ngarkoni të gjitha llojet e skedarëve)
 3. Pa reklama – për të hequr reklamat, ju duhet një plan premium. Dhe do të duhet të keni lidhje lidhjesh për të cilat folëm
 4. Tema premium – 39 $ + për një temë të vetme premium
 5. Temat dhe shtojcat e palëve të treta – do të duhet të regjistroheni në planin e biznesit i cili kushton 25 dollarë në muaj

Këto janë vetëm disa shembuj ku WordPress.com ndalon së qeni i lirë. Shikoni në listën e çmimeve për të parë më shumë detaje rreth planeve të tyre.

Cfare duhet te bej?

Nëse keni menduar të hapni llogarinë falas në WordPress.com, mendojmë se ky artikull ju bëri të mendoni dy herë. Çfarë duhet të bëni tani; duhet të shkoni me të ose duhet të investoni më shumë kohë për të filluar menjëherë një WordPress të vetë-pritur?

Epo, dilema mund të përfundojë në sekondat e ardhshme.

Nëse gjithçka që dëshironi është të shprehni ndjenjat tuaja në lidhje me një temë specifike ose nëse jeni student që përpiqeni të mësoni më shumë rreth Blogging, WordPress.com është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Ju do të merrni gjithçka falas, dhe do të jetë më se e mjaftueshme për të arritur qëllimin tuaj.

Por për sa kohë që vetëm një pjesë e konsideron më shumë seriozisht blogerizmin, shkoni menjëherë për një version të vetë-pritur të WordPress. Po, është padyshim më e vështirë të ruash gjithçka vetë, dhe ka edhe disa kosto të fshehura për të, por do të kesh për të menaxhuar një blog më vete, pa asnjë kufizim. Dhe nëse filloni me kompaninë më të mirë të hostimit WordPress, mund të vendosni një buzëqeshje në fytyrën tuaj.

Pasi të filloni, mos harroni të ndaleni dhe të mësoni më shumë rreth WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map