8 Bilinmeyen Gerçekler WordPress.com Ciddi Blogculara Uymayabilir

Wordpresscom berbat


Tebrikler! Bir blog başlatmaya karar verdiniz ve sizi kelimenin tam anlamıyla tüm dünyaya yayılmış milyonlarca blogcu ailesine davet etmekten mutluluk duyuyoruz. Bir blog başlatmak için karar vermek kolay olabilir, ancak gerçek karar verme sürecinin ortaya çıkmaya başlayacağı nokta budur.

Bir kişisel blog veya işletme blogu çalıştırmaya karar verdiğiniz için, muhtemelen alabileceğiniz tüm farklı içerik yönetim sistemlerini zaten biliyorsunuzdur. Hepsi arasında farklılıklar vardır ve bu ilk kararı vermek zor olabilir – hangi içerik yönetim sisteminin kullanılacağı. Bu tamamen yeni bir konu; bu makalede, WordPress’i zaten seçtiğiniz olarak kabul ettiğinizi varsayacağız.

Göre W3Techs.com, “WordPress, içerik yönetim sistemini bildiğimiz tüm web sitelerinin% 60,1’i tarafından kullanılıyor. Bu, tüm web sitelerinin% 30,7’sidir. ” Bu rakamlar nedeniyle, WordPress’in yemek blogunuz, seyahat blogunuz veya aklınızdaki diğer herhangi bir blog hakkında mükemmel bir fikriniz olduğunda aklınıza gelen ilk şey garip değil..

Zaten bir WordPress.com hesabı oluşturma yolundayım

Bekle, acele etme! WordPress.com’un Google’daki ilk sayfa sonuçlarından biri olması, bunun sizin için en iyi seçim olduğu anlamına gelmez.

Kendinden barındırılan ve WordPress.com arasındaki farklar hakkında zaten konuştuk, bu yüzden ilk durağınız bu olmalı. Oldukça önemli farklılıklar var ve ilk önemli kararı vermeden önce hepsinden geçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Dürüst olmak gerekirse, daha sonra platformlar arasında geçiş yapmak zor değil, ancak ilk etapta içerik yönetimi sistemleri üzerinde çalışmak için fazladan bir saat harcamak istemediğiniz için birçok gereksiz işi biriktireceksiniz..

WordPress.com’un ciddi blog yazarları için neden iyi olmadığını tüm nedenlerini göstermeden önce, iyi şeylerden kısaca bahsedelim.

 • Bedava – bir kuruş harcamadan acemi hesabına sahip olabilirsiniz
 • Yönetiliyor – teknik özellikler konusunda endişelenmenize gerek yok; WordPress.com’daki uzmanlar her şeyin her zaman sorunsuz çalışmasını sağlar
 • Kolay başlangıç – hesaba kaydolduktan sonra blogunuzu saniyeler içinde hazır hale getirebilirsiniz

Blog dünyasını ilk kez ziyaret ediyorsanız ve istediğiniz zaman ilgilendiğiniz konu hakkında yazmak istiyorsanız, WordPress.com hesabı sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Ancak pazarlama departmanı gülümsemeye başlamadan önce yeni bir ödeme yapan müşteri aldılar, kesinlikle WordPress.com’un tüm olumsuz yönlerini düşünün.

Bu yüzden WordPress.com ciddi blog yazarları için berbat

Bloglama konusunda biraz daha ciddi olmayı planlıyorsanız, bunları dikkate alın. Tahmin edebileceğiniz gibi, kurmanız için bir dakikanızı ayıran ücretsiz yönetilen hesap, dezavantajlarla birlikte gelir. Yanlış bir seçim yaptığınız için kafanızı masaya çarpmadan önce bunu aklınızda bulundurun.

1. Kullanabileceğiniz sınırlı sayıda tema

WordPress, çok sayıda temasıyla ünlüdür. Resmi depodan alabileceğiniz on binlerce ücretsiz olan var ve muhtemelen makul miktarda yeşil olanlar için çeşitli pazarlarda alabileceğiniz daha fazla premium tema var. Fakat, tüm bu WordPress temaları platformun kendi kendine barındırılan sürümü için ayrılmıştır.

WordPress temaları

Öte yandan, WordPress.com seçilen temaların küçük bir bölümünden seçim yapmanızı sağlar. Sizin için her şeyi çalıştırdıkları için, WordPress.com’daki erkekler ve kızlar bu seçimi yapmak zorunda kaldılar. İstediğiniz herhangi bir şeyi yüklemenize izin verdiyse, her şey anlam kaybeder. Tema sayısını sınırlamak için geçerli bir neden olsa da, gerçekten istediğiniz bir temayı alamamanız gerçekten de.

Bunu yazarken, ücretsiz hesabınıza alabileceğiniz sadece 171 ücretsiz tema vardı. Başka bir tema kullanmak istiyorsanız, bu ücretsiz hesabınızın premium olduğu ilk noktadır – ek temalar için ödeme yapmanız ve hesabınızı yükseltmeniz gerekir.

2. Eklentilerin çoğu listeyi henüz oluşturmadı

Blogunuzu temsil edecek bir tasarım seçtikten sonra, eklentiler blogunuzu onsuz çalıştıramayacağınız bir şeydir. WordPress, sitenizi istediğiniz her şeye dönüştürecek binlerce ücretsiz ve premium eklenti ile bilinir. Aklınıza ne gelirse gelsin, bunun için ücretsiz bir eklenti bulma şansınız yüksek.

Kendinden barındırılan sürüm, eklentiyi yükleyerek bunlardan herhangi birini kullanmanıza izin verirken, WordPress.com’daki ücretsiz hesap.

Orada bir dahil edilen eklentilerin sınırlı listesi kullanabileceksin, hepsi bu. Bunlardan herhangi birini beğendiyseniz, kullanın, ancak daha karmaşık bir şey istiyorsanız, hesabı unutmak için unutun veya cüzdanınıza ulaşın. Berbat değil mi?!?

3. Tasarımcısı içinizde tutun

Diyelim ki çok sayıda tema arasından seçim yapamayacaksınız. Ücretsiz bir tane seçtiniz ve tadını çıkarın. Bu iyi. Ama er ya da geç, bunun hakkında bir şey değiştirmek isteyeceksiniz.

Belki de başlığın tasarlanma şeklini değiştirmek isteyeceksiniz ya da belki bir kısmını tamamen değiştirmek istersiniz. İşte gününüzü mahvedebilecek başka bir sınırlama geliyor. WordPress.com ücretsiz bir hesapla istediğiniz her şeyi değiştirmenize izin vermiyor.

Bizi yanlış anlamayın; temanızı yine de özelleştirebilirsiniz, ancak bu genellikle önceden tanımlanmış bir renk grubunu veya yazı tipi boyutunu değiştirmek anlamına gelir. Yaratıcı olmaya ve çevrimiçi bulduğunuz bir tekniği kullanmaya karar verirseniz, unutun. Belirli bir noktanın ötesine geçemezsiniz ve sayfa düzeninin özelleştirmeleri pratikte yoktur..

4. özel kod olmadan gidebilir?

Kişisel blogunuzda JavaScript’in gücünü kullanmak için kodlayıcı olmanız gerekmez. Bugün, internet, WordPress sitenize yeni özellikler yükleme sürecinde size rehberlik edecek şaşırtıcı eğiticilerle doludur. Hatta blogunuz için yeni bir şey sağlayacak kod parçacıklarının tamamını kolayca alabilirsiniz. Ancak, ücretsiz WordPress.com hesabını kullanırken, bunu tamamen unutabilirsiniz.

Önerilen kaynak: JavaScript [Cheat Sheet]

Örneğin, aşağıdaki gibi popüler bir posta hizmetinden kaydolma formu eklemeye karar verdiğinizi varsayalım MailChimp. WordPress’in kendi kendine barındırdığı bir sürümünü kullanırken, tek yapmanız gereken MailChimp hesabınıza gidip kodu kopyalamaktır. Evet, tahmin ettiniz – bu kod ücretsiz WordPress.com hesaplarında desteklenmeyen JavaScript içerdiğinden WordPress.com’da çalışmaz.

5. Blogunuz sadece bir pazarlama platformudur

WordPress.com’da ücretsiz bir hesaba kaydolduktan sonra, Automattic’in blogunuzu pazarlama amacıyla kullanmasına izin verdiğinizi biliyor muydunuz? Evet, onlarınki gibi Kullanım Şartları açıkça belirt, “Otomatik Reklamsız Yükseltme veya VIP Hizmet hesabı satın almadığınız sürece blogunuzda reklam görüntüleme hakkını saklı tutar.”

Bu nedenle, beğenip beğenmediğinize bakılmaksızın, blogunuzu ziyaret edenlerin Automattic tarafından sunulan reklamlar dikkatini dağıtacaktır. Ve hayır, gelirden hiçbir pay almayacaksınız.

Ayrıca, WordPress.com’da ücretsiz bir blogun altına inmeyi veya araç çubuğuna bir göz atmayı da unutmayın – Automattic, değiştiremeyeceğiniz veya kaldıramayacağınız ilişkilendirme metnini veya bağlantıları görüntülemek için bu yerleri kullanır. Bu size bağlı değil. WordPress.com veya tema yazarından söz etmek zorundasınız, örneğin doğrudan sitenizde.

6. Alanınız nedir?

Blogunuza ciddi bir blog olarak bakmaya başlar başlamaz, alan adınızı değiştirmeniz gerekecektir. sahip olan yourblog.wordpress.com alan adı becerilerinizi test ederken tamam. Ancak böyle bir alana sahip olmak, ciddi ziyaretçileri çekmenizi engelleyecektir. WordPress.com’da aldığınız ücretsiz alan adı, blogunuzu ciddiye alıyormuşsunuz gibi gelmiyor ve bu nedenle ziyaretçi kaybedebilirsiniz.

7. Sınırlı alan

Ücretsiz hesap size 3GB’a kadar alan kullanma hakkı verir. Bu yeni başlayanlar için fazlasıyla yeterli olsa da, er ya da geç 3GB’ın bir blog barındırmak için yeterli olmadığını anlayacaksınız. Yayınlar ve resimler birikmeye başlayacak ve sınıra hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Örneğin, günde birkaç yeni resim yüklemek isteyen veya her resmin yaklaşık 5 MB olduğu yerde zayıf olan bir fotoğrafçıysanız ne olacak? Sadece batmasına izin ver.

Ayrıca, görüntü, belge, e-tablo ve PowerPoint sunumu yüklerken, hesabı yükseltmedikçe video veya ses dosyası yüklemenize izin verilmediğini unutmayın. Ücretsiz sitenizde bir podcast barındırmak mı istiyorsunuz? Belki videolarınızı barındırmayı düşünüyor musunuz??

Örneğin, sitenizi Bluehost ile barındırıyorsanız, tüm bir WordPress barındırma çözümüne sahip olmanın yanı sıra, ayda 2,95 $ gibi düşük bir ücret karşılığında 50GB alan kazanacaksınız ve istediğiniz her şeyi yükleyebileceksiniz..

8. Sizin için para yok

Blogunuza satış ortağı bağlantıları yerleştirerek para kazanmayı düşündüyseniz, WordPress.com buna izin vermediğinden şansınız yoktur. Bu kuralın bazı istisnaları olsa da, kullanıcıların çoğu bağlı kuruluş bağlantılarını kullanamaz.

para kazanmak blog teaser

Birinden kurtulabileceğinizi düşünüyorsanız, WordPress.com’un bağlantıyı kaldırma veya hatta tüm blogunuzu bunun için engelleme hakkını saklı tuttuğunu unutmayın. Ve en üzücü yanı, birçok yeni başlayanın bunun farkında bile olmayabilir!

WordPress.com ücretsiz mi? Neden? Gerçek olamayacak kadar iyi geliyor

Ücretsiz hesabın sahip olduğu tüm sınırlamaları kabul etmeye hazırsanız, evet, WordPress.com ücretsizdir. Tahmin edebileceğiniz gibi, ücretsiz bir hesapla çalışmak gerçekten zor. Çok fazla sınırlama ile, sadece yeni başlayanlar ve bloglarını ciddiye almayı düşünmeyen insanlar ücretsiz planla bir şeyler elde edebilirler. Bu durumda bile, kendi blogunuzun farklı yönlerine gözlerinizi kapatmanız gerekecek.

Ancak bu sınırlı alandan sadece bir adım uzaklaşmaya karar verir etmez, WordPress.com ücretsiz olmayı bırakır. WordPress.com’un paranızı yemeye başladığı birkaç örneği gösterelim.

 1. Benzersiz alan adı – özel bir alan adı için premium plana geçmeniz gerekir
 2. Fazladan boşluk – 3 GB’den fazla ve tüm dosya türlerini yükleme yeteneği istiyorsanız, bir premium plan seçmeniz gerekir (tüm dosya türlerini yükleyebilmek için bir iş planı için ayda 25 ABD doları ödemeniz gerekir)
 3. Reklamsız – reklamları kaldırmak için premium bir plana ihtiyacınız vardır. Ve bahsettiğimiz katkı bağlantılarına sahip olmanız gerekecek
 4. Premium tema – Tek bir premium tema için 39 $ +
 5. 3. taraf temaları ve eklentileri – aylık 25 ABD doları olan iş planına kaydolmanız gerekir

Bunlar WordPress.com’un ücretsiz olmayı bıraktığı birkaç örnektir. Planları hakkında daha fazla ayrıntı görmek için fiyat listesine bir göz atın.

Ne yapmalıyım?

WordPress.com’da ücretsiz hesap açmayı düşünüyorsanız, bu makalenin sizi iki kez düşündürdüğünü tahmin ediyoruz. Şimdi ne yapmalı; onunla gitmeli mi yoksa kendi kendine barındırılan bir WordPress’i başlatmak için daha fazla zaman harcamalısınız mı??

İkilem önümüzdeki birkaç saniye içinde bitebilir.

İstediğiniz tek şey belirli bir konu hakkındaki duygularınızı ifade etmekse veya blog hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışan bir öğrenciyseniz, WordPress.com mükemmel bir seçimdir. Her şeyi ücretsiz olarak alacaksınız ve hedefinize ulaşmak için fazlasıyla yeterli olacak.

Ancak, yalnızca bir bölümünüz bloglamayı daha ciddiye aldığını düşündüğü sürece, WordPress’in kendi kendine barındırdığı bir sürümünü hemen edinin. Evet, her şeyi kendi başınıza korumak kesinlikle daha zordur ve bunun için bazı gizli maliyetler de vardır, ancak herhangi bir sınırlama olmaksızın bir blogu kendi başınıza yönetebilirsiniz. Ve en iyi WordPress barındırma şirketiyle başlarsanız, yüzünüze bir gülümseme koyabilirsiniz.

Başladıktan sonra, WordPress’e uğramayı ve daha fazla bilgi edinmeyi unutmayın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map