Statystyki, fakty i trendy dotyczące cybernękania (2020)

obraz nagłówka w sieci


Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie, zastraszanie istnieje od początku cywilizacji. Przez te lata nie zmieniła swojej formy, zawsze silniejsi żerują na słabych, ale ewoluowała wraz z rozwojem technologii.

Nowa forma prześladowania, a mianowicie cyberprzemoc, stała się coraz większym problemem w krajach na całym świecie. W istocie cyberprzemoc nie różni się niczym od tego, do którego wielu dzieci przywykło niestety w szkole. Jedyna różnica polega na tym, że odbywa się on online.

Poniżej przedstawiono szereg statystyk dotyczących cybernękania, które pokazują zakres tego rosnącego problemu i pilną potrzebę skutecznego rozwiązania.

Najciekawsze fakty
 • Najczęstszy rodzaj molestowania online: średnie komentarze 22,5%
 • 35% wysłało zrzut ekranu przedstawiający czyjś status lub zdjęcie, aby się z nich śmiać
 • 61% nastolatków zgłaszających zastraszanie twierdzi, że dzieje się tak z powodu ich wyglądu
 • 56% ofiar molestowania online zgłosiło, że były nękane na Facebooku
 • 7 na 10 młodych ludzi doświadcza cyberprzemocy, zanim osiągnie wiek 18 lat

Co liczy się jako cybernękanie?

cybernękanie

Jeśli kiedykolwiek widziałeś segment telewizyjny Jimmy’ego Kimmela „Celebryci czytają średnie tweety”, możesz mieć pojęcie o tym, co to znaczy kogoś cyberprzemoc. Chociaż ten segment jest humorystyczny, rzeczywistość sytuacji jest zupełnie inna.

Cybernękanie to wszelkiego rodzaju nękanie, grożenie, poniżanie lub zawstydzanie innej osoby w Internecie. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą złośliwych komentarzy, plotek online, a nawet uwag seksualnych. Zazwyczaj są one związane z wyglądem, inteligencją, rasą, seksualnością itp.

Zasadniczo wszystko, co jest publikowane w Internecie, a które ma na celu skrzywdzenie lub zdenerwowanie kogoś innego, bez względu na temat, jest uważane za cybernękanie.

1. Najczęstsze rodzaje nękania online, według studentów w USA. (Źródło: Cyberbullying.org)

Oprócz zamieszczania komentarzy w Internecie, rozpowszechniania plotek i zamieszczania uwag o charakterze seksualnym, cyberbullies wśród amerykańskich studentów często używają agresywnych i pejoratywnych słów, gróźb, hakowania profili i udostępniania zdjęć bez zgody.

rodzaje molestowania

2. 64% ofiar, które otrzymują agresywne wiadomości błyskawiczne, twierdzi, że zna sprawcę z sytuacji osobistych. (Źródło: Verywellfamily.com)

Nawet gdy osobiście znają swoje ofiary, sprawcy często uciekają się do irytujących, denerwujących i zawstydzających ich w Internecie, głównie przez wyśmiewanie swoich zdjęć lub aktualizację statusu w czatach grupowych.

ofiary online

3. Prawie 1 na 6 (15%) nastolatków w Internecie stwierdziło, że doświadczyło niechcianego przekazywania prywatnej komunikacji. (Źródło: Pewresearch.org)

18% nastolatków w wieku 15-17 lat i 11% młodszych nastolatków doświadczyło prześladowców wysyłających prywatne wiadomości do innych osób lub udostępniających je w kanałach publicznych.

4. Nastolatki, które zgłaszają zastraszanie, mówią, że to z powodu ich wyglądu. (Źródło: Nveee.org)

Wygląd kogoś wydaje się być najczęstszym powodem cybernękania, a następnie wywiadu. Rasizm i dyskryminacja seksualna są nadal bardzo obecne, a także kpią z kogoś z powodu trudności finansowych i religii.

powody zastraszania

5. Prześladowcy często ujawniają niepełnosprawność i problemy psychiczne, takie jak. (Źródło: Ditchthelabel.org)

Łatwiej jest zastraszyć kogoś słabszego, prawda? Ktoś, kto nie może walczyć. Właśnie dlatego znęcanie się często nęka kogoś, kto ma problem psychiczny lub jest niepełnosprawny.

6. Dziewczęta częściej zgłaszają, że ktoś o nich plotkuje. (Źródło: Pewresearch.org)

Cyberprzestępcy, którzy rozpowszechniają pogłoski online, atakują głównie dziewczyny (16%), zwłaszcza starsze nastolatki w wieku 15-17 lat. Rozpowszechnianie plotek nie jest tak popularne wśród chłopców, ponieważ doświadcza go tylko 9% z nich.

7. Udział dorosłych użytkowników Internetu w Stanach Zjednoczonych, którzy osobiście doświadczyli molestowania online. (Źródło: Statista.com)

Ponad połowa dorosłych w USA (53%), którzy korzystają z Internetu, zajmowała się cyberprzemocą, a 37% zgłasza poważne nękanie w Internecie, w tym groźby fizyczne, molestowanie seksualne, prześladowanie i ciągłe nękanie.

rodzaje molestowania

8. 56% ofiar molestowania online zgłosiło, że były nękane na Facebooku. (Źródło: Statista.com)

Z pewnością nie jest to niespodzianką, biorąc pod uwagę fakt, że Facebook jest dominującą platformą mediów społecznościowych, liczącą prawie 2,5 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie, z czego 1,8 miliarda to użytkownicy z USA.

Kto jest podatny na cybernękanie?

podatny na cyberbully

Choć cyberprzemoc kojarzy się głównie z dziećmi w wieku szkolnym, nie są one jedynymi celami, a wielu dorosłych doświadcza cyberprzemocy.

Najczęstszym celem cyberbullies są dzieci, młodzi dorośli (zwłaszcza dziewczęta), studenci i członkowie społeczności LGBTQ.

Jeśli chodzi o samych łobuzów, pochodzą one z różnych środowisk. Badania pokazują, że dzieci z mniej zaangażowanymi rodzicami oraz osoby cierpiące na depresję lub lęki mają tendencję do przejawiania zastraszania, ale na razie nic nie jest rozstrzygające.

9. Najnowsze statystyki pokazują stały wzrost trendów w zakresie cyberprzemocy. (Źródło: Statista.com)

W latach 2007–2016 liczba nastolatków doświadczających cybernękania pozostała prawie taka sama (32% + -). W statystykach dotyczących cyberprzemocy w 2019 r. Prawie 43% nastolatków (głównie dziewczynki i osoby o nietradycyjnej orientacji seksualnej) doświadczyło jakiejś formy molestowania online.

10. 7 na 10 młodych ludzi doświadcza cyberprzemocy, zanim osiągnie wiek 18 lat. (Źródło: Ditchthelabel.org)

To 45% młodych i starszych nastolatków (zwłaszcza dziewcząt i członków społeczności LGBTQ), którzy padli ofiarą cyberbullies. To alarmujący odsetek, który wydaje się być coraz wyższy.

siedem na 10

11. Około 37% dzieci w wieku od 12 do 17 lat przynajmniej raz doświadczyło cyberprzemocy. (Źródło: Comparitech.com)

Chociaż duża liczba młodych ludzi (60%) była świadkiem zastraszania rówieśników w wieku 12-17 lat (37%), nie zadali sobie trudu, aby powstrzymać zastraszanie. Większość ludzi nie chce interweniować, aby same nie stać się ofiarami.

12. Dziewczęta częściej niż chłopcy są zarówno ofiarami, jak i sprawcami cybernękania. (Źródło: Dosomething.org)

Tylko 6% chłopców zgłosiło zastraszanie w Internecie, w porównaniu z 15% dziewcząt, szczególnie starszych dziewcząt w wieku 12-17 lat. 41% starszych dziewcząt zgłosiło prześladowanie w Internecie.

13. 70% uczniów ze sondażu przeprowadzonego wśród 20 000 osób stwierdziło, że ktoś rozpowszechnia plotki na ich temat w Internecie.(Źródło: Florida Atlantic University)

Zostało to ujawnione przez Florida Atlantic University, w badaniu badań przeprowadzonych w ciągu ostatniej dekady. Badanie wykazało również, że 73% uczniów gimnazjów i szkół średnich doświadczyło prześladowania na terenie szkoły.

14. Więcej niż jeden na 10 studentów (12%) przyznał się do cyberprzemocy przynajmniej raz.(Źródło: Florida Atlantic University)

W tym samym badaniu Florida Atlantic University stwierdzono, że 12% respondentów przyznało się, że w pewnym momencie życia zastraszali kogoś przez Internet. Sprawcami byli najczęściej chłopcy.

15. Ponad 12% młodzieży LGBT doświadczyło cybernękania. (Źródło: Netsanity.net)

Statystyki cyberprzemocy LGBT pokazują, że nastolatki LGBT częściej są zastraszane niż nastolatki heteroseksualne. Ponad 12% nastolatków LGBT zgłosiło cybernękanie, 58% dotyczy mowy nienawiści, a 35% otrzymuje groźby online.

lgbt cyberbully

Gdzie są ludzie cybernękani?

Miejsca cyberprzemocy

Nie ma jednej platformy, na której odbywa się całe cyberprzemoc, a żadna przestrzeń online nie jest całkowicie wolna od cyberprzemocy. Ponieważ większość dzieci i młodych dorosłych uzyskuje dostęp do Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych, jest to najczęstsze medium, przez które doświadczają tego rodzaju nękania.

Statystyki dotyczące cybernękania pokazują, że Instagram jest najpopularniejszą platformą do cybernękania, a tuż za nią Facebook i Snapchat. Wiele osób doświadcza cybernękania również podczas grania w gry online dla wielu graczy, a chociaż YouTube należy do platform o największej liczbie użytkowników, tylko jedna dziesiąta użytkowników zgłosiła do tej pory przypadki cybernękania.

16. 95% nastolatków w Stanach Zjednoczonych korzysta z Internetu, a zdecydowana większość korzysta z internetu na urządzeniach mobilnych, co czyni je najpopularniejszym medium do cybernękania. (Źródło: Dosomething.org)

Wraz z rosnącym wykorzystaniem urządzeń mobilnych problem cyberprzemocy w USA wzrósł. Nastolatki mają dostęp do Internetu praktycznie wszędzie, co bardzo ułatwia im zastraszanie ludzi w Internecie.

17. Więcej nastolatków doświadczyło cybernękania na Instagramie niż na jakiejkolwiek innej platformie. (Źródło: Enough.org)

Ostatnia ankieta pokazuje, że Facebook (42%) i Snapchat (37%) nie pozostają daleko w tyle za Instagramem (42%), podczas gdy jest mniej przypadków cybernękania na WhatsApp (12%), YouTube (10%) i Twitterze (9%).

cybernękanie w mediach społecznościowych

18. Trolle internetowe są najbardziej aktywne w mediach społecznościowych. (Źródło: Techjury.net)

Według badań Statista 38% trolli online atakuje ludzi w mediach społecznościowych, a 23% woli trollować ludzi na YouTube i innych platformach udostępniania wideo. Często działają również na forach, czatach i blogach.

19. Respondenci z dziećmi, które grają w gry online, zgłaszali wyższy odsetek ataków cyberprzemocy niż ci, których dzieci uczestniczą tylko w standardowych czynnościach przeglądania. (Źródło: Telenor.com)

79% respondentów zgłosiło, że ich dzieci są zagrożone fizycznie podczas grania w gry online, a 41% zgłosiło, że ich dziecko otrzymywało seksistowskie lub rasistowskie uwagi lub otrzymywało imiona za pośrednictwem złośliwych komentarzy w Internecie.

20. Jakie rodzaje gier najbardziej lubią napastnicy online? (Źródło: Techjury.net)

Według badania Cyberbullying Research Center, gracze preferujący MMORPG (26,8%) są bardziej skłonni do cyberprzemocy, a następnie ci, którzy preferują strzelanki z perspektywy trzeciej osoby (24,5%), strzelanki z perspektywy pierwszej osoby (14,2%) i gry sportowe (11,9%).

Prześladowanie w blogach

Prześladowanie w blogach

Przy ponad 500 milionach blogów w Internecie nic dziwnego, że blogi są w rzeczywistości jednym z najpopularniejszych celów cyberprzestępczości. Podczas gdy sekcja komentarzy jest zwykle zarezerwowana na dyskusje i pytania dla autora, zauważysz, że nienawistne i krzywdzące komentarze czasami bywają dominujące. Ofiarą zastraszania na blogach jest nie tylko autor, ale także wielu komentatorów.

Drugą stroną blogowania jest zastraszanie, gdy sam autor blogu publikuje treści nienawistne, które mają na celu zawstydzić, obrażać lub w inny sposób denerwować kogoś innego. Chociaż jest to najbardziej rozpowszechnione wśród dzieci w wieku szkolnym i uczniów, jest również bardzo powszechne wśród dorosłych.

Wpływ cybernękania

skutki cybernękania

Prześladowanie jako całość ma ogromny wpływ na samopoczucie ofiary i jej ogólną jakość życia, a cyberprzemoc nie różni się niczym. W rzeczywistości niektóre badania sugerują, że napastnicy są bardziej agresywni w Internecie, ponieważ rzadko występują jakiekolwiek realne konsekwencje ich działań, więc wpływ na ofiary może być jeszcze większy.

Ofiary cyberprzemocy często doświadczają znacznie niższej samooceny, większego niepokoju społecznego, depresji i wielu doświadczają również myśli samobójczych.

Cybernękanie może być przyczyną nadużywania alkoholu i narkotyków, zaburzeń odżywiania, słabych wyników w szkole i nie tylko. Wszystko to pokazuje, jak szkodliwe jest cybernękanie i jak ważne jest, aby położyć temu kres.

21. Coraz więcej samobójstw wśród nastolatków przypisuje się obecnie cyberprzemocy. (Źródło: Pas-meeting.org)

W latach 2008–2015 liczba nastolatków, którzy próbowali popełnić samobójstwo lub mieli myśli samobójcze, podwoiła się, jak ujawniono na spotkaniu pediatrycznych towarzystw akademickich w 2017 r. Wiele przypadków było wynikiem cyberprzemocy.

22. Cybernękanie może mieć poważny wpływ na samoocenę i zdrowie psychiczne osób, które tego doświadczają. (Źródło: Ditchthelabel.org)

Te alarmujące statystyki dotyczące cyberprzemocy pokazują, jak ogromny jest negatywny wpływ prześladowania i jak niezwykle ważne jest podjęcie zdecydowanych działań, aby go ostatecznie powstrzymać. Od tego zależy ogólny stan zdrowia osób docelowych.

cyberprzemoc wpływa na zdrowie

23. Badania wykazały, że dzieci, które są zastraszane, są 9 razy bardziej narażone na ofiary oszustwa tożsamości. (Źródło: Javelinstrategy.com)

Zostało to ujawnione w światowym badaniu Javelin Strategy & Research z 2017 r., Które wykazało, że istnieje duży związek między prześladowaniem w Internecie a byciem ofiarą kradzieży tożsamości.

24. Dane na temat psychologicznego wpływu kobiet doświadczających wykorzystywania lub molestowania w Internecie na całym świecie. (Źródło: Statista.com)

Według ankiety przeprowadzonej w 2017 r. Przez Statistę, wiele kobiet będących ofiarami cyberprzemocy ma do czynienia z szeregiem negatywnych skutków dla ich zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia.

cyberprzemoc psychologiczny

Cybernękanie na całym świecie

cybernękanie na całym świecie

Cybernękanie nie jest problemem wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. To właściwie problem globalny. Trzy najlepsze kraje, w których cybernękanie jest najbardziej rozpowszechnione, to Indie, Brazylia i Stany Zjednoczone, ale jest to powszechne zjawisko wszędzie. Statystyki cyberprzemocy w mediach społecznościowych pokazują, że ponad 65% rodziców na całym świecie uważa cyberprzemoc w mediach społecznościowych za jeden ze swoich największych obaw.

Podczas gdy wiele krajów próbuje wprowadzić przepisy dotyczące przeciwdziałania zastraszaniu, wciąż nie znaleziono skutecznego środka zapobiegawczego, a mieszkańcy wielu krajów nie są zadowoleni z tego, jak rozwiązuje się problem zastraszania.

Z drugiej strony świadomość cyberprzemocy jest na najwyższym poziomie, co oznacza, że ​​rządy na całym świecie będą musiały podjąć środki, aby temu zapobiec.

25. Jedna trzecia młodych ludzi w 30 krajach stwierdziła, że ​​padła ofiarą zastraszania w Internecie, a jedna piąta zgłosiła, że ​​opuściła szkołę z powodu cyberprzemocy i przemocy. (Źródło: Unicef.org)

Zostało to niedawno ujawnione w ankiecie UNICEF, budząc jeszcze większe zaniepokojenie cybernękaniem i wzywając do podjęcia pilnych działań w celu położenia kresu przemocy w szkołach i społeczeństwach na całym świecie.

troje ludzi

26. 20 000 rodziców wzięło udział w ogólnoświatowych badaniach dotyczących platform internetowych wysokiego ryzyka, z czego 65% wyznaje cyberprzemoc w mediach społecznościowych jako swój największy strach. Inne typowe zagrożenia to wiadomości tekstowe (38%) i pokoje rozmów (34%). (Źródło: Techjury.net)

Większość ankietowanych rodziców (65%) obawia się prześladowania w mediach społecznościowych nie bez powodu, ponieważ większość przypadków ma miejsce tam, głównie na Instagramie, Facebooku i Snapchacie.

27. Odsetek rodziców na całym świecie, którzy zgłaszają swoje dziecko, padł ofiarą cybernękania. (Źródło: Enough.org)

Statystyki dotyczące cybernękania pokazują, że przypadki zgłaszane przez rodziców różnią się znacznie w poszczególnych krajach. W Indiach 37% rodziców zgłosiło, że ich dziecko jest ofiarą cyberprzemocy, a tylko 1% rosyjskich rodziców postąpiło tak samo.

cybernękanie według kraju

28. Ludzie z Europy i Ameryki Południowej są ogólnie niezadowoleni z obecnych pomiarów cyberprzemocy. (Źródło: Techjury.net)

Nawet w krajach, w których obowiązują przepisy dotyczące przeciwdziałania zastraszaniu, ludzie na ogół nie uważają, że istnieją odpowiednie środki, aby powstrzymać cybernękanie. Tylko 13% Serbów i 15% Chilijczyków jest zadowolonych z obecnego stanu rzeczy.

29. Światowa świadomość w zakresie cyberprzemocy wynosi 75%. Szwecja i Włochy przodują w rankingu z 91% świadomością. Źródło: Statista.com)

Wzrasta świadomość cybernękania, co stanowi prawdziwą obietnicę położenia kresu temu poważnemu ogólnoświatowemu problemowi. Fakty i statystyki dotyczące cybernękania pokazują, że Arabowie Saudyjscy są obecnie najmniej świadomi cybernękania (37%).

Reakcje na fakty cyberprzemocy

Reakcje na dokuczanie w sieci

Chociaż większość ludzi zdaje sobie sprawę z faktów dotyczących zastraszania i cybernękania, niewielu wie, jak sobie z tym poradzić. Ci, którzy są tego świadkami, rzadko reagują, głównie dlatego, że nie mogą być anonimowi. Rodzice często nie są świadomi, że ich dziecko jest cyberprzemocy, ponieważ większość dzieci uważa, że ​​jest to normalne zjawisko i nie chce, aby rodzice wiedzieli.

Większość dzieci próbuje powstrzymać cyberprzemoc, blokując napastników na platformach mediów społecznościowych, a jak dotąd wydaje się, że jest to najlepsza opcja.

Na szczęście 48 stanów w USA wprowadziło przepisy dotyczące nękania elektronicznego, a 44 z nich obejmują sankcje karne za cyberprzemoc.

30. Google Trends dane wskazują, że o wiele więcej uwagi poświęca się nękaniu w sieci niż kiedykolwiek wcześniej. (Źródło: Google.com)

Ludzie stają się coraz bardziej świadomi tego problemu, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że cyberprzemoc stale rośnie od lat. Przepisy dotyczące zastraszania zdecydowanie pomogły zwiększyć świadomość.

Google Trends

31. Witryna Nobullying.org odnotowała ponad 9,3 miliona odwiedzin w 2016 r. Od osób szukających pomocy w zastraszaniu, cybernękaniu i bezpieczeństwie online. (Źródło: Nobullying.org)

Liczba stron internetowych takich jak Nobullying.org rośnie w ostatnich latach, umożliwiając ludziom, którzy doświadczają wszelkiego rodzaju zastraszania, szukanie pomocy i odzyskanie kontroli nad swoim życiem.

32. Liczba stanów USA posiadających stanowe przepisy dotyczące cyberprzemocy według realizacji polityki: (Źródło: Statista.com)

Przepisy dotyczące cybernękania w USA różnią się w zależności od stanu i sposobu wdrażania polityki. Podczas gdy niektóre państwa wyraźnie uwzględniają cyberprzemoc i nękanie online w swoich przepisach, inne obejmują również sankcje karne i politykę szkolną.

prawo cyberprzemocy

33. 83% młodych ludzi uważa, że ​​firmy społecznościowe powinny robić więcej, aby walczyć z cybernękaniem na swoich platformach. (Źródło: Dosomething.org)

Jak już wspomniano, ich najlepszą opcją wydaje się być blokowanie prześladowców w mediach społecznościowych, ale to nie przeszkadza prześladowcom w rozpowszechnianiu plotek w Internecie i wykorzystywaniu innych rodzajów nękania w Internecie.

34. Częstotliwość mówienia o Internecie i zachowaniach online między rodzicami a dziećmi: (Źródło: Telenor.com)

Według badania mediów społecznościowych przeprowadzonego przez Grupę Telenor, wielu rodziców (46%) cały czas mówi swoim dzieciom o zachowaniach online i zagrożeniach. Jednak niektórzy rodzice (39%) robią to tylko czasami, podczas gdy inni (12%) nigdy tego nie robią.

Częstotliwość mówienia

35. 4 na 5 uczniów twierdzi, że częściej interweniowaliby w przypadkach cyberprzemocy, gdyby mogli to zrobić anonimowo. (Źródło: Dosomething.org)

Większość świadków cybernękania nigdy nie interweniuje, ponieważ nie chcieliby, aby sprawcy się przeciwko nim zwrócili. Jeśli jednak istniałby anonimowy sposób, 81% studentów powiedziałoby, że prawdopodobnie pomogliby ofiarom.

pięcioro ludzi

36. Rodzice chcą uczestniczyć w zapobieganiu i nękaniu w Internecie, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Badanie wykazało również, że nastolatki często uważają, że cybernękanie jest normalne i nie chcą, aby rodzice interweniowali. (Źródło: Gromsocial.com)

Dlatego musimy nadal zwiększać świadomość na temat cyberprzemocy. Nastolatki muszą zrozumieć, że to nie jest normalne i każdy rodzic powinien mieć dostęp do skutecznych rozwiązań przeciwko prześladowcom.

37. Dzieci są również coraz bardziej świadome niebezpieczeństw związanych z cybernękaniem. 68% respondentów w USA potwierdza, że ​​udostępnia mniej danych osobowych online niż wcześniej. (Źródło: Reportlinker.com)

Jest to zdecydowanie jeden ze sposobów zapobiegania niektórym formom cyberprzemocy, takim jak szantaż. Im mniej znęca się o kimś, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że będą go nękać zarówno online, jak i offline.

38. Ponad 70% nastolatków twierdzi, że zablokowanie konta sprawcy było najskuteczniejszą metodą bezpieczeństwa w Internecie. (Źródło: Ncpc.org)

Przed rozmową z rodzicami lub szukaniem pomocy większość amerykańskich nastolatków blokuje swoje konto w mediach społecznościowych. Uważają, że jest to najlepszy sposób zapobiegania cybernękaniu.

Wniosek

Podczas gdy wspomniane powyżej statystyki i fakty dotyczące cyberprzemocy są przerażające, istnieje srebrna podszewka rosnącego problemu cyberprzemocy. Rządy na całym świecie starają się kontrolować cyberprzemoc i zapobiegać mu, globalna świadomość tego problemu rośnie, a wiele platform mediów społecznościowych próbuje powstrzymać również cyberprzemoc.

Na koniec ważne jest, aby nauczyć dzieci, czym jest cybernękanie, jakie są jego skutki i jak można temu zapobiec. Jak zawsze edukacja jest jedynym prawdziwym rozwiązaniem.

Źródła:
https://cyberbullying.org/2016-cyberbullying-data/
https://www.verywellfamily.com/cyberbullying-statistics-4589988
https://www.pewresearch.org/internet/2007/06/27/cyberbullying/
https://www.nveee.org/statistics/
https://www.ditchthelabel.org/
https://www.pewresearch.org/internet/2007/06/27/cyberbullying/
(Źródło)
https://www.statista.com/statistics/333942/us-internet-online-harassment-severity/
https://www.statista.com/statistics/333942/us-internet-online-harassment-severity/
https://www.ditchthelabel.org/
https://www.comparitech.com/internet-providers/cyberbullying-statistics/
https://www.dosomething.org
https://netsanity.net/blog/
https://www.dosomething.org/us/facts/11-facts-about-cyber-bullying
https://enough.org/stats_cyberbullying
https://techjury.net/stats-about/cyberbullying/
https://www.telenor.com/asias-parents-speak-up-on-cyberbullying/
https://techjury.net/stats-about/cyberbullying/
https://www.pas-meeting.org/
https://www.ditchthelabel.org/cyber-bullying-statistics-what-they-tell-us/
https://www.javelinstrategy.com/
https://www.statista.com/statistics/784838/online-harassment-impact-on-women/
https://www.unicef.org/press-releases/unicef-poll-more-third-young-people-30-countries-report-being-victim-online-bullying
https://techjury.net/stats-about/cyberbullying/#gref
https://enough.org/stats_cyberbullying
https://techjury.net/stats-about/cyberbullying/#gref
https://www.statista.com/statistics/293192/cyber-bullying-awareness-in-select-countries-worldwide/
https://trends.google.com/trends/
http://nobullying.org/#/
https://www.statista.com/statistics/291082/us-states-with-state-cyber-bullying-laws-policy/
https://www.dosomething.org/us/facts/11-facts-about-cyber-bullying
https://www.telenor.com/asias-parents-speak-up-on-cyberbullying/
https://www.dosomething.org/us/facts/11-facts-about-cyber-bullying
https://gromsocial.com/2019/07/22/protect-your-kids-from-cyberbullying/
https://www.reportlinker.com/insight/americas-youth-cyberbully-life-skill.html
https://www.ncpc.org/resources/cyberbullying/

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map