Robot Mądrość i jak Jorn Barger wynalazł blogowanie

jorn-barger-post


Jorn Barger i skąd pochodzi „Blog”

Blogi są wszędzie. Każdy, każda firma, wszędzie, ma teraz blog, niektóre działają na darmowych platformach takich jak Blogger i WordPress, ale większość blogów jest tworzona na platformach hostowanych przez siebie, gdzie jesteś odpowiedzialny za wszystko. Są blogi na temat rodziny, zdrowia, pisania, muzyki, wiadomości, miliona innych rzeczy i tak, blogi na blogach.

Ale musiało się gdzieś zacząć, prawda? Jasne, ludzie piszą rzeczy w Internecie od pierwszego dnia, ale kto postanowił zacząć pisać rzeczy w formacie blogu? Jeśli o to chodzi, kto zdecydował, że to się nazywa „blog”?

Zalecana lektura: Co to jest blog?

Cóż, w tym, co nie jest największą niespodzianką w historii, był to inteligentny, nieco niedostosowany, nieco szalony mężczyzna z naprawdę wspaniałą brodą.

Jorn Barger Pic

Kim jest Jorn Barger?

Jorn Barger był w zasadzie jednym z pierwszych nerdów komputerowych. Urodzony w Ohio, według wszystkich relacji bez brody, w 1953 r. Był mądrym młodym mężczyzną. Jorn po raz pierwszy zetknął się i zakochał w komputerach w 1964 roku. Większość dzisiejszych ludzi prawdopodobnie nawet nie rozpoznałaby Minivac 601 jak komputer, ale tak zrobił jedenastoletni Jorn Barger. Co więcej, dostrzegł w tym potencjał.

Jorn studiował matematykę i nauki ścisłe w liceum, a potem wrócił z college’u na college, na uniwersytet, ale tak naprawdę nie udało mu się zdobyć dyplomu. Potem porzucił karierę komputerową, aby spędzić trochę czasu na odkrywaniu siebie The Farm, słynna gmina hippisowska w Tennessee i innych miejscach od kilku lat.

Ponownie pojawił się w latach 80. jako programista, pisząc oprogramowanie przez większość dekady, po czym podjął głębsze zainteresowanie w 1989 r. I podjął pracę w Northwestern University jako badacz sztucznej inteligencji.

To ma znaczenie, ponieważ wpisuje się w osobistą obsesję Jorna na temat analizy ludzkich zachowań za pomocą symulacji komputerowej lub, jak to nazwał, „Mądrości robota”.

Lata użytkowania

Dawno, dawno temu, w 1980 r., Przed pojawieniem się Google’a, przed AOL, zanim ktokolwiek pomyślał, aby nazwać go Internetem, zanim pojawiły się takie rzeczy jak dot com, a połączenie telefoniczne oznaczało rozłączenie, Usenet. Ludziom, którzy korzystali z 4Chan, Reddit lub dowolnego forum internetowego typu bare-bone, byłoby to dla niego znane, jeśli nie trochę skomplikowane i tajemnicze. Usenet był (i nadal jest) miejscem, w którym ludzie mogli chodzić i rozmawiać ze sobą, a Jorn Barger od 1989 roku był domem. Wszystko zaczyna się gdzieś, internet jako społeczność zaczął się od Usenetu.

Jorn podjął się tego z niemal obsesyjnym rozmachem. To miejsce zostało stworzone w celu tworzenia społeczności, dostępne tylko dla innych znawców technologii. Nazywanie tego pismem płodnym sprzedawałoby go krótko. Jorn ma ponad dziesięć tysięcy postów. Pomógł napisać niektóre z najczęstszych pytań na temat sztuki ASCII i był aktywny na forach tak różnorodnych, jak AI, piosenkarz Kate Bush, i pisarz James Joyce. Był znany i podobno lubiany przez pierwsze kilka lat w społeczności. Jednak z biegiem czasu Jorn zaczął odczuwać tarcia osobiste zarówno w pracy, jak i na Usenecie. Pod koniec 1992 roku wszystko przyszło na myśl, a on nie był już zatrudniony przez Northwestern i uwikłany w konflikt na swoich starych forach na Usenecie, szczególnie na forum fanów Kate Bush.

Obwinia wszystkich za zwrócenie się przeciwko niemu, niewinnej ofierze. Nie można powiedzieć, czy to prawda, ale na podstawie jego pisania łatwo jest zrozumieć, w jaki sposób stał się złoczyńcą. Jest w tym coś w rodzaju niewinnego braku samoświadomości, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że spędził większą część lat siedemdziesiątych na pracy nad samoświadomością.

W każdym razie znalazł nowe miejsce i to tutaj wzniósł się na najwyższe wyżyny i dał jego konto tych przeszłych nieporozumień. Wracając do swoich filozoficznych korzeni, nazwał to miejsce Mądrość Robota.

Blog Narodziny Robota Mądrości

Pomysł był prosty, ale nowatorski. Jorn stworzył stronę, która zawiera linki do innych postów i stron, niektóre na Mądrość Robota, gdzie indziej. Za każdym razem, gdy publikował coś nowego, pojawiał się na górze strony, a wszystko inne przesuwało się nieco w dół. Przewijając w dół cofnąłeś się w czasie.

To tutaj Jorn postanowił stworzyć własną przestrzeń i wyjaśnić swoje zainteresowania szerszemu światu, który miał nadzieję je zrozumieć i powitać. I zrobili to przez pewien czas. Zaczął pisać w 1995 roku i kontynuował pisanie przez całą dekadę. W tym czasie, Mądrość Robota zmienił sposób, w jaki świat się komunikował.

Cały proces zbierania interesujących rzeczy z całego świata i pisania o nich w Internecie był nowym pomysłem, dlatego potrzebował nowej nazwy. Jorn postanowił nazwać to „rejestrowaniem sieci”, co się udało Mądrość Robota, oczywiście pierwszy blog. Tak się stało Blog o mądrości robotów, blogosfera urodziła się 17 grudnia 1997 r.

Mądrość Robota nadal czerpał korzyści z różnorodnych zainteresowań Jorna i jego płodnej natury. Był aktualizowany raz lub więcej razy dziennie i praktycznie nie było nikogo, kto nie mógłby znaleźć gdzieś swoich zainteresowań, a Jorn się pokrywał, i tak Blog o mądrości robotów urósł. Jak przystało na formę, zaczął też pracować nad pierwszym Blogowanie FAQ, wydany w 1999 roku.

FAQ warto przeczytać, ponieważ tak naprawdę zawiera elementy nowoczesnego blogowania. Jorn Barger, który nazwał blog, teraz go zdefiniował. Mówi w nim między innymi: „Jeśli myślisz o lepszej nazwie niż„ blog ”, po prostu zacznij jej używać i sprawdź, czy się przyzwyczai. To wszystko jest darwinowskie ”.

Wszystko, co sprowadzało ludzi na jego stronę, działało. Mądrość Robota zyskał ogromną popularność, a Jorn stał się czymś w rodzaju wczesnej ikony sieci, pionierem tego nowego pomysłu. Zebrał linki do interesujących treści. Wszystko – wszystko! – było uczciwą grą, o ile było interesujące. Jorn Barger stał się wpływowy, częścią niewielkiej grupy internetowych trendsetterów. W tym charakterze odcisnął swoje piętno na historii blogów. Każdego dnia zbierał najlepsze treści, jakie mógł znaleźć, i umieszczał je na początku kanału.

Najważniejsza część Mądrość Robota była ta struktura. Ta struktura według daty jest podstawą WordPress, Blogger, Facebook i Twitter; tak naprawdę zaczęło się Myspace. W jakiś sposób ten człowiek, który miał problemy z dopasowaniem, włożył kamień węgielny pod to, co stanie się mediami społecznościowymi. Jasne, to był po prostu dziennik, ale był dostępny dla każdego, kto ma połączenie z Internetem. Jorn mógł mówić o sztucznej inteligencji, swoim nieco trudnym dzieciństwie, Kate Bush, lub link do artykułu prasowego, wszystko w jednym miejscu, wszystko w ciągu jednego dnia. Nie było potrzeby się dopasowywać, ponieważ było to jego miejsce i tylko on sam. Każdy mógł to zrobić i zrobiło to wiele osób. Więcej każdego roku.

Jorn Barger pomógł mu wraz z niezaprzeczalnym i pociągającym entuzjazmem dla wielu tematów, ale wiele jego osobistych postów na temat cierpienia Mądrość Robota. Jasne jest, że Jorn Barger widzi – zawsze widział – siebie jako osobę z zewnątrz, samozwańczy „dziwak”. Dziwny człowiek, który wiedział, że jest dziwny, ale nigdy nie tak jak i dlaczego. I być może właśnie to ludzie w nim widzieli, ponieważ niewiele jest nici, które wiją się w ludzkim doświadczeniu tak powszechnym, jak poczucie, że nie wszyscy jesteśmy w pełni zrozumiani. Jak zawsze jednak posadzono nasiona jego exodusu.

Jeśli Jorn miał rację, a przetrwanie najsilniejszych jest regułą, to „blog” był z pewnością najsilniejszy. Od tego czasu blog ewoluuje, dzieli się i rodzi niezliczone potomstwo. Mądrość Robota, jednak nie był tak odpowiedni dla środowiska coraz popularniejszej społeczności internetowej.

Śmierć mądrości robotów

Jest rzeczą oczywistą, że jeśli powiesz wystarczająco dużo, powiesz coś, co rozzłości ludzi. Początek długiego slajdu z chwały dla Mądrość Robota przyszedł zaledwie kilka miesięcy po opublikowaniu przez Barger pierwszego FAQ w blogach, w grudniu tego samego roku, kiedy opublikował fragment Israel Shahak na jego blogu. Chociaż Shahak jest nieco kontrowersyjny, prawdopodobnie nie byłby to poważny problem, z wyjątkiem Bargera, uporczywie wiernego w formie lub być może wiernego upartej formie, nalegał, aby odtąd umieszczać oświadczenia w nagłówku swojej strony, takie jak: „Judaizm to rasizm, niezgodne z demokracją ”, która zraziła wielu czytelników. Wkrótce skrócił go do tekstu transparentu: „Judaizm to rasizm”, tak przy okazji, zachowano wielką literę.

Oczywiście nie umarło od razu. Mądrość Robota wyczerpała się jak wyciekająca bateria, migotała kilka razy i wyłączała się, dopóki Barger nie mógł dłużej pozwolić sobie na jej uruchomienie, i wyłączyła się na dobre. Dziś śledzenie ścieżki Bargera w Internecie to przygoda przez gąszcz zepsutych linków i wygasłych domen.

Mądrość Robota jest teraz dostępny tylko przez Archiwa internetowe Wayback Machine.

Gdzie jest Jorn Barger?

Od tego czasu Jorn Barger podskakiwał i zaginął kilka razy – zarówno fizycznie, jak i przez Internet. W obu przypadkach ostatecznie wynurzył się w innym miejscu. On był włączony Blogspot przez chwilę potem był włączony Świergot przez kilka lat, ale zdenerwowało go to, że ludzie przejrzeli jego paszę, zamiast czytać ją dogłębnie, i wyszeptali, by nigdy nie wrócić. Przez pewien czas przebywał rzekomo w Chicago, a następnie przeniósł się do Socorro w Nowym Meksyku, małym miasteczku, które jest siedzibą Instytutu Technologii w Nowym Meksyku.

Nadal odpowiada na pytania dotyczące Quory, a przynajmniej kogoś używając swojej osoby jest.

Dziedzictwo

Jorn pozostawia dziwne dziedzictwo. Pomógł stworzyć blogosferę, nazwał ją i zdefiniował, czym ona się stanie. Ta sama intensywność, która zmusiła go do pozostania w czołówce technologii i który osiąga tak wiele, wciąż go podcinała. Jest człowiekiem, który poszukuje społeczności, a gdy ich nie znajduje, buduje społeczności, aby ostatecznie zostać od nich zmuszonym. Niezależnie od osobistych wyzwań wniósł ogromny wkład w Internet. Został uznany przez CNET Builder.com (obecnie nieistniejący) w pierwszych nagrodach Web Innovator Awards (teraz nieistniejący) za jego wpływy. Choć jego sława zniknęła w zapomnieniu, szlaki, które przecierał przez pustynię, stały się jednymi z najbardziej ruchliwych tras na autostradzie informacyjnej.

Oczywiście blogowanie odbyłoby się z udziałem Jorn Barger i bez niego Mądrość Robota– po prostu nie blogowałby.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map