Historia blogowania – pełna chronologia

historia blogowania


Blogowanie to dziennikarstwo internetowe, w którym pisarze dzielą się opiniami na dany temat z powodów osobistych lub biznesowych. Przeszła długą drogę od jej powstania w 1993 r., Co można wyciągnąć z faktu, że naukowcy oczekują ponad 31 milionów blogerów w USA do 2020 r., Zgodnie z najnowszymi badaniami.

Na początku blogi pojawiały się w dziennikach osobistych lub na stronach internetowych, gdzie ludzie znajdowali ukojenie, ujawniając swoje uczucia i historie. Ale dzisiejsze blogi to coś więcej niż osobiste pamiętniki; są napisane w celu przyciągnięcia klientów, tworzenia marek i dostarczania ludziom wiadomości, plotek i interesujących faktów.

Ale w jaki sposób blogi stały się tak popularne? Jak powstały i jak ewoluowały od ich powstania?

Czytaj dalej, przeglądając historię blogowania i dokąd zmierza w przyszłości.

Historia blogowania – widok osi czasu

Historia osi czasu blogowania

Blogi są integralną częścią cyfrowego świata – wszyscy je czytają, niezależnie od tego, czy są oparte na wiadomościach, faktach, czy na temat mediów, rozrywki lub bieżących wydarzeń. Ale blogowanie zajęło długą drogę, aby się tu dostać – ewoluowało dramatycznie od przeszłości, gdy blogi były pisane wyłącznie na osobiste zainteresowania.

Dzisiejsze posty na blogu zawierają zdjęcia, infografiki i szeroki wachlarz informacji, a nie tylko tekst.

Powstaje blog! Wczesne lata (1993-1997)

blog się rodzi

Początkowe statystyki są dyskusyjne ze względu na brak prowadzenia dokumentacji online i archiwizacji we wczesnych dniach blogowania. Wśród oryginalnych blogerów tamtych czasów Justin Hall, student Swarthmore College, w 1994 r. Stworzył witrynę o nazwie links.net, aby opublikować swoje pisma. Pisma te koncentrowały się na szczegółach jego życia, które podzielił się z innymi uczniami i czytelnikami.

Strona składała się z krótkich postów z udostępnionymi linkami, które dawały dostęp do jego pracy i innych stron internetowych. Dziesięć lat po swoim debiucie otrzymał tytuł „Ojciec założyciel osobistych blogerów” przez The New York Times. Podążając śladami Justina, wiele osób zaczęło blogować na różne tematy. Termin „blog” nie został jeszcze wymyślony, a strony te były nazywane „dziennikami online” lub „stronami osobistymi”.

W 1997 r. Termin „blog” został ukuty przez Jorn Barger, twórcę wpływowego bloga „Robot Wisdom”. Blog był połączeniem dwóch słów – log oznacza pisemną dokumentację i sieć pobraną z sieci.

To przygotowało grunt pod nową erę blogowania, która dała początek wielu platformom blogowym.

Lata wzrostu (1998–2002)

Historia blogowania 1998 - 2002

Na początku blogerzy musieli pisać kody do swoich witryn, dodawać nową stronę HTML do serwera przy każdym wpisie lub aktualizować stronę główną o nowe linki.

Ale po pewnym czasie pojawiły się narzędzia, które uprościły proces i ułatwiły pisanie blogów osobom bez doświadczenia w programowaniu. Jedno z takich narzędzi, Pitas, zostało uruchomione na początku 1999 r., A następnie Metafilter, co pozwoliło użytkownikom publikować wpisy na głównej stronie Metafilter. Korzystanie z tych narzędzi pokazało rosnącą popularność blogowania, co utorowało drogę jego ewolucji w kolejnych latach – dzięki czemu blogowanie stało się popularne.

W 1998 r. Platforma blogowa Otwórz dziennik został wprowadzony na rynek, co pozwoliło jego członkom na wzajemne komentowanie pisania i dało początek nowemu trendowi publikowania komentarzy czytelników.

W tym samym roku blogi zorientowane na kod ustąpiły miejsca bardziej dostępnym rozwiązaniom. W ten sposób termin blog został uproszczony i skrócony do „blogu” przez Petera Merholza.

W tym roku pojawiły się również konkurencyjne witryny blogowe, takie jak LiveJournal i Blogger. LiveJournal został założony przez Brada Fitzpatricka, aby pozostać w kontakcie ze swoimi przyjaciółmi z liceum. Pozwoliło to użytkownikom na utworzenie bloga i hostowanie go na stronie LiveJournal z domeną. Ta nowa platforma zapewniła pojedynczy obszar otwartego tekstu, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, który oferował pola tekstowe dla adresu URL i tekstu.

W tym samym roku Blogger został założony przez Pyra Labs, a później przejęty przez Google, aby stał się bezpłatny i dostępny dla wszystkich użytkowników. Okazało się, że jest najbardziej popularne wśród narzędzi do wczesnego blogowania ze względu na wprowadzenie permalink. Przy każdym wpisie w Bloggerze użytkownik otrzymywał stały adres URL, który umożliwiał użytkownikom dostęp do poszukiwanych treści. Ta funkcja przyciągnęła wielu nowych użytkowników i sprawiła, że ​​stała się platformą wyboru wielu pisarzy.

Wraz z rosnącą popularnością blogowania na rynku pojawiło się wiele nowych narzędzi, które pomogły zintegrować blogi z reklamami, aby zarabiać na ich pracy. Utorował drogę sponsorom marek dla blogów, które pasują do ich odpowiednich nisz oraz gratisów w zamian za rekomendacje. To zmieniło krajobraz blogowania i zaczęło przekształcać się bardziej w biznes.

Do głównego nurtu! (2003 – 2006)

Historia blogowania 2003 - 2006

W 2003 r. Powstały dwa kolejne serwisy blogowe, dzięki którym blogowanie stało się głównym nurtem współczesnego społeczeństwa. TypePad, który obsługuje blogi dla dużych firm medialnych, takich jak BBC i WordPress, które pozwoliły użytkownikom projektować i tworzyć blogi z możliwością dostosowania. I WordPress, który jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie.

W tym samym roku Google wprowadził na rynek dwa sztandarowe produkty: AdSense i AdWords. Pozwolili ludziom zintegrować swoje blogi z reklamami odpowiednich produktów i usług. Blogowanie miało znaczący wpływ na świat w tym czasie. Coraz więcej osób szukało swoich ulubionych blogów, szukając odpowiednich treści, a nie oglądało telewizję. Z tego powodu słowo „blog” zostało nominowane przez Merriam Webster jako słowo na rok 2004.

W 2004 r. Blogi wideo lub vlogi zaczęły zyskiwać na popularności, gdy Steve Garfield zamieścił krótkie filmy z protestami, wiecami i wydarzeniami z wiadomości na swojej osobistej stronie internetowej. Rok 2004 nazwał „rokiem blogu wideo”. Youtube został uruchomiony w następnym roku – zaczął jako serwis randkowy, a po przejęciu przez Google w 2006 roku stał się platformą do udostępniania wideo.

Wraz z uruchomieniem Poczta Haffington w maju 2005 r. granice między blogowaniem a raportowaniem wiadomości zaczęły być mętne, a coraz więcej cyber dziennikarzy zaczęło blogować o aktualnych wiadomościach i wydarzeniach. Stało się centrum dla dziennikarzy, publicystów i blogerów, co nadało mu aurę punktu informacyjnego.

Stawanie się częścią współczesnej kultury (2006-2008)

Historia blogowania 2006-2008

W 2006 r. Nastąpił wzrost mikroblogowania z początkiem Świergot i jego limit 140 znaków. Ta platforma zyskała popularność dzięki dostępności dodatkowych funkcji sieci społecznościowych.

Później w 2007 roku, Tumblr została uruchomiona jako pierwsza oficjalna platforma mikroblogowania, która pozwoliła użytkownikom publikować zwięzłe treści z obiektami multimedialnymi. Sprawiło też, że polubienie i polubienie treści innych osób było bardzo wygodne.

Ułatwiło to komunikację i ludzie zaczęli wyrażać się na takich platformach. Zaowocowało to również nienawiścią tweetów i krzywdzącymi komentarzami na blogach – co zmotywowało Tima O’Reilly’ego do zaproponowania Kodeksu Postępowania Bloggera w odpowiedzi na wszystkie nienawistne komentarze.

Cementowanie miejsca (2009 – 2011)

Historia blogowania 2009 - 2011

W tym okresie blogowanie uległo stagnacji i nie nastąpiły żadne znaczące zmiany.

W 2009 roku, wraz z debiutem blogu The White House, ludzie ponownie zainteresowali się blogowaniem. Ponadto film Julie i Julia oparty na pierwszej książce Julie Powell o tym, jak stać się odnoszącym sukcesy blogerem kulinarnym, został wydany z uznaniem i pochwałą.

Innym ważnym wydarzeniem na blogach w tym okresie była aktualizacja Google Panda w 2011 r., Która wybrała i usunęła witryny o niskiej jakości treści. Spowodowało to usunięcie wielu blogów odrzuconych przez Google i drastyczny spadek pozycji w wyszukiwarkach wielu innych.

Współczesne blogowanie – jak ewoluowało blogowanie? (2012 do teraz)

Współczesne blogowanie

Blogowanie stale rośnie w stałym tempie od początku jego istnienia. Ale to, co zmieniło krajobraz blogowania, to Medium, które powstało w 2012 roku. Jest to internetowa platforma do publikowania blogów, która obsługuje zarówno pisarzy profesjonalnych, jak i amatorskich, ale podobnie jak Huffington Post i Buzzfeed, granice między byciem blogiem lub witryną z wiadomościami są zamazany.

W 2013 r. LinkedIn wprowadziło podobną platformę blogową o nazwie Pulse dla wybranych użytkowników, która była dostępna dla wszystkich w 2015 r. Chociaż zarówno Medium, jak i Pulse nie mają funkcji przydzielania nazw domen użytkownikom w taki sam sposób, jak WordPress lub Tumblr, pozwalają blogerom udostępniać swoje posty szerszej grupie odbiorców – generować większy ruch.

Do 2016 roku świat blogów prosperował i WordPress wykorzystał ten moment, aby dodać rozszerzenie .blog do swojej listy adresów URL. Oznaczało to, że ludzie mogą teraz wybrać nazwę domeny z rozszerzeniem .blog, oprócz innych rozszerzeń domen, takich jak .com, .net i .org. W ostatnich latach użytkownicy WordPress produkują ponad 70,5 miliona nowych postów na blogu i 52 miliony nowych komentarzy miesięczny.

Dzisiaj blogowanie jest najważniejszą częścią strategii marketingowej i merytorycznej każdej firmy, której celem jest dotarcie do odbiorców za pomocą przekonującego i powiązanego przekazu marki. Badania sugerują, że marketerzy, którzy w swoich strategiach marketingowych priorytetowo traktują blogowanie 13 razy bardziej prawdopodobne jest wygenerowanie dodatniego zwrotu z inwestycji.

Rozwój mediów społecznościowych ustąpił miejsca blogom i podcastom, które stanowią obecnie znaczną część świata blogów. Wielu blogerów wybiera treści multimedialne za pośrednictwem platform takich jak Tumblr, Facebook Live, Snapchat Stories i Instagram.

Zmieniło to znaczenie bloga z bycia stroną internetową, na której ludzie pisali swoje opinie, na coś, w którym ludzie dzielą się swoimi opiniami i doświadczeniami. Ponieważ witryny mediów społecznościowych powodują ograniczenie bezpłatnych wyników wyszukiwania, optymalizacja wyszukiwarek stała się podstawowym narzędziem marketingowym przyciągającym odbiorców.

Więc blogowanie pozostanie—I ludzie powinni spodziewać się lepszych blogów i platform blogowych w przyszłości.

oś czasu blogowania

Zachęcamy do korzystania z tej historii osi czasu blogowania na swojej stronie

Wniosek

Blogowanie znacznie się zmieniło od czasu jego powstania w latach 90., ale to, co się nie zmieniło, to jego znaczenie dla firmy. Chociaż niektóre starsze poprzednie platformy blogowe nie są już dostępne, nowe pojawiają się każdego dnia. Blogi ewoluowały od osobistych dzienników i stron internetowych do platform, które wspierają wolność słowa i opinii na różne tematy, takie jak przyroda, nauka, zdrowie, polityka i kultura itp..

Blogowanie osobiste przekształciło się w profesjonalne blogowanie, z którego firmy korzystają, aby osiągać swoje cele marketingowe i zarabiać na reklamach odpowiednich produktów i usług na swoich blogach.

Popularność vlogów i podcastów sugeruje, że blogowanie pozostanie na dłuższą metę. Kanały lub metody mogą się zmieniać, ale ludzie zawsze piszą na tematy, które są ich pasją i nadal dzielą się nimi z odbiorcami.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Liked Liked