8 rodzajów blogów i blogerów. Jakiego rodzaju jest Twój?

typy blogów


W świecie blogów istnieją różne rodzaje blogów i blogerów, którzy blogują, aby osiągnąć określone cele. Jeśli zdecydowałeś się założyć bloga, ale nie masz pewności, z czym ma się zmierzyć Twój blog, pomocne może być określenie typu blogera, którym chcesz zostać. W tym poście przyjrzymy się rodzajom istniejących blogów i blogerów oraz sposobom, w jaki każdy z nich dąży do osiągnięcia sukcesu w świecie blogów.

1. Blogi osobiste

osobisty

Kiedy blogowanie rozpoczęło się pod koniec lat 90., pierwszym rodzajem blogera był bloger internetowy. Byli to ludzie, którzy chcieli wziąć codzienny dziennik online, aby podzielić się z publicznością swoimi doświadczeniami, uczuciami i najgłębszymi przemyśleniami. Dla osobistego blogera nie było żadnych zasad do przestrzegania ani motywów do przestrzegania. Ich blogi były otwartymi stronami ich pamiętników, wprowadzanymi przez edytor tekstu i publikowanymi na prostych stronach HTML.

Osobiści blogerzy mają dziś tendencję do podążania tą samą trajektorią, chociaż nie muszą już walczyć z barierą wejścia na stronę internetową. Mogą użyć Blogger, WordPress, Tumblr, i podobnych sieci, aby założyć blog w mniej niż piętnaście minut i zacząć dzielić się swoim światem.

O czym pisze osobisty bloger? Wszystko. Niektórzy skupią się na określonym zainteresowaniu, takim jak hobby. Niektórzy skoncentrują się na czymś, co ich pasją, na przykład na polityce. Niektórzy skupią się na sprawie, na przykład na walce z rakiem. Niektórzy skupią się na tym, co mają na myśli, gdy zaczną pisać nowy blog.

Udany osobisty blog

Sukces osobistego blogera polega na tym, że inni mogą dzielić się swoim pismem. Najlepszym sposobem na zbudowanie społeczności dla osobistego bloga jest znalezienie innych osobistych blogerów o podobnych zainteresowaniach. Po ich znalezieniu zacznij komentować ich blogi i łączyć się z nimi w mediach społecznościowych. Gdy zwiększysz interakcje z innymi osobistymi blogerami, zaczną oni angażować się w Twoje posty na blogu.

Przykład dobrego osobistego bloga:

 • Gregory Ciotti pisze o jasnej komunikacji, współpracy i twórczej pracy.

2. Blogi biznesowe

biznes

Blogerzy biznesowi to ci, którzy blogują dla swojej firmy. Może to być firma, której są właścicielami lub firma, w której pracują. Celem biznesowego blogera jest zdobycie większej widoczności, ruchu i docelowo klientów dla jego firmy. W przeciwieństwie do osobistego blogera, ich pisanie jest mniej skoncentrowane na sobie, a bardziej na biznesie i branży.

Bloger biznesowy napisze o tematach, które przyciągną ich idealnych klientów. Na przykład pracownicy firmy drukarskiej będą pisać treści blogów skierowane do innych właścicieli firm, którzy są na rynku wizytówek, ulotek, broszur i innych usług poligraficznych. W blogach zostaną omówione takie tematy, jak „Jak zaprojektować świetną wizytówkę”, „Typografia 101” i „Tworzenie broszury, która wzmocni Twój biznes”.

Udany blog biznesowy

Sukcesem biznesowego blogera jest przyciągnięcie czytelników, którzy ostatecznie zasubskrybują ich listę e-mailową, prześlą formularz zamówienia lub dokonają zakupu. Najlepszym sposobem na zbudowanie społeczności dla bloga biznesowego jest identyfikacja osób, które najprawdopodobniej zostaną klientami Twojej firmy i tworzenie treści, które mogłyby być dla nich interesujące. Następnie upewnij się, że każdy fragment treści prowadzi te osoby do chęci uzyskania dodatkowych informacji na temat Twoich produktów i usług.

Przykład dobrego biznesowego bloga:

 • Blog HelpScout ze wszystkim, co musisz wiedzieć o lojalności klientów.

3. Profesjonalne blogi

profesjonalny

Profesjonalni blogerzy to ci, którzy blogują, aby zarabiać pieniądze w Internecie. Innymi słowy, ich celem zawodowym jest zarabianie pensji poprzez blogowanie. Profesjonalni blogerzy używają różnych strategii monetyzacji, aby osiągnąć ten cel, w tym sprzedaży reklam displayowych, tworzenia informacji i produktów cyfrowych, promowania produktów innych osób za prowizją i podobnych.

Profesjonalni blogerzy zwykle skupiają się na jednym blogu lub wielu blogach niszowych, aby generować przychody. Każdy blog musiałby potencjalnie przyciągać dużą grupę odbiorców, generować duży ruch i dobrze pasować do reklamodawców i sprzedaży produktów.

Udany profesjonalny blog

Sukces profesjonalnego blogera zależy od ich celów monetyzacji. Ci, którzy chcą zarabiać na reklamach, będą potrzebować dużego ruchu od odbiorców zainteresowanych określonym tematem. Na przykład popularny blog poświęcony finansom osobistym prawdopodobnie przyciągnąłby odbiorców, których reklamodawcy z firm emerytalnych, banków i podobnych firm chcieliby uzyskać. Oprócz reklam bloger finansów osobistych może również zarabiać, tworząc swój kurs finansów osobistych lub zostać partnerem dla innych, którzy mają kursy finansów osobistych.

Przykład dobrego profesjonalnego bloga:

4. Blogi niszowe

nisza

Zamiast skupiać się na szerokich tematach, niszowe blogi są bardzo specyficzne! Niektóre z niszowych pomysłów na blogi to blogowanie o jedzeniu, programy treningowe z własną wagą, pisanie wierszy, a także miłośnicy buldogów francuskich. Tak, może być tak specyficzny!

Dzięki niszowemu blogowi możesz bardziej skupić się na konkretnym temacie, dzięki czemu badania są dość łatwe. Łatwiej jest zidentyfikować mocne i słabe strony tej niszy i pisać o rzeczach, które znasz najlepiej. Możesz także skorzystać z tego bloga i zmienić swoją pasję w małą firmę osobistą.

Udany blog niszowy

Ważne jest, aby wybrać temat, który przypadnie Ci do gustu i pasjonujesz się nim. Dąż do sukcesu, szczęścia, bezpieczeństwa i uznania. Wybierając niszę zainteresowań i mając swój punkt widzenia, będziesz mógł pozycjonować i odróżniać swojego bloga od innych blogów niszowych. Z drugiej strony ważne jest również określenie wielkości niszy. Nawet jeśli uważasz, że masz świetny pomysł na blog, odniesienie sukcesu będzie trudne, chyba że Twój niszowy rynek przyciągnie wystarczającą liczbę osób. Nie chcesz, aby twoja nisza była za mała lub za duża.

Przykład dobrego niszowego bloga:

Niektóre popularne blogi niszowe:

Blog o stylu życia

Chociaż blog jest ściśle zdefiniowaną niszą, pozwala na poruszanie dziesiątek tematów. Jest to naprawdę skuteczny sposób na zgromadzenie bazy obserwujących i zwiększenie ruchu w krótkim czasie.

Blog dotyczący wystroju wnętrz

Ludzie uwielbiają uczyć się o tych wszystkich małych projektach, które mogą podjąć samodzielnie w swoich domach. Właśnie dlatego blogi z dekoracjami domowymi DIY stały się bardzo popularne. Tematy obejmują zakres od dekoracji ściennych po niestandardowe oprawy oświetleniowe.

Blog zdrowotny

Blogowanie o zdrowiu stało się ostatnio niezwykle popularne. Rywalizacja w tej niszy jest bardzo trudna, ale to nie znaczy, że nie odniesiesz sukcesu. Jest dużo miejsca na cenne informacje, porady, porady i wsparcie.

Blog dla rodziców

Rodzicielstwo jest bardzo popularną niszą, która nadaje się również dla początkujących blogerów. Jest tak wiele tematów do omówienia, a na dłuższą metę zarabianie również nie stanowi problemu, ponieważ istnieją dziesiątki produktów przeznaczonych dla rodziców i dzieci.

Blog o szyciu

Kto by pomyślał, że tam jest ogromna publiczność, która czeka na treść o drutach i szyciu, prawda? Blogowanie rzemieślnicze stało się wielką rzeczą, a nisza szycia jest bardzo popularna.

Blog religijny

Blogi religijne są również bardzo popularne. To tutaj ludzie mogą znaleźć słowa mądrości i połączyć się na znaczącym poziomie. Istnieje wiele blogów religijnych.

5. Odwróć blogi

odwrócić

Blogi hosta odwrotnego lub gościa to wyjątkowy, ale nowoczesny typ bloga. Zamiast tworzenia treści przez właściciela, treść jest dostarczana przez społeczeństwo. Blog zwrotny ma zespół, który moderuje posty, zapobiega nieprzyjemnym interakcjom i promuje powolne tematy w celu zwiększenia interaktywności. Pomimo faktu, że blog gościa gości zawiera głównie treści od pisarzy gościnnych, właściciel powinien również pisać własne posty. Pamiętaj, że różne typy blogerów dzielą się różnymi pomysłami, jeśli chodzi o blogowanie.

W rzeczywistości każdy bloger powinien szukać blogów w swojej dziedzinie, w których może zostać blogerem gościnnym. Pomoże Ci to przyciągnąć odwiedzających do Twojego bloga, a niektórzy czytelnicy online bloga hosta mogą zostać Twoimi obserwatorami.

Udany blog zwrotny

Sztuczka polegałaby na tym, jak przyciągnąć różnych pisarzy, którzy mają już reputację w Internecie, a w większości przypadków pomogliby Ci promować Twojego bloga, udostępniając treści, które opublikowali odbiorcom, zwykle w mediach społecznościowych. Od końca będziesz musiał mieć dobry plan moderacji, aby móc codziennie wyświetlać treści od gości.

Przykład dobrego odwrotnego bloga:

 • Średni jest dziwnym blogiem zwrotnym, który zyskuje coraz większą popularność.

6. Blogi partnerskie

Przyłączać

Blogerzy stowarzyszeni to blogerzy, którzy generują prowizje marketingowe. Zamiast tworzyć własne produkty, piszą posty na blogach, w których recenzują produkty innych osób. Celem jest zachęcenie odwiedzających do zakupu tych produktów za pomocą linku partnerskiego blogera, dzięki czemu blogger może zarabiać prowizję określoną przez twórcę produktu.

Bloger afiliacyjny zazwyczaj pisze posty na temat produktów powiązanych. Niektórzy napiszą wiele recenzji na jednej stronie, podczas gdy inni stworzą strony internetowe poświęcone promocji jednego konkretnego produktu partnerskiego. SEO jest ważną częścią tego procesu, ponieważ bloger stowarzyszony potrzebuje swoich recenzji, aby zająć pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania.

Udany blog partnerski

Sukces dla blogera stowarzyszonego polega na sprawdzeniu, czy recenzje jego produktów stowarzyszonych są czytane przez osoby, które mogą je kupić. Pracują również nad stworzeniem obszernej listy mailingowej, aby promować wprowadzanie produktów stowarzyszonych przez dedykowanych subskrybentów. Niektórzy marketingowcy afiliacyjni powiedzą ci, że ich lista e-mail jest głównym źródłem ich przychodów.

Przykład udanego bloga partnerskiego:

7. Blogi medialne

głoska bezdźwięczna

Blogi medialne są definiowane przez treści, które produkują. Jeśli lubisz blogować wideo, jesteś vlogerem. Jeśli wybierasz treści z innych witryn, masz link do blogu. Jeśli publikujesz zdjęcia lub szkice artystyczne na swoim blogu, prowadzisz bloga fotograficznego lub artystycznego.

Ten typ blogu jest popularny wśród ludzi z różnych dziedzin. Młodszy tłum nagrywa swoją grę wideo i udostępnia ją osobom zainteresowanym tą grą. Fotografowie mogą udostępniać mnóstwo zdjęć, które zrobili podczas ostatniej podróży. Osoby, które mają podcast, mogą publikować pliki audio z ostatniego nagranego odcinka.

Udany blog medialny

Jednym z ważnych czynników byłby wybór platformy blogowej, która odpowiadałaby Twoim potrzebom. A może znalezienie dostawcy usług hostingowych, który pozwoliłby Ci przechowywać pliki o większym rozmiarze bez obciążania Cię fortuną.

Przykład udanego bloga medialnego:

 • Blog PostSecret gdzie ludzie przesyłają swoje tajemnice anonimowo na pocztówce.

8. Niezależni blogerzy

wolny zawód
Niezależni blogerzy to ci, którzy otrzymują wynagrodzenie za świadczenie usług, na przykład pisanie treści dla innych firm. Jeśli szukasz sposobu na zarabianie za pisanie jako usługa i masz doświadczenie w blogowaniu, blogowanie niezależne jest dobrym rozwiązaniem.

Niezależni blogerzy omawiają tematy dostarczane przez ich klientów. Niektórzy reklamują się jako eksperci w konkretnej branży lub niszy, podczas gdy inni reklamują się jako pisarze ogólni, którzy potrafią opisać wszystko przy odrobinie badań. Eksperci z konkretnej branży lub niszy mają tendencję do pobierania większych opłat niż zwykli pisarze.

Skuteczny niezależny bloger

Sukces niezależnego blogera polega na stworzeniu portfolio, które czyni go atrakcyjnym dla przedsiębiorców i firm, które potrzebują wysokiej jakości treści napisanych na blogu firmy. Z wyjątkiem ghostwriterów, niezależni blogerzy mogą wykorzystywać swoją pracę dla innych klientów jako trampolinę do pozyskiwania nowych klientów. Ponieważ stają się coraz bardziej poszukiwani, niezależni blogerzy mogą zdobywać większe kontrakty i zarabiać na życie jako freelancer.

Przykład udanego niezależnego blogera:

Gotowy do założenia własnego bloga?

Aby utworzyć własny osobisty blog, można to zrobić tak szybko. Gdy wybierzesz nazwę swojego bloga i platformy blogowej, musisz wybrać dostawcę usług hostingowych. Wszystkim nowym blogerom polecamy Bluehost, firmę obsługującą ponad 2 miliony witryn na całym świecie. Dostaniesz darmowa nazwa domeny kiedy zarejestrujesz się u nich, a jeśli nie podoba ci się ich usługa, oferują 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy.

Zalecane narzędzie:

Po uruchomieniu nowego bloga musisz go zabezpieczyć na przyszłość, aby mieć pewność, że nie będzie żadnych przeszkód na drodze. Twoja wizja musi być długofalowa. Cokolwiek zrobisz dzisiaj, wpłynie na Twoją obecność w Internecie w przyszłości.

Wniosek

Są to główne typy blogów, ale jest o wiele więcej do odkrycia. Istnieją również blogi społecznościowe, blogi non-profit, blogi na żywo z kamery internetowej, blogi screencastów z gier na żywo, blogi typów urządzeń, blogi podcastów, różne blogi wideo i mieszanki wszystkich typów. Mamy nadzieję, że powinieneś być w stanie wybrać swój typ i założyć własnego bloga, aby rozpocząć swoją podróż blogową.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map