Rozdiel medzi názvom blogu a názvom domény blogu (URL)

názov blogu vs názov domény


Skôr ako začnete pracovať na novom blogu, pravdepodobne budete chcieť pomenovať ho. Aj keď môžete stráviť týždne vývojom nápadu a dokonca načrtnutím niektorých z prvých konceptov, ktoré budú tvoriť celý blog, nie je skutočne vhodné dať blog online bez toho, aby ste preň mali meno..

Ale keď sa rozhodnete, že je čas pomenovať svoj blog, musíte poznať rozdiely, ktoré zamieňajú mnohých začiatočníkov – názov blogu a názov domény nie sú to isté!

názov blogu

Keď získate nápad na blog, pravdepodobne budete mať na mysli názov. Môže to byť čokoľvek, čo potrebujete, a nemusíte skontrolovať dostupnosť na internete. Napríklad, ak sa voláte John a začínate s blogom o potravinách, názov vášho blogu môže byť rovnako jednoduchý ako „John’s Food Blog“ (dúfame, že máte nejaké lepšie nápady ako my).

názov blogu

Názov blogu je možné kedykoľvek zmeniť. Ak sa niekedy rozhodnete zmeniť názov, od toho ste len jednou možnosťou. Keďže nastavenia závisia od používaného redakčného systému, nie je možné prejsť všetky z nich v tomto článku. Ukážeme vám, ako zmeniť názov blogu WordPress:

 1. Ísť do Nastavenia -> Všeobecné
 2. Do poľa Názov stránky zadajte požadovaný názov
 3. Uložiť zmeny

Všeobecné nastavenia WordPress - Názov blogu

Zvyčajne to stačí na zmenu názvu blogu WordPress. Väčšina tém a doplnkov použije túto možnosť na zobrazenie názvu blogu, ak je to potrebné, ale ak sa chcete dozvedieť viac, nezabudnite skontrolovať našich sprievodcov WordPress..

Názov domény blogu (URL)

Predtým, ako sa dostanete na verejný blog, budete potrebovať skvelú webhostingovú spoločnosť, ktorá sa postará o vaše stránky. Toto je miesto, kde budú vaše súbory umiestnené. Dôrazne odporúčame Bluehost pre všetky vaše hostingové potreby. Musíte však tiež zaregistrovať názov domény, ktorý bude priradený k vašej webovej stránke.

Predstavte si doménové meno ako adresu svojho blogu. Rovnako ako váš dom má jedinečný názov ulice a číslo, ktoré ho identifikuje, aj váš blog musí mať jedinečnú adresu. Táto adresa umožní všetkým na internete (ľuďom aj strojom) rozpoznať váš blog podľa jeho jedinečného umiestnenia (názov domény).

Na rozdiel od názvu blogu, ktorý je možné kedykoľvek zmeniť a na web nebude mať veľký vplyv, názov domény je niečo, čo si budete chcieť ponechať navždy. Všetko, čo s blogom urobíte, bude priradené k tomuto názvu domény, takže jeho zmena by v skutočnosti znamenala nový začiatok. A to nie je niečo, čo budete chcieť urobiť po rokoch tvrdej práce na blogu. Napríklad, ak by niekto iný odkazoval späť na váš blog a zmenil ste názov domény, tento odkaz by prestal fungovať a osoba, ktorá klikla na svoj web, by skončila na prázdnej stránke s chybou.

Adresa vášho webu

Preto je dôležité vybrať si doménové meno, ktoré sa vám skutočne páči a ktoré chcete od samého začiatku. No, to sa ľahšie povie, ako urobí. Prečo? Pretože doménové mená musia byť jedinečné, viete si predstaviť, že toľko z nich už je zaregistrovaných niekým iným. Napríklad môže byť iba jeden www.firstsiteguide.com. Keďže doménu už vlastníme, nemôže ju mať nikto iný.

V príklade „John’s Food Blog“ by John pravdepodobne chcel, aby jeho doménové meno bolo niečo ako www.johnsfoodblog.com. Môžete však zaregistrovať aj rôzne názvy domén, napríklad:

 • johnsfoodblog.net
 • johns-food-blog.org
 • jfblog.com

V takomto prípade však môžete zaregistrovať niečo podobné www.jfblog.com (pretože prvý sa pravdepodobne vezme), názov vášho blogu môže byť stále „John’s Food Blog“. Každý, kto zadá názov domény, bude mať možnosť vidieť úplný názov blogu, ktorý ste nastavili v nastaveniach.

Môžem mať bezplatnú doménu?

Ak chcete so svojím blogom myslieť vážne, budete chcieť zaplatiť za názov domény. Každý z vyššie uvedených príkladov vás bude stáť peniaze. Platba za doménové meno vám však umožní vybrať adresu blogu a prispôsobiť ju podľa vašich predstáv.

Aj keď môžete ľahko získať bezplatnú doménu, zvyčajne ide o tieto domény subdomény. Ak napríklad hostíte svoj bezplatný blog na stránke WordPress.com, môžete mať aj bezplatný názov domény. Ale v takom prípade si nebudete môcť vybrať niečo jedinečné, ako sú príklady, ktoré sme ukázali. Namiesto toho si budete môcť vybrať iba prvú časť mena. Namiesto toho, aby sme mali niečo jedinečné johnsfoodblog.com, môžete mať iba johnsfoodblog.wordpress.com (pokiaľ to už niektorý iný milovník potravín netvrdil).

Zhrnutie to

Názov blogu aj názov domény sú síce dôležité, ale existujú zreteľne veľké rozdiely. Obidva názvy sa používajú na identifikáciu blogu, ale názov blogu sa dá kedykoľvek ľahko zmeniť, zatiaľ čo názov domény nie je niečo, čo by ste mali zmeniť (v zriedkavých prípadoch ľudia menia svoje adresy URL, ale to nie je niečo, z čoho by ste sa mali obávať point).

Názov blogu je iba názov, ktorý sa používa na identifikáciu blogu, a názov domény je adresa vášho blogu, ktorú budú používať ľudia aj vyhľadávacie nástroje na rozpoznanie vašej stránky v raji iných blogov nájdených online..

Vymyslieť si názov blogu a názov domény, ktorý vás na internete identifikuje, nie je ľahká úloha. Získať niečo zaujímavého a pritom jedinečného si vyžaduje čas a predstavivosť. Po výbere a zakúpení názvu domény nezabudnite svoj blog propagovať pomocou správnych značiek hashtag na sociálnych sieťach, ako je Instagram, aby ste mohli pomocou svojho blogu získať veľa obľúbených položiek a začať zarábať peniaze.

Ak stále hľadáte názov domény pre svoj blog, stačí sa pozrieť na tieto generátory názvov blogov, ktoré vám pomôžu navrhnúť nápady a skontrolovať dostupnosť názvu domény..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map