Robot Wisdom and How Jorn Barger vynašiel blogovanie

Jorn Barger-post


Jorn Barger a odkiaľ pochádza „blog“

Blogy sú všade. Každý, každá firma, kdekoľvek, má v súčasnosti blog, niektoré bežia na bezplatných platformách, ako sú Blogger a WordPress, ale väčšina blogov je vytvorená na platformách s vlastným hosťovaním, na ktorých máte vždy zodpovednosť. Existujú blogy o rodine, zdraví, písaní, hudbe, správach, milión ďalších vecí a, áno, blogy o blogovaní..

Ale muselo to niekde začať, však? Iste, ľudia píšu veci na internete od prvého dňa, ale kto sa rozhodol začať písať veci vo formáte weblogu? Z tohto dôvodu, kto sa rozhodol, že by sa mal nazývať „weblog“?

Odporúčané čítanie: Čo je to blog?

V tom, čo nie je presne tým najväčším prekvapením v histórii, to bol inteligentný, trochu zle upravený, mierne šialený muž so skutočne nádhernou bradou..

Jorn Barger Obr

Kto je Jorn Barger?

Jorn Barger bol v podstate jedným z pôvodných počítačových hlupákov. Narodil sa v Ohiu a podľa všetkého bol v roku 1953 chytrým mladým mužom. Jorn sa prvýkrát stretol s počítačmi a zamiloval sa do nich v roku 1964. Väčšina ľudí dnes pravdepodobne ani nepozná a Minivac 601 ako počítač, ale jedenásťročný Jorn Barger. Viac ako to, videl v tom potenciál.

Jorn študoval matematiku a prírodné vedy na strednej škole a potom odskočil z vysokej školy na vysokú školu, na univerzitu, ale nikdy sa nedostal k získaniu titulu. Potom opustil kariéru v počítačoch, aby strávil nejaký čas objavovaním sa Farma, slávna hippie obec v Tennessee a na ďalších miestach už niekoľko rokov.

V osemdesiatych rokoch sa znova zapojil ako programátor, písal softvér väčšinu desaťročia, potom nasledoval hlbší záujem v roku 1989 a nastúpil na Northwestern University ako výskumný pracovník v oblasti umelej inteligencie..

To trochu záleží, pretože zapadá do Jornovej osobnej posadnutosti myšlienkou analyzovať ľudské správanie pomocou počítačovej simulácie alebo, ako to nazval „Robot Wisdom“.

Roky Usenetu

Kedysi, v roku 1980, pred príchodom spoločnosti Google, pred spoločnosťou AOL, predtým, ako si ktokoľvek pomyslel, že to bude nazývať internet, predtým, ako sa objavia také veci, ako dot dot, a telefonický hovor znamenal odpojenie, Usenet. Ľudia, ktorí používajú internetové fórum 4Chan, Reddit alebo akékoľvek holé kosti, by to považovali za známe, ak nie trochu komplikované a tajomné. Usenet bol (a stále je) iba miestom, kde ľudia mohli chodiť a rozprávať sa medzi sebou as Jornom Bargerom bolo od roku 1989 doma. Všetko sa niekde začína, internet ako komunita začala s Usenet.

Jorn sa k tomu pridal s takmer posadnutou úrovňou chuti. Tu bolo miesto vytvorené za účelom vytvárania komunít, prístupné iba pre ostatných technicky zdatných jednotlivcov. Nazvať jeho písmo tam plodným by ho predalo krátko. Jornovi sa pripisuje viac ako desať tisíc pracovných miest. Pomohol napísať najskoršie časté otázky o veciach, ako je umenie ASCII, a bol aktívny na fórach s tak rozmanitými témami ako AI, spevák Kate Bush, a spisovateľ James Joyce. Bol známy a, napriek všetkému, veľmi obľúbený už niekoľko rokov v komunite. Postupom času sa však Jorn začal stretávať s osobným trením v práci aj na Usenete. Do konca roku 1992 sa to všetko vyšplhalo na hlavu a ocitol sa už nezamestnaný v severozápadnej oblasti a zapletený do konfliktu na svojich starých fórach v Usenete, najmä na fóre fanúšikov Kate Bush..

Obviňuje všetkých ostatných za to, že sa proti nemu obrátili, s nevinnou obeťou. Nedá sa povedať, či je to pravda, ale z jeho písania je ľahké zistiť, ako zistil, že v tom všetkom urobil darebáka. Vo všetkom je to akýsi nevinný nedostatok sebavedomia, najmä ak vezmeme do úvahy, že strávil väčšiu časť sedemdesiatych rokov tým, že sa stal sebavedomým.

V každom prípade našiel nové miesto, a to bolo to, že vstal do svojich najvyšších výšok a dal jeho účet týchto minulých nezhôd. Vrátil sa k svojim filozofickým koreňom a nazval to miesto Robot Wisdom.

Narodenie blogu o robotickej múdrosti

Koncept bol jednoduchý, ale nový. Jorn vytvoril stránku, ktorá je prepojená s inými príspevkami a stránkami Robot Wisdom, niekde inde. Zakaždým, keď zverejnil niečo nové, objavilo by sa v hornej časti stránky a všetko ostatné by sa trochu posunulo nadol. Posunutím nadol ste sa posunuli späť v čase.

Práve tu sa Jorn rozhodol vytvoriť svoj vlastný priestor a vysvetliť svoje záujmy širšiemu svetu, v ktorý dúfal, že ich pochopí a privíta. A urobili to na nejaký čas. Začal vysielať v roku 1995 a pokračoval vo vysielaní po celé desaťročie. Počas toho času, Robot Wisdom zmenil spôsob komunikácie sveta.

Celý proces zhromažďovania zaujímavých vecí z celého sveta a písania o nich na internete bol nový nápad, a preto bolo potrebné nové meno. Jorn sa rozhodol nazvať to „logovanie webu“, čo sa stalo Robot Wisdom, samozrejme, prvý weblog. Tak sa to stalo Robot Wisdom Weblog, a blogosféra sa narodila 17. decembra 1997.

Robot Wisdom naďalej ťažil z rozmanitých záujmov Jorna a jeho plodnej povahy. Aktualizoval sa raz alebo viackrát za deň a prakticky neexistoval nikto, kto by niekde nenašiel svoje záujmy a Jorn sa prekrýval, a tak Robot Wisdom Weblog rástol. Verný forme, on tiež začal pracovať na prvý Časté otázky o blogovaní, vydané v roku 1999.

FAQ sa oplatí prečítať, pretože v skutočnosti obsahuje prvky moderného blogovania. Jorn Barger, ktorý pomenoval blog, ho teraz definoval. V nej okrem iného hovorí: „Ak uvažujete o lepšom mene ako„ weblog “, jednoducho ho začnite používať a zistite, či sa nezachytí. Je to všetko darwinovské. “

Čokoľvek to priviedlo ľudí na jeho stránku, fungovalo to. Robot Wisdom stal sa extrémne populárnym a Jorn sa ocitol v podobe skorej webovej ikony, priekopníka tejto novej myšlienky. Zhromaždil odkazy na zaujímavý obsah. Čokoľvek – všetko! – bola férová hra, pokiaľ to bolo zaujímavé. Jorn Barger sa ocitol vplyvným, súčasťou malej skupiny internetových trendov. V tejto funkcii sa presadil v histórii blogov. Každý deň zaokrúhlil najlepší obsah, ktorý mohol nájsť, a uverejnil ho na vrchu informačného kanála.

Najdôležitejšia časť Robot Wisdom bola táto štruktúra. Táto štruktúra informačného kanála je jadrom služieb WordPress, Blogger, Facebook a Twitter; to bolo skutočne to, ako začal Myspace. Tento muž, ktorý mal problémy s montážou, nejako položil základný kameň toho, čo by sa stalo sociálnymi médiami. Určite to bol len časopis, ale bol k dispozícii každému, kto má pripojenie na internet. Jorn mohol hovoriť o umelej inteligencii, o jeho trochu ťažkom detstve, o Kate Bushovej, alebo o prepojení na spravodajský článok, a to všetko na jednom mieste a to všetko za jeden deň. Nebolo potrebné zapadať, pretože to bolo jeho miesto a jeho jediné. Ktokoľvek to mohol urobiť a veľa ľudí to urobilo. Viac každý rok.

Jorn Barger mu pomohol spolu s jeho nesporným a príťažlivým nadšením pre množstvo predmetov, ale v mnohých osobných príspevkoch na Robot Wisdom. Je zrejmé, že Jorn Barger vidí – vždy videl – seba ako outsidera, samoopísaný „čudák“. Podivný muž, ktorý vedel, že je čudný, ale nikdy celkom ako a prečo. A možno to bolo to, čo v ňom ľudia videli, pretože existuje len málo vlákien, ktoré sa navíjajú ľudskou skúsenosťou takou bežnou, ako je pocit, že nás ostatní úplne nerozumejú. Ako vždy však boli vysadené semená jeho exodu.

Ak mal Jorn pravdu a prežitie najschopnejších je pravidlom, potom „blog“ bol určite najschopnejší. Od tej doby sa blog vyvinul, rozdelil a bezpočet potomkov. Robot Wisdom, nebolo však úplne také vhodné pre prostredie čoraz väčšinovej internetovej komunity.

Smrť robotickej múdrosti

Je samozrejmé, že ak poviete dosť, poviete niečo, čo ľudí rozhnevá. Začiatok dlhej snímky sláva za Robot Wisdom prišiel len pár mesiacov po tom, čo Barger uverejnil prvý FAQ o blogovaní, v decembri toho istého roku, keď uverejnil pasáž z Izrael Shahak na jeho blog. Aj keď je Shahak trochu kontroverzný, pravdepodobne by to nebol hlavný problém, s výnimkou Bargera, ktorý tvrdohlavo verne formuje alebo pravdepodobne verí tvrdohlavej forme, od tej doby trval na tom, aby v hlavičke svojho miesta zverejňoval vyhlásenia, ako napríklad „Judaizmus je rasizmus je nezlučiteľné s demokraciou “, ktorá odcudzila mnohých čitateľov. Čoskoro ho skrátil na bannerový text „Judaizmus je rasizmus“. Mimochodom, kapitalizácia sa zachovala tak, ako to bolo..

To samozrejme nezomrelo naraz. Robot Wisdom sa vyčerpal ako vytečená batéria a niekoľkokrát blikal a vypínal, až si ho Barger už nemohol dovoliť spustiť a navždy sa vypol. Trasovanie Bargerovej cesty cez internet je dnes dobrodružstvom prostredníctvom húštiniek prerušených odkazov a domén s uplynutou platnosťou.

Robot Wisdom je teraz prístupný iba cez internet Wayback Machine internetové archívy.

Kde je Jorn Barger?

Jorn Barger sa odvtedy odrazil a niekoľkokrát zmizol – fyzicky aj na internete. V oboch prípadoch sa nakoniec opäť objavil na inom mieste. Bol na blogspot na chvíľu, potom bol na cvrlikání na pár rokov, ale rozčuľoval sa, že ľudia namiesto toho, aby si ho prečítali do hĺbky, krmili krmivom a nechali ho v húšti, aby sa už nikdy nevrátili. Chvíľu bol údajne v Chicagu, potom sa presťahoval do Socorra v Novom Mexiku, mestečku, ktoré je domovom Technologického inštitútu v Novom Mexiku..

Stále odpovedá na otázky týkajúce sa Quory alebo aspoň niekoho pomocou jeho persona je.

dedičstvo

Takže Jorn zanecháva čudné dedičstvo. Pomohol vytvoriť blogosféru, pomenoval ju a definoval, čím by sa stal. Rovnaká intenzita, ktorá ho viedla k tomu, aby zostal na špici technológie a dosiahol toľko času tam, ho neustále podkopával. Je to človek, ktorý hľadá komunity, a keď ich nenájde, buduje komunity, aby ich nakoniec donútil. Napriek svojim osobným výzvam prispel na internet nesmierne. CNET Builder.com (teraz zaniknutý) bol ocenený v jeho prvých oceneniach Web Innovator Awards (teraz zaniknutý). Aj keď jeho sláva vybledla, túry, ktoré prešiel cez púšť, sa stali jednou z najrušnejších trás na informačnej diaľnici..

Samozrejme, blogovanie by sa stalo s alebo bez Jorn Barger a Robot Wisdom– jednoducho by to nebolo blogovanie.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map