Čo je to copywriting? Kto je copywriter?

Čo je copywriting-


Nemusí to byť chyba, že slovo „copywriting“ začalo strácať svoj význam. V lingvistike tento fenomén poznáme ako „sémantické nasýtenie“ – opakujete slovo toľkokrát, že sa nakoniec rozpadne na nepochopiteľný reťazec písmen. Pretože copywriting je všade okolo, nie je nič zvláštne, že sme stratili každú predstavu o tom, čo znamená.

Je to slovo pre digitálneho ryhovača? Zahŕňa marketingového profesionála? A čo tvorivé a obsahové písanie? Je možné, že ste tiež copywriter? Pozývame vás, aby ste sa k nám pripojili na rýchlu hru definícií. Kto vie, môže sa stať, že vaše skutočné volanie sa na konci tohto článku skryje.

V záujme definície

Pravda je, že copywriting pokrýva celý rad úloh tak rozsiahlych, že to nie je také prekvapujúce, keď ani samotní copywriteri nevedia vysvetliť, čo robia pre život. Stačí sa opýtať jedného a počúvať ich koktanie. Najlepší scenár, dostanete najhorší druh logického omylu – kruhová definícia.

Taký je ten, ktorý ponúka Dictionary.com, ktoré mimochodom nedefinujú copywriting vôbec. Namiesto toho ponúka ďalšiu okrúhlu definíciu pre copywritera ustanovenú ako „autor kópie“. Vysvetlenie sa nakoniec stáva menej chybným na konci, keď je stanovené, že copywriter píše kópie „najmä pre reklamy alebo zverejnenia“..

Možno vzájomná exkluzivita je naša jediná šanca, ako to napraviť. Najlepšia definícia, ktorú sme našli, je zatiaľ tá, ktorá porovnáva textové písanie a písanie obsahu a stanovuje, že prví vyzývajú čitateľov, aby podnikli kroky, zatiaľ čo druhý informuje iba.

To je niečo, s čím môžeme pracovať. Ak je tvorba relevantného a hodnotného obsahu spoločná ako pre copywriting, tak aj pre písanie obsahu, potom ich rozlišovacia schopnosť spočíva v ich možnosti zapojiť sa. Copywriting sa preto dá definovať ako umenie dodávania slov strategickým, pútavým a uskutočniteľným spôsobom.

Copywriting ako súčasť marketingu

Čo to však má spoločné s „reklamami a zverejnením“? Je zrejmé, že copywriting je nejaký marketing, ale ktorý? Aká dôležitá je táto medzera a prečo? Bez ohľadu na druh digitálneho písania, na ktorý sa chystáte, je čas zistiť, kam sa hodí textové písmo.

Najprv povedzme toto: tradičná reklama sa snaží prežiť. Samozrejme to ešte ani zďaleka nie je mŕtva, ale keď hovoríme, jej miera prekliknutia klesá. Namiesto toho, aby sa uchádzali o platené reklamy, diváci teraz reagujú na organický marketing, prichádzajúci aj odchádzajúci.

Napriek tomu, že v reklame offline je tiež veľa copywritingu, je možné povedať, že jej primárnym zameraním je prichádzajúci marketing. Vo veľkom počte prípadov sa to týka aj blogových príspevkov, článkov a infografík, hoci textári robia veľa popisov produktov, e-mailov a príspevkov v sociálnych médiách..

Preto copywriting stojí na začiatku každej marketingovej kampane. Pretože používatelia internetu sa ponáhľajú k vyhľadávacím nástrojom pre informácie o produktoch, ktoré chcú kúpiť, copywriteri podnecujú svoje nákupné inštinkty lákavými témami a pútavým textom.

V dôsledku toho každý dostane, čo chce. Čitatelia si užívajú relevantné informácie veľmi zábavným spôsobom, zatiaľ čo značky sa v službe Google dostanú do lepšej pozície, prilákajú viac zákazníkov a čo je najdôležitejšie, vyvinú hlas, ktorý je silný, dôveryhodný a jedinečný.

Zručnosti, ktoré musí mať copywriter

Copywriter musí byť samozrejme textár, ale to nie je miesto, kde končí ich pracovná požiadavka. Existuje neoficiálne pravidlo, ktoré hovorí, že kvalitný obsah vyžaduje proces, ktorý je polovičným prieskumom a jednou tretinou úprav, zatiaľ čo samotné písanie predstavuje iba asi šesť percent celkového projektu..

Okrem zručnosti vo výskume, písaní a editovaní musia copywriteri zvládnuť aj niektoré aspekty projektového riadenia, aspoň pokiaľ ide o plánovanie a implementáciu marketingových kampaní. To si vyžaduje komplexný súbor zručností, ktorý nie je také ľahké nájsť ani rozvíjať.

Nasledujú štyri prvky, bez ktorých sa copywriter nezaobíde.

Písanie a ďalšie

Ako už bolo niekoľkokrát uvedené, copywriting ide nad rámec základných písacích schopností. Je samozrejmé, že textár je gramatika musí byť nepoškvrnený. Stále je však potrebná široká slovná zásoba, dokonca aj žargón jedinečný pre určité miesta. Napokon je to jedinečný štýl textárky, ktorý robí rozdiel.

vynaliezavosť

Témy si vyberajú iba výnimočne úspešní textári. Pokiaľ ide o nás ostatných, všestrannosť je ďalšou zručnosťou, ktorá je rozhodujúca. Začiatočníci píšu o všetkom a očakáva sa, že budú vedieť, ako nájsť relevantné a dôveryhodné zdroje pre témy od krmiva pre domáce zvieratá až po generáciu olova..

tvorivosť

Znie to trochu všeobecne, ale nie je to nič iné. Vezmite napríklad vyššie uvedené krmivo pre domáce zvieratá a nezabudnite, že prvou požiadavkou na copywriting je schopnosť zapojiť sa. Úlohou copywritera je vytvoriť vzrušujúci zvuk bez ohľadu na to, aký nudný alebo technický to môže byť.

Reader Zameranie na

Aj keď SEO nie je práca copywritera, väčšina z nás s ním musí flirtovať, aby bola úspešná. Medzitým má Neil Patel odlišné chápanie toho, ako copywriting funguje: podľa jeho znaleckého posudku by kľúčové slová, titulky a samotný obsah mali byť prispôsobené tak, aby vyhovovali očakávaniam a potrebám čitateľa, a nie aby vyhovovali očakávaniam a potrebám zamestnávateľskej značky..

Proces vytvárania kópií

Zameranie na čitateľa nás privádza na samý začiatok procesu copywritingu – čokoľvek je to o tom, o čom copywriter potrebuje písať, ich prvoradým záujmom by malo byť to, ako ho urobiť lákavým a uspokojiť čitateľa. To je hádanka, ktorá musí byť riešená znovu a znovu, každý krok na ceste.

Prieskum trhu a medzeru

Všeobecne platí, že výskum pre copywriting projektu má tri fázy. Po prvé, textár zhromažďuje informácie o produkte alebo službe po ruke. Potom konzultujú osobu, ktorá sa podieľa na tvorbe alebo predaji. Na záver sa copywriter umiestni do obuvi potenciálneho kupujúceho a určuje, aký druh obsahu by ich vyzval na nákup..

Konkrétne to, k čomu prichádza výskum trhu a medzeru, je proces oboznámenia sa s očakávaniami a potrebami čitateľa. Copywriter musí prispôsobiť obsah svojej úrovni vedomia, pretože od toho závisí hĺbka informácií aj tón písania. Našťastie existuje veľa populárnych copywriting a písacích nástrojov, ktoré im pomôžu uspieť v tomto procese.

Potom musí copywriter pochopiť hlavnú motiváciu, ktorá leží v koreňovom adresári rozhodovacieho stromu perspektívy. Táto motivácia je rozhodujúca pre prispôsobenie posolstva, ktoré rezonuje s publikom. Koniec koncov, veľké množstvo rozhodnutí o nákupe je založené na emóciách – aby mohla byť zapojená, musí byť jej kópia schopná vyraziť aj na srdcia čitateľa..

Zásady copywritingu

Stále sú to len tie najlepšie texty, ktoré majú emocionálnu zložku. Oveľa dôležitejšie je, že obsah musí byť dostatočne relevantný, aby poskytoval všetky informácie, ktoré potenciálny zákazník potrebuje vedieť. Jedným slovom, dobrá kópia musí ponúknuť čitateľovi jasné výhody.

K hodnotnému a užitočnému obsahu prispievajú tri zásady copywritingu: AIDA, WAYS a vy vs. Všetky tri platia rovnako, preto každú z nich stručne preskúmame.

AIDA

Ako konečný vzorec pre úspešné predajné ihriská sa AIDA rýchlo dostala do súprav copywritingu. „A“ predstavuje čitateľskú „pozornosť“, ktorú musí kópia priťahovať, „I“ za „záujem“, ktorý by mali prejaviť pre produkt po prečítaní kópie, „D“ za „túžbu“ uskutočniť nákup a „A“ pre prípadnú „akciu“, ktorá premení čitateľa na zákazníka.

SPÔSOBY

To, čo znie ako hlúpe meno pre metódu copywritingu, je v skutočnosti šikovná skratka pre „Write as you speak“. WAYS navrhuje jednoduchosť štýlu a konverzačného jazyka, a preto je najlepším princípom, pokiaľ ide o stručné, napriek tomu husté copywriting..

Vy vs. my

Pamätáte na zameranie čitateľa? Vy vs. Zameriavame sa na nič iné, iba na to, aby sme zaistili, že kópia bude vyhovovať potrebám publika namiesto toho, aby sme presadzovali neskreslenú vlastnú propagáciu..

Tvorba obsahu

Ak sa výskum vykoná správne, tvorba obsahu je najjednoduchšou súčasťou procesu. Ide o to, aby sa všetky kúsky skladačky dostali do súvislého celku, čo je pre copywriterov neuveriteľne obohacujúce. Potrebujeme iba čas a zameranie, pretože už existuje všetko ostatné.

Najlepšia rada je dať všetky informácie, ktoré máte, do jediného nepretržitého toku slov. Neprestávajte čítať, čo ste napísali, ale pokračujte v písaní (či už píšete blogový príspevok, predajný e-mail alebo kniha). Na konci tejto fázy by mal mať copywriter surovú verziu kópie, tú, ktorá je prospešná pre čitateľa a vylepšená štýlom, aj keď nie nevyhnutne leštená v jazyku a pripravená na publikovanie.

Gramatická recenzia

Nakoniec sa dostávame k poslednej kapitole našej príručky pre copywriting. Zároveň je to posledná časť tvorivého procesu a posledná skladačka. Úpravy by mali vyhotoviť kópiu úplne bez dôkazov a zvyčajne to znamená viac ako len jednoduchú kontrolu gramatiky.

Napíšte lepšie, práve teraz!

Gramaticky z vás urobí lepšieho autora tým, že nájde a opraví až o 10 minút viac chýb ako váš textový procesor

Vo vydavateľskom priemysle je editor kópií zodpovedný za všetko od syntaxe a štruktúry viet až po presné výbery slov a preferovaný štýl. To isté platí pre copywriting, a preto táto časť procesu vyžaduje viac času a úsilia ako samotná tvorba.

Bez ohľadu na to, ako dobre napíšete, si môžete myslieť, že kópia je, zamyslite sa znova. Zoberme si perspektívu potenciálneho kupujúceho a prečítajte si ju toľkokrát, koľkokrát potrebujete, kým to neznie konečne dostatočne informatívne a vzrušujúco, aby ste ich prilákali a udržali. Dajte si pozor na preklepy a menšie problémy, pretože dnešní čitatelia majú nulovú toleranciu k chybám.

záver

Teraz, keď viete, čo je copywriting a čo copywriteri robia, môžeme len dúfať, že sa čoskoro uvidíme v našom strede. Nech už je vaše tempo akékoľvek, nech sa akokoľvek chcete priblížiť, buďte trpezliví a odhodlaní. Koniec koncov je to možné iba so pokusom a omylom, takže len pokračujte v písaní.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map