História blogovania – kompletná chronológia

história blogovania


Blogovanie je online denníková činnosť, pri ktorej autori zdieľajú svoje názory na tému z osobných alebo obchodných dôvodov. Podľa nedávnej štúdie prešla od svojho vzniku v roku 1993 dlhá cesta, ktorú možno vyvodiť zo skutočnosti, že vedci očakávajú do roku 2020 v USA do roku 2020 viac ako 31 miliónov blogerov..

V prvých rokoch sa blogovanie objavovalo v osobných denníkoch alebo na internetových stránkach, kde ľudia našli útechu tým, že vypustili svoje pocity a príbehy. Dnešné blogy sú však viac než len osobné denníky; sú napísané tak, aby pritiahli klientov, vytvorili značky a poskytovali ľuďom správy, klebety a zaujímavé fakty.

Ako sa však blogy stali tak populárnymi? Ako vznikli a ako sa vyvíjali od svojho vzniku?

Čítajte ďalej, keď skúmame históriu blogovania a kam smeruje v budúcnosti.

História blogov – zobrazenie časovej osi

História časovej osi blogov

Blogy sú neoddeliteľnou súčasťou digitálneho sveta – každý ich číta, či sú založené na novinových správach, faktoch alebo na témach médií, zábavy alebo aktuálnych udalostí. Ale blogovanie prešlo dlhou cestou, aby sme sa sem dostali – to sa dramaticky vyvinulo z minulosti, keď sa blogy písali iba o osobných záujmoch..

Dnešné blogové príspevky obsahujú obrázky, infografiky a veľké množstvo informácií, nielen text.

Zrodil sa blog! Prvé roky (1993 – 1997)

narodil sa blog

Počiatočné štatistiky sú diskutabilné z dôvodu nedostatku online záznamov a archivácie v prvých dňoch blogovania. Spomedzi pôvodných blogerov tej doby vytvoril Justin Hall, vysokoškolský učiteľ Swarthmore College, webovú stránku s názvom links.net v roku 1994, ktorá publikovala jeho diela. Tieto spisy sa zameriavali na podrobnosti jeho života, ktoré zdieľal so svojimi spolužiakmi a čitateľmi.

Táto webová stránka pozostávala z krátkych príspevkov so zdieľanými odkazmi, ktoré umožnili prístup k jeho práci a iným webovým stránkam. Desať rokov po svojom debute dostal titul „Zakladajúci otec osobných blogerov“ podľa The New York Times. Po Justinových stopách veľa ľudí začalo blogovať na rôzne témy. Pojem „blog“ ešte nebol vytvorený a tieto webové stránky sa označovali ako „online denníky“ alebo „osobné stránky“.

V roku 1997 pojem „weblog“ vytvoril Jorn Barger, duchovný tvorca významného blogu „Robot Wisdom“. Weblog bol kombináciou dvoch slov – log, čo znamená písomnú dokumentáciu a web prevzatý z celosvetového webu.

Toto pripravilo pôdu pre novú éru blogovania, ktorá viedla k vzniku mnohých blogovacích platforiem.

Roky rastu (1998 – 2002)

História blogovania 1998 - 2002

V prvých rokoch museli blogeri písať kódy pre svoje webové stránky, pri každom vstupe pridávať novú stránku HTML na server alebo aktualizovať domovskú stránku novými odkazmi.

Po nejakom čase sa však objavili nástroje, ktoré tento proces zjednodušili a uľahčili písanie blogov ľuďom bez programovacích skúseností. Jeden taký nástroj, Pitas, bol uvedený na trh začiatkom roku 1999, po ktorom nasledoval Metafilter, ktoré umožňovali používateľom uverejňovať príspevky na hlavnej webovej stránke Metafilter. Použitie týchto nástrojov ukázalo rastúci záber blogov, ktorý pripravil pôdu pre jeho vývoj v nasledujúcich rokoch – vďaka čomu sa blogovanie stalo populárnym.

V roku 1998 bola vytvorená platforma pre blogovanie Otvorte denník bola uvedená na trh, čo jej členom umožňovalo komentovať vzájomné písanie a zrodilo sa vtedajší nový trend uverejňovania komentárov čitateľov.

V tom istom roku ustúpili prístupnejšie riešenia blogy zamerané na kód. Výraz weblog tak Peter Merholz zjednodušil a skrátil na „blog“.

V tomto roku sa tiež objavili konkurenčné webové stránky zamerané na blogovanie, napr LiveJournal a Blogger. LiveJournal založil Brad Fitzpatrick, aby bol v kontakte so svojimi priateľmi na strednej škole. Jeho používateľom umožnilo vytvoriť blog a hostiť ho na webe LiveJournal s doménou. Táto nová platforma poskytla na rozdiel od svojich predchodcov jedinú oblasť otvoreného textu, ktorá ponúkala textové polia pre adresu URL a text.

V tom istom roku bola spoločnosť Blogger založená spoločnosťou Pyra Labs a neskôr ju spoločnosť Google kúpila, aby bola bezplatná a prístupná pre všetkých používateľov. Vďaka zavedeniu permalinku sa ukázalo, že je najpopulárnejším nástrojom na začiatku blogovania. Každému záznamu v službe Blogger bola používateľovi pridelená trvalá a zdieľateľná adresa URL, ktorá používateľom pomohla získať prístup k obsahu, ktorý hľadali. Táto funkcia prilákala mnoho nových používateľov a stala sa tak platformou výberu pre mnoho autorov.

S rastúcou popularitou blogov sa na trhu objavilo veľa nových nástrojov, ktoré ľuďom pomohli integrovať svoje blogy s reklamami a speňažiť tak svoju prácu. Vydláždilo cestu sponzorovaniu značky pre blogy, ktoré vyhovujú ich príslušnému výklenku, a poskytuje bezplatnú výmenu za odporúčanie. To zmenilo prostredie blogov a začalo sa to viac zmeniť na podnikanie.

Do hlavného prúdu! (2003 – 2006)

História blogovania 2003 - 2006

V roku 2003 boli svedkami zrodenia ďalších dvoch blogovacích služieb, vďaka ktorým sa blogovanie stalo hlavnou súčasťou súčasnej spoločnosti. TypePad, ktorý hosťuje blogy pre veľké mediálne spoločnosti ako BBC a WordPress, ktoré používateľom umožňovali navrhovať a vytvárať svoje plne prispôsobiteľné blogy. A WordPress, ktorý je najobľúbenejším systémom na správu obsahu na svete.

Neskôr v tom istom roku spoločnosť Google uviedla na trh dva hlavné produkty, AdSense a AdWords. Umožnili ľuďom integrovať svoje blogy s reklamami na príslušné produkty a služby. Blogovanie malo tentoraz významný vplyv na svet. Viac ľudí sa obracalo na svoje obľúbené blogy na relevantný obsah namiesto naladenia svojich televízorov. Preto slovo „blog“ nominovala spoločnosť Merriam Webster ako svoje slovo za rok 2004.

V roku 2004 si videoblogy alebo vlogy začali získavať na popularite, keď Steve Garfield nahral krátke videá o protestoch, zhromaždeniach a spravodajských udalostiach na svoju osobnú webovú stránku. Rok 2004 označil za „rok video blogu“. Ty trúbka bol spustený nasledujúci rok – začal sa ako zoznamka a po získaní spoločnosťou Google v roku 2006 sa zmenil na platformu na zdieľanie videí..

So spustením Príspevok Huffington Post v máji 2005 sa hranice medzi blogovaním a spravodajstvom začali zahmľovať a viac kybernetických novinárov začalo blogovať o aktuálnych správach a záležitostiach. Stalo sa centrom pre novinárov, publicistov a blogerov, čo mu poskytlo auru spravodajského kanála.

Staňte sa súčasťou modernej kultúry (2006-2008)

História blogovania 2006-2008

V roku 2006 došlo k vzniku mikrobiologického pôvodu so vznikom cvrlikání a jeho 140-znakový limit. Táto platforma získala popularitu vďaka dostupnosti ďalších funkcií sociálnych sietí.

Neskôr v roku 2007, tumblr bola spustená ako prvá oficiálna platforma mikroblogovania, ktorá používateľom umožnila uverejňovať stručný obsah s multimediálnymi objektmi. Veľmi pohodlné bolo aj reblogovanie a obľubovanie obsahu ostatných ľudí.

To uľahčilo komunikáciu a ľudia sa začali na takýchto platformách vyjadrovať. Podnietilo to však aj nenávistné tweety a škodlivé komentáre k blogom, čo motivovalo Tima O’Reillyho, aby v reakcii na všetky nenávistné komentáre navrhol Kódex správania v službe Blogger..

Spevnenie miesta (2009 – 2011)

História blogovania 2009 - 2011

Počas tohto obdobia blogovanie dosiahlo stagnáciu a nenastali žiadne významné zmeny.

V roku 2009, keď debutoval blogom Bieleho domu, sa ľudia opäť začali zaujímať o blogovanie. Film Julie a Julia, ktorý bol založený na prvej knihe Julie Powellovej o úspešnom blogerovi s potravinami, bol vydaný s uznaním a chválou..

Ďalšou dôležitou udalosťou v blogu počas tohto obdobia bola aktualizácia stránky Panda spoločnosti Google v roku 2011, ktorá vybrala a odstránila stránky s nekvalitným obsahom. To viedlo k vymazaniu mnohých blogov, ktoré spoločnosť Google zamietla, ak dramatickému zníženiu hodnotenia vyhľadávacích nástrojov pre mnoho ďalších..

Moderné blogovanie – Ako sa vyvíjalo blogovanie? (Doteraz 2012)

Moderné denné blogovanie

Blogovanie od svojho začiatku neustále rástlo rovnakým tempom. Ale to, čo zmenilo prostredie blogov, bolo médium, ktoré vzniklo v roku 2012. Je to online platforma na publikovanie blogov, ktorá podporuje profesionálnych aj amatérskych spisovateľov, ale ako Huffington Post a Buzzfeed sú hranice medzi blogom alebo spravodajskými webmi. rozmazané.

V roku 2013 predstavil LinkedIn podobnú blogovaciu platformu s názvom Pulse pre selektívnych používateľov, ktorá bola dostupná všetkým v roku 2015. Aj keď médiá Medium aj Pulse nemajú funkciu prideľovania doménových mien používateľovi rovnakým spôsobom ako WordPress alebo Tumblr, umožňujú blogerom zdieľať svoje príspevky so širším publikom – generovať väčšiu návštevnosť.

Do roku 2016 bol svet blogov prosperujúci a WordPress využil túto chvíľu a pridal rozšírenie .blog do svojho zoznamu adries URL. To znamenalo, že si ľudia mohli okrem doménových prípon, ako sú .com, .net a .org, zvoliť doménové meno s príponou .blog. V posledných rokoch užívatelia WordPressu produkujú viac 70,5 milióna nových blogových príspevkov a 52 miliónov nových komentárov mesačník.

Dnes je blogovanie najdôležitejšou súčasťou marketingovej a obsahovej stratégie každej spoločnosti, ktorej cieľom je osloviť svoje publikum presvedčivým a relatívnym odkazom na značku. Štúdie naznačujú, že obchodníci, ktorí uprednostňujú blogovanie v rámci svojej marketingovej stratégie, sú 13 krát pravdepodobnejšie vygenerujú pozitívnu NI.

Nárast v sociálnych médiách ustúpil Vlogom a podcastom, ktoré v súčasnosti predstavujú významný kus sveta blogov. Mnoho blogerov vyberá multimediálny obsah prostredníctvom platforiem ako Tumblr, Facebook Live, Snapchat Stories a Instagram..

Týmto sa zmenil význam blogu z toho, že ide iba o webovú stránku, na ktorej ľudia napísali svoje názory, na niečo, kde ľudia zdieľajú svoje názory a skúsenosti. Keďže webové stránky sociálnych médií spôsobujú zníženie počtu organických vyhľadávaní, optimalizácia vyhľadávacích nástrojov sa stala primárnym marketingovým nástrojom na prilákanie publika.

tak blogovanie je tu, aby ste zostali– a ľudia by mali v budúcnosti očakávať lepšie blogy a platformy na vytváranie blogov.

časová os blogovania

Túto históriu blogovania na svojom webe môžete kedykoľvek použiť

záver

Blogovanie sa od svojho vzniku v 90. rokoch 20. storočia značne zmenilo, ale nezmenil sa jeho význam pre podnikanie. Zatiaľ čo niektoré staršie predchádzajúce platformy blogovania už nie sú k dispozícii, nové sa objavujú každý deň. Blogy sa vyvinuli z osobných denníkov a online stránok na platformy, ktoré podporujú slobodu prejavu a názorov, na rôzne témy, ako je príroda, veda, zdravie, politika a kultúra atď..

Osobné blogovanie sa zmenilo na profesionálne blogovanie, ktoré podniky používajú na dosiahnutie svojich marketingových cieľov a na speňaženie prostredníctvom inzercie príslušných produktov a služieb na svojich blogoch..

Popularita vlogov a podcastov naznačuje, že blogovanie je tu na dlhé vzdialenosti. Kanály alebo metódy sa môžu zmeniť, ale ľudia budú vždy písať o témach, ktoré vás baví, a budú ich naďalej zdieľať s publikom..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map